Aussteigekarte dla opiekunów osób starszych - co to jest?

22 października 2020 roku Polska znalazła się na specjalnej liście obszarów o tzw. podwyższonym poziomie ryzyka przygotowywanej przez Instytut im. Roberta Kocha w Niemczech (RKI). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od północy w sobotę 24 października, czyli dotyczą osób, które w nocy z piątku 23 października na sobotę 24 października zaczną przekraczać granicę.

 

Instytut im. Roberta Kocha w Niemczech (RKI) uznał Polskę za obszar o tzw. podwyższonym poziomie ryzyka (Risikogebiet, Region, wo erhöhtes Risiko für eine Infektion mit SARS-CoV-2 besteht). W związku z tym od 24 października 2020 roku, wszystkich przyjezdnych z terytorium Polski dotyczą konkretne zasady.

 

Wcześniejsze przepisy (od 17 do 23 października) miały zastosowanie tylko do osób z 5 województw: kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, podlaskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego. Rozszerzenie listy oznacza od 24 października takie same reguły dla wszystkich 16 polskich województw.

 

Co to oznacza dla opiekunek i opiekunów z tych regionów?

Praca w opiece nad osobami starszymi jest nadal możliwa. Osoby, które przyjeżdżają do Niemiec z regionu ryzyka, muszą zgłosić swoje przybycie do władz sanitarnych. Jedynym landem, który tego nie wymaga są Nadrenia-Palatynat (Rheinland Pfalz). Jeżeli podróżujecie środkami transportu publicznego (samolot, autokar, bus) lub własnym samochodem, jesteście zobowiązani do wypełnienia specjalnego formularza lokalizacyjnego tzw. Aussteigkarte.

 

Osoby, które mają zaplanowany wyjazd transportem zbiorowym, nie muszą się denerwować – przewoźnicy są przygotowani i raczej otrzymacie w razie potrzeby niezbędny druk od kierowcy. Przezorni i z dostępem do drukarek mogą pobrać formularz z naszej strony w dwóch wersjach językowych – niemieckiej (formularz do pobrania) i polskiej (formularz do pobrania).

 

Jak zarejestrować Aussteigkarte?

Rejestracja Aussteigkarte na razie nie jest możliwa elektronicznie - niezbędny w tym celu system jest dopiero przygotowywany. O taką kartę możemy zostać poproszeni podczas kontroli w czasie przejazdu do Niemiec i wtedy zabierze ją funkcjonariusz celny. Nie ma stałych, systematycznych kontroli granicznych, jak to było w Polsce. Kontrole odbywają się wyrywkowo i mogą mieć miejsce zarówno zaraz za granicą, jak i na autostradzie, czy przed wjazdem do miasta.

 

Nawet jeżeli nie było kontroli, nadal istnieje obowiązek rejestracji Aussteigkarte. Po przyjeździe do rodziny niemieckiej należy znaleźć właściwy regionalnie urząd sanitarny za pomocą wyszukiwarki RKI i kierować się uzyskanymi tam informacjami. W całych Niemczech tylko jeden kraj związkowy zdecydował się nie wymagać od przyjezdnych z obszarów ryzyka rejestracji formularza i są to Nadrenia-Palatynat (Rheinland Pfalz).

 

Czy jest obowiązek kwarantanny?

Niemcy to kraj związkowy. Władze landów nie zdecydowały się na przyjęcie jednolitych przepisów w tym zakresie. W poszczególnych krajach przyjęto nieco odmienne rozwiązania.

 

I tak opiekunki i opiekunowie osób starszych, co do zasady po przyjeździe z obszarów z podwyższonym poziomem ryzyka COVID-19 nie podlegają kwarantannie w 6 krajach: Badenia-Wirtembergia (Baden-Württember), Bawaria (Bayern), Dolna Saksonia (Niedersachse), Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz), Saara (Saarland), Saksonia (Sachsen). Brak obowiązku poddania się kwarantannie nie oznacza jednak braku konieczności rejestracji formularza lokalizacyjnego (wyjątek to Nadrenia-Palatynat Rheinland-Pfalz) i nie wpływa na konieczność stosowania się do przepisów i zaleceń związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 (na przykład zachowywania dystansu, przestrzegania higieny, ograniczenia kontaktów). Oczywiście izolacja dotyczy osób, które są chore na COVID-19 lub miały kontakt z chorym. 

