Jak znaleźć opiekunkę do osoby starszej?

Jak znaleźć opiekunkę do osoby starszej?

Starość u każdego człowieka przebiega inaczej. Jedni wciąż są pełni sił i wigoru, inni natomiast są osłabieni i schorowani. Nie ma tutaj reguły. Ci, którzy zmagają się z wieloma chorobami i ograniczeniami ruchowymi, potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Nawet czynności, które dla większości są najprostsze dla nich są problematyczne. Nie są w stanie samodzielnie się umyć, czy zrobić zakupów. Rodzina nie zawsze jest w stanie pomóc. Mają swoje obowiązki, dzieci, pracę. Nie mogą zrezygnować ze swojego życia i zająć się seniorem. Często nie wiedzą też jak dbać o osobę starszą i schorowaną. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest zatrudnienie profesjonalnej pomocy. Opiekunka osoby starszej to osoba wykwalifikowana, która zapewni dobrą opiekę podopiecznemu. Jak znaleźć opiekunkę do osoby starszej? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule. 

Jakiego wsparcia senior oczekuje?

Przy wyborze opiekunki w pierwszej kolejności powinniśmy się kierować dopasowaniem jej do seniora. Wszystko zależy od tego, w jakim stanie zdrowotnym jest podopieczny i jakiej pomocy potrzebuje. Każdy przypadek jest inny. Im dokładniej określimy jakiego wsparcia oczekujemy ze strony opiekunki domowej, tym łatwiej będzie nam znaleźć wymarzonego kandydata.

 

Czy jest to osoba leżąca, czy chodząca? Czy cierpi na demencję? Czy do zadań opiekunki będzie należeć także dbanie o gospodarstwo domowe, gotowanie i robienie zakupów? To ważne pytania, które należy sobie zadać. Ich odpowiedź pomoże nam w określeniu kompetencji opiekunki, której poszukujemy.

 

Przy wyborze opiekunki istotny jest także charakter seniora. Zdarza się, że na starość tracimy pogodne uosobienie i chęć życia, popadamy w depresję. Taka osoba będzie potrzebować cierpliwej i empatycznej osoby do pomocy. Inny podopieczny z kolei będzie rozmowny i w opiekunce będzie szukać towarzysza. Jeszcze inny może być marudny i krnąbrny. Dlatego to ważne, aby opiekunka wiedziała przed wyjazdem o charakterze seniora i mogła przewidzieć czego spodziewać się na zleceniu.

 

Kolejna kwestia, nad którą należy się zastanowić to znajomość języka niemieckiego. W jakim stopniu opiekunka musi komunikować się po niemiecku? Czy to zlecenie, na którym wystarczy tylko podstawowa znajomość języka, czy wręcz przeciwnie?

 

Płeć pracownika to kolejne wymaganie, nad którym powinniśmy się zastanowić. Chociaż zawód ten w większości wykonują kobiety, zdarzają się także panowie, którzy wybrali tę drogę zawodową. Jeżeli nasz senior ma nadwagę, zmaga się z ciężkimi chorobami układu ruchu, to opiekun z racji większej siły fizycznej lepiej poradzi sobie na tym zleceniu. Poza kwestią siły pozostaje jeszcze kwestia natury intymnej. Nie każda seniorka będzie czuła się komfortowo obmywana przez opiekuna i nie każdy senior będzie się czuł dobrze obmywany przez opiekunkę. Warto wziąć ten czynnik pod uwagę, aby każdy na zleceniu czuł się komfortowo.

Kompetencje, które powinien posiadać opiekun osób starszych

Kiedy już wiemy, jakiej pomocy potrzebujemy nadszedł czas na znalezienie odpowiedniej opiekunki. Rynek w branży jest bardzo nasycony. Nie każda opiekunka sprawdzi się w każdym miejscu. Świadoma swoich kwalifikacji będzie poszukiwać miejsca najlepszego dla siebie.

 

Kompetencje miękkie w tym zawodzie są kluczowe. Idealna opiekunka jest troskliwa i wykazuje się empatią w stosunku do osoby starszej. Jest wyrozumiała i cierpliwa. Opiekunka osób starszych nie raz musi wielokrotnie powtórzyć polecenie podopiecznemu, szczególnie gdy ma on problem ze słuchem lub cierpi na demencję.

 

Opiekunka osób starszych zamieszkuje w domu seniora i często musi przełożyć potrzeby podopiecznego nad swoimi. Osoby starsze to grupa osób, która często ma ustalony plan dnia i określone zasady funkcjonowania w domu. Na starość nie potrzebują osoby, która wprowadzi rewolucję w ich życiu. Pragną spokoju szczególnie wtedy, gdy doskwierają im dolegliwości bólowe. Odczuwalny ból często sprawia, że osoby starsze narzekają i nie należą do najmilszych. Opiekunka musi wczuć się w ich sytuację, wykazać zrozumieniem i starać się ulżyć podopiecznemu w bólu.

 

Bywają zlecenie, gdzie bardzo ważną cechą opiekunki jest asertywność, szczególnie przy podopiecznych z ciężkim charakterem. Opiekunka nie może spełniać wszystkich wymagań seniora, szczególnie jeśli któreś z nich zagraża jego zdrowiu. W takich sytuacjach należy spokojnie odmówić i wytłumaczyć starszej osobie swoje stanowisko.

 

Posiadanie odpowiednich cech charakteru to jednak nie jedyne kompetencje, których oczekuje się od opiekunki osób starszych. Pozostałe pożądane cechy zależą od konkretnej sytuacji seniora i wiążą się z doświadczeniem opiekunki. Wśród nich możemy wymienić: umiejętność wykonywania transferu osoby niepełnosprawnej, wiedza na temat zachowania osoby cierpiącej na demencję, czy też pomoc w kąpieli.

 

Opiekunka osób starszych zazwyczaj nie tylko opiekuje się seniorem, ale także dba o gospodarstwo domowe: sprząta, robi zakupy i przygotowuje posiłki. Zdarza się, że na zleceniu wymagane jest prawo jazdy.

 

W pracy w opiece w Niemczech niezwykle istotne są także kompetencje językowe. Nie zawsze musi to być biegła znajomość, najpopularniejsze ogłoszenia w branży to te z dobrą znajomością języka niemieckiego. Czasem wystarczy nawet podstawowa umiejętność komunikowania się po niemiecku, która pozwoli na zrozumienie podopiecznego i w razie potrzeby dogadanie się z służbami medycznymi.

Gdzie szukać opiekunki do osoby starszej?

Przy zatrudnianiu opiekunki do pracy ważne jest, aby była to osoba sprawdzona i godna zaufania. W Internecie można znaleźć wiele prywatnych ofert pracy. Część opiekunek na własną rękę stara się szukać zleceń chcąc zatrudnić się na „czarno”. Jest to bardzo ryzykowne zarówno dla opiekunki, jak i rodziny. Wpuszczając taką osobę do domu, nigdy nie wiemy z kim mamy do czynienia. Zazwyczaj takie osoby to amatorzy, mający małe doświadczenie w branży. Jeżeli zdecydujemy się na zatrudnienie takiej osoby powinniśmy sprawdzić referencję oraz przeprowadzić obszerny wywiad z opiekunką.

 

Najlepszym rozwiązaniem w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zatrudniającej opiekunki. Dysponują oni przeszkolonym personelem, który dopasują do potrzeb klienta. Rodzina nie będzie musiała marnować czasu na szukanie idealnej kandydatki i zastanawiać się, czy opiekunka dobrze zajmie się seniorem.

 

Wybierając współpracę z firmą, nie musimy martwić się aspektami prawnymi. Firmy działają zgodnie z obowiązujemy przepisami prawa. Jest to dużo bardziej bezpieczna opcja niż zatrudnienie opiekunki na czarno.

 

Poza tym w razie jakichkolwiek problemów w trakcie zlecenie firma pośrednicząca zajmie się niedogodną sytuacją. W razie konieczności wyśle zastępstwo. Nie musimy się więc obawiać sytuacji losowych i martwić się o to, że senior pozostanie bez opieki.

 

Atutem firm jest także fakt, że zajmą się one wszystkimi formalnościami. Rodzina i opiekunka otrzymają koordynatorów, którzy się nimi zaopiekują. Większość firm zapewnia dwudziestoczterogodzinny kontakt w razie jakichkolwiek problemów. W pracy w opiece alarmowa sytuacja może pojawić się o każdej porze dnia i nocy. Warto zatem skorzystać z profesjonalnej pomocy, zdać się na ich doświadczenie.

 

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

Zobacz również: