Obciążenia fizyczne w pracy opiekunów osób starszych w Niemczech

Praca opiekunów, z uwagi na stan zdrowia i sprawność podopiecznych – osób starszych, wymaga czasami niemałego wysiłku. Seniorzy poza towarzystwem potrzebują wsparcia w codziennych czynnościach – prowadzeniu domu (utrzymaniu czystości, robieniu zakupów i gotowaniu), czasami higienie i pielęgnacji. Nie raz potrzebna jest pomoc fizyczna – szczególnie przy zmianie pozycji, wstawaniu, przesiadaniu się.

Poradnik dla opiekunów seniorów w Niemczech na temat prewencji urazów kręgosłupa

Bez wątpienia w pracy opiekunów osób starszych nie brakuje czynności, które mogą obciążać lub nawet prowadzić do kontuzji. Dlatego szczególnie ważne jest dla nich planowanie i świadome wykonywanie obowiązków wymagających wysiłku. Pomocne w tym mogą okazać się krótkie filmy CareWork na temat prewencji urazów kręgosłupa.

"Jak pracować, żeby nie żałować?" – filmy dla opiekunów osób starszych i niesamodzielnych

Kilkuodcinkowy materiał filmowy związany ze zdrowiem i bezpieczeństwem opiekunów pokazuje, jak niwelować obciążenia fizyczne pojawiające się w ich codziennej pracy. W ramach cyklu omówienie zostały takie kwestie jak: zmiana nawyków, znaczenie rozgrzewki, prawidłowe wykonywanie codziennych czynności, znaczenie organizacji, dbałość o postawę i pozycję, techniki pomocne w zmienianiu pozycji podopiecznego.

Odcinek szósty: pomoc we wstawaniu po upadku

Niestety ryzyko upadków rośnie z wiekiem. Wpływ mają na to problemy zdrowotne, które pojawiają się i nasilają na starość. Nie bez znaczenia jest również przyjmowanie leków, które czasami wywołują zaburzenia równowagi i zawroty głowy. Do wielu upadków w domu dochodzi pośrednio z winy wyposażenia – rogi, dywany, kable bywają pułapką dla osób starszych.

 

Skutki upadków są często poważne i mają duży wpływ na jakość dalszego życia seniorów, ale na szczęście nie wszystkie upadki są groźne. Osoby starsze, które upadają, z reguły są w stanie podnieść się dzięki pomocy opiekuna.

 

Ten jednak powinien upewnić się wcześniej, że podopiecznemu nic się nie stało, zapewnić mu chwilę odpoczynku i komfortową pozycję. W miarę możliwości, opiekun nie powinien podnosić podopiecznego. Może to zaszkodzić zarówno podopiecznemu, jak i opiekunowi. Film instruktażowy z komentarzem eksperta pokazuje, jak najlepiej pomóc podopiecznemu we wstawaniu po upadku, korzystając z jego sprawności i samodzielności.

 

Osób starszych, które straciły przytomność, mocno się uderzyły, skarżą się na ostry ból albo mają widoczny uraz lub poważną ranę nie należy podnosić, szczególnie na siłę.

Odcinek szósty: zmiana pozycji leżącego

Druga część filmu dotyczy obracania w łóżku osób leżących. Umiejętność ta jest konieczna w przypadku, kiedy podopieczny wymaga przebrania, higieny lub pielęgnacji w łóżku, a także kiedy trzeba wymienić prześcieradło lub podkład.

 

Przy wykonywaniu tych czynności niezwykle ważne jest poszanowanie chorego. Sprawna pomoc osobie, które nie jest w stanie opuścić łóżka o własnych siłach, należy do ważnych umiejętności opiekunów. Używanie nadmiernej siły, poza oczywistym dyskomfortem podopiecznego, może również przekładać się na zdrowie opiekuna. Dla komfortu pracy warto zatem znać technikę bezpiecznego obracania podopiecznego opartą o planowanie, zachowanie odpowiedniej pozycji i wykorzystanie praw fizyki.

 

Szkolenia w aplikacji CareWork

Wszystkie szkolenia z cyklu "Jak pracować, żeby nie żałować?" dostępne są na kanale CareWork na YouTube oraz w darmowej aplikacji dla opiekunów CareWork.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jak pracować, żeby nie żałować?

Jak pracować, żeby nie żałować?

Rusza właśnie kolejny projekt szkoleniowy dla opiekunów i opiekunek osób starszych. Tym razem firma CareWork, mając świadomość trudów pracy w opiece, postawiła na przekazywanie wiedzy na temat prewencji urazów kręgosłupa. Szkolenia mają formę filmów instruktażowych z komentarzem eksperta.

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - premiera drugiego odcinka

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - premiera drugiego odcinka

Dostępny jest już kolejny odcinek cyklu „Jak pracować, żeby nie żałować?”. Film instruktażowy z komentarzem eksperta poświęcony jest rozgrzewce, która pozwala przygotować się do wykonywania codziennych obowiązków i pomaga w radzeniu sobie z obciążeniami pojawiającymi się w pracy opiekunów osób starszych.

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek trzeci

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek trzeci

Zobacz trzeci odcinek cyklu „Jak pracować, żeby nie żałować?”. Tym razem film instruktażowy z komentarzem eksperta poświęcony jest podstawowym zasadom prewencji urazów kręgosłupa.

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek czwarty

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek czwarty

Już jest – czwarta część cyklu „Jak pracować, żeby nie żałować?”. Tym razem film pokazuje zastosowanie technik ergonomii w czynnościach dnia codziennego.

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek piąty

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek piąty

Techniki i triki pomocne przy wstawaniu to temat kolejnego filmu z cyklu dotyczącego prewencji urazów kręgosłupa dla opiekunów osób starszych i niesamodzielnych.

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - poradnik dla opiekunów seniorów

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - poradnik dla opiekunów seniorów

Bóle kręgosłupa to przypadłość, na którą cierpi część opiekunów osób starszych. Często ma to związek z przeciążeniami, które występują podczas wykonywania obowiązków związanych z opieką. Na szczęście można je ograniczyć przestrzegając zasad, planując czynności i stosując określone...

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.