Koronawirus: rejestracja opiekunów wjeżdżających do Niemiec on-line

Od 22 października wszyscy wjeżdżający do Niemiec opiekunowie osób starszych z Polski są zobowiązani, aby wypełnić specjalny formularz lokalizacyjnych (tzw. Aussteigkarte) i po przyjeździe zgłosić swoje przybycie do właściwych władz sanitarnych.

Obowiązek rejestracji dla opiekunów osób starszych z Polski

Po tym, jak Instytut im. Roberta Kocha w Niemczech (RKI) uznał Polskę za obszar o tzw. podwyższonym poziomie ryzyka konieczność wypełnienia formularza lokalizacyjnego i zgłoszenia się do władz sanitarnych obowiązuje wszystkich wjeżdżających do Niemiec opiekunów i opiekunki osób starszych z Polski. Bez względu na środek transportu trzeba więc mieć przy sobie stosowny formularz. Obowiązek ten został szeroko omówiony w poprzednim artykule, który można znaleźć tutaj: https://carework.pl/poradnik/formularz-lokalizacji-aussteigekarte-dla-opiekunow. Teraz, dla usprawnienia kontroli, Niemcy wprowadzili możliwość rejestracji on-line. Przypominamy, że za brak rejestracji grozi wysoka grzywna.

Elektroniczne zgłaszanie Aussteigkarte

Pomimo wyraźnych wytycznych i zagrożenia karą finansową, wiele osób wjeżdżających na teren Republiki Federalnej Niemiec nie rejestrowało tego faktu zgodnie z zaleceniami. Trudności rodziło także samo zgłoszenie, które wymagało kontaktu z lokalnym sanepidem. Aby kontrola osób przyjeżdżających była lepsza i sprawniejsza, już teraz uruchomiany został nowy system o nazwie „Digitale Einreise”.

 

Jego uruchomienie oznacza, że każdy, kto po 8 listopada br. będzie wjeżdżać do Niemiec ze strefy o podwyższonym poziomie ryzyka (w tym z Polski) musi zarejestrować się online przed przekroczeniem granicy.

 

Cyfrowa deklaracja wjazdu składa się z kwestionariusza internetowego opracowanego przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (https://www.einreiseanmeldung.de/#/) i ma na celu zastąpienie drukowanych formularzy lokalizacyjnych. Dzięki jego wypełnieniu nie ma już obowiązku zgłaszania się do lokalnych władz sanitarnych. Wszystkie potrzebne dane otrzymają one drogą internetową.

Jakie dane należy podać w elektronicznym formularzu?

W formularzu elektronicznym należy podać swoje imię i nazwisko, adres zameldowania w Polsce, numer telefonu, adres, pod którym będziemy przebywać w Niemczech oraz datę wjazdu. Obowiązek ten został nałożony na mocy ustawy o chorobach zakaźnych, a tym samym jest wymogiem prawnym, którego niedopełnienie może zostać ukarane. Po wprowadzeniu danych do „Digitale Einreise” osoba wjeżdżająca otrzymuje potwierdzenie, które musi zostać przedstawione podczas kontroli.

 

Elektroniczny system rejestracji osób wjeżdżających do Niemiec dostępny jest tutaj: https://www.einreiseanmeldung.de/#/.  

 

Nowy system rejestracji to nowe zasady kwarantanny

Wraz z uruchomieniem internetowego systemu rejestracji przyjeżdżających do Niemiec zaczną obowiązywać także nowe zasady dotyczące kwarantanny. Obowiązkowa domowa izolacja zostanie skrócona z dotychczasowych 14 do 10 dni, w trakcie których nie można opuszczać mieszkania.

 

Dziesięciodniowa kwarantanna może zostać skrócona, jeśli poddana jej osoba wykona test na obecność koronawirusa. Testowaniu można jednak poddać się nie wcześniej niż piątego dnia po przekroczeniu granicy, co łącznie z okresem oczekiwania na wynik badania oznacza, że żadna z osób wjeżdżających z zagrożonych obszarów nie będzie mogła przejść kwarantanny krótszej niż sześć dni. W każdym przypadku o wyniku badania należy powiadomić właściwe władze sanitarne.

Informacja dla opiekunów osób starszych CareWork

Bez względu na nowe obostrzenia lub zasady, firma CareWork dokłada wszelkich starań, aby Państwa praca i przejazdy były bezpieczne. Na bieżącą dostarczamy Państwu sprawdzone informacje o sytuacji epidemicznej i jej konsekwencjach, a nasi pracownicy dopełniają wszelkich wymaganych prawem formalności. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na portalu Facebook, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – do kontaktu z naszymi biurami.

 

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.