Jakie zakazy będą obowiązywać w Niemczech?

W obliczu obecnej na całym świecie pandemii koronawirusa kolejne rządy wprowadzają nowe ograniczenia i zakazy. Nie inaczej postępują Niemcy. Wczoraj, tj. 28 października 2020 roku, Rząd Federalny oraz rządy poszczególnych landów podjęły decyzję o wprowadzeniu określonych zasad postępowania. Będą one obowiązywać już od poniedziałku 2 listopada br., na obszarze całych Niemiec.

 

Choć działania te mogą wydawać się dość radykalne – biorąc pod uwagę liczbę zakażeń odnotowywanych obecnie u naszych zachodnich sąsiadów – należy pamiętać, że są one swoistym krokiem w przód, działaniem wyprzedzającym, które ma doprowadzić do uniknięcia nagłego zagrożenia zdrowia w kraju. Jak oświadczyła Kanclerz Merkel, ma być to możliwe dzięki zatrzymaniu procesu infekcji poprzez znaczne zmniejszenie liczby kontaktów w populacji, a tym samym zmniejszenie liczby nowych zakażeń. Na tym etapie ważne jest, aby reagować szybko. Im później odwrócona zostanie dynamika infekcji, tym dłuższe lub szersze ograniczenia mogą okazać się konieczne. Właśnie dlatego przy wykorzystaniu obecnych zakazów, niemieckie rządy dążą do szybkiego przerwania dynamiki infekcji, przy jednoczesnej kontynuacji działania szkół, a tym samym możliwości świadczenia pracy przez rodziców młodszych dzieci.

 

Co ważne, ograniczenia wprowadzane są teraz już z myślą o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Rządowi w Berlinie i władzom poszczególnych landów zależy bowiem na tym, aby rodziny i przyjaciele mieli możliwość spotykania się w okresie świątecznym, nawet w warunkach pandemii.

Jakich zasad należy przestrzegać?

W związku z wczorajszą decyzją wszystkie osoby przebywające na terenie Niemiec, w tym także opiekunki i opiekunowie osób starszych z Polski, już od poniedziałku muszą stosować się do wymienionych poniżej zasad.

  • Najważniejszym wprowadzonym środkiem jest zachowanie dystansu i ograniczenie kontaktów z osobami spoza ich własnego gospodarstwa domowego do absolutnie niezbędnego minimum. Dlatego też przebywanie w miejscach publicznych jest dozwolone tylko z członkami własnego gospodarstwa domowego lub innego gospodarstwa domowego, ale w każdym przypadku z maksymalnie 10 osobami. Jest to wiążące, a naruszenie ograniczeń dotyczących kontaktów będzie odpowiednio sankcjonowane przez organy regulacyjne. Zakazane są nie tylko grupowe spotkania w przestrzeni publicznej, ale także w domach i obiektach prywatnych.
  • Osoby przebywające na terenie Niemiec są także proszone o powstrzymanie się od niepotrzebnych prywatnych podróży i wizyt, w tym do krewnych. Z tego powodu rządy ograniczyły możliwość oferowania odpłatnych noclegów w hotelach i podobnych obiektach, od poniedziałku będzie to możliwe tylko w odniesieniu do osób, które podróżują w wyraźnie nie turystycznych celach.
  • Od 2 listopada w Niemczech zamknięte będą obiekty o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym i podobne. Dotyczy to przede wszystkim (choć nie wyłącznie): kin, teatrów, sal koncertowych, oper, parków rozrywki, siłowni oraz basenów.
  • Zakazane zostały imprezy o charakterze rozrywkowym, a profesjonalne imprezy sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału widzów.
  • Zamknięte zostaną także restauracje, bary, kluby, dyskoteki, puby i podobne obiekty. Dozwolona jest jedynie sprzedaż posiłków na wynos.
  • Firmy usługowe w dziedzinie higieny osobistej, takie jak studia kosmetyczne, gabinety masażu, studia tatuażu i podobne także zostaną zamknięte. Dopuszczalne będzie natomiast prowadzenie usług niezbędnych z medycznego punktu widzenia, na przykład w zakresie fizjoterapii, terapii zajęciowej i logoterapii, a także podologii (pielęgnacji stóp). Salony fryzjerskie pozostają otwarte w ramach istniejących wymogów higienicznych.

Obostrzenia w sklepach

Z punktu widzenia obowiązków osób pracujących w opiece nad osobami starszymi w Niemczech szczególnie istotne jest to, że w całym kraju wszystkie sklepy pozostają otwarte. Właściciele sklepów muszą jednakże przestrzegać zasad higieny oraz unikać kolejek. Musza więc oni zadbać o to, aby na 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej w sklepach przypadał nie więcej niż jeden klient.

Poza sklepami w Niemczech wciąż otwarte będą szkoły i przedszkola. O niezbędnych w tych placówkach środkach ochrony decydować mają poszczególne kraje związkowe.

 

Podobnie sytuacja wygląda w placówkach medycznych i innych podmiotach, które świadczą usługi dla szczególnie wrażliwych grup społecznych, czyli na przykład w domach opieki, domach seniora i ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, a także instytucjach pomocy społecznej. Tutaj także środki ochrony uzależnione będą od rządów konkretnych landów, przy uwzględnieniu lokalnych uwarunkowań. Aby ułatwić funkcjonowanie takich miejsc, rząd federalny zamierza pokryć koszty szybkich testów SARS-CoV2 służących do regularnych badań mieszkańców lub pacjentów, ich gości i personelu. Dostępne szybkie testy powinny być szeroko wykorzystywane, aby zapewnić najlepszą możliwą ochronę i umożliwić bezpieczne kontakty nawet przy rosnącej liczbie infekcji.

Jak długo obowiązywać będą zakazy?

Zgodnie z decyzją rządu w Berlinie i rządów krajów związkowych wymienione powyżej nowe obostrzenia obowiązywać będą do końca listopada. Po dwóch tygodniach ich funkcjonowanie zostanie poddane ocenie, aby stwierdzić, czy ich cel został osiągnięty i czy należy dokonać ich korekty.

 

Ze względu na konkretne ograniczenia firmy, przedsiębiorstwa, osoby samozatrudnione, stowarzyszenia i instytucje dotknięte tymczasowym zamknięciem otrzymają nadzwyczajną pomoc gospodarczą, aby zrekompensować ich straty finansowe. Jednocześnie rząd kładzie duży nacisk na to, aby jak najwięcej firm mogło wciąż działać. Aby zachować bezpieczeństwo przedsiębiorcy zobowiązani są do stosowania zasad higieny, a jeśli to możliwe, wysyłania pracowników na tzw. pracę zdalną.

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.