Opiekunowie osób starszych pełnią wyjątkową rolę. Na co dzień pomagają swoim podopiecznych nie tylko w obowiązkach domowych oraz higienie i pielęgnacji, ale przede wszystkim wspierają ich psychicznie zapewniając spokój i dając im poczucie bezpieczeństwa. Aktualna sytuacja to na pewno duże wyzwanie dla opiekunów osób starszych, którzy martwią się nie tylko o siebie i o swoich bliskich, ale również o swoich podopiecznych.
Czy i jak rozmawiać z podopiecznym na temat epidemii? Jak wytłumaczyć, że pewne zwyczaje musiały się zmienić? Czy warto powtarzać wszystkie wiadomości i analizować statystyki? Jak wyjaśnić konieczność pozostania w domu i ograniczenie wizyt bliskich? Czy dzielić się z nim swoimi obawami i uwagami? Jak nie martwić niepotrzebnie seniora? Jak pomóc mu poradzić sobie z niepokojem? – to tylko niektóre z pytań, które zadają sobie opiekunowie osób starszych i niesamodzielnych, bo poza niepewnością, czują również dużą odpowiedzialność.
Rozmowy w stresujących sytuacjach, szczególnie na temat zagrożeń nie są dla nikogo łatwe. W tym trudnym okresie każdy działa pod wpływem emocji, ale warto próbować zachować spokój. Trzeba pamiętać, że osoby starsze w zderzeniu z nowymi i nietypowymi wydarzeniami niejednokrotnie czują się zagubione i bezsilne. Nie zawsze są w stanie ocenić sytuację i odróżnić fakty od mitów. Seniorzy częściej niż zdrowe osoby dorosłe reagują nieadekwatnie do wydarzeń, nieraz gwałtownie i zbyt uczuciowo. Dlatego opiekun osoby starszej, szczególnie teraz powinien być oparciem. Mimo, że jak każdy ma prawo do zmartwień, powinien starać się ważyć słowa i ograniczać komunikaty do niezbędnych, pamiętając, że w rozmowie z seniorem nie bez znaczenia jest ton głosu i używane sformułowania.
Niestety naszą codzienność zdominowało słowo „koronawirus”. Media, mimo, że starają się przedstawiać sprawdzone informacje, prześcigają się w opisywaniu kolejnych przypadków i podawaniu statystyk. Szczególnie w internecie nie brakuje fake newsów, czyli fałszywych informacji udających fakty. Oglądanie kanałów informacyjnych i przeglądanie stron przez cały dzień może budować napięcie, dlatego niezwykle ważne jest teraz mądre korzystanie z mediów i rozsądne dawkowanie dopływu wiadomości oraz niepowtarzanie niesprawdzonych treści.
Jeśli podopieczny ma świadomość aktualnej sytuacji trudno w ogóle nie rozmawiać na jej temat. Bez wątpienia, jeśli dopytuje, można nie używając skomplikowanych medycznych określeń wyjaśnić, jakie są typowe objawy choroby lub w prosty sposób wytłumaczyć niezrozumiałe dla niego informacje – szczególnie te dotyczące zaleceń. Warto podkreślić, że konieczność zmiany zwyczajów związanych ze spacerami, wyjściami, zakupami czy odwiedzinami oraz trudności związane z wizytami u lekarza czy w ośrodkach zdrowia lub opieki nie wynika z niczyjej złośliwości. Dobrze jest zapewnić, że stosowanie zaleceń jest rozsądne i dobre dla seniora oraz że ma na celu troskę o zdrowie, a nie ograniczenie jego wolności.
Pomocne w rozmowach na temat koronawirusa mogą być publikowane przez władze landów materiały informacyjne. Można posiłkować się poradami leichte Sprache (w prostych słowach) i einfache Sprache (w bardzo prostych słowach). Ułatwi to na pewno zadanie i pozwoli na dopasowanie poziomu rozmowy do stanu podopiecznego.
