W obliczu obecnej na całym świecie pandemii koronawirusa kolejne rządy wprowadzają nowe ograniczenia i zakazy. Nie inaczej postępują Niemcy. Wczoraj, tj. 28 października 2020 roku, Rząd Federalny oraz rządy poszczególnych landów podjęły decyzję o wprowadzeniu określonych zasad postępowania. Będą one obowiązywać już od poniedziałku 2 listopada br., na obszarze całych Niemiec.
Choć działania te mogą wydawać się dość radykalne – biorąc pod uwagę liczbę zakażeń odnotowywanych obecnie u naszych zachodnich sąsiadów – należy pamiętać, że są one swoistym krokiem w przód, działaniem wyprzedzającym, które ma doprowadzić do uniknięcia nagłego zagrożenia zdrowia w kraju. Jak oświadczyła Kanclerz Merkel, ma być to możliwe dzięki zatrzymaniu procesu infekcji poprzez znaczne zmniejszenie liczby kontaktów w populacji, a tym samym zmniejszenie liczby nowych zakażeń. Na tym etapie ważne jest, aby reagować szybko. Im później odwrócona zostanie dynamika infekcji, tym dłuższe lub szersze ograniczenia mogą okazać się konieczne. Właśnie dlatego przy wykorzystaniu obecnych zakazów, niemieckie rządy dążą do szybkiego przerwania dynamiki infekcji, przy jednoczesnej kontynuacji działania szkół, a tym samym możliwości świadczenia pracy przez rodziców młodszych dzieci.
Co ważne, ograniczenia wprowadzane są teraz już z myślą o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Rządowi w Berlinie i władzom poszczególnych landów zależy bowiem na tym, aby rodziny i przyjaciele mieli możliwość spotykania się w okresie świątecznym, nawet w warunkach pandemii.
W związku z wczorajszą decyzją wszystkie osoby przebywające na terenie Niemiec, w tym także opiekunki i opiekunowie osób starszych z Polski, już od poniedziałku muszą stosować się do wymienionych poniżej zasad.
Z punktu widzenia obowiązków osób pracujących w opiece nad osobami starszymi w Niemczech szczególnie istotne jest to, że w całym kraju wszystkie sklepy pozostają otwarte. Właściciele sklepów muszą jednakże przestrzegać zasad higieny oraz unikać kolejek. Musza więc oni zadbać o to, aby na 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej w sklepach przypadał nie więcej niż jeden klient.
Poza sklepami w Niemczech wciąż otwarte będą szkoły i przedszkola. O niezbędnych w tych placówkach środkach ochrony decydować mają poszczególne kraje związkowe.
Podobnie sytuacja wygląda w placówkach medycznych i innych podmiotach, które świadczą usługi dla szczególnie wrażliwych grup społecznych, czyli na przykład w domach opieki, domach seniora i ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, a także instytucjach pomocy społecznej. Tutaj także środki ochrony uzależnione będą od rządów konkretnych landów, przy uwzględnieniu lokalnych uwarunkowań. Aby ułatwić funkcjonowanie takich miejsc, rząd federalny zamierza pokryć koszty szybkich testów SARS-CoV2 służących do regularnych badań mieszkańców lub pacjentów, ich gości i personelu. Dostępne szybkie testy powinny być szeroko wykorzystywane, aby zapewnić najlepszą możliwą ochronę i umożliwić bezpieczne kontakty nawet przy rosnącej liczbie infekcji.
Zgodnie z decyzją rządu w Berlinie i rządów krajów związkowych wymienione powyżej nowe obostrzenia obowiązywać będą do końca listopada. Po dwóch tygodniach ich funkcjonowanie zostanie poddane ocenie, aby stwierdzić, czy ich cel został osiągnięty i czy należy dokonać ich korekty.
Ze względu na konkretne ograniczenia firmy, przedsiębiorstwa, osoby samozatrudnione, stowarzyszenia i instytucje dotknięte tymczasowym zamknięciem otrzymają nadzwyczajną pomoc gospodarczą, aby zrekompensować ich straty finansowe. Jednocześnie rząd kładzie duży nacisk na to, aby jak najwięcej firm mogło wciąż działać. Aby zachować bezpieczeństwo przedsiębiorcy zobowiązani są do stosowania zasad higieny, a jeśli to możliwe, wysyłania pracowników na tzw. pracę zdalną.