Ograniczenia związane z pandemią COVID-19

Chociaż trudno jeszcze uznać, że pandemia COVID-19 została opanowana, coraz więcej krajów w Europie i na świecie decyduje się powoli na rozluźnianie obowiązujących przez ostatnie tygodnie obostrzeń wprowadzonych w celu zapobiegania zarażeniom koronawirusem SARS-CoV-2. Wiele państw ogłosiło swoje strategie wychodzenia z „zamknięcia” i zadeklarowało działania mające na celu przede wszystkim uwolnienie gospodarki.

 

Również w Polsce zostały ogłoszone etapy znoszenia ograniczeń. Pierwsze zmienione zasady zaczęły obowiązywać 20 kwietnia. Kolejne  zaplanowane są na pierwszy tydzień maja. Daty następnych dwóch etapów nie zostały jeszcze podane. Mają być ustalane na bieżąco, w zależności od sytuacji związanej z zachorowaniami.

Bezpieczeństwo a koronawirus SARS-CoV-2 – podstawowe zasady obowiązujące w Polsce

Pomimo planów łagodzenia obostrzeń, niezmienne mają zostać zasady polegające na:

 • zachowaniu odległości min. 2 metrów w przestrzeni publicznej,
 • zasłanianiu nosa i ust w miejscach publicznych,
 • pracy i edukacji zdalnej, jeśli jest możliwa,
 • przestrzeganiu higieny (dezynfekcji),
 • izolacji chorych lub potencjalnie zarażonych.

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń dot. COVID-19 w Polsce

Od 20 kwietnia wprowadzone zostały nieduże zmiany dotyczące życia społecznego oraz handlu i usług.

 

Polegają one na:

 • możliwości rekreacji – otwarciu lasów i parków, dopuszczeniu uprawiania sportu na świeżym powietrzu, w celu poprawy kondycji psychicznej (pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy),
 • zniesieniu zakazu przemieszczania się młodzieży powyżej trzynastego roku życia bez opieki dorosłego (z zachowaniem dystansu społecznego i obowiązkiem zasłaniania twarzy),
 • zwiększeniu dopuszczalnej liczby osób w kościołach (wg przelicznika: jedna osoba na 15 m2),
 • zwiększeniu dopuszczalnej liczby osób w sklepach (wg odpowiedniego przelicznika uzależnionego od metrażu).

Drugi etap znoszenia obostrzeń dot. COVID-19 w Polsce

Drugi etap nieco bardziej liberalizuje zasady dotyczące handlu i usług.

 

Od 4 maja:

 • zostaną otwarte centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe (z limitem osób i bez spożywania posiłków),
 • wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą funkcjonować również w weekendy,
 • usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone (pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa, z ograniczeniem działalności restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych),
 • uchylony zostaje zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą (stopniowo i w różnym czasie),
 • osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły korzystać z rehabilitacji leczniczej (salony masażu nadal pozostają zamknięte).

Od 6 maja:

 • dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli (możliwe ograniczenia liczebności grup przedszkolnych lub ograniczenie liczby dzieci objętych opieką w żłobkach).

Kolejne etapy znoszenia graniczeń związanych z COVID-19 w Polsce

Polskie władze nie podały konkretnych dat, od których mają obowiązywać kolejne łagodniejsze reguły. Ma być to uzależnione od dynamiki zachorowań. Planowane zmiany zostały podzielone za to na etapy. Po wprowadzeniu pierwszego 20 kwietnia i drugiego na początku maja do wdrożenia zostały jeszcze dwa.

 

Trzeci etap ma przynieść znaczące zmiany dla wielu działalności gospodarczych. To właśnie wtedy planowane jest otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, umożliwienie działalności stacjonarnej punktów gastronomicznych – oczywiście z ograniczeniami. Planowane są również rozszerzenia w życiu społecznym polegające na zapewnieniu opieki nad dziećmi w wieku szkolnym.

 

Wprowadzenie czwartego etapu ma pozwolić ma działanie salonów masażu i solariów, siłowni i klubów fitness, a także kin i teatrów w nowym reżimie sanitarnym.

 

W ogłoszonych planach stopniowego zdejmowania obostrzeń nie ma na razie nic o otwarciu granic ani o organizacji imprez masowych. Prawdopodobnie oznacza to, że złagodzenie tych zasad nie jest brane pod uwagę w najbliższych miesiącach.

