Zasady zachowania się w czasie epidemii

Stan epidemii w Polsce niestety wciąż obowiązuje. Aby chronić siebie i innych musimy przyjąć określony model zachowania. Pomoże on ograniczyć liczbę osób chorych oraz spowolnić tempo rozprzestrzeniania się pandemii. Poniżej znajdziecie informacje o obostrzeniach.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Nowym obowiązkiem, który nałożony został na mieszkańców Polski, jest obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Konieczność stosowania maseczek (lub innego rodzaju zabezpieczeń, jak choćby chust czy szalików) obowiązuje od czwartku 16 kwietnia do odwołania. Obowiązek ten ma charakter powszechny, czyli dotyczy wszystkich. Nos i usta powinniśmy zasłaniać na ulicy, podczas ruchu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Ograniczenia przedłużone do niedzieli 19 kwietnia

Najliczniejszą grupę obostrzeń, na dzień dzisiejszy, stanowią te, których okres obowiązywania został przedłużony do dnia 19 kwietnia.

 

Wśród nich przede wszystkim pamiętać należy o ograniczeniach w przemieszczaniu się, podróżowaniu oraz przebywaniu w miejscach publicznych. Zgodnie z decyzją rządu podtrzymany został obowiązek ograniczenia wyjść z domu do koniecznego minimum oraz zachowania odległości od innych pieszych – minimum 2 metry (co dotyczy także rodzin i bliskich). Owe „konieczne minimum” znajduje swoje uszczegółowienie w konkretnych przykładach. Wskazuje się więc, że przemieszczać można się głównie w przypadku:

  • dojazdów do pracy oraz przemieszczania się w związku z pracą;

  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (np. konieczne zakupy spożywcze, zakup lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi);

  • wolontariatu związanego z epidemią (np. pomoc osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu).

Warto pamiętać, że powiązany z ograniczeniem przemieszczania się obowiązek utrzymania 2-metrowej odległości pomiędzy pieszymi nie dotyczy:

  • rodziców opiekujących się dziećmi do lat 13-tu;

  • osób niepełnosprawnych, niemogących samodzielnie się poruszać oraz osób z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalistycznego i ich opiekunów.

Ze wskazanym powyżej zakazem przemieszczania się bez wyraźnej potrzeby korelują dwa inne ograniczenia, czyli zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego oraz zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także innych terenów zielonych pełniących funkcje publiczne. Pierwszy ze wskazanych zakazów dotyczy osób poniżej 18-tego roku życia, którzy nie mogą wyjść z domu bez opieki rodzica, opiekuna prawnego lub innego dorosłego. Co więcej, takie wyjście także musi być usprawiedliwione – dojazdem do i z pracy, wolontariatem na rzecz walki z COVID-19 lub załatwianiem spraw niezbędnych do życia codziennego.

 

Kolejne utrzymane i przedłużone do niedzieli 19 kwietnia ograniczenia dotyczy komunikacji publicznej oraz zbiorowego transportu publicznego (samochodów większych niż 9-osobowe). Zgodnie z nim obowiązuje ograniczenie liczby pasażerów do liczby odpowiadającej połowie miejsc siedzących. Pamiętajmy jednak, że powyższy przepis nie dotyczy samochodów osobowych.

 

Co najmniej do wskazanego powyżej terminu musimy także liczyć się z ograniczeniami dotyczącymi handlu oraz usług. W zakres ten przede wszystkim wchodzi ograniczenie działalności galerii i centrów handlowych, w których działalność handlową prowadzić mogą jedynie: sklepy spożywcze, drogerie, apteki, punkty sprzedaży prasy oraz artykułów dla zwierząt, stacje paliw i sklepy remontowo-budowlane (z zastrzeżeniem, że wielkopowierzchniowe sklepu budowlane muszą być zamknięte w weekendy, bez względu na to, czy działają w ramach galerii handlowej czy niezależnie). W centrach i galeriach handlowych mogą być także świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

 

Wybierając się do któregoś z otwartych sklepów czy punktów usługowych pamiętajmy o innym ograniczeniu, tj. ograniczeniu liczy klientów w sklepie, punkcie usługowym, na targu i poczcie. „Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów”. Co więcej, we wszystkich tych miejscach wciąż obowiązują tzw. godziny dla seniorów, czyli obowiązek obsługiwania jedynie osób powyżej 65-tego roku życia w godzinach od 10.00 do 12.00. Godziny dla seniorów nie dotyczą jedynie stacji benzynowych, a także aptek – w sytuacji, kiedy nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia. Ograniczenia liczby klientów dotyczy także targów oraz bazarów – w miejscach tych jednorazowo przebywać może tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Z kolei na poczcie ograniczenie określone zostało na poziomie liczby okienek pocztowych pomnożonych przez 2.

