Znoszenie obostrzeń dot. stanu pandemii COVID-19 w Polsce

Polska, podobnie jak inne kraje w Europie i na świecie, decyduje się na stopniowe rozluźnianie ograniczeń wprowadzonych w celu zapobiegania zarażeniom koronawirusem SARS-CoV-2. Wychodzenie z „zamknięcia” ma na celu uwolnienie gospodarki przy jednoczesnym zachowaniu zasad higieny i dystansu społecznego.

 

Pierwsze łagodniejsze reguły zaczęły obowiązywać 20 kwietnia. Drugi etap wprowadzono na początku maja. Od 18 maja, od 25 maja i od 1 czerwca mają zacząć obowiązywać kolejne nowe zasady związane z różnymi obszarami życia.

„Odmrażanie” gospodarki – etap trzeci: kosmetyka i fryzjerstwo 

Od 18 maja będzie można skorzystać z usług kosmetyczek i fryzjerów, a także zjeść w restauracji, kawiarni, barze – również w centrum handlowym (na sali, w środku, w ogródku restauracyjnym) pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze i klientom.

 

Podczas wizyty u fryzjera konieczne będzie używanie maseczki (ew. gogli lub przyłbic). Podobnie w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwoli. Klienci będą mogli korzystać z usług wyłącznie po umówieniu się telefonicznie lub on-line. Nie będzie możliwości oczekiwania w poczekalni.

 

Wymogi dotyczące gastronomi obejmują: limit osób w lokalu (1 osoba na 4 m2), konieczność dezynfekcji stolika po każdym kliencie, obowiązek zachowania 2 m odległości między stolikami, zachowania dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach oraz noszenie maseczek i rękawiczek przez obsługę. Goście restauracji będą mogli zdjąć maseczki po zajęciu miejsca przy stoliku.

Etap trzeci: opieka i edukacja

Od 18 maja między innymi będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych. Otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną.

 

Od 25 maja umożliwione zostanie prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej oraz konsultacji z nauczycielami (indywidualnie lub w małych grupach) dla maturzystów i uczniów 8 klas, przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.

 

Konsultacje w szkołach z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów ruszą od 1 czerwca.

 

Zmiany dotyczą również szkół wyższych. Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów) oraz zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Etap trzeci: transport publiczny

Podwyższony zostanie limit pasażerów w środkach komunikacji zbiorowej. Od 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć więcej osób, jeśli taką decyzję podejmie zarządzający transportem publicznym.

Etap trzeci: uroczystości religijne

Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika ma przypadać 10 m2 (dotychczas było to 15 m2).

Etap trzeci: sport

Zwiększone zostaną również limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych oraz w obiektach zamkniętych.

Etap trzeci: kultura

Poluzowanie będzie dotyczyć także świata kultury. I tak od 18 maja możliwa będzie np. działalność kin plenerowych (w tym samochodowych) oraz odbywanie prób i ćwiczeń.

Kontrole na granicy

Kontrole na granicy zostały przedłużone do 12 czerwca. Tak jak dotychczas, granicę będzie można przekraczać tylko na wyznaczonych przejściach.

Bezpieczeństwo a koronawirus SARS-CoV-2 – podstawowe zasady obowiązujące w Polsce

Pomimo nowych łagodniejszych zasad, nadal obowiązuje:

  • zachowanie odległości min. 2 metrów w przestrzeni publicznej,
  • zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
  • praca i edukacja zdalna, jeśli jest możliwa,
  • przestrzeganie higieny (dezynfekcja),
  • izolacja chorych lub potencjalnie zarażonych.

 

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Brak obowiązku kwarantanny dla opiekunów osób starszych po przyjeździe do Polski

Brak obowiązku kwarantanny dla opiekunów osób starszych po przyjeździe do Polski

Dobra wiadomość dla opiekunów osób starszych! Po powrocie do Polski nie podlegają oni już co do zasady obowiązkowej kwarantannie. Nowe przepisy obowiązują od 4 maja.

Koronawirus SARS-CoV-2 - nowe zasady epidemiczne w Polsce

Koronawirus SARS-CoV-2 - nowe zasady epidemiczne w Polsce

Mimo, że trudno jeszcze uznać, że pandemia COVID-19 została opanowana, coraz więcej krajów deklaruje stopniowe rozluźnianie obowiązujących przez ostatnie tygodnie zasad. Również w Polsce zostały ogłoszone etapy znoszenia ograniczeń.

Rekrutacja do pracy w Niemczech bez wychodzenia z domu

Rekrutacja do pracy w Niemczech bez wychodzenia z domu

Szukasz pracy i znasz język niemiecki? Zastanawiasz się nad pracą w opiece, ale nie wiesz czy to zajęcie dla Ciebie? O szczegóły i warunki współpracy możesz spytać telefonicznie – bez wychodzenia z domu.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.