Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech to grupa zawodowa, która jest szczególnie zobowiązana do przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa, tak, aby nie narażać zarówno siebie, jak i swoich podopiecznych. Kompleksowe regulacje w tej sprawie podjęły w weekend władze federalne oraz rządy poszczególnych landów. Warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem do Niemiec lub jeśli już jesteś na zleceniu.
Dziś z każdej strony słyszymy nawoływania „zostańcie w domu”. Co jednak z osobami, które wyjść muszą? Z tymi z nas, którzy nie mogą pracować zdalnie? Z tymi, którzy muszą wyjść z domu i wykonywać swoje obowiązki dla naszego wspólnego dobra? Co z lekarzami, pielęgniarkami, kasjerkami w sklepach spożywczych, policjantami, osobami pracującymi w zakładach zaopatrujących nasze domy w prąd, gaz i ciepło oraz wieloma innymi grupami zawodowymi, o których może na co dzień nie myślimy, ale bez których nasze życie byłoby co najmniej mocno utrudnione?
O takich osobach powinniśmy dziś myśleć szczególnie ciepło. Do tej grupy należą też opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech, którzy pomimo lęku podejmują się wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Choć świat trochę przyhamował, nie zatrzymał się całkiem. Osoby starsze nie przestały potrzebować wsparcia i pomocy, a to, że wiele osób wciąż się jej podejmuje, zasługuje na najwyższe uznanie.
Wyjeżdżając do pracy w opiece w Niemczech należy pamiętać o zachowywaniu zasad, które obowiązują na miejscu, a więc tych wprowadzanych przez niemiecki rząd federalny lub władze poszczególnych landów. Aby uniknąć chaosu i wielu różniących się od siebie regulacji w niedzielę 22 marca 2020 roku przyjęty został obowiązujący na terenie całych Niemiec pakiet dziewięciu zasad, których przestrzeganie ma przyczynić się do spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak wskazano, jest to jedyny sposób, aby zapewnić wystarczającą liczbę łóżek do intensywnej terapii w klinikach dla osób poważnie chorych.
Mówiąc najogólniej regulacja ta wprowadza „zasadę ograniczonych kontaktów”, z której przestrzegania wyłączeni są przede wszystkim członkowie rodzin, osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowych oraz osoby opiekujące się osobami niesamodzielnymi, w tym seniorami i niepełnosprawnymi. Przestrzeganie tych zasad będzie kontrolowane, policja zaleca, aby wychodząc z domu zabrać ze sobą dowód osobisty.
Niemiecki rząd federalny w porozumieniu z rządami poszczególnych landów zdecydował o przyjęciu wymienionych poniżej dziewięciu zasad. Na dziś, będę one obowiązywać przez okres dwóch tygodni:
Po przyjęciu wskazanych poniżej zasad rząd federalny i władze poszczególnych landów zadeklarowały, że będą ściśle współpracować w celu wdrożenia tych ograniczeń i oceny ich skuteczności. Rządzący zastrzegli także, że możliwe jest wprowadzanie dalszych regulacji, zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i regionalnym.
Uszczegółowiając wymieniony powyżej katalog zakazów niemieckiego władze opublikowały także bardziej szczegółowy wykaz placówek, które mogą być otwarte oraz tych, które muszą pozostać zamknięte.
Ponadto w Niemczech do odwołania zawieszony został zakaz handlu w niedzielę. Otwarcie tych obiektów podlega higienie, kontroli dostępu i unikaniu kolejek. Pozostałe sklepy są zamknięte.
Otwarte są także wszystkie placówki opieki zdrowotnej, zwiększono wymagania higieniczne.
W zakresie funkcjonowanie placówek medycznych, szpitali, domów opieki oraz podobnych placówek wprowadzono możliwość ograniczania wizyt, np. do odwiedzin raz dziennie lub tylko przez jedną godzinę, a także zakaz odwiedzin dla dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia oraz dla osób z infekcjami górnych dróg oddechowych.
Co więcej, zarówno w placówkach medycznych, jak i na uniwersytetach, w szkołach i przedszkolach (o ile nie są całkowicie zamknięte) ustanowiono zakaz wstępu dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na obszarach ryzyka za granicą lub na terenie szczególnie dotkniętych epidemią regionach Niemiec.
Zakazane jest uprawianie sportu we wszystkich publicznych i prywatnych obiektach sportowych, basenach, siłowniach i podobnych obiektach.
Co więcej, zakazane są także spotkania więcej niż dwóch osób, z wyłączeniem członków tego samego gospodarstwa domowego, spotkania w klubach i innych obiektach sportowych i rekreacyjnych, a także korzystanie z ofert w centrach edukacji dorosłych, szkołach muzycznych i innych publicznych i prywatnych instytucjach edukacyjnych poza szkołą. Zakazane są spotkania w kościołach, meczetach, synagogach i spotkania innych wspólnot wyznaniowych.
Dla dobra własnego oraz pozostałych członków społeczeństwa przestrzeganie nowo przyjętych zasad jest bardzo ważne. Aby zapewnić, że tak się stanie odpowiednie władze mają możliwość nakładania konkretnych kar na osoby dopuszczające się naruszeń w zakresie zakazu kontaktów.
Kary te nie zostały wprowadzone na niedzielnym posiedzeniu rządu federalnego i rządów krajowych, gdyż są już one jednolicie uregulowane w obowiązującej w Niemczech ustawie o ochronie przed infekcjami. Ustawa ta przewiduje różna środki karne i kary, w tym:
Nie oznacza to, że jakiekolwiek zgromadzenia ludzi w przestrzeni publicznej doprowadzą obecnie do takich konsekwencji. Z pewnością policja - szczególnie w ciągu pierwszych kilku dni - zareaguje jednak na domniemane wykroczenia. Na początku spodziewać można się upomnień, ale kar wykluczyć nie można. W razie wątpliwości ostateczna decyzja należeć będzie do sądu rozstrzygającego w każdej indywidualnej sprawie.
Pamiętajmy! Musimy przestrzegać określonych ograniczeń nie ze względu na strach przed karą, ale na odpowiedzialność względem siebie i innych!
Drodzy opiekunowie! W tym miejscu znajdziecie wszystkie informacje o działaniu firmy CareWork w okresie zagrożenia epidemicznego, a także ważna informacje o Waszej pracy. Poniższy tekst będzie na bieżąco aktualizowany – zapraszamy do śledzenia.
Dziś życie wielu z nas zdominowało słowo koronawirus i towarzysząca mu w określonych sytuacjach kwarantanna domowa – ta nakazana i ta dobrowolna. O co właściwie chodzi i jak przetrwać ten nietypowy czas? Podpowiadamy.