Stopniowy powrót do normalności w Polsce

Kolejne etapy mają być wprowadzane stopniowo. Daty obowiązywania mają zależeć od przyrostu liczby chorych, wydajności służby zdrowia i realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne. Nie bez znaczenia w tym kontekście będzie również zachowanie dyscypliny społecznej, czyli przestrzeganie zasad higieny, dystansu społecznego oraz obowiązujących ograniczeń.

Ograniczenia w Niemczech

Niemcy do 3 maja przedłużyli pakiet 9 zasad, których przestrzeganie ma przyczynić się do spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Ogólne regulacje przyjęte w Niemczech są bardzo podobne, jak w wielu krajach Unii Europejskiej. Pod koniec kwietnia w landach wprowadzono obowiązek zasłania ust i nosa.

 

W najbliższym czasie Niemcy zmienią nieco obowiązujące do tej pory zasady. Rząd i kraje związkowe ustaliły już następne kroki związane ze stanem pandemii COVID-19. Od maja salony fryzjerskie będą mogły przyjmować klientów, a szkoły mają stopniowo wznawiać zajęcia. Otwarte zostaną sklepy o powierzchni mniejszej niż 800 m2. To wszystko ma się odbywać oczywiście z zachowaniem standardów dotyczących higieny. Kanclerz wraz premierami landów mają na bieżąco przyglądać się sytuacji epidemiologicznej w Republice, systematycznie oceniać podjęte działania i dbając o bezpieczeństwo umożliwić stopniowy powrót do normalności.

 

 

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Letnia premia w CareWork!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto dodatkowej premii! Szczegóły w naszych biurach - polecamy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Koronawirus w Niemczech - zasady zachowania dla opiekunów osób starszych

Koronawirus w Niemczech - zasady zachowania dla opiekunów osób starszych

Podobnie jak w innych państwach świata, także w Niemczech rozwija się epidemia zachorowań na COVID-19. Aby jej zapobiec przyjęty został pakiet zasad, do których stosować muszą się także opiekunowie osób starszych w Niemczech.

Porady dla opiekunów w Niemczech: jak nie zagubić się w informacjach o koronawirusie SARS-CoV-2?

Porady dla opiekunów w Niemczech: jak nie zagubić się w informacjach o koronawirusie SARS-CoV-2?

"Fake news" w sieci są już nie tylko wszechobecne, ale coraz częściej przypominają prawdziwe wiadomości. Właśnie dlatego warto korzystać z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł informacji.

Opieka w Niemczech prywatnie - bez szans z powodu pandemii koronawirusa

Opieka w Niemczech prywatnie - bez szans z powodu pandemii koronawirusa

„Opieka Niemcy prywatnie” to taki eufemizm oznaczający po prostu pracę „na czarno” – bez umowy, podatków i ubezpieczeń, także tego zdrowotnego. Mimo zagrożenia karą, obaw i ograniczeń, wielu naszych rodaków decydowało się na nielegalne zatrudnienie w opiece w Niemczech. Dziś zrobiło się jeszcze...

Praca w dobie koronawirusa SARS-CoV-2

Praca w dobie koronawirusa SARS-CoV-2

Aktualnie wiele osób szuka pracy, która pomoże przeczekać ten trudny czas związany z zamrożeniem wielu branży. Dla tych, którzy znają język niemiecki przynajmniej na podstawowym poziomie, nie brakuje ofert w opiece nad osobami starszymi w Niemczech.

Rekrutacja do pracy w Niemczech bez wychodzenia z domu

Rekrutacja do pracy w Niemczech bez wychodzenia z domu

Szukasz pracy i znasz język niemiecki? Zastanawiasz się nad pracą w opiece, ale nie wiesz czy to zajęcie dla Ciebie? O szczegóły i warunki współpracy możesz spytać telefonicznie – bez wychodzenia z domu.

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Aktualna sytuacja to na pewno duże wyzwanie dla opiekunów osób starszych. Zastanawiają się, jak rozmawiać z podopiecznym na ten temat, jak wyjaśniać nowe zasady i nie martwić niepotrzebnie seniora oraz pomóc mu poradzić sobie z niepokojem.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.