Koronawirus w Niemczech

Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech to grupa zawodowa, która jest szczególnie zobowiązana do przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa, tak, aby nie narażać zarówno siebie, jak i swoich podopiecznych. Kompleksowe regulacje w tej sprawie podjęły w weekend władze federalne oraz rządy poszczególnych landów. Warto zapoznać się z nimi przed wyjazdem do Niemiec lub jeśli już jesteś na zleceniu.

Zachowaj dystans i ograniczaj kontakty

Dziś z każdej strony słyszymy nawoływania „zostańcie w domu”. Co jednak z osobami, które wyjść muszą? Z tymi z nas, którzy nie mogą pracować zdalnie? Z tymi, którzy muszą wyjść z domu i wykonywać swoje obowiązki dla naszego wspólnego dobra? Co z lekarzami, pielęgniarkami, kasjerkami w sklepach spożywczych, policjantami, osobami pracującymi w zakładach zaopatrujących nasze domy w prąd, gaz i ciepło oraz wieloma innymi grupami zawodowymi, o których może na co dzień nie myślimy, ale bez których nasze życie byłoby co najmniej mocno utrudnione?

 

O takich osobach powinniśmy dziś myśleć szczególnie ciepło. Do tej grupy należą też opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech, którzy pomimo lęku podejmują się wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Choć świat trochę przyhamował, nie zatrzymał się całkiem. Osoby starsze nie przestały potrzebować wsparcia i pomocy, a to, że wiele osób wciąż się jej podejmuje, zasługuje na najwyższe uznanie.

 

Wyjeżdżając do pracy w opiece w Niemczech należy pamiętać o zachowywaniu zasad, które obowiązują na miejscu, a więc tych wprowadzanych przez niemiecki rząd federalny lub władze poszczególnych landów. Aby uniknąć chaosu i wielu różniących się od siebie regulacji w niedzielę 22 marca 2020 roku przyjęty został obowiązujący na terenie całych Niemiec pakiet dziewięciu zasad, których przestrzeganie ma przyczynić się do spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak wskazano, jest to jedyny sposób, aby zapewnić wystarczającą liczbę łóżek do intensywnej terapii w klinikach dla osób poważnie chorych.

 

Mówiąc najogólniej regulacja ta wprowadza „zasadę ograniczonych kontaktów”, z której przestrzegania wyłączeni są przede wszystkim członkowie rodzin, osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowych oraz osoby opiekujące się osobami niesamodzielnymi, w tym seniorami i niepełnosprawnymi. Przestrzeganie tych zasad będzie kontrolowane, policja zaleca, aby wychodząc z domu zabrać ze sobą dowód osobisty.

Koronawirus – zasady zachowania w Niemczech

Niemiecki rząd federalny w porozumieniu z rządami poszczególnych landów zdecydował o przyjęciu wymienionych poniżej dziewięciu zasad. Na dziś, będę one obowiązywać przez okres dwóch tygodni:

 • Zachęca się obywateli do ograniczania kontaktu z innymi osobami spoza własnego gospodarstwa domowego do absolutnie niezbędnego minimum;
 • O ile to możliwe, należy zachować minimalną odległość co najmniej 1,5 m od osób innych niż wymienione powyżej, czyli od osób spoza własnego gospodarstwa domowego;
 • Przebywanie w miejscach publicznych możliwe jest jedynie w pojedynkę lub wspólnie z maksymalnie jeszcze jedną osobą, nie będącą członkiem rodziny. Ograniczenie nie dotyczy osób spokrewnionych, zamieszkujących we wspólnym gospodarstwie domowym;
 • Nadal dozwolone jest poruszanie się w miejscach publicznych w ramach: drogi do pracy, zakupów, wizyt lekarskich, drogi na niezbędne spotkania i egzaminy, indywidualnego uprawiania sportu lub ćwiczeń na świeżym powietrzu oraz innych niezbędnych czynności;
 • Zakazane są grupowe spotkania w miejscach publicznych oraz w domach i obiektach prywatnych;
 • Naruszenie ograniczeń dotyczących kontaktów będzie monitorowane przez organy regulacyjne i policję oraz karane w przypadku naruszenia;
 • Restauracja i inne lokalne gastronomiczne są zamknięte. Dopuszczalny jest jedynie odbiór posiłków „na wynos” oraz dostawa do domu;
 • Firmy usługowe pracujące w obszarze higieny osobistej, czyli fryzjerzy, studia kosmetyczne, gabinety masażu, studia tatuażu i podobne firmy są zamknięte, ponieważ fizyczna bliskość jest niezbędna w tym obszarze. Konieczne zabiegi medyczne są wykonywane;
 • We wszystkich firmach, a zwłaszcza tych odwiedzanych przez osoby z zewnątrz, konieczne jest przestrzeganie przepisów higieny i wdrożenie skutecznych środków ochronnych dla pracowników i gości.

Po przyjęciu wskazanych poniżej zasad rząd federalny i władze poszczególnych landów zadeklarowały, że będą ściśle współpracować w celu wdrożenia tych ograniczeń i oceny ich skuteczności. Rządzący zastrzegli także, że możliwe jest wprowadzanie dalszych regulacji, zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i regionalnym.

