Przewodnik po pracy w opiece

Firma CareWork jest obecna w branży opiekuńczej już niemal 15 lat. W tym czasie zgromadziliśmy ogromne doświadczenie i wiedzę nie tylko o pracy w opiece, ale także o licznych wyzwaniach związanych z troską o osoby starsze, niesamodzielne lub niepełnosprawne. W tym miejscu chcemy podzielić się z Wami naszymi umiejętnościami. Prezentujemy ekspercie artykuły obejmujące swoim zakresem wiele zagadnień związanych z szeroko rozumianą opieką. Nasza baza wiedzy to teksty o problemach opiekunek i opiekunów osób starszych, które pomogą Wam uporać się z nimi. To także spora dawka wiedzy na temat dolegliwości, z którymi borykają się seniorzy i konsekwencji wynikających z procesu starzenia się społeczeństwa. Tutaj dowiecie się, jakie diety najlepiej wpływają na kondycję fizyczną osób w podeszłym wieku i co zrobić, aby podopieczny jak najdłużej zachował sprawność intelektualną. Nie zabraknie tematów ważnych. Nie stronimy od odpowiedzi na trudne pytania. Jeśli chcesz pogłębić swoją wiedzę, dobrze trafiłeś.

Plusy i minusy pracy w opiece w Niemczech

Trudno jest wskazać jedną obiektywnie obowiązującą listę zalet i wad pracy w charakterze opiekunki. To, co dla jednej osoby jest zaletą, inna opiekunka może traktować jako wadę. Niemniej na bazie naszego wieloletniego doświadczenia w branży i współpracy z setkami opiekunek, pokusiliśmy się o przygotowanie listy zalet i wad pracy w opiece. Ciekawi jesteśmy, czy Ty droga opiekunko, również w taki sam sposób podchodzisz do specyfiki pracy w opiece.

czytaj całość

Opieka nad osobą leżącą

Osoby w podeszłym wieku bardzo często ze względu na przebyte choroby i słabą kondycję fizyczną, nie są w stanie poruszać się samodzielnie. W takim przypadku wsparcie ze strony członka rodziny lub opiekuna jest niezbędne. Jak zadbać o komfort seniora? W artykule znajdziesz praktyczne porady i wskazówki, dzięki którym opieka stanie się skuteczniejsza i mniej obciążająca zarówno dla opiekuna, jak i osoby starszej.

czytaj całość

Podopieczny w szpitalu - zakres obowiązków opiekunki

Kiedy senior trafia do szpitala, to moment pełen niepewności i stresu zarówno dla niego, jak i dla jego rodziny, ale także dla opiekunki na zleceniu. Należy pamiętać, że w takich chwilach opiekunka osób starszych odgrywa niezwykle ważną rolę. Jej obowiązki sięgają daleko poza codzienną pielęgnację i obejmują także wsparcie emocjonalne w trudnych chwilach.

czytaj całość

Praca w opiece bez dźwigania

Chętnie podejmiesz pracę w niemieckiej opiece, ale nie możesz wykonywać czynności związanych z podnoszeniem? To nie problem! U nas znajdziesz duży wybór ofert pracy, które różnią się zakresem obowiązków. Poinformuj nas o swoich oczekiwaniach i predyspozycjach, a my dobierzemy dla Ciebie odpowiednią ofertę.

czytaj całość

Problemy z mową u seniora a skuteczna komunikacja

Podeszły wiek niesie za sobą szereg konsekwencji. Choć każdemu życzyć trzeba wielu lat w zdrowiu, bywa, że starość jest ogromnym wyzwaniem i sporym ograniczeniem. Trudności dotyczyć mogą nie tylko sfery fizycznej, ale także komunikacyjnej. Jakie są przyczyny takiego stanu i jak sobie z nim radzić?

czytaj całość

Apteczka pierwszej pomocy - podstawowe wyposażenie

Apteczka pierwszej pomocy nie jest obowiązkowym wyposażeniem prywatnych domów. Jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, że powinna znajdować się w każdym miejscu zamieszkania. Opisujemy, co powinno się w niej znaleźć, aby zapewnić możliwość szybkiego udzielenia pomocy. Po przyjeździe na miejsce do domu seniora zapytaj, gdzie znajduje się apteczka. Upewnij się także droga opiekunko, że apteczka w Twoim domu jest odpowiednio wyposażona.