Das Corona-Virus verursacht eine neue Krankheit. |
Koronawirus powoduje nową chorobę. |
Das Virus ist gefährlich. Das Virus ist ganz klein, man kann es nicht sehen. |
Wirus jest niebezpieczny. Jest bardzo mały i nie można go zobaczyć. |
Kranke Menschen haben Husten und Fieber. | Chorzy mają kaszel i gorączkę. |
Kranke Menschen können andere mit dem Virus anstecken. | Chorzy mogą zarażać innych. |
Die Krankheit ist schlimm für die Lunge. | Choroba jest szkodliwa dla płuc. |
Bleiben Sie bitte zu Hause. | Proszę, zostań w domu. |
Eine gute Hygiene ist sehr wichtig. | Higiena jest bardzo ważna. |
Für schwache und alte Menschen kann die Krankheit sehr gefährlich sein. | Choroba może być niebezpieczna dla osób słabych i starszych. |
Menschen ab 70 Jahre sind besonders gefährdet. | Osoby w wieku 70 lat i starsze są szczególnie zagrożone. |
In China in der Stadt Wuhan gab es die Krankheit zuerst. Die Stadt Wuhan ist weit entfernt von Deutschland. | Pierwsze zachorowania były w chińskim mieście Wuhan. Wuhan jest daleko od Niemiec. |
Osoby starsze mogą z niepokojem reagować na aktualne komunikaty, dlatego lepiej nie relacjonować wszystkich wydarzeń, przeczytanych wiadomości, czy zasłyszanych plotek. Nieodpowiedzialne powtarzanie informacji może niestety spowodować u seniora problemy ze snem, pogłębić stany depresyjne i lękowe oraz mieć wpływ na przykład na objawy kardiologiczne.
Szczególnie trudne zadanie mają opiekunowie podopiecznych cierpiących na demencję. Otępienie uniemożliwia chorym zrozumienie otaczającego ich świata, dlatego wyjaśnienie sytuacji jest z reguły niemożliwe i niewskazane. Trudno czasami przewidzieć zachowanie podopiecznego chorego na demencję, dlatego myśląc zarówno o podopiecznym, jak i o sobie, należy postępować z dużym wyczuciem.
Każdy potrzebuje wsparcia i pocieszenia. Dobre słowo naprawdę może podnieść na duchu, dlatego warto czasami wspomnieć o czymś miłym i starać się patrzyć, nawet na taką rzeczywistość, z optymizmem. Pozytywne myśli i słowa może jej nie zmienią, ale na pewno pomogą przetrwać opiekunowi i podopiecznemu ten trudny psychicznie czas.
W natłoku informacji, dobrze jest się trochę wyciszyć, myśleć i mówić o innych rzeczach. Seniorzy, choć nie zawsze formułują swoje myśli z łatwością, lubią wspominać i doceniają, że ktoś chce ich słuchać. Można zatem zachęcać podopiecznego do rozmów na różne tematy, pytać i pozwalać, aby się wypowiedział. Warto również zorganizować czas w domu, próbować spędzić go w miły sposób. Dobrym pomysłem, jeśli pozwala na to zdrowie seniora, jest zaproponowanie rozrywki. Sprawdzą się tu angażujące gry (planszówki, puzzle, klocki lub karty), robótki ręczne (szydełko albo druty), oglądanie filmów i oczywiście czytanie książek.
Dziś życie wielu z nas zdominowało słowo koronawirus i towarzysząca mu w określonych sytuacjach kwarantanna domowa – ta nakazana i ta dobrowolna. O co właściwie chodzi i jak przetrwać ten nietypowy czas? Podpowiadamy.
Czym jest higiena psychiczna? W skrócie to wszystkie działania, które mają na celu ochronę zdrowia psychicznego i zachowanie go w dobrym stanie.
Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na problemy ze snem – trudności z zaśnięciem, częste wybudzanie się, wczesne budzenie lub niską jakość snu. Większość przypadków ma jednak charakter wtórny, a więc można im zaradzić.
Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech na co dzień stykają się z różnymi dolegliwościami swoich podopiecznych. Jedną z nich może być niedosłuch.
Dobre samopoczucie seniora jest w pracy opiekuna osoby starszej równie istotne, jak poprawne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych czy odpowiednia dieta.
Wydaje Ci się, że rozmowa to rozmowa? Myślisz, że w pracy opiekunki osób starszych nie potrzeba specjalnych umiejętności interpersonalnych? Udowadniamy, że to nieprawda.
Za naszym oknem zima na całego. Mróz trzyma i nie odpuszcza, z domu wychodzić się nie chce. Nic tylko opatulić się ciepłym kocem i popijać gorącą herbatę. W takich okolicznościach przyrody wielu odruchowo sięga po pilota i włącza kolejny odcinek serialu – my polecamy coś innego.
W pracy opiekunki prawdopodobieństwo zetknięcia się z podopiecznym cierpiącym na zespół otępienny jest duże. Wskazują na to statystyki.