Obowiązek zgłaszania wjazdu do Niemiec – nowe zasady

Niestety po kilku spokojniejszych miesiącach i rozluźnieniu zasad związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa powodującego zachorowania na COVID-19 w wielu miejscach na świecie, w tym także w Europie wracają obostrzenia.

 

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, Polska ponownie została uznana przez Instytut im. Roberta Kocha w Niemczech (RKI) za obszar o tzw. podwyższonym poziomie ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. Oznacza to, że osoby przyjeżdzające z Polski do Niemiec (przebywające w Polsce w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem do Niemiec) od niedzieli 5 grudnia 2021 roku będą zobowiązane wypełniać cyfrową deklarację wjazdu.

Digitale Einreiseanmeldung dla opiekunów osób starszych z Polski

W celu zapobiegania wzrostom liczby zachorowań na COVID-19, osoby przyjeżdzające do Niemiec z obszarów podwyższonego ryzyka, będą musiały bezwzględnie zgłaszać swój wjazd przez cyfrową deklarację (Digitale Einreiseanmeldung). Zasada ta ma zacząć obowiązywać od północy 5 grudnia 2021 roku, czyli w nocy z soboty 4 grudnia na niedzielę 5 grudnia. Trzeba wiedzieć, że nie jest to zalecenie, ale obowiązek. Ma on zastosowanie do wszystkich podróżnych bez względu na środek transportu i dotyczy również zaszczepionych przeciw COVID-19, ozdrowieńców i osób, które legitymują się aktualnym, negatywnym testem na koronawirusa SARS-CoV-2. Deklaracje sprawdzać mogą niemieckie służby podczas kontroli – zarówno na wjeździe, jak i po przekroczeniu granicy. Za brak rejestracji grozi wysoka grzywna.

 

Deklaracja wjazdu odbywa się wyłącznie elektronicznie. Kwestionariusz należy wypełnić przed wjazdem na teren Niemiec, na stronie internetowej: https://www.einreiseanmeldung.de/# Jest on dostępny w wielu wersjach językowych – również po polsku.

 

Pytania w formularzu dotyczą między innymi wyniku testu, szczepienia lub przejścia COVID-19, objawów mogących wskazywać na ew. infekcję COVID-19 oraz danych osobowych, kontaktowych i lokalizacyjnych.

Co to oznacza dla opiekunek i opiekunów?

Nie ma zakazu wjazdu na teren Niemiec z Polski. Przyjazd do pracy w opiece nad osobami starszymi jest nadal możliwy, trzeba jednak pamiętać o obowiązku wypełnienia digitale Einreiseanmeldung i dołączeniu w procesie zgłoszenia wjazdu Europejskiego Certyfikatu Covid ECC ("digitale COVID-Zertifikat"), czyli paszportu covidowego (tzw. "CovPass"), który świadczy o negatywnym wyniku testu COVID-19 (test antygenowy jest ważny 48 godzin, a PCR 72 godzin), szczepieniu lub statusie ozdrowieńca.

Praca w opiece a obostrzenia w Niemczech 

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech należy zapoznać się z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami. Warto wiedzieć również, co oznaczają podstawowe skróty używane w Niemczech w związku z pandemią, dlatego zachęcamy do lektury artykułu, w którym opisaliśmy najważniejsze pojęcia.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca w opiece w Niemczech a szczepienia COVID podopiecznych 2021

Praca w opiece w Niemczech a szczepienia COVID podopiecznych 2021

Praca w opiece w Niemczech w ostatnich kilkunastu miesiącach łączy się istotnie z problematyką koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Bez względu na osobiste poglądy opiekunek i opiekunów osób starszych, muszą się oni podporządkowywać pewnym regułom prawnym i zasadom...

Koronawirus - jak o nim rozmawiać po niemiecku?

Koronawirus - jak o nim rozmawiać po niemiecku?

Nasze rozmowy zdominował ostatnio temat pandemii koronawirusa. Słyszymy o nim w telewizji, radiu, czytamy w gazetach. O koronawirusie mówią wszyscy, jest on także omawiany przez opiekunki i opiekunów osób starszych w Niemczech. Zobacz, jakie niemieckie słowa i zwroty mogą Ci się przydać.

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Koronawirus - jak o nim rozmawiać z osobą starszą?

Aktualna sytuacja to na pewno duże wyzwanie dla opiekunów osób starszych. Zastanawiają się, jak rozmawiać z podopiecznym na ten temat, jak wyjaśniać nowe zasady i nie martwić niepotrzebnie seniora oraz pomóc mu poradzić sobie z niepokojem.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.