Wyjazd do pracy za granicę i opieka nad obcą osobą niosą ze sobą konieczność odnalezienie się w nowym środowisku – również w porządku prawnym. Trzeba pamiętać, że niemieckie przepisy różnią się w pewnych aspektach od polskiego prawa. Spotkać można się z regulacjami, które nie występują w Polsce. Być może nieznaczne, ale występują także różnice obyczajowe i światopoglądowe. Warto mieć ich świadomość i być przygotowanym na związane z nimi sytuacje.
Niewątpliwie, pewne kwestie mogą budzić kontrowersje albo zastanawiać. Mając świadomość nierzadkich dylematów i pytań opiekunów osób starszych w Niemczech, firma CareWork przygotowała cykl szkoleń poruszających wybrane problemy związane z etyką w tej pracy. Co więcej, cykl ten jest dopiero zapowiedzią dużego programu szkoleniowego CareWork, który pozwoli podnieść kwalifikacje i wiedzę na temat pracy w opiece w Niemczech wśród współpracujących z nią opiekunów.
Czego nie można robić, jeżeli podopieczny sporządził testament życia? Kiedy zaczyna obowiązywać pełnomocnictwo prewencyjne? Czy ustanowienie opiekuna prawnego oznacza dla podopiecznego ubezwłasnowolnienie? Czy do seniorów z objawami demencji wypada zwracać się na „Ty”? Czy pracownicy domów opieki w Niemczech mogą przyjmować prezenty? Jak przekazać kondolencje w języku niemieckim? – to tylko niektóre ciekawe tematy z związane z pracą opiekuna osób starszych w Niemczech, które zostaną poruszone podczas autorskich szkoleń CareWork.
Kursy będą poruszać ważne zagadnienia praktyczne i zakładają przekazanie sporej dawki wiedzy, ale w przystępnej formie. Szkolenia na temat elementów etyki odbędą się w odcinkach poświęconych różnym sprawom. Nie będą wymagać od uczestników poświęcenia wiele czasu.
Cykl szkoleń odbędzie się on-line, co oznacza, że każdy bez względu na miejsce pobytu będzie mógł wziąć w nim udział. W planach CareWork uwzględniono typowy rytm pracy z osobami starszymi – szkolenia będą odbywać się, w bardziej dogodnych dla opiekunów, godzinach wieczornych.
Tym razem szkolenia będą miały otwartą formułę, co oznacza, że nie zostaną skierowane wyłącznie do współpracowników CareWork, ale wszystkich zainteresowanych tematami opiekuńczymi. CareWork roześle zaproszenia przed każdym szkoleniem, ale chęć udziału będzie można zgłosić wcześniej kontaktując się na adres: marketing@carework.pl Transmisje szkoleń będzie można również śledzić przez fanpage firmy na Facebook.
Szkolenia z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” będą odbywać się w interaktywnej formie. Uczestnicy poza prezentacjami graficznymi, będą mieli również możliwość wysłuchania komentarza doświadczonego specjalisty w dziedzinie opieki nad osobami starszymi w Niemczech – mgr Doroty Lewandowskiej (związanej z pracą w opiece nad osobami starszymi od 2005 roku). Jej wiedza to m.in. efekt wielogodzinnych rozmów z tysiącami opiekunek - o ich problemach, sukcesach, wątpliwościach.
Podczas szkoleń prowadzonych na żywo dostępny będzie czat, przez który możliwa będzie wymiana komentarzy. Na zakończenie każdego odcinka zaplanowano czas na odpowiedź na pojawiające się podczas dyskusji pytania.
Już 3 października odbędzie się szkolenie, które będzie dotyczyć interesującej kwestii jaką jest, nieznany w Polsce a popularny w Niemczech, Patientenverfügung – testament życia sporządzany na wypadek utraty możliwości samostanowienia. Jest to temat szczególnie interesujący opiekunów, ponieważ przygotowany przez podopiecznych Patientenverfügung zobowiązuje ich do przestrzegania konkretnych zasad i może wymagać postępowania w określony, nie zawsze zgodny z ich przekonaniami, sposób.
3 PAŹDZIERNIKA
START: godz. 20:00
Dorota Lewandowska
Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.