Niemiecka grupa SHD z siedzibą w Dortmundzie i polska grupa CareWork rozpoczynają międzynarodową współpracę oraz tworzą wspólną organizację parasolową Arbeitlandia GmbH, która działać będzie w obszarze opieki w środowisku domowym.
SHD i CareWork, jako dostawcy usług opieki domowej, uzgodnili zasady współpracy międzynarodowej. W przyszłości oba podmioty działać będą we wspólnych spółkach oraz na zasadach partnerskich realizować oferowanie usług, obsługę klienta i rekrutację pracowników do opieki w środowisku domowym.
- Zdecydowaliśmy się na ten krok, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom rynku odnośnie opieki domowej. Zarówno osoby wymagające opieki, jak i zawodowi opiekunowie potrzebują poważnego, niezawodnego i silnego partnera, który posiada kompetencje do transgranicznego działania w silnie rozdrobnionym środowisku, pełnym niestabilnych czynników natury prawnej i ekonomicznej. Nasze przedsięwzięcie jest odpowiedzią na to wyzwanie - mówi Stefan Lux, prezes zarządu SHD. Michael Gomola z CareWork uzupełnia: - Nasze doświadczenie wynikające z 20.000 zakończonych sukcesem zleceń opieki w Niemczech oraz kadra składająca się z ponad 4000 polskich opiekunów/opiekunek, pielęgniarzy/pielęgniarek oraz pomocy domowych umożliwia nam dostarczenie naszym klientom indywidualnych i elastycznych rozwiązań odnośnie opieki domowej. Takie podejście do opieki chcemy rozwijać z grupą SHD, oraz równocześnie być autorytetem w temacie opieki w środowisku domowym.
Arbeitlandia GmbH, jako wspólna organizacja parasolowa, ma stać się takim autorytetem w branży. Ma być ona siłą napędową współpracy na wszystkich płaszczyznach, ma być także zaangażowana w rekrutację międzynarodowych specjalistów. Przy czym działalność dotychczas dobrze znanych marek „CareWork” i „SHD” zostanie podtrzymana w niezmienionej postaci.
- Dzięki międzynarodowej współpracy możemy przede wszystkim zaoferować naszym klientom i współpracownikom różne modele opieki domowej oraz rozwiązywać wiele problemów, z którymi boryka się rynek - podkreśla Stefan Lux. Wspomniana współpraca ma przede wszystkim skupiać się na ułatwieniu życia zarówno klientom jak i opiekunom, a także na dalszym zapewnianiu najwyższej przejrzystości usługi opieki na rynku. Lux zauważa, że takiej transparentności próżno szukać u wielu konkurentów. Konkurencja działa często wyłącznie jako agencja pośrednictwa pracy, podczas gdy administracja spoczywa na zagranicznych firmach. To okazuje się problemem w zakresie komunikacji oraz w przypadku występowania nagłych problemów.
- My natomiast będziemy nadal rozwijać model bezpośredniego usługodawcy bez angażowania pośrednika między nami a klientem, oferować będziemy wszystkie usługi z jednej ręki i utrzymywać dużą kadrę wykwalifikowanych opiekunów - mówi Michael Gomola. – Zapewniamy także bezpieczeństwo dzięki profesjonalnemu zarządzaniu jakością i certyfikacji TÜV oraz bezpośredni kontakt łącznie z zarządzaniem kryzysowym dwadzieścia cztery godziny na dobę, we wszystkie dni w roku. Mają to być usługi konieczne do zbudowania modelu opieki domowej, który nie tylko ma się sprawdzić w dłuższej perspektywie ekonomicznej, ale także sprzyjać partycypacji klientów i opiekunów.
Ponadto inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają: - Nasza wiedza oraz doświadczenia będą nadal wkładem w pracę na rzecz walki o lepsze standardy i sprawiedliwe regulacje prawne i ustawowe.
(Źródło: Grupa SHD)
Dorota Lewandowska
Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.