Porady dla opiekunki

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem opiekunki, w którym znajdziesz wiele ciekawych tekstów o opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Za jego pośrednictwem chcemy przekazać Ci informacje, wskazówki i narzędzia, które pozwalają poczuć się pewniej w zawodzie opiekunki. Znajdziesz tutaj omówienie praktycznych aspektów opieki, ale także zagadnienia związane z komunikacją oraz zrozumieniem potrzeb i oczekiwań osób starszych.

Jak wrócić do pracy po długiej przerwie?

Powrót do pracy po długiej przerwie nie jest łatwy. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy i przekonanie, że nasze kwalifikacje nie będą odpowiednie dla pracodawców, często sprawiają, że zwlekamy z wysłaniem CV. Jednak niezależnie od tego, jak długo byliśmy poza rynkiem pracy, zawsze jest dobry moment, aby na niego wrócić.

czytaj całość

Opiekunka dla osoby starszej ze zwierzęciem

Dla wielu osób starszych zwierzęta odgrywają rolę bliskich towarzyszy, często uważanych za członków rodziny. Zapewniają im codzienne wsparcie emocjonalne, pomagając przezwyciężyć samotność i poczucie bycia potrzebnym. W obliczu tej bliskości opiekunowie osób starszych często spotykają się z wyzwaniem, jakim jest zapewnienie opieki nie tylko seniorom, ale również ich czworonożnym przyjaciołom.

czytaj całość

Praca w opiece w Niemczech - umowa czy kontrakt?

Praca w opiece w Niemczech w ramach umowy czy kontraktu, to zatrudnienie w oparciu o te same przepisy kodeksu cywilnego. I jedno i drugie to umowa cywilnoprawna, zwana najczęściej umową zlecenia. Nie ma większych różnic w treści umowy zlecenia od umowy zlecenia zwanej kontraktem. Czym więc się różnią?

czytaj całość

Praca opiekunek w Niemczech przy granicy

Bliska odległość domu w przypadku podjęcia pracy za granicą jest dla wielu opiekunek istotnym kryterium przy poszukiwaniu miejsca pracy. Podpowiadamy, w których przygranicznych miejscowościach znajdziesz największą liczbę ofert pracy. Przekonaj się, że praca za granicą może wiązać się z licznymi korzyściami, jednak nie zawsze powinny być one głównymi kryteriami przy poszukiwaniu pracy w niemieckiej opiece.

czytaj całość

Trudny podopieczny - jak pracować z wymagającym seniorem?

Praca w opiece w Niemczech to praca z ludźmi. Tym samym, nigdy do końca nie wiemy, czy charaktery podopiecznego i opiekunki będą do siebie pasować. Takie niedopasowanie to niestety nie jedyna rzecz, która może sprawić, że praca na danym zleceniu może być trudna. Podpowiadamy, jak radzić sobie z różnymi sytuacjami.

czytaj całość

Dwie opiekunki na jedno zlecenie 2023

Szukasz oferty pracy w Niemczech dla dwóch opiekunek na jedno zlecenie, ponieważ chcesz wyjechać wspólnie ze znajomą? Czy taka praca to dobry pomysł? Przedstawiamy realia pracy dwóch opiekunek w niemieckiej rodzinie.

czytaj całość

Kiedy opiekunki same potrzebują opieki

Mistrz Kochanowski napisał „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz”. Nikt nie ma gwarancji, że podczas wykonywania pracy opiekunki w Niemczech nie ulegnie nagłemu zachorowaniu. Tekst dedykujemy jednej z pań opiekunek, która ciężko rozchorowała się w Niemczech i trafiła na poważny zabieg operacyjny do szpitala w Luksemburgu. Pani Beato, trzymamy kciuki za szybki powrót do zdrowia!

czytaj całość

Opieka Niemcy lekkie zlecenie

Osoby decydujące się na pierwszy wyjazd do pracy w opiece często poszukują tzw. lekkiego zlecenia. Jaki zakres obowiązków czeka na opiekunki w takim miejscu pracy? Czy w ogóle możliwe są „lekkie” zlecenia w opiece nad osobami starszymi? Sprawdź i przekonaj się, że praca w opiece to naprawdę bardzo różnorodne zajęcie.

czytaj całość

Rezygnacja ze szteli

Praca opiekunów osób starszych w Niemczech wiąże się z niesamowitą odpowiedzialnością. Choć może nie uświadamiamy sobie tego na co dzień, prawda jest taka, że od naszej obecności niejednokrotnie zależy bardzo wiele, czasem nawet życie podopiecznego.

czytaj całość

Praca opieka Niemcy - pierwsze spotkanie z podopiecznym

Chyba nikt nie lubi pierwszego dnia w nowym miejscu pracy. To normalne! Przejęcie obowiązków, zapoznanie się z podopiecznym, nieznane otoczenie i dużo pytań często oznaczają emocje. Nie warto jednak poddawać się stresowi! To w końcu tylko jeden pierwszy dzień, a praca na zleceniu trwa przecież dłużej.

