Kwarantanna dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Znacie to uczucie, kiedy macie ochotę rzucić wszystko, zaszyć się w domu i nie wychodzić do wiosny (albo i dłużej)? Teraz niemal zbiorowo przekonujemy się, jak faktycznie może to wyglądać. Dotknęła Was kwarantanna? Narzekacie na obostrzenia? Przypomnijcie sobie wszystkie te rzeczy, które odkładaliście na bliżej nieokreślony moment „kiedy będę miała więcej czasu” i głowa do góry!

Dlaczego opiekunka w Niemczech musi odbyć kwarantannę?

Możliwość narzucenia nam obowiązku kwarantanny domowej z powodu epidemii koronawirusa przewidują dwa akty prawne.

 

Pierwszy z nich to Ustawa z dnia 2 marca br. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa ta wprowadza możliwość nałożenia obowiązku kwarantanny domowej (lub nadzoru epidemiologicznego) na „osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z osobami chorymi na choroby zakaźne”. Decyzję w tym zakresie podejmują organy inspekcji sanitarnej, a okres narzuconych ograniczeń może trwać nie dłużej niż 21 dni, licząc od ostatniego dnia styczności.

 

Drugi akt to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca br. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, wprowadzający obowiązkową kwarantannę domową po przekroczeniu granicy państwowej, w sytuacji powrotu do Polski. Kwarantanna ta, z niewielkimi wyjątkami, dotyczy wszystkich osób, bez względu na to, czy wykazują symptomy choroby i czy miały kontakt z kimś będącym nosicielem wirusa. Kwarantanna ta trwa 14 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.

 

Bez względu jednak na podstawę prawną, kwarantanna – bez względu na to, jak bardzo uciążliwa może być – ustanawiana jest dla naszego indywidualnego dobra, dla dobra naszych bliskich, a w szerszej perspektywie także w trosce o pozostałych członków społeczeństwa.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny – co nam wolno i co jest zakazane?

W zależności od sytuacji, w której się znajdujemy, możemy zostać zobowiązani do odbycia kwarantanny domowej lub być objęci nadzorem epidemiologicznym.

Ta druga sytuacja, czyli nadzór, dotyczy osób, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Osoba objęta nadzorem powinna zostać w domu, pracować zdalnie, ograniczyć wszelkie kontakty oraz kontrolować swój stan zdrowia, choćby poprzez regularne mierzenie temperatury ciała. W trakcie trwania nadzoru nie powinniśmy więc wychodzić z domu, ale nie jest to zakazane. Jeśli musimy, wolno nam iść choćby na zakupy. Musimy jednak zachować daleko idące środki ostrożności.

 

Kwarantanna z kolei dotyczy np. wszystkich osób powracających z zagranicy i w przeciwieństwie do dozoru zakłada konieczność pozostania w domu. Opiekunka osoby starszej, która wróciła ze zlecenia w Niemczech, musi więc przez  kolejne 14 dni przebywać w domu. Nie wolno wychodzić do sklepu, ani na spacer z psem. Potrzebne rzeczy powinni dostarczać nam choćby członkowie rodziny, ale zachowując środki ostrożności. Kwarantanna trwa 14 dni. To, czy się jej poddajemy, może być kontrolowane, a niezachowanie opisanego powyżej reżimu – karane grzywną w wysokości nawet 5 tys. zł.

Jak zachowywać się podczas kwarantanny domowej?

Odbywając obowiązkową kwarantannę, pierwszą i podstawową zasadą jest zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Rodzi to oczywiście określone konsekwencje oraz trudności, które jakoś trzeba przełamać. Problemy, które jako pierwsze przychodzą nam do głowy to brak możliwości zrobienia podstawowych zakupów spożywczych oraz odbycia obowiązkowego spaceru z naszym czworonogiem. Oba te obowiązki trzeba powierzyć komuś innemu – nie obawiajmy się skorzystać z pomocy rodziny, przyjaciół czy sąsiadów. Polacy już nie raz udowodnili, że w trudnych sytuacjach cechuje ich ogromna umiejętność współpracy i wspierania innych.

 

Kiedy już poprosimy kogoś, aby przyniósł nam zakupy lub zabrał naszego psa na spacer, w sposób nieunikniony będziemy musieli z tą osobą się spotkać. Absolutnie nie polecamy podawania ręki, całusa na przywitanie czy przyjacielskich uścisków. Podczas kwarantanny zachowujemy co najmniej metr odległości od każdej osoby, z którą musimy się spotkać. Odpuśćmy także pogawędki w drzwiach – porozmawiać można przez telefon.

 

Spędzając przepisowe 14 dni w domu pamiętajmy także o zachowaniu zasad higieny – szczególnie wtedy, kiedy mieszkamy z innymi osobami. Przede wszystkim należy często myć lub dezynfekować ręce i kaszleć w jednorazową chusteczkę, którą następnie wyrzucamy do foliowego woreczka. Aby chronić naszych bliskich starajmy się nie zbliżać do nich zbytnio, używajmy oddzielnych naczyń.

 

Podczas kwarantanny ważne jest także kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Jeśli coś nas zaniepokoi, nie idźmy do lekarza, tylko powiadommy właściwe służby telefonicznie. Instrukcję postępowania na wypadek podejrzenia zarażenia koronawirusem znajdziesz tutaj: https://carework.pl/aktualnosci/koronawirus-informacje-o-funkcjonowaniu-carework-oraz-wiadomosci-dla-opiekunek-i-opiekunow-osob-starszych-w-niemczech

Opiekunka na kwarantannie

Skoro wiemy już, czego na kwarantannie robić nie wolno, zastanówmy się, co zrobić warto!

 

Każdy z nas znalazł się w nowej, nietypowej sytuacji. Wielu z nas zostało zmuszonych do poddania się kwarantannie, inni sami postanowili nie wychodzić. Jedno jest pewne, decyzja o pozostaniu w domu, jest słuszna. Ograniczenie lub wykluczenie wyjść i spędzanie czasu w domu, mimo, że oznacza konieczność zmiany zwyczajów i rytmu codziennego życia, jest tym, co możemy teraz zrobić zarówno dla siebie, jak i dla innych.

 

Osobom, które są aktywne, na pewno może być trudno się przestawić, dlatego dobrym pomysłem jest organizowanie czasu. Jak można spędzać czas w domu? Proponujemy – pół żartem, pół serio – kilka sposobów:

Daj roślinom szansę bujnego rozkwitu!

Masz gdzieś pod ręką świeżą ziemię? Doskonałym pomysłem na kwarantannę będzie zatem przesadzanie kwiatków. Porę roku do takich zabiegów także mamy bardzo dobrą, a efekt końcowy na pewno spowoduje, że czas spędzony w domu upłynie nam w przyjemniejszej atmosferze.

Wiosenne porządki

Tego punktu na liście rzeczy do zrobienia zabraknąć po prostu nie mogło, szczególnie, że pierwszy dzień wiosny już tuż. Nie polecamy jednak tylko mycia podłóg i szorowania okien, zachęcamy do przejrzenia szafy! To w końcu prawie jak zakupy. Wyjmij ubrania czekające na cieplejsze dni, zobacz, czy nie warto już czegoś wyrzucić, a może czas kupić nowy płaszczyk? Kwarantanna w końcu kiedyś się skończy, a my będziemy musieli w czymś wyjść.

 

Kiedy wyjmiesz już ubrania na wiosnę, to będzie także dobry moment na schowanie ubrań zimowych. Zimy prawie nie było, raczej też nie wróci. Wypierz zatem kurtki i szaliki – pożegnaj się z ciepłymi rzeczami na kilka najbliższych miesięcy. W tym kontekście polecamy także czyszczenie butów, kiedy już nasze botki i kozaki będą się błyszczeć, je także chowamy do szafy.

Marnowaniu jedzenia mówimy nie!

I właśnie dlatego zachęcamy do tego, aby w czasie kwarantanny dokładnie przejrzeć nasze kuchenne półki czy spiżarki – w poszukiwaniu produktów z krótkimi datami i (oby nie) przeterminowanych. A skoro już i tak jesteśmy w domu, można poszukać nowego ciekawego przepisu i wykorzystać znalezione produkty do ugotowania czegoś pysznego.

