Składki ZUS dla opiekunek w Niemczech

Masz pytania dot. składek ZUS
dla opiekunek w Niemczech?

 

Czy wiesz, że… netto to nie wszystko?

Poszukując nowego zlecenia opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech zwracają uwagę na różne kwestie. Liczy się stan zdrowia podopiecznego i związany z nim zakres obowiązków, wymagany poziom znajomości języka niemieckiego, lokalizacja, warunki zamieszkania i wiele innych.

Nie bez znaczenia jest oczywiście wynagrodzenie „na rękę”, czyli oferowana za dane zlecenie kwota netto. Czy jednak netto, to na pewno wszystko?

Składki ZUS dla opiekunek w Niemczech

Choć każdy z nas chciałby zarabiać jak najwięcej, nie godzimy się na pracę „na czarno” i otrzymywanie wynagrodzenia do ręki, gdyż wiemy, że odprowadzane składki ZUS mają ogromne znaczenie dla naszego tu i teraz oraz dla naszej przyszłości. Nie inaczej jest w pracy opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech, choć niestety nie wszyscy pracodawcy są do końca fair…

W CareWork Twoje składki ZUS odprowadzamy od minimum 6935 zł, czyli prognozowanego średniego wynagrodzenia w 2023 roku, jeśli Twój przychód (wynagrodzenie brutto) osiągnie tą kwotę, co dotyczy wszystkich zleceń obejmujących 30 dni. Próg 6935 zł to jednak minimalna podstawa składek, a więc nie ostateczna. W zależności od danego kontraktu podstawa Twoich składek może być jeszcze wyższa!

Masz pytania?

Zgłoś się do nas!

Rozliczanie opiekunki pracującej w Niemczech

Opiekunki w Niemczech a składki ZUS

Uczciwe opłacanie przez CareWork wszystkich składek ZUS ma dla opiekunek szereg zalet. Sprawdź, jakie składki odprowadzamy i co dzięki temu zyskujesz:

składka zdrowotna

w CareWork odprowadzamy składkę zdrowotną, co daje Ci gwarancję bezpłatnego korzystania z usług medycznych. Możesz nie tylko iść do lekarza czy skorzystać z pomocy w szpitalu, ale jesteś także uprawniona do korzystania z innych usług zdrowotnych, na przykład pobytu w sanatorium;

składka emerytalna

choć młodzi ludzie za często o emeryturze nie myślą, wraz z wiekiem uświadamiamy sobie, jak ważne jest gromadzenie pieniędzy na przyszłość. W CareWork odprowadzamy składki emerytalne na Twoją przyszłą emeryturę, a jeśli już jesteś emerytką, to każda nasza składka podwyższa Twoją emeryturę. Raz do roku otrzymujesz od nas zaświadczenie o zarobkach (nie musisz o nie prosić, wysyłamy je wraz z rozliczeniem rocznym). Jest ono skierowane do Ciebie i dodatkowo do ZUS. Emerytura nie jest jednak przeliczana automatycznie. Po otrzymaniu od nas zaświadczenia możesz wnioskować do ZUS o przeliczenie emerytury;

składka wypadkowa

niestety wypadki chodzą po ludziach, żeby współpracujące z CareWork opiekunki mogły czuć się bezpiecznie, odprowadzamy składkę wypadkową, która daje Ci ochronę wtedy, kiedy ulegniesz wypadkowi przy pracy. Osoba objęta ubezpieczeniem wypadkowym może liczyć na wypłacenie zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego oraz odszkodowania;

składka chorobowa

w CareWork opłacamy za Ciebie składkę chorobową (jeśli nie zaznaczysz wyraźnie, że tego nie chcesz). Składkę opłacamy niezależnie od tego, czy pobierasz emeryturę czy jeszcze nie. Dzięki niej w przypadku choroby masz prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego (po 90-ciu dniach od zgłoszenia do ZUS). Masz także prawo do zasiłku opiekuńczego na członka rodziny. Dodatkowo składka chorobowa jest już ujęta w naszej prognozie wynagrodzenia netto – nie pomniejsza Twojego wynagrodzenia „na rękę”;

ubezpieczenie rentowe

nie tylko nagły wypadek, ale także poważna i długotrwała choroba dotknąć może każdego z nas. Dzięki odprowadzanej przez CareWork składce rentowej, w tak trudnej chwili, masz możliwość skorzystania ze świadczenia rentowego.

Ile wynosi ZUS od średniej krajowej?

Jak już wspominaliśmy, w CareWork Twoje składki ZUS odprowadzamy od minimum 6935 zł (prognozowanego średniego wynagrodzenia w 2023 roku). Co to tak naprawdę oznacza? Sprawdź rzeczywiste koszty Twojej umowy netto!

Załóżmy, że Twoje wynagrodzenie „na rękę” to 1500 EUR za 30 dni pracy (przy kursie 4,50 zł - 6 750 zł). W takiej sytuacji Twoje składki ZUS i tak odprowadzamy od kwoty 6935 zł, co na liczbach wygląda tak:

Łącznie, przy najniższej nawet umowie na 30 dni, kwota składek to 2338,46 zł!

Aż tyle w CareWork przeznaczamy na Twoją przyszłość i Twoje bezpieczeństwo.

Interesują Cię wysokie składki?

Sprawdź nasze oferty pracy i

Rozliczenie opiekunki pracującej w Niemczech

Działając w branży opiekuńczej od 18 lat, niestety nie raz mieliśmy do czynienia z nieuczciwą konkurencją, która składki ZUS odprowadza od najniższej możliwej kwoty. Dzięki temu opiekunki i opiekunowie pochwalić mogą się bardzo wysokimi zarobkami „na rękę”, ale niestety nie są chronieni na przyszłość.

Jeśli dla Ciebie liczy się tylko netto, rozumiemy. Jeśli chcesz wiedzieć, ile składek wpływa na Twoje konto w ZUS pamiętaj, że raz w roku pracodawca ma obowiązek przekazać Ci informację roczną o składkach ZUS.

Składki możesz sprawdzić samodzielnie, w każdej chwili, jeśli zalogujesz się na swoje konto PUE ZUS. Aby to zrobić, wejdź na https://www.zus.pl/pue i zaloguj się przez profil zaufany lub bankowość elektroniczną.

Rozliczanie opiekunki pracującej w Niemczech
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.