czytaj całość

Rozwój w pracy opiekunki osoby starszej

Wykonując pracę w niemieckiej opiece z pewnością warto podwyższać kompetencje – ciągły rozwój ma istotny wpływ na poprawę naszej samooceny i wiąże się z atrakcyjniejszym wynagrodzeniem. Poniżej przedstawiamy obszary, w których zalecamy rozwijać wiedzę i umiejętności, zwłaszcza jeśli planujemy związać się z branżą opiekuńczą w dłuższej perspektywie. Wskazujemy także, jakie narzędzie i formy organizacji kursów są najpopularniejsze w branży opiekuńczej.

czytaj całość

Wsparcie opiekunki przez firmę

O tym, jak ważne jest wsparcie podczas wyjazdów do pracy w zagranicznej opiece, przekonał się chyba każdy, kto choć raz zdecydował się na takie zlecenie. Warto wiedzieć, że podejmując współpracę ze sprawdzoną agencją lub firmą opiekuńczą, zyskujemy nie tylko gwarancję legalności pracy czy terminowość wypłaty, ale także pomoc w innych kwestiach związanych z wyjazdem. Dowiedz się, na co możesz liczyć ze strony pracodawcy, kiedy decydujesz się na zatrudnienie za granicą. Sprawdź, jakie inne korzyści możesz uzyskać dzięki takiej współpracy.

czytaj całość

Problemy w opiece? Jak uniknąć współpracy z nieuczciwą firmą?

Wczoraj (tj. 26 listopada) wszystkie niemieckie media obiegła informacja o największej w historii niemieckiego Urzędu Celnego (Der Zoll) akcji przeciwko nierzetelnym firmom opiekuńczym. Szczerze? Nareszcie. Całym sercem popieramy walkę z pośrednikami wykorzystującymi ciężko pracujące opiekunki.

czytaj całość

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - poradnik dla opiekunów seniorów

Bóle kręgosłupa to przypadłość, na którą cierpi część opiekunów osób starszych. Często ma to związek z przeciążeniami, które występują podczas wykonywania obowiązków związanych z opieką. Na szczęście można je ograniczyć przestrzegając zasad, planując czynności i stosując określone techniki podczas pracy. Pomogą w tym filmy instruktażowe CareWork!

czytaj całość

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek szósty

Szósty i ostatni film z cyklu dla opiekunów osób starszych i niesamodzielnych został poświęcony pomocy we wstawaniu podopiecznemu, który upadł oraz zmianie pozycji osoby leżącej w celu wykonania toalety lub pielęgnacji.

czytaj całość

Relacja z e-szkolenia: obowiązki opiekuna w sytuacji śmierci podopiecznego

Siódme i ostatnie już szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” poświęcone było obowiązkom opiekuna w sytuacji śmierci podopiecznego.

czytaj całość

E-szkolenie CareWork: obowiązki opiekuna w sytuacji śmierci podopiecznego

18 czerwca odbędzie się siódme i ostatnie już szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. E-kurs będzie dotyczył obowiązków opiekuna w przykrej sytuacji śmierci podopiecznego.

czytaj całość

Relacja z e-szkolenia: zarządzane budżetem domowym

Szóste szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” dotyczyło pozornie łatwego tematu, jakim jest umiejętne zarządzanie budżetem domowym (Haushaltsgeld) przez opiekunów osób starszych w Niemczech.

czytaj całość

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek piąty

Techniki i triki pomocne przy wstawaniu to temat kolejnego filmu z cyklu dotyczącego prewencji urazów kręgosłupa dla opiekunów osób starszych i niesamodzielnych.

czytaj całość

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek czwarty

Już jest – czwarta część cyklu „Jak pracować, żeby nie żałować?”. Tym razem film pokazuje zastosowanie technik ergonomii w czynnościach dnia codziennego.

czytaj całość

Relacja z e-szkolenia: zwracanie się do podopiecznych

Jak zwracać się do podopiecznych chorych na demencję? Jakie formy są odpowiednie? Czy dopuszczalne jest mówienie do seniorów na „Ty”? Do kogo należy decyzja o sposobie zwracania się? Odpowiedzi na te pytania chcieli poznać uczestnicy kolejnego e-szkolenia CareWork.

czytaj całość

E-szkolenie CareWork: zwracanie się do podopiecznych

2 kwietnia odbędzie się piąte już szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Tematem szkolenia będzie forma zwracania się do podopiecznych chorych na demencję. Zapisy potrwają tylko do 27 marca.

czytaj całość

'Jak pracować, żeby nie żałować?' - odcinek trzeci

Zobacz trzeci odcinek cyklu „Jak pracować, żeby nie żałować?”. Tym razem film instruktażowy z komentarzem eksperta poświęcony jest podstawowym zasadom prewencji urazów kręgosłupa.

czytaj całość

Relacja z e-szkolenia: Przyjmowanie prezentów od osób z demencją

Czwarte e-szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” dotyczyło, ważnej z punktu widzenia etyki w zawodzie opiekuna osób starszych i niesamodzielnych, kwestii przyjmowania upominków i prezentów od podopiecznych chorych na demencję. Relacja jest już dostępna!

czytaj całość
z 2