Od 22 października wszyscy wjeżdżający do Niemiec opiekunowie osób starszych z Polski są zobowiązani, aby wypełnić specjalny formularz lokalizacyjnych (tzw. Aussteigkarte) i po przyjeździe zgłosić swoje przybycie do właściwych władz sanitarnych.
Po tym, jak Instytut im. Roberta Kocha w Niemczech (RKI) uznał Polskę za obszar o tzw. podwyższonym poziomie ryzyka konieczność wypełnienia formularza lokalizacyjnego i zgłoszenia się do władz sanitarnych obowiązuje wszystkich wjeżdżających do Niemiec opiekunów i opiekunki osób starszych z Polski. Bez względu na środek transportu trzeba więc mieć przy sobie stosowny formularz. Obowiązek ten został szeroko omówiony w poprzednim artykule, który można znaleźć tutaj: https://carework.pl/poradnik/formularz-lokalizacji-aussteigekarte-dla-opiekunow. Teraz, dla usprawnienia kontroli, Niemcy wprowadzili możliwość rejestracji on-line. Przypominamy, że za brak rejestracji grozi wysoka grzywna.
Pomimo wyraźnych wytycznych i zagrożenia karą finansową, wiele osób wjeżdżających na teren Republiki Federalnej Niemiec nie rejestrowało tego faktu zgodnie z zaleceniami. Trudności rodziło także samo zgłoszenie, które wymagało kontaktu z lokalnym sanepidem. Aby kontrola osób przyjeżdżających była lepsza i sprawniejsza, już teraz uruchomiany został nowy system o nazwie „Digitale Einreise”.
Jego uruchomienie oznacza, że każdy, kto po 8 listopada br. będzie wjeżdżać do Niemiec ze strefy o podwyższonym poziomie ryzyka (w tym z Polski) musi zarejestrować się online przed przekroczeniem granicy.
Cyfrowa deklaracja wjazdu składa się z kwestionariusza internetowego opracowanego przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (https://www.einreiseanmeldung.de/#/) i ma na celu zastąpienie drukowanych formularzy lokalizacyjnych. Dzięki jego wypełnieniu nie ma już obowiązku zgłaszania się do lokalnych władz sanitarnych. Wszystkie potrzebne dane otrzymają one drogą internetową.
W formularzu elektronicznym należy podać swoje imię i nazwisko, adres zameldowania w Polsce, numer telefonu, adres, pod którym będziemy przebywać w Niemczech oraz datę wjazdu. Obowiązek ten został nałożony na mocy ustawy o chorobach zakaźnych, a tym samym jest wymogiem prawnym, którego niedopełnienie może zostać ukarane. Po wprowadzeniu danych do „Digitale Einreise” osoba wjeżdżająca otrzymuje potwierdzenie, które musi zostać przedstawione podczas kontroli.
Elektroniczny system rejestracji osób wjeżdżających do Niemiec dostępny jest tutaj: https://www.einreiseanmeldung.de/#/.
Wraz z uruchomieniem internetowego systemu rejestracji przyjeżdżających do Niemiec zaczną obowiązywać także nowe zasady dotyczące kwarantanny. Obowiązkowa domowa izolacja zostanie skrócona z dotychczasowych 14 do 10 dni, w trakcie których nie można opuszczać mieszkania.
Dziesięciodniowa kwarantanna może zostać skrócona, jeśli poddana jej osoba wykona test na obecność koronawirusa. Testowaniu można jednak poddać się nie wcześniej niż piątego dnia po przekroczeniu granicy, co łącznie z okresem oczekiwania na wynik badania oznacza, że żadna z osób wjeżdżających z zagrożonych obszarów nie będzie mogła przejść kwarantanny krótszej niż sześć dni. W każdym przypadku o wyniku badania należy powiadomić właściwe władze sanitarne.
Bez względu na nowe obostrzenia lub zasady, firma CareWork dokłada wszelkich starań, aby Państwa praca i przejazdy były bezpieczne. Na bieżącą dostarczamy Państwu sprawdzone informacje o sytuacji epidemicznej i jej konsekwencjach, a nasi pracownicy dopełniają wszelkich wymaganych prawem formalności. Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej i profilu na portalu Facebook, a w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – do kontaktu z naszymi biurami.