Czas na rewizję…

… w kosmetyczne i apteczce, w końcu kosmetyki, leki oraz suplementy diety także mają swoją datę przydatności. W odniesieniu do kosmetyków, często wyrażona jest ona poprzez okres, w jakim produkt nadaje się do użytku od momentu otwarcia. Jak sprawdzić tą datę? Poszukajcie na opakowaniu małego rysunku odkręconego słoiczka. Natomiast, jeśli znajdziemy przeterminowane lekarstwa, pamiętajmy o tym, aby nie wyrzucać ich do kosza, gdyż na wysypisku mogą m.in. zaszkodzić zwierzętom. Lekarstwa po dacie oraz takie, których już nie potrzebujemy, należy oddać w aptece. Każda apteka przyjmuje leki bezpłatnie.

Wyłącz chaos informacyjny

W sytuacji szalejącego koronawirusa, kiedy wszystkie media nieustannie podnoszą ten sam temat, warto jednak od czasu do czasu wyłączyć telewizor czy radio i sięgnąć po książkę. Oglądanie kanałów informacyjnych przez cały dzień nie da nam nic innego poza rosnącym napięciem. Najnowsze wiadomości nie uciekną, jeśli obejrzymy je raz dziennie, a nie sto razy.

Zadbaj o siebie

Podczas kwarantanny zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie. Na naszą odporność ogromny wpływ ma bowiem zdrowa, zbilansowana dieta, wysypianie się oraz unikanie stresu. Chwilowo to ostatnie może być utrudnione, warto więc robić wszystko, aby oderwać nasze myśli od Sami Wiecie Czego.

 

To zupełnie normalne, że poszukujemy wiedzy na temat koronawirusa w mediach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że szczególnie w internecie, znajduje się za dużo informacji, a spora część z nich jest po prostu fałszywa. To ważne, aby korzystać ze sprawdzonych źródeł, a przede wszystkim, żeby nie udostępniać fałszywych treści. „Fake news” są już nie tylko wszechobecne, ale również coraz częściej przypominają prawdziwe informacje.  Zanim uwierzymy i opublikujemy jakąś informacje lub komuś ją powtórzymy, warto ją zweryfikować, korzystając z oficjalnych lub wiarygodnych kanałów i zastanowić się, czy jesteśmy pewni, że informacja ta jest na pewno prawdziwa i na tyle ważna, że trzeba ją przekazać dalej. To dobry sposób na walkę z nieprawdziwymi informacjami, czyli na zapobiegnie dezinformacji i dezorientacji, która sprawiają, że ludzie przestają sobie ufać. Bez wątpienia stres nie wpływa na nas dobrze, dlatego choć to trudny okres, bo działamy pod wpływem emocji, warto próbować zachować spokój. Mądre korzystanie z mediów i rozsądne dawkowanie sobie dopływu informacji może nam w tym pomóc.

Wykorzystaj ten czas na rozwój!

Na koniec jeszcze jedna propozycja. Okres kwarantanny domowej, ale także czas, w którym sami ograniczamy liczbę wyjść czy spotkań, opiekunka osób starszych w Niemczech poświęcić może na naukę języka niemieckiego oraz rozwijanie umiejętności zawodowych!

 

Z naszym programem lojalnościowym „Pomagaj - Korzystaj” wszystko to masz za darmo i bez wychodzenia z domu. Wystarczy zalogować się w aplikacji CareWork. Szczegóły znajdziesz tutaj: https://carework.pl/pomagaj-korzystaj.

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Koronawirus - informacje o funkcjonowaniu CareWork oraz wiadomości dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech

Koronawirus - informacje o funkcjonowaniu CareWork oraz wiadomości dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech

Drodzy opiekunowie! W tym miejscu znajdziecie wszystkie informacje o działaniu firmy CareWork w okresie zagrożenia epidemicznego, a także ważna informacje o Waszej pracy. Poniższy tekst będzie na bieżąco aktualizowany – zapraszamy do śledzenia.

Którymi przejściami granicznymi wrócimy do domu?

Którymi przejściami granicznymi wrócimy do domu?

Pracujecie w Niemczech albo wyjeżdżacie na zlecenie? Publikujemy listę przejść granicznych.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.