Obowiązek cyfrowej deklaracji wjazdu do Niemiec - nowe zasady

Obowiązek zgłaszania wjazdu do Niemiec – nowe zasady

Niestety po kilku spokojniejszych miesiącach i rozluźnieniu zasad związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa powodującego zachorowania na COVID-19 w wielu miejscach na świecie, w tym także w Europie wracają obostrzenia.

 

W związku z aktualną sytuacją epidemiczną, Polska ponownie została uznana przez Instytut im. Roberta Kocha w Niemczech (RKI) za obszar o tzw. podwyższonym poziomie ryzyka zakażenia SARS-CoV-2. Oznacza to, że osoby przyjeżdzające z Polski do Niemiec (przebywające w Polsce w ciągu ostatnich 10 dni przed wjazdem do Niemiec) od niedzieli 5 grudnia 2021 roku będą zobowiązane wypełniać cyfrową deklarację wjazdu.

Digitale Einreiseanmeldung dla opiekunów osób starszych z Polski

W celu zapobiegania wzrostom liczby zachorowań na COVID-19, osoby przyjeżdzające do Niemiec z obszarów podwyższonego ryzyka, będą musiały bezwzględnie zgłaszać swój wjazd przez cyfrową deklarację (Digitale Einreiseanmeldung). Zasada ta ma zacząć obowiązywać od północy 5 grudnia 2021 roku, czyli w nocy z soboty 4 grudnia na niedzielę 5 grudnia. Trzeba wiedzieć, że nie jest to zalecenie, ale obowiązek. Ma on zastosowanie do wszystkich podróżnych bez względu na środek transportu i dotyczy również zaszczepionych przeciw COVID-19, ozdrowieńców i osób, które legitymują się aktualnym, negatywnym testem na koronawirusa SARS-CoV-2. Deklaracje sprawdzać mogą niemieckie służby podczas kontroli – zarówno na wjeździe, jak i po przekroczeniu granicy. Za brak rejestracji grozi wysoka grzywna.

 

Deklaracja wjazdu odbywa się wyłącznie elektronicznie. Kwestionariusz należy wypełnić przed wjazdem na teren Niemiec, na stronie internetowej: https://www.einreiseanmeldung.de/# Jest on dostępny w wielu wersjach językowych – również po polsku.

 

Pytania w formularzu dotyczą między innymi wyniku testu, szczepienia lub przejścia COVID-19, objawów mogących wskazywać na ew. infekcję COVID-19 oraz danych osobowych, kontaktowych i lokalizacyjnych.

Co to oznacza dla opiekunek i opiekunów?

Nie ma zakazu wjazdu na teren Niemiec z Polski. Przyjazd do pracy w opiece nad osobami starszymi jest nadal możliwy, trzeba jednak pamiętać o obowiązku wypełnienia digitale Einreiseanmeldung i dołączeniu w procesie zgłoszenia wjazdu Europejskiego Certyfikatu Covid ECC ("digitale COVID-Zertifikat"), czyli paszportu covidowego (tzw. "CovPass"), który świadczy o negatywnym wyniku testu COVID-19 (test antygenowy jest ważny 48 godzin, a PCR 72 godzin), szczepieniu lub statusie ozdrowieńca.

Praca w opiece a obostrzenia w Niemczech 

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech należy zapoznać się z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami. Warto wiedzieć również, co oznaczają podstawowe skróty używane w Niemczech w związku z pandemią, dlatego zachęcamy do lektury artykułu, w którym opisaliśmy najważniejsze pojęcia.

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

Zobacz również: