Praca w opiece nad osobą starszą ze zwierzęciem

Dla wielu osób starszych zwierzęta odgrywają rolę bliskich towarzyszy, często uważanych za członków rodziny. Zapewniają im codzienne wsparcie emocjonalne, pomagając przezwyciężyć samotność i poczucie bycia potrzebnym. W obliczu tej bliskości opiekunowie osób starszych często spotykają się z wyzwaniem, jakim jest zapewnienie opieki nie tylko seniorom, ale również ich czworonożnym przyjaciołom.

 

Jakie są obowiązki opiekunki osoby starszej?

Praca opiekunki osób starszych to zadanie wymagające wielu kompetencji, empatii i zaangażowania. Opiekunka powinna troszczyć się nie tylko o podstawowe potrzeby seniora, ale też o jego samopoczucie i komfort życia. Obowiązki obejmują szeroki zakres działań, do których zaliczamy:

 • czynności pielęgnacyjne, których senior nie jest w stanie samodzielnie wykonać, takie jak pomoc przy kąpieli, ubieraniu się czy higienie osobistej;
 • bycie towarzyszem w codziennych sytuacjach, aktywne słuchanie i prowadzenie rozmów, mających kluczowe znaczenie dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego osoby starszej;
 • organizowanie wizyt u lekarza oraz monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego;
 • motywowanie do uczestnictwa w różnych aktywnościach – spacerach, grach umysłowych – mających pozytywny wpływ na samopoczucie i zdrowie psychiczne;
 • wykonywanie podstawowych obowiązków domowych – sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów oraz pranie i prasowanie;
 • stały kontakt z rodziną i bliskimi podopiecznego.

W rzeczywistości to, którego typu zajęcia będą pochłaniały największą część czasu opiekunki, zależy od stanu zdrowia podopiecznego oraz jego preferencji. W niektórych przypadkach, gdy senior wymaga stałej opieki, opiekunka lub opiekun niemal całkowicie mogą być pochłonięci czynnościami związanymi z pielęgnacją seniora, karmieniem i utrzymaniem higieny.

W wielu jednak przypadkach seniorzy deklarują bardzo dobrą kondycję fizyczną i oczekują głównie pomocy ze strony opiekunki przy czynnościach związanych z utrzymaniem domu. Jednym z takich obowiązków może być pomoc w zajmowaniu się domowym zwierzakiem. Czy konieczność opieki nad zwierzęciem to dodatkowy ciężar? Przeczytaj, o czym warto pamiętać, decydując się na tego typu sztelę.

 

Wpływ obecności zwierząt domowych na osoby starsze

Posiadanie zwierzaka w domu to dla wielu osób starszych źródło radości i wsparcia. Zwierzęta, takie jak koty i psy, stają się wiernymi kompanami – ich obecność zapewnia poczucie bezpieczeństwa, stabilność emocjonalną i przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Dla seniorów (zwłaszcza tych borykających się z demencją) stały i niezmienny wygląd zwierząt pomaga zachować poczucie ciągłości i normalności w codziennym życiu. Co ważne, badania naukowe potwierdzają, że kontakt z czworonogami pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne osób starszych. Oto kilka przykładów:

 • Głaskanie psa lub kota obniża ciśnienie krwi, co jest szczególnie korzystne dla osób cierpiących na choroby układu krążenia.
 • Interakcje z psem uwalniają oksytocynę, zwaną hormonem szczęścia, przyczyniając się do poprawy nastroju.
 • Seniorzy posiadający zwierzęta rzadziej odwiedzają lekarza i szybciej wracają do zdrowia po chorobach.
 • Towarzystwo zwierząt ogranicza stres, zmniejszając ryzyko zawału i innych chorób serca.
 • Dzięki psom seniorzy są bardziej aktywni fizycznie, co ma kluczowe znaczenie dla układu ruchu i kondycji stawów.

 

seniorka siedzi z psem na kanapie
Pies jest najczęściej wiernym kompanem seniora, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i stabilność emocjonalną

Czy opiekunka powinna zajmować się zwierzęciem osoby starszej?

