Jak spędzać czas z seniorem?

Nie jest tajemnicą, że opieka nad seniorem w Niemczech, poza przygotowywaniem posiłków, podawaniem leków, czynnościami związanymi z higieną, wiąże się również z towarzyszeniem w czasie przeznaczonym na wypoczynek. Co robić, aby spędzić wspólnie chwile w sposób przyjemny i pożyteczny?

Wspólne czytanie

Jedną z przyjemniejszych czynności, którą można wykonywać podczas popołudnia czy wieczoru, jest czytanie książek, czasopism czy też codziennej prasy. Warto dobrać wszystkiego po trochu, tak aby materiał był zróżnicowany. Twój podopieczny z pewnością doceni fakt, że przeczytasz mu każdego dnia „świeże” wiadomości z regionu, w którym mieszka, a także podasz trochę „nowinek” na temat tego, co dzieje się na świecie. Prasówkę można uzupełnić czasopismami dobranymi pod indywidualne zainteresowania. Tutaj wybór jest szeroki. Mamy do dyspozycji wiele ciekawych artykułów o lekkiej tematyce np. związanej z modą, przyrodą itp. Bardziej ambitnym, ale i równie przyjemnym zajęciem może być wspólne czytanie książek. Opieka nad seniorem w Niemczech może dać również wiele opiekunce, bo czytanie książek naprawdę wciąga, a przy tym szkolimy swój niemiecki!

Gry planszowe i karciane

Ciekawym i jednocześnie bardzo pożytecznym sposobem na spędzenie wspólnego czasu są gry. Obecnie mamy do dyspozycji wiele gier planszowych i karcianych o przeróżnym stopniu trudności. Jeżeli twój podopieczny jest w stanie wziąć udział w tego rodzaju rozrywce, to koniecznie warto go do tego namówić. Okazuje się bowiem, że podczas grania czas upływa bardzo szybko i przyjemnie, a sama zabawa skłania to gimnastykowania umysłu, dzięki czemu zyskujemy ogromną korzyść, jaką jest ćwiczenie pamięci, myślenia, zapamiętywania.

Powrót do przeszłości

Jedną z bardziej przyjemnych metod spędzania wspólnego czasu jest wspominanie miłych chwil z przeszłości. Warto prześledzić album ze zdjęciami, nagrania video, przesłuchać ulubione kawałki muzyczne na płycie oraz zwyczajnie powspominać stare dzieje. Z pewnością dwie osoby, które się nie znają, będą miały wiele do powiedzenia. Warto dzielić się ze sobą wspomnieniami.

Spacery

Jeżeli twój podopieczny jest w miarę sprawny lub porusza się na wózku, to zawsze można uzupełnić wolny czas poprzez spacery na świeżym powietrzu. Wybierzcie się razem do parku czy też pobliskiego muzeum. Wyjście z domu z pewnością będzie ciekawą odmianą wobec codziennej rutyny. Ze wspólnej wycieczki można zbierać pamiątki w postaci magnesów na lodówkę czy też pocztówek, przypinek. Mogą to być również kamyki, jesienią kolorowe liście znalezione w parku, a wczesną wiosną gałązki, które wstawione do wazonu puszczą zielone listki albo zakwitną wnosząc trochę radości do domu. To pozwoli starszej osobie zachować wspólnie spędzone miłe chwile na dłużej.

Organizowanie spotkań a opieka nad seniorem w Niemczech

Jeżeli jest taka możliwość, zaangażuj twojego podopiecznego w organizację spotkań towarzyskich. Zaproście znajomych, sąsiada lub rodzinę. Przygotujcie razem ulubione ciasto. Zadbajcie o dekorację stołu. Taka forma spędzania wspólnego czasu ma wiele zalet! Nie tylko mobilizuje do działania, ale i pozwala zadbać o relacje społeczno-rodzinne.

 

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Decydując się na pracę w opiece w Niemczech trzeba pamiętać, że czas wolny seniorów to nasz czas pracy i spróbować jakoś go zorganizować.

Opiekunka pomaga ćwiczyć mózg seniora - 5 pomysłów

Opiekunka pomaga ćwiczyć mózg seniora - 5 pomysłów

Starzenie się wpływa negatywnie na funkcjonowanie mózgu. Za pomocą odpowiednich ćwiczeń opiekunka osób starszych może nieco spowolnić ich postępowanie. Oczywiście w ten sposób nie da się walczyć z zaawansowaną demencją, ale „gimnastyka mózgu” stanowi pewną profilaktykę chorób otępiennych. W jaki sposób tego dokonać?

Spacery na zleceniu w Niemczech jako sposób na poprawę zdrowia

Spacery na zleceniu w Niemczech jako sposób na poprawę zdrowia

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy każdego dnia wykonywać 10 000 kroków. Podczas spaceru z psem, drogi do pracy, wchodzenia i schodzenia ze schodów.

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

ABC rozmawiania z osobami starszymi - vademecum

Wydaje Ci się, że rozmowa to rozmowa? Myślisz, że w pracy opiekunki osób starszych nie potrzeba specjalnych umiejętności interpersonalnych? Udowadniamy, że to nieprawda.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.