Opieka nad młodymi osobami niepełnosprawnymi wiąże się z szeregiem uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych, które nie występują w przypadku opieki nad osobami starszymi z porównywalnymi ułomnościami, lub pojawiają się w innym nasileniu. Ta z pozoru oczywista myśl stanowi de facto ogromne wyzwanie dla systemów wsparcia oraz opieki stacjonarnej i niestacjonarnej. Przez lata bowiem mechanizmy pomocy nastawione były głównie na seniorów, nie uwzględniając specyficznej sytuacji osób młodych.

„Rozwój, adaptacja, transfer i popularyzacja modułowego systemu kształcenia personelu pielęgniarskiego stacjonarnej i domowej opieki nad osobami młodymi” - projekt Erasmus+

Problem ten w pierwszej kolejności zdiagnozowały podmioty, które profesjonalnie, od wielu lat angażują się w opiekę nad osobami starszymi. Widoczny był on zarówno w przystosowaniu podmiotów, jak i merytorycznym przygotowaniu personelu. Temat był rzadko omawiany w ramach debaty publicznej, nie pojawiał się w systemach kształcenia i szkolenia.

 

Próbą odpowiedzi na zastaną sytuacją, a także pierwszym krokiem w kierunku jej naprawy, było zawiązanie międzynarodowego partnerstwa instytucji z Polski, Niemiec i Rumunii, z których każda posiada unikalne doświadczenia i umiejętności w odniesieniu do branży opiekuńczej. Projekty „Opieka nad osobami młodymi” realizowane były przez instytucje, które tworzą systemy edukacyjne we wskazanych krajach, kształcą kadrę opiekuńczą lub zajmują się opieką. Jego liderem była niemiecka Diakonia, od 130 lat organizująca opiekę nad osobami niesamodzielnymi w swoich ośrodkach na terenie Nadrenii Północnej-Westfalii. Wśród pozostałych partnerów wskazać należy Joannitów – prowadzących na terenie Niemiec szereg szpitali i przedszkoli, Panią Profesor Barbarę Knigge-Demal – osobę współtworzącą aktualny system kształcenia modułowego pielęgniarek i pielęgniarzy u naszych zachodnich sąsiadów, Praxishochschule w Köln, rumuńską Diakonię oraz firmę CareWork. Podczas testowania i dopracowywania modułów edukacyjnych na terenie Polski projekt wspierany był przez Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową w Opolu.

 

Międzynarodowe projekty pod wspólną nazwą „Opieka nad osobami młodymi” trwały łącznie cztery lata, a polegały głównie na transferze wiedzy w obszarze opieki nad niesamodzianymi osobami młodymi. Jego efektem jest wypracowanie zaawansowanego, 16-modułowego programu edukacyjnego opartego o doświadczenia niemieckie, rumuńskie oraz polskie. Program odnosi się zarówno do kształcenia zawodowego, jak i wyższego. Jego wartością dodaną jest możliwość zastosowania poszczególnych modułów w szkoleniach osób funkcjonujących w szeroko rozumianej branży opiekuńczej, a tym samym podniesienie ich kompetencji.

 
Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

'Interdyscyplinarne aspekty opieki nad osobami młodymi w chorobie i niepełnosprawności'

'Interdyscyplinarne aspekty opieki nad osobami młodymi w chorobie i niepełnosprawności'

Międzynarodowa konferencja w ramach projektu „Rozwój, adaptacja, transfer i popularyzacja modułowego systemu kształcenia personelu pielęgniarskiego stacjonarnej i domowej opieki nad osobami młodymi”

W opiece potrzebne jest wielkie serce

W opiece potrzebne jest wielkie serce

„Pflegerin mit Herz” („Opiekunka z sercem”) to reportaż Ute Jurkovics zrealizowany przy aktywnej współpracy z CareWork (wówczas GKT-Serwis). Film wyprodukowany został dla telewizji ARD-Exclusiv.  

Porozmawiajmy o opiece

Porozmawiajmy o opiece

Dyskusja na temat „Alt sein und alt werden, Rund-um-Betreuung” („Być i stawać się osobą starszą, wszystko o opiece”) z udziałem Wernera Tiggesa, współwłaściciela CareWork (wówczas GKT-Serwis).

Jasne regulacje prawne jednym z postulatów na międzynarodowym sympozjum w Norymberdze

Jasne regulacje prawne jednym z postulatów na międzynarodowym sympozjum w Norymberdze

29 września 2017 roku jeden z właścicieli firmy CareWork – Pan Michael Gomola – uczestniczył jako prelegent w międzynarodowym sympozjum „Osteuropäische Betreuungskräfte in der häuslichen Pflege” (Wschodnioeuropejski personel opiekuńczy w opiece domowej) w Norymberdze.