czytaj całość

Praca w opiece w Niemczech kiedyś i dziś

Już dziesiątki lat polskie opiekunki wyjeżdżają do Niemiec, by opiekować się starszymi podopiecznymi. I choć specyfika praca pozostała niezmienna, to jednak warunki jej wykonywania znacząco się zmieniły. Zestawiliśmy najważniejsze naszym zdaniem różnice w pracy opiekunki dziś i lata wstecz.

czytaj całość

Praca opiekunki w Niemczech w 2023 roku - zmiany, nowości

Praca opiekunki w Niemczech w 2023 roku to przede wszystkim zmiany w progach podatkowych i płacach minimalnych w Polsce i w Niemczech. Są też nowości związane ze zmianami w niemieckiej strategii państwowej, związanej z opieką nad osobami starszym i niesamodzielnymi. Jedno się nie zmienia - nie każda praca opiekunki w Niemczech podlega takim samym regułom i zasadom.

czytaj całość

Sytuacja demograficzna w Niemczech w 2023 r.

Zmiany demograficzne zachodzące u naszych zachodnich sąsiadów mają bezpośredni wpływ na kształtowanie się niemieckiego rynku pracy. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej aktualnej sytuacji demograficznej w Niemczech oraz prognozom na kolejne lata, by ocenić, czy zawód opiekunki osoby starszej w dalszym ciągu można uznać za zawód przyszłości.

czytaj całość

Wyposażenie domu seniora

Odpowiednie wyposażenie domu seniora jest równie ważne dla samego seniora, jak i dla opiekunki. Dobrze dobrane sprzęty w ogromnym stopniu ułatwiają wykonanie poszczególnych czynności, zapewniając osobie starszej samodzielność i komfort. Z kolei opiekunce odpowiednie wyposażenie domu pozwala w spokoju wypełniać swoje obowiązki i zadbać o ergonomię pracy. Sprawdź, co powinno znaleźć się w domu seniora, zależnie od jego stanu zdrowia.

czytaj całość

Opieka nad seniorem zimą

Zima to trudny czas w roku. Długie wieczory, znikoma ilość słońca i niskie temperatury, utrudniają funkcjonowanie. Szczególnie dla osób starszych ten okres w roku bywa uciążliwy. Zwiększa się ich podatność na infekcję i obniża samopoczucie. Z tego powodu opieka nad seniorem zimą wymaga poświęcenia mu więcej uwagi i troski. Przedstawiamy kilka zasad, jak skutecznie dbać o podopiecznych zimą.

czytaj całość

Opieka nad seniorem jesienią

Jesień zadomowiła się już na dobre – z drzew spadają liście, a dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze. Okres jesienny to czas, w którym łatwiej złapać infekcję. Nasz układ odpornościowy jest słabszy. Szczególnie osoby starsze powinny zadbać w tym okresie o swoje zdrowie. Nie tylko fizyczne, ale także i psychiczne, gdyż szarość za oknem sprzyja pogorszeniu się nastroju. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, jak poradzić sobie z jesienną chandrą i zadbać o zdrowie osób w podeszłym wieku.

czytaj całość

Jak budować relację z seniorem?

O tym, jak istotne są pozytywne relacje pomiędzy opiekunem i jego podopiecznym nie trzeba przekonywać nikogo, kto kiedykolwiek wyjechał do pracy w opiece w Niemczech. Nawet wątła nić sympatii może spowodować, że nasze obowiązki będą troszkę lżejsze, a ich wykonywanie przyjemniejsze. Co zrobić, aby zbudować życzliwą relację z seniorem? Podpowiadamy.

czytaj całość

Opiekunka osoby starszej z zamieszkaniem

Pełnienie domowej opieki nad seniorem w Niemczech wiąże się bezpośrednio z zamieszkaniem w jego domu. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pracy w niemieckiej opiece? Sprawdź, o czym warto pamiętać, decydując się na wyjazd do opieki w Niemczech.

czytaj całość

Opieka nad seniorem na wózku inwalidzkim

Jednym z dużych wyzwań w pracy opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest mierzenie się z opieką nad osobą niepełnosprawną ruchowo. Na takim zleceniu nie wystarczy dobra znajomość języka niemieckiego, empatia i zaangażowanie. Poza zadbaniem o higienę podopiecznego i przygotowaniem posiłków, trzeba jeszcze znać podstawowe reguły w opiece nad osobą na wózku, aby nie wyrządzić jej krzywdy.

czytaj całość

Rodziny niemieckie poszukujące opiekunek

Choć w Polsce domowa opieka nad osobami starszymi jest wciąż rzadkością, u naszych zachodnich sąsiadów nikogo nie zaskakuje i jest jedną z form zatroszczenia się o swoich bliskich. Różnice kulturowe powodują jednak, że mamy tendencję do negatywnego oceniania rodzin, które zatrudniają opiekunkę do pomocy, zamiast samemu przejąć ten obowiązek.

czytaj całość

Ile zarabia opiekunka w Niemczech w 2022 roku?

Kwestia wynagrodzenia jest ważna dla każdego pracownika, nie tylko dla osób decydujących się na pracę w opiece w Niemczech. Ile można zarobić w tej branży w 2022 roku? Sprawdzamy.

czytaj całość

Rynek pracy opiekunek w Niemczech 2022

Jak w każdej branży, także w opiece nad osobami starszymi w Niemczech z biegiem czasu zachodzą zmiany. Wpływ na nie mają zwykle czynniki zewnętrzne i nie inaczej jest w tym przypadku. Jakich modyfikacji spodziewać możemy się w 2022 roku?

czytaj całość

Jak znaleźć opiekunkę do osoby starszej?

Starość u każdego człowieka przebiega inaczej. Jedni wciąż są pełni sił i wigoru, inni natomiast są osłabieni i schorowani. Nie ma tutaj reguły. Ci, którzy zmagają się z wieloma chorobami i ograniczeniami ruchowymi, potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

czytaj całość

Opieka Niemcy do osoby palącej

Jakich zleceń w niemieckiej opiece powinny szukać osoby palące? Czy warto otwarcie zadeklarować przed pracodawcą fakt nałogu? Jakie mogą być konsekwencje nieprzyznania się do bycia palaczem? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

czytaj całość

Opiekunka medyczna w Niemczech

Opiekunowie medyczni z Polski mogą pracować w Niemczech w domach opieki na stanowiskach Pflegehelfer lub Altenpflegehlefer. Zakres wykształcenia uzyskany w Polsce nie pozwala na wykonywanie wolnego zawodu Pflegefachkraft. Jest zbyt duża różnica programowa w liczbie godzin teorii i praktyki.

czytaj całość

Opiekunka Niemcy bez gotowania i sprzątania

Czy wyjeżdżając za granicę do pracy w charakterze opiekuna osób starszych, trzeba zawsze liczyć się z pełnym, typowym zakresem obowiązków? Niekoniecznie! Czy jeśli nie potrafisz gotować lub nie chcesz zajmować się sprzątaniem domu, możesz liczyć na podjęcie pracy w opiece? Jak najbardziej! Sprawdź, jaki zakres obowiązków możesz znaleźć w ogłoszeniach o pracę w opiece.

czytaj całość

Pozycja boczna - pierwsza pomoc dla osoby starszej

W opiece nad osobami starszymi w Niemczech ważna jest nie tylko znajomość języka niemieckiego. Niezwykle istotna jest także umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Podopieczni to osoby starsze i schorowane. Opiekunka wyjeżdżając na zlecenie musi sobie zdawać sprawę, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż będzie musiała udzielić pierwszej pomocy.

czytaj całość

Problemy opiekuńcze w pracy z chorymi na Parkinsona

Parkinson jest nieuleczalną chorobą układu nerwowego o postępującym charakterze. Podejmując się opieki nad podopiecznym cierpiącym na Parkinsona, warto mieć świadomość, jak choroba ta może się objawiać i rozwijać. Dobrze jest też wiedzieć, na czym polegają podstawowe czynności opiekuńcze.

czytaj całość
z 6