Opieka nad seniorem - dbaj o umysł i ciało!

Opiekując się osobą starszą, spędzamy z nią zazwyczaj sporą ilość czasu. Wykorzystajmy go w taki sposób, aby zająć naszemu podopiecznemu czas pożytecznie, wspierając go jednocześnie w staraniach o utrzymanie jak najlepszej formy. Jakie ćwiczenia możemy wykorzystać?

Opiekunka wykorzystuje codzienne czynności np. zakupy

Aby zajęcia związane z ćwiczeniem pamięci miały charakter naturalny, możemy je przeprowadzić realizując jednocześnie najzwyklejsze zadanie tj. np. robienie zakupów. Warto przygotować listę produktów, po które wybieramy się do sklepu, a następnie poprosić podopiecznego, aby postarał się zapamiętać 2-3 produkty z listy. Z każdymi zakupami zwiększajmy ilość pozycji i sprawdzajmy, ile z nich udało się zachować w pamięci do momentu pojawienia się w sklepie.

Proste gry

Nierzadko opieka nad osobą starszą obejmuje również wspólne spędzanie wolnego czasu. Można ten moment umilić oraz wykorzystać w sposób pożyteczny np. rozwiązując krzyżówki, grając w różnego rodzaju proste gry oraz rozwiązując quizy. Bardzo dobrze w ćwiczeniu pamięci sprawdzają się tzw. skojarzenia. Polegają na tworzeniu wyrazów, które skojarzyły nam się z wyrazem wypowiedzianym przed chwilą przez drugą osobę. Można wykorzystać również grę w zapamiętywanie słów. Zabawa polega na powtórzeniu słów wypowiedzianych wcześniej i dodawaniu kolejnych. Bardzo przyjemną i doskonałą w ćwiczeniu pamięci rozrywką jest także rozwiązywanie wszelkiego rodzaju krzyżówek.

Listy zadań

Kolejną ciekawą zabawą wzmacniającą pamięć jest tworzenie list z zadaniami na kolejny dzień. Zastanówmy się wspólnie, jakie czynności trzeba będzie wykonać kolejnego dnia, zachęćmy podopiecznego, aby przygotował jak najwięcej propozycji. Mogą to być bardzo drobne rzeczy – każde zadanie jest ważne do zapamiętania! Przykładowo na liście mogą znaleźć się elementy tj.: podlanie kwiatów, wyjęcie listów ze skrzynki pocztowej, wyniesienie śmieci oraz wiele innych. Dzięki wspólnemu przygotowaniu takiej listy mobilizujemy osobę starszą do gimnastykowania pamięci. Dzięki takiej liście łatwiej też będzie opiekunce osoby starszej zaplanować czynności na kolejny dzień.

Lokowanie produktu

Brzmi jak hasło z reklamy, ale nic bardziej mylnego. To prosta zabawa polegająca na przypominaniu sobie, gdzie w mieszkaniu znajdują się różnego typu rzeczy. Pytajmy o położenie konkretnego przedmiotu, a nasz podopieczny niech spróbuje sobie przypomnieć, gdzie może się znajdować np. żelazko, suszarka na pranie, miska na owoce, otrzymane listy oraz wiele innych. Jest to gra nie tylko poprawiająca pamięć, ale też pomagająca w codziennym życiu. W tym miejscu gorąco polecamy jeden z naszych wcześniejszych artykułów, w którym piszemy o tym, dlaczego ważne jest niewprowadzanie własnych porządków w domu podopiecznego.

Ćwiczenia ruchowe

Pamiętajmy, że chcąc wspierać funkcjonowanie naszego mózgu, możemy wykonywać również proste czynności ruchowe. Ćwiczmy koordynację np. pisząc na kartce tekst ulubionej piosenki, a drugą ręką wystukując jej rytm. Innym sposobem jest tworzenie tzw. ósemek. Trzeba wyciągnąć ramię w przód na wysokość głowy, z dłonią i kciukiem skierowanym ku górze, a następnie należy wykreślać w powietrzu leżącą na boku ósemkę skupiając swój wzrok na tworzonym kształcie. Zadania te mają na celu usprawnienie wielu funkcji mózgu jednocześnie.

 

Warto mieć na uwadze fakt, że mózg posiada zdolność regeneracji. Jeżeli opiekunka zadba o wykonywanie przez seniora odpowiednich ćwiczeń, to jest szansa, że mózg osoby starszej będzie w lepszej kondycji. Tym samym opiekunka poprawi jakość życia osoby starszej.

 

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Jak zorganizować seniorowi wolny czas?

Decydując się na pracę w opiece w Niemczech trzeba pamiętać, że czas wolny seniorów to nasz czas pracy i spróbować jakoś go zorganizować.

Opiekunka na zleceniu w Niemczech gra w gry planszowe

Opiekunka na zleceniu w Niemczech gra w gry planszowe

Za naszym oknem zima na całego. Mróz trzyma i nie odpuszcza, z domu wychodzić się nie chce. Nic tylko opatulić się ciepłym kocem i popijać gorącą herbatę. W takich okolicznościach przyrody wielu odruchowo sięga po pilota i włącza kolejny odcinek serialu – my polecamy coś innego.

Spacery na zleceniu w Niemczech jako sposób na poprawę zdrowia

Spacery na zleceniu w Niemczech jako sposób na poprawę zdrowia

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy każdego dnia wykonywać 10 000 kroków. Podczas spaceru z psem, drogi do pracy, wchodzenia i schodzenia ze schodów.

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Opieka nad seniorem w Niemczech - 5 pomysłów jak spędzić wspólnie czas

Pracujesz jako opiekun osoby starszej? Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałaś się, w jaki sposób zorganizować czas wolny swojego podopiecznego

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.