Które sklepy i punkty usługowe są zamknięte, a które otwarte?

Uszczegółowiając wymieniony powyżej katalog zakazów niemieckiego władze opublikowały także bardziej szczegółowy wykaz placówek, które mogą być otwarte oraz tych, które muszą pozostać zamknięte.

W Niemczech otwarte są:

 • wszystkie sklepy spożywcze;
 • apteki;
 • sklepy z artykułami medycznymi;
 • drogerie;
 • stacje benzynowe;
 • banki;
 • urzędy pocztowe;
 • pralnie;
 • punkty sprzedaży prasy;
 • sklepy budowniczo-remontowe;
 • punkty rzemieślnicze.

Ponadto w Niemczech do odwołania zawieszony został zakaz handlu w niedzielę. Otwarcie tych obiektów podlega higienie, kontroli dostępu i unikaniu kolejek. Pozostałe sklepy są zamknięte.

Otwarte są także wszystkie placówki opieki zdrowotnej, zwiększono wymagania higieniczne.

 

W zakresie funkcjonowanie placówek medycznych, szpitali, domów opieki oraz podobnych placówek wprowadzono możliwość ograniczania wizyt, np. do odwiedzin raz dziennie lub tylko przez jedną godzinę, a także zakaz odwiedzin dla dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia oraz dla osób z infekcjami górnych dróg oddechowych.

 

Co więcej, zarówno w placówkach medycznych, jak i na uniwersytetach, w szkołach i przedszkolach (o ile nie są całkowicie zamknięte) ustanowiono zakaz wstępu dla osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na obszarach ryzyka za granicą lub na terenie szczególnie dotkniętych epidemią regionach Niemiec.

W Niemczech zamknięte są:

 • bary, kluby, dyskoteki, puby i podobne placówki;
 • teatry, sale operowe i koncertowe, muzea i podobne obiekty;
 • targi, wystawy, kina, parki rozrywki i parki dla zwierząt oraz podmioty oferujące zajęcia rekreacyjne (wewnątrz i na zewnątrz), kasyna, zakłady bukmacherskie i podobne obiekty.

Zakazane jest uprawianie sportu we wszystkich publicznych i prywatnych obiektach sportowych, basenach, siłowniach i podobnych obiektach.

 

Co więcej, zakazane są także spotkania więcej niż dwóch osób, z wyłączeniem członków tego samego gospodarstwa domowego, spotkania w klubach i innych obiektach sportowych i rekreacyjnych, a także korzystanie z ofert w centrach edukacji dorosłych, szkołach muzycznych i innych publicznych i prywatnych instytucjach edukacyjnych poza szkołą. Zakazane są spotkania w kościołach, meczetach, synagogach i spotkania innych wspólnot wyznaniowych.

Jakie kary mogą zastać nałożone za złamanie zakazu kontaktu?

Dla dobra własnego oraz pozostałych członków społeczeństwa przestrzeganie nowo przyjętych zasad jest bardzo ważne. Aby zapewnić, że tak się stanie odpowiednie władze mają możliwość nakładania konkretnych kar na osoby dopuszczające się naruszeń w zakresie zakazu kontaktów.

 

Kary te nie zostały wprowadzone na niedzielnym posiedzeniu rządu federalnego i rządów krajowych, gdyż są już one jednolicie uregulowane w obowiązującej w Niemczech ustawie o ochronie przed infekcjami. Ustawa ta przewiduje różna środki karne i kary, w tym:

 • Karę grzywny w wysokości do 25 000 EUR;
 • Karę wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Nie oznacza to, że jakiekolwiek zgromadzenia ludzi w przestrzeni publicznej doprowadzą obecnie do takich konsekwencji. Z pewnością policja - szczególnie w ciągu pierwszych kilku dni - zareaguje jednak na domniemane wykroczenia. Na początku spodziewać można się upomnień, ale kar wykluczyć nie można. W razie wątpliwości ostateczna decyzja należeć będzie do sądu rozstrzygającego w każdej indywidualnej sprawie.

 

Pamiętajmy! Musimy przestrzegać określonych ograniczeń nie ze względu na strach przed karą, ale na odpowiedzialność względem siebie i innych!

 

 

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Koronawirus - informacje o funkcjonowaniu CareWork oraz wiadomości dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech

Koronawirus - informacje o funkcjonowaniu CareWork oraz wiadomości dla opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech

Drodzy opiekunowie! W tym miejscu znajdziecie wszystkie informacje o działaniu firmy CareWork w okresie zagrożenia epidemicznego, a także ważna informacje o Waszej pracy. Poniższy tekst będzie na bieżąco aktualizowany – zapraszamy do śledzenia.

Opiekunka w Niemczech a kwarantanna domowa w Polsce

Opiekunka w Niemczech a kwarantanna domowa w Polsce

Dziś życie wielu z nas zdominowało słowo koronawirus i towarzysząca mu w określonych sytuacjach kwarantanna domowa – ta nakazana i ta dobrowolna. O co właściwie chodzi i jak przetrwać ten nietypowy czas? Podpowiadamy.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.