 

Do niedzieli 19 kwietnia nie skorzystamy także z określonych rodzajów usług, gdyż podtrzymamy został obowiązek zamknięcia zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. Wskazanych usług nie można także realizować poza salonami, na przykład w ramach wizyt domowych. Nie pójdziemy także do kina czy teatru, gdyż wciąż obowiązuje nakaz zamknięcie wszystkich instytucji kultury, w tym: kim, muzeów, teatrów, galerii, bibliotek, oper, filharmonii i podobnych placówek. Podobnie podtrzymany został obowiązek zamknięcia placówek sportowych – siłowni, basenów, klubów fitness i tanecznych. Możemy jednak, w określonym zakresie, korzystać z lokali gastronomicznych. Ograniczenie działalności restauracji, kawiarni i barów polega na tym, iż mogą one świadczyć usługi tylko na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

Dla wielu osób szczególnie istotne, w tym w kontekście Świąt Wielkanocnych, może być ograniczenie udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym. W tym przypadku ograniczenie polega na tym, że w mszy lub innym obrzędzie religijnym może uczestniczyć jednocześnie maksymalnie 5 osób, nie włączając osoby sprawującej posługę, a w przypadku pogrzebów, także pracowników zakładu pogrzebowego.

Ograniczenie przedłużone do niedzieli 26 kwietnia

Znacząco mniejszą grupę obostrzeń stanowią te, które pozostają z nami do dnia 26 kwietnia. Niestety w tej chwili nie możemy powiedzieć, że inne także nie zostaną przedłużone, ale na razie odnieśmy się do faktów na dziś.

Przede wszystkim do 26 kwietnia zamknięte pozostają szkoły, uczelnie, przedszkola i żłobki, a także inne placówki tego typu, np. kluby dziecięce. Lekcje mają odbywać się na odległość, przełożone zostały jednak egzaminy ósmoklasisty i maturalny – dokładna data ich przeprowadzenia nie została jeszcze podana. W tym kontekście warto także wspomnieć, że przedłużony został okres obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci w wieku do lat 8.

 

Przez kolejne dwa tygodnie obowiązywać będą także dwa kolejne ograniczenia – w transporcie lotniczym oraz międzynarodowym ruchu kolejowym, co oznacza ograniczenie pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych oraz podróży pociągami relacji międzynarodowych.

Ograniczenia przedłużone do niedzieli 3 maja

Dwa bardzo ważne ograniczenia przedłużone zostały o ponad trzy tygodnie, tj. do niedzieli 3 maja.

 

Pierwsze z nich to ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców. Oznacza ono, że granicy Polski przekraczać mogą tylko: Polacy (obywatele RP) – w nieograniczonym zakresie, cudzoziemcy (o ile są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP), posiadacze Karty Polaka, dyplomaci, osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę oraz cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

 

Drugie ograniczenie obowiązujące co najmniej do 3 maja to obowiązkowa kwarantanna. Obejmuje ona określone grupy osób, czyli:

  • podróżnych powracających do Polski z zagranicy;

  • osoby, które miały kontakt z chorymi (lub potencjalnie zakażonymi);

  • pracownicy przekraczający granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP;

  • oraz osoby, które mieszkają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą objętą kwarantanną – jest to tzw. kwarantanna rozszerzona.

Rząd deklaruje także, że jeśli dana osoba nie ma możliwości spędzenia kwarantanny w swoim domu wojewodowie dysponują lokalami, które będą w tym celu udostępniane.

W odniesieniu do obowiązkowej kwarantanny warto także przypomnieć, na czym ona polega. Kwarantanna trwa 14 dni i w tym czasie nie możemy wychodzić z domu (bez względu na przyczynę). Ewentualne objawy choroby powinniśmy telefonicznie zgłosić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Osoby przebywające na kwarantannie są kontrolowane przez policję i mogą zostać ukarane karą finansową do 30 tys. zł, jeśli nie przestrzegają zasad.

Ograniczenie bezterminowe

Jedno z obowiązujących nas ograniczeń na tę chwilę ma charakter bezterminowy, czyli obowiązuje do odwołania. Jest to zakaz organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań – powyżej dwóch osób, z wyłączeniem spotkań z najbliższymi oraz zakładów pracy. W zakładach pracy należy jednak przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa i higieny.

Życzymy zdrowia!

 

 

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Letnia premia w CareWork!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto dodatkowej premii! Szczegóły w naszych biurach - polecamy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Koronawirus - informacje o funkcjonowaniu CareWork oraz wiadomości dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech

Koronawirus - informacje o funkcjonowaniu CareWork oraz wiadomości dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech

Drodzy opiekunowie! W tym miejscu znajdziecie wszystkie informacje o działaniu firmy CareWork w okresie zagrożenia epidemicznego, a także ważna informacje o Waszej pracy. Poniższy tekst będzie na bieżąco aktualizowany – zapraszamy do śledzenia.

Koronawirus w Niemczech - zasady zachowania dla opiekunów osób starszych

Koronawirus w Niemczech - zasady zachowania dla opiekunów osób starszych

Podobnie jak w innych państwach świata, także w Niemczech rozwija się epidemia zachorowań na COVID-19. Aby jej zapobiec przyjęty został pakiet zasad, do których stosować muszą się także opiekunowie osób starszych w Niemczech.

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Aktualna sytuacja to na pewno duże wyzwanie dla opiekunów osób starszych. Zastanawiają się, jak rozmawiać z podopiecznym na ten temat, jak wyjaśniać nowe zasady i nie martwić niepotrzebnie seniora oraz pomóc mu poradzić sobie z niepokojem.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.