Wschodnioeuropejski personel opiekuńczy w opiece domowej

 

Sympozjum zostało zorganizowane przez Institut für Pflegeforschung, Gerontologie und Ethik (Instytut Badań nad Opieką, Gerontologią i Etyką). Instytut jest częścią Evangelische Hochschule Nürnberg (Ewangelickiej Szkole Wyższej w Norymberdze). Podczas spotkania, które zgromadziło zarówno przedstawicieli świata nauki, jak i biznesu, szeroko dyskutowane były zagadnienia związane z pracą opiekunek osób starszych w Niemczech.

CareWork na spotkaniu w Norymberdze

Warto zaznaczyć, że Pan Michael Gomola był jedyną osobą, która na sympozjum reprezentowała polskie firmy świadczące usługi opiekuńcze w Niemczech. Tym samym spoczęła na nim odpowiedzialność rzetelnego ukazania wad i zalet obecnie funkcjonującego systemu. Pan Gomola zwracał również uwagę zebranych na najważniejsze wyzwania, jakie niewątpliwie stoją przed całą branżą usług opiekuńczych. Szczególnie ze względu na postępujące zjawisko starzenia się społeczeństwa.

 

Wśród tematów, które zgromadzonemu audytorium przedstawił Pan Gomola, za najważniejsze uznać należy trzy kwestie:
  • dodatkowe wsparcie finansowe, które mogłoby zostać udzielone przez państwo niemieckie na rzecz seniorów decydujących się spędzić starość w swoich domach rodzinnych i chcących opłacić całodobową, profesjonalną pomoc opiekunki/opiekuna,
  • problem wciąż rozwijającej się szarej strefy w zawodzie opiekunek, wśród których jedynie około 20 tys. zatrudnionych jest legalnie, a szacunkowo aż 220 tys. pracuje „na czarno”,
  • konieczność wprowadzenia jasnych regulacji prawnych dla usług opiekuńczych z zamieszkaniem świadczonych w domu osoby starszej.

Co dalej?

Podsumowaniem wrześniowej konferencji było powołanie grupy badawczej, w której pracach czynnie uczestniczyć będzie firma CareWork. Mamy nadzieję, że nasze wysiłki pozytywnie wpłyną na rozwój wysokiej jakości standardów w branży opiekuńczej. Jesteśmy przekonani, że tylko budowanie wysokich standardów w całej branży ma sens. Dzięki temu możliwe jest wypracowanie jakości i świadczenie usług w oparciu o etyczne reguły. W opiece nad seniorami ma to niebagatelne znaczenie.

 

Zobacz również

'Interdyscyplinarne aspekty opieki nad osobami młodymi w chorobie i niepełnosprawności'

'Interdyscyplinarne aspekty opieki nad osobami młodymi w chorobie i niepełnosprawności'

Międzynarodowa konferencja w ramach projektu „Rozwój, adaptacja, transfer i popularyzacja modułowego systemu kształcenia personelu pielęgniarskiego stacjonarnej i domowej opieki nad osobami młodymi”
Wschodnioeuropejski personel opiekuńczy w opiece domowej

Wschodnioeuropejski personel opiekuńczy w opiece domowej

Jeden z właścicieli firmy CareWork - Pan Michael Gomola - wziął udział w międzynarodowym sympozjum na temat opieki nad osobami starszymi w ich domach.
II Kongres Gospodarki Senioralnej

II Kongres Gospodarki Senioralnej

Zauważany także w Polsce proces starzenia się społeczeństwa pociąga za sobą konieczność dostosowania gospodarki d coraz większej liczby osób starszych, przy mniejszych zasobach ludzi młodych.
Dokonałam czegoś wcale nie w młodym wieku

Dokonałam czegoś wcale nie w młodym wieku

Wywiad z Panią Jolantą Giersz z Rumi Zanim wyjechała zagranicę pracowała w marynarce wojennej, potem w sklepie metalowym, ale było to zajęcie niedochodowe.
Mój Ty aniele! Moja perło!

Mój Ty aniele! Moja perło!

Nasza kolejna bohaterka pochodzi z północno-wschodniej części Polski, a dokładniej z Braniewa. Jest to niespełna 18-to tysięczna miejscowość położona 6 kilometrów od granicy Unii Europejskiej z Rosją. Miasto należy do najstarszych w naszym kraju i przez lata nazywano je Atenami Północy.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.