Koronawirus SARS-CoV-2 – jak rozmawiać o nim z podopiecznym?

Opiekunowie osób starszych pełnią wyjątkową rolę. Na co dzień pomagają swoim podopiecznych nie tylko w obowiązkach domowych oraz higienie i pielęgnacji, ale przede wszystkim wspierają ich psychicznie zapewniając spokój i dając im poczucie bezpieczeństwa. Aktualna sytuacja to na pewno duże wyzwanie dla opiekunów osób starszych, którzy martwią się nie tylko o siebie i o swoich bliskich, ale również o swoich podopiecznych.

Trudne rozmowy

Czy i jak rozmawiać z podopiecznym na temat epidemii? Jak wytłumaczyć, że pewne zwyczaje musiały się zmienić? Czy warto powtarzać wszystkie wiadomości i analizować statystyki? Jak wyjaśnić konieczność pozostania w domu i ograniczenie wizyt bliskich? Czy dzielić się z nim swoimi obawami i uwagami? Jak nie martwić niepotrzebnie seniora? Jak pomóc mu poradzić sobie z niepokojem? – to tylko niektóre z pytań, które zadają sobie opiekunowie osób starszych i niesamodzielnych, bo poza niepewnością, czują również dużą odpowiedzialność.

Po pierwsze: spokojnie

Rozmowy w stresujących sytuacjach, szczególnie na temat zagrożeń nie są dla nikogo łatwe. W tym trudnym okresie każdy działa pod wpływem emocji, ale warto próbować zachować spokój. Trzeba pamiętać, że osoby starsze w zderzeniu z nowymi i nietypowymi wydarzeniami niejednokrotnie czują się zagubione i bezsilne. Nie zawsze są w stanie ocenić sytuację i odróżnić fakty od mitów. Seniorzy częściej niż zdrowe osoby dorosłe reagują nieadekwatnie do wydarzeń, nieraz gwałtownie i zbyt uczuciowo. Dlatego opiekun osoby starszej, szczególnie teraz powinien być oparciem. Mimo, że jak każdy ma prawo do zmartwień, powinien starać się ważyć słowa i ograniczać komunikaty do niezbędnych, pamiętając, że w rozmowie z seniorem nie bez znaczenia jest ton głosu i używane sformułowania.

Po drugie: przystępnie

Niestety naszą codzienność zdominowało słowo „koronawirus”. Media, mimo, że starają się przedstawiać sprawdzone informacje, prześcigają się w opisywaniu kolejnych przypadków i podawaniu statystyk. Szczególnie w internecie nie brakuje fake newsów, czyli fałszywych informacji udających fakty. Oglądanie kanałów informacyjnych i przeglądanie stron przez cały dzień może budować napięcie, dlatego niezwykle ważne jest teraz mądre korzystanie z mediów i rozsądne dawkowanie dopływu wiadomości oraz niepowtarzanie niesprawdzonych treści.

 

Jeśli podopieczny ma świadomość aktualnej sytuacji trudno w ogóle nie rozmawiać na jej temat. Bez wątpienia, jeśli dopytuje, można nie używając skomplikowanych medycznych określeń wyjaśnić, jakie są typowe objawy choroby lub w prosty sposób wytłumaczyć niezrozumiałe dla niego informacje – szczególnie te dotyczące zaleceń. Warto podkreślić, że konieczność zmiany zwyczajów związanych ze spacerami, wyjściami, zakupami czy odwiedzinami oraz trudności związane z wizytami u lekarza czy w ośrodkach zdrowia lub opieki nie wynika z niczyjej złośliwości. Dobrze jest zapewnić, że stosowanie zaleceń jest rozsądne i dobre dla seniora oraz że ma na celu troskę o zdrowie, a nie ograniczenie jego wolności.

 

Pomocne w rozmowach na temat koronawirusa mogą być publikowane przez władze landów materiały informacyjne. Można posiłkować się poradami leichte Sprache (w prostych słowach) i einfache Sprache (w bardzo prostych słowach). Ułatwi to na pewno zadanie i pozwoli na dopasowanie poziomu rozmowy do stanu podopiecznego.

 

Das Corona-Virus verursacht eine neue Krankheit.

Koronawirus powoduje nową chorobę.

Das Virus ist gefährlich. Das Virus ist ganz klein, man kann es nicht sehen.

Wirus jest niebezpieczny. Jest bardzo mały i nie można go zobaczyć.

Kranke Menschen haben Husten und Fieber. Chorzy mają kaszel i gorączkę.
Kranke Menschen können andere mit dem Virus anstecken. Chorzy mogą zarażać innych.
Die Krankheit ist schlimm für die Lunge. Choroba jest szkodliwa dla płuc.
Bleiben Sie bitte zu Hause. Proszę, zostań w domu.
Eine gute Hygiene ist sehr wichtig. Higiena jest bardzo ważna.
Für schwache und alte Menschen kann die Krankheit sehr gefährlich sein. Choroba może być niebezpieczna dla osób słabych i starszych.
Menschen ab 70 Jahre sind besonders gefährdet. Osoby w wieku 70 lat i starsze są szczególnie zagrożone.
In China in der Stadt Wuhan gab es die Krankheit zuerst. Die Stadt Wuhan ist weit entfernt von Deutschland. Pierwsze zachorowania były w chińskim mieście Wuhan. Wuhan jest daleko od Niemiec.