 

Osoba, która przybyła z regionu podwyższonego ryzyka do pozostałych landów i nie posiada negatywnego wyniku testu z certyfikatem lekarskim (wynik nie starszy niż 48 godzin od wjazdu na teren Niemiec), powinna poddać się izolacji (Verpflichtung zur Absonderung) i wykonać nie później niż w 10 dniu od przybycia test na COVID-19. Testy w Niemczech są wykonywane bezpłatnie (od 6 sierpnia 2020 obowiązują nowe przepisy - Verordnung zur Testpflicht von Einreisenden aus Risikogebieten). Czas i możliwość ich wykonania wskaże lokalny urząd sanitarny. Z chwilą otrzymania negatywnego wyniku testu, izolacja zostanie zakończona. W landzie Szlezwik-Holsztyn (Schlezwig-Holstein) w tej chwili obowiązuje wykonanie testu dwukrotnie (drugi test po 5-7 dniach, pierwszy może być wykonany w Polsce na 48 godzin przed przyjazdem).

 

Wszelkie ustalenia z rodzinami niemieckimi w tym zakresie będą prowadzone przez zespół obsługi klienta firmy CareWork, a opiekunowie będą na bieżąco informowani.

 

Na czym polega kwarantanna?

Warunkiem koniecznym jest zachowanie niezbędnych zasad higieny w kontakcie z podopiecznym i innymi domownikami. Należy często wietrzyć mieszkanie, myć ręce, nosić maseczkę, jeżeli przebywamy w jednym pomieszczeniu z podopiecznym, ograniczyć do minimum kontakty z innymi osobami, używać osobnych naczyń. W trakcie kwarantanny nie wolno opuszczać domu – wychodzić po zakupy, na spacery, przyjmować gości itp.

 

Nie wierzę w koronawirusa – czy mogę odmówić wykonania testu?

Jest to obowiązek obłożony sankcją prawną, na mocy której można zostać obciążonym grzywną w wysokości do 25 000 euro. Lepiej nie ryzykować.

 

Do kiedy będą obowiązywały te zasady?

Lista obszarów podwyższonego ryzyka jest na bieżąco aktualizowana przez RKI i zależy od sytuacji epidemicznej w danym regionie. W spisie znajdują się regiony, w których m.in. w ostatnich 7 dniach stwierdzono więcej niż 50 nowych zakażeń na 100 000 osób.

 

Nasi współpracownicy ponownie będą otrzymywać niezbędne zaświadczenie do dokumentacji wyjazdowej i aktualne informacje przed podróżą.

 

W razie konieczności uzyskania pilnych informacji, do dyspozycji opiekunów CareWork pozostaje p. Dorota Lewandowska (tel. 602 818 040).

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Rekrutacja do pracy w Niemczech bez wychodzenia z domu

Rekrutacja do pracy w Niemczech bez wychodzenia z domu

Szukasz pracy i znasz język niemiecki? Zastanawiasz się nad pracą w opiece, ale nie wiesz czy to zajęcie dla Ciebie? O szczegóły i warunki współpracy możesz spytać telefonicznie – bez wychodzenia z domu.

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Aktualna sytuacja to na pewno duże wyzwanie dla opiekunów osób starszych. Zastanawiają się, jak rozmawiać z podopiecznym na ten temat, jak wyjaśniać nowe zasady i nie martwić niepotrzebnie seniora oraz pomóc mu poradzić sobie z niepokojem.

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy opiekuna osoby starszej

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy opiekuna osoby starszej

Bezpieczna i higieniczna praca jest ważna w każdym zawodzie. Niestety jej podstawowe zasady często są lekceważone, a jest to prosta droga do nieszczęścia.