To, czy opiekunka powinna zajmować się zwierzęciem seniora, zależy od kilku rzeczy. Przede wszystkim – taka informacja powinna zostać umieszczona w ogłoszeniu. Dla wielu osób starszych zwierzęta domowe to coś więcej niż tylko pupile – są jak najbliżsi przyjaciele, a czasem nawet jedyni towarzysze w życiu. Zwłaszcza dla samotnych seniorów obecność czworonogów może znacząco wpływać na poprawę samopoczucia emocjonalnego i psychicznego.

Pamiętajmy, że opieka nad zwierzakiem wymaga dodatkowych umiejętności, co także powinno być uwzględnione w zakresie obowiązków opiekunki. Dlatego przed podjęciem pracy ważne jest, aby opiekunka dokładnie poznała warunki i oczekiwania związane z zajmowaniem się pupilem. Dzięki temu będzie mogła podjąć świadomą decyzję, czy chce i może sprostać temu wyzwaniu. Warto także jak najwięcej dowiedzieć się o stanie zdrowia seniora, aby ocenić, w jakim stopniu będzie on mógł samodzielnie opiekować się swoim zwierzęciem, a w jakim opiekunka będzie musiała przejąć te obowiązki.

Jaki może być zakres obowiązków opiekunki w przypadku zajmowania się zwierzęciem?

Zajmowanie się zwierzęciem podopiecznego może stanowić urozmaicenie codziennej pracy. Z doświadczenia wiemy, że wiele opiekunek szybko nawiązuje więź emocjonalną zarówno z samym seniorem, jak i jego pupilem, dzięki czemu wspólne spędzanie czasu staje się dużo przyjemniejsze. Do podstawowych obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem zaliczamy:

 • wyprowadzanie psa na spacery, jeśli senior jest ograniczony ruchowo;
 • dbanie o higienę zwierząt, ich pożywienie i wodę;
 • czyszczenie klatek domowych zwierzątek, takich jak chomiki czy papugi;
 • regularne wizyty u weterynarza i dbałość o zdrowie zwierzęcia;
 • aktywne spędzanie czasu ze zwierzakiem.

 

Oczywiście zakres obowiązków związanych z opieką nad zwierzęciem będzie uzależniony od tego, jakim zwierzęciem mamy się zaopiekować, a także od jego stanu zdrowia, przyzwyczajeń i usposobienia. Z naszego doświadczenia wynika, że w domach seniorów najczęściej możemy spotkać psy lub koty, które mieszkają z nimi od wielu lat.

 

Jakie są zalety opieki nad zwierzętami osób starszych?

Opieka nad zwierzętami domowymi osób starszych nie tylko urozmaica codzienną pracę, ale także przynosi dodatkowe korzyści, pozytywnie wpływając na doświadczenie zawodowe i emocjonalne.

 • Kojąca rola zwierząt – obecność czworonogów ma pozytywny wpływ nie tylko na seniorów, ale także na opiekunki. Zwierzęta potrafią redukować stres i poprawiać nastrój – niezależnie od wieku.
 • Bogactwo doświadczeń – w domach seniorów można spotkać różne zwierzęta, od psów i kotów, przez ptaki, po rybki i gryzonie. Opieka nad nimi może być ciekawym i rozwijającym doświadczeniem.
 • Większe zaangażowanie seniora – w sytuacjach, gdy seniorzy mogą samodzielnie opiekować się zwierzętami, opiekunki wspierają ich w tych czynnościach. Taka współpraca wzmacnia aktywność i niezależność seniorów.
 • Możliwość dodatkowego wynagrodzenia – opieka nad zwierzętami w domu seniora często wiąże się z atrakcyjniejszym wynagrodzeniem dla opiekunki.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Pracujesz jako opiekun osoby starszej? Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, w jaki sposób zorganizować czas wolny swojego podopiecznego

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Decydując się na pracę w opiece w Niemczech trzeba pamiętać, że czas wolny seniorów to nasz czas pracy i spróbować jakoś go zorganizować.

Praca opieka Niemcy - pierwsze spotkanie z podopiecznym

Praca opieka Niemcy - pierwsze spotkanie z podopiecznym

Chyba nikt nie lubi pierwszego dnia w nowym miejscu pracy. To normalne! Przejęcie obowiązków, zapoznanie się z podopiecznym, nieznane otoczenie i dużo pytań często oznaczają emocje. Nie warto jednak poddawać się stresowi! To w końcu tylko jeden pierwszy dzień, a praca na zleceniu trwa przecież dłużej.