Po trzecie: rozsądnie

Osoby starsze mogą z niepokojem reagować na aktualne komunikaty, dlatego lepiej nie relacjonować wszystkich wydarzeń, przeczytanych wiadomości, czy zasłyszanych plotek. Nieodpowiedzialne powtarzanie informacji może niestety spowodować u seniora problemy ze snem, pogłębić stany depresyjne i lękowe oraz mieć wpływ na przykład na objawy kardiologiczne.

 

Szczególnie trudne zadanie mają opiekunowie podopiecznych cierpiących na demencję. Otępienie uniemożliwia chorym zrozumienie otaczającego ich świata, dlatego wyjaśnienie sytuacji jest z reguły niemożliwe i niewskazane. Trudno czasami przewidzieć zachowanie podopiecznego chorego na demencję, dlatego myśląc zarówno o podopiecznym, jak i o sobie, należy postępować z dużym wyczuciem.

Po czwarte: z troską

Każdy potrzebuje wsparcia i pocieszenia. Dobre słowo naprawdę może podnieść na duchu, dlatego warto czasami wspomnieć o czymś miłym i starać się patrzyć, nawet na taką rzeczywistość, z optymizmem. Pozytywne myśli i słowa może jej nie zmienią, ale na pewno pomogą przetrwać opiekunowi i podopiecznemu ten trudny psychicznie czas.

Po piąte: na inny temat

W natłoku informacji, dobrze jest się trochę wyciszyć, myśleć i mówić o innych rzeczach. Seniorzy, choć nie zawsze formułują swoje myśli z łatwością, lubią wspominać i doceniają, że ktoś chce ich słuchać. Można zatem zachęcać podopiecznego do rozmów na różne tematy, pytać i pozwalać, aby się wypowiedział. Warto również zorganizować czas w domu, próbować spędzić go w miły sposób. Dobrym pomysłem, jeśli pozwala na to zdrowie seniora, jest zaproponowanie rozrywki. Sprawdzą się tu angażujące gry (planszówki, puzzle, klocki lub karty), robótki ręczne (szydełko albo druty), oglądanie filmów i oczywiście czytanie książek.

 

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunka w Niemczech a kwarantanna domowa w Polsce

Opiekunka w Niemczech a kwarantanna domowa w Polsce

Dziś życie wielu z nas zdominowało słowo koronawirus i towarzysząca mu w określonych sytuacjach kwarantanna domowa – ta nakazana i ta dobrowolna. O co właściwie chodzi i jak przetrwać ten nietypowy czas? Podpowiadamy.

Higiena psychiczna opiekunki osób starszych

Higiena psychiczna opiekunki osób starszych

Czym jest higiena psychiczna? W skrócie to wszystkie działania, które mają na celu ochronę zdrowia psychicznego i zachowanie go w dobrym stanie.

Bezsenność seniora - opieka nad osobą starszą

Bezsenność seniora - opieka nad osobą starszą

Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na problemy ze snem – trudności z zaśnięciem, częste wybudzanie się, wczesne budzenie lub niską jakość snu. Większość przypadków ma jednak charakter wtórny, a więc można im zaradzić.

Jak opiekować się osobą niedosłyszącą? Komunikacja z osobą starszą

Jak opiekować się osobą niedosłyszącą? Komunikacja z osobą starszą

Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech na co dzień stykają się z różnymi dolegliwościami swoich podopiecznych. Jedną z nich może być niedosłuch.

Samopoczucie seniora - sposoby na jego poprawienie

Samopoczucie seniora - sposoby na jego poprawienie

Dobre samopoczucie seniora jest w pracy opiekuna osoby starszej równie istotne, jak poprawne wykonywanie czynności pielęgnacyjnych czy odpowiednia dieta.

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

Wydaje Ci się, że rozmowa to rozmowa? Myślisz, że w pracy opiekunki osób starszych nie potrzeba specjalnych umiejętności interpersonalnych? Udowadniamy, że to nieprawda.

Opiekunka na zleceniu w Niemczech gra w gry planszowe

Opiekunka na zleceniu w Niemczech gra w gry planszowe

Za naszym oknem zima na całego. Mróz trzyma i nie odpuszcza, z domu wychodzić się nie chce. Nic tylko opatulić się ciepłym kocem i popijać gorącą herbatę. W takich okolicznościach przyrody wielu odruchowo sięga po pilota i włącza kolejny odcinek serialu – my polecamy coś innego.

Zespół otępienny u osób starszych - podstawowe informacje dla opiekunek

Zespół otępienny u osób starszych - podstawowe informacje dla opiekunek

W pracy opiekunki prawdopodobieństwo zetknięcia się z podopiecznym cierpiącym na zespół otępienny jest duże. Wskazują na to statystyki.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.