Jak spędzać czas z podopiecznym?

Praca opiekunki w Niemczech to nie tylko czynności opiekuńcze i pielęgnacyjne lub zajmowanie się domem. Ważnym jej aspektem jest czas spędzany z podopiecznym - rozmowy, spacery lub inne wspólne zajęcia. Jednym z nich mogą byc gry planszowe.

Ulubiona rozrywka – nie tylko dla seniorów!

Niemcy to stolica gier planszowych. Grają w nie wszyscy, wiek nie ma tutaj żadnego znaczenia. Planszówki popularne są wśród młodszych i starszych – w tym seniorów. Są więc doskonałym zajęciem, które wspólnie wykonywać mogą opiekunki osób starszych i ich podopieczni. W niemal każdym niemieckim domu opiekunka z Polski znajdzie wybór gier, który będzie mogła dostosować do swoich umiejętności i zainteresowań podopiecznego. W Niemczech funkcjonują specjalne kluby, w których regularnie spotykają się gracze, a corocznie odbywa się konkurs na grę roku.

Opiekunka na zleceniu w Niemczech gra z podopiecznym

Gry planszowe mają wiele zalet, w tym takich, które odpowiadają na potrzeby osób starszych. Przede wszystkim zmuszają one do myślenia, a każda opiekunka na zleceniu w Niemczech doskonale rozumie, że seniorzy powinni ćwiczyć nie tylko ciało, ale także umysł. Zachowanie sprawności intelektualnej w zaawansowanym wieku jest bardzo ważne. Gry planszowe są dobrym środkiem do osiągnięcia tego celu.

 

Ponadto zapewniają one seniorom rozrywkę, której potrzebuje osoba w każdym wieku. Jest to przy tym rozrywka posiadający ważny aspekt społeczny – po prostu w gry planszowe nie można grać samemu, potrzebna jest do tego co najmniej jedna dodatkowa osoba. Rozgrywka może być doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu oraz zbudowanie pozytywnej więzi pomiędzy opiekunką a jej podopiecznym. W pracy w opiece w Niemczech jest to bardzo ważne, czasem ważniejsze niż jakiekolwiek kompetencje i umiejętności praktyczne.

 

Zachęcenie podopiecznego do wspólnej rozrywki może być także bardzo korzystne dla opiekunki. Niektóre gry planszowe są bowiem doskonałym sposobem na naukę języka niemieckiego, a ten jak wiadomo przydaje się w pracy opiekunki osób starszych. Nawet jeśli nie jesteśmy gotowi na niemiecką wersję Scrabble – każda gra zmusi nas do prowadzenia rozmowy z podopiecznym.

Planszówki coraz bardziej popularne

Rynek gier planszowych rośnie w całej Europie. To trochę tak, jakby coraz większa była grupa ludzi znudzonych płytkimi kontaktami przez Internet, choćby za pośrednictwem popularnych portali społecznościowych. Oczywiście absolutnie nie można przewidywać końca ery rozrywek cyfrowych (takich, jak gry komputerowe), jednak coraz to więcej osób docenia aspekt społecznej rywalizacji, intelektualnej rozrywki i bezpośredni kontakt gwarantowany podczas spotkań nad rozłożona planszą.

 

Największy wzrost sprzedaży gier planszowych zaobserwować można w Niemczech, które zresztą od wielu lat są potentatem w tej dziedzinie. Wartość niemieckiego rynku gier planszowych szacowana jest na ponad 400 mln euro, a każdego roku pojawia się tam około 600-700 nowych tytułów, choć oczywiście „klasyki” wciąż trzymają się mocno.

 

W kategorii społeczeństw grających w gry planszowe Polacy nie pozostają w tyle. Sprzedawcy od kilku lat obserwują ciągły wzrost sprzedaży, pojawiają się także nowe wydawnictwa. Głosami internautów nasza stolica pojawiła się w jubileuszowym wydaniu Monopoly, a na portalach crowdfundingowych młodym twórcom z dobrymi pomysłami łatwiej udaje się znaleźć wsparcie i to te najbardziej namacalne – finansowe. Dalej jednak najpopularniejsze są gry wszystkim dobrze znane np. szachy, warcaby, chińczyk czy wspomniany wyżej Monopol.

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

Zobacz również: