Zasady w stanie pandemii COVID-19 w Polsce

W Polsce trwa aktualnie proces stopniowego wychodzenia z „zamknięcia” i wracania do „normalności”. Od 30 maja i 6 czerwca zaplanowano rozluźnienie kolejnych ograniczeń wprowadzonych jeszcze w marcu.

 

Pierwsze łagodniejsze reguły wprowadzono w Polsce 20 kwietnia. Drugi etap zmian wdrożono na początku maja. Od 18 maja, od 25 maja i od 1 czerwca weszły w życie zasady etapu trzeciego. Od dłuższego czasu zapowiadano kolejne rozluźnienia. Zgodnie z najnowszymi rozporządzeniami, zmienione reguły zaczną obowiązywać od 30 maja i 6 czerwca.

„Odmrażanie” w Polsce – etap czwarty

Kolejny etap zmian ma dotyczyć między innymi ważnej kwestii zasłaniania ust i nosa. Powszechny obowiązek stosowania maseczek obowiązuje w Polsce od czwartku 16 kwietnia. Od 30 maja zostanie on zmieniony, ale jeszcze niezupełnie zniesiony.

 

Również 30 maja przestaną obowiązywać limity osób w miejscach handlu i gastronomii. Wyczekiwane zmiany dotkną w końcu również kin, basenów i siłowni.

Obowiązek noszenia maseczek w Polsce

Od soboty 30 maja nie będzie trzeba nosić maseczek w otwartej przestrzeni, pod warunkiem zachowania 2 metrów odstępu od innych osób. Brak możliwości utrzymania dystansu społecznego – na przykład na zatłoczonym chodniku – będzie oznaczał konieczność zasłonięcia ust i nosa.

 

Maseczki będą nadal konieczne w „zamkniętych” miejscach publicznych, takich jak:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Wyjątek od tej reguły stanowią restauracje i bary, gdzie zasada ta nie obowiązuje po zajęciu miejsca przy stole.

Czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 – nowe zasady

Istotną zmianą od 30 maja będzie również zniesienie limitu osób w branży handlowej i gastronomicznej oraz podczas uroczystości religijnych i pogrzebów. Od tego dnia dozwolone będą również zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób. Uczestnicy będą musieli jednak zasłaniać usta i nos lub zachowywać dystans społeczny.

 

Tydzień później – od 6 czerwca – możliwa będzie organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, również do 150 osób. Goście nie będą musieli nosić maseczek.

 

Zmiany zapowiadaj się także w hotelarstwie. Od 30 maja funkcjonować będą mogły restauracje i bary hotelowe, a od 6 czerwca hotelowe baseny i siłownie.

 

Od 6 czerwca swoją działalność mogą wznowić w końcu, na określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

 

 

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Aktualna sytuacja to na pewno duże wyzwanie dla opiekunów osób starszych. Zastanawiają się, jak rozmawiać z podopiecznym na ten temat, jak wyjaśniać nowe zasady i nie martwić niepotrzebnie seniora oraz pomóc mu poradzić sobie z niepokojem.

Trzeci etap znoszenia obostrzeń dot. COVID-19 w Polsce

Trzeci etap znoszenia obostrzeń dot. COVID-19 w Polsce

W najbliższym czasie (od 18 maja, od 25 maja i od 1 czerwca) nastąpi kolejne rozluźnianie obowiązujących dotychczas zasad mających na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Koronawirus SARS-CoV-2 - nowe zasady epidemiczne w Polsce

Koronawirus SARS-CoV-2 - nowe zasady epidemiczne w Polsce

Mimo, że trudno jeszcze uznać, że pandemia COVID-19 została opanowana, coraz więcej krajów deklaruje stopniowe rozluźnianie obowiązujących przez ostatnie tygodnie zasad. Również w Polsce zostały ogłoszone etapy znoszenia ograniczeń.

Brak obowiązku kwarantanny dla opiekunów osób starszych po przyjeździe do Polski

Brak obowiązku kwarantanny dla opiekunów osób starszych po przyjeździe do Polski

Dobra wiadomość dla opiekunów osób starszych! Po powrocie do Polski nie podlegają oni już co do zasady obowiązkowej kwarantannie. Nowe przepisy obowiązują od 4 maja.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.