Jaka powinna być opiekunka osób starszych?

Analizując aktualny rynek pracy za granicą i pojawiające się oferty zatrudnienia dla osób, które chcą wyjechać z kraju, bardzo łatwo zauważyć, iż jednymi z najbardziej popularnych ogłoszeń są oferty pracy dla opiekunki osób starszych w Niemczech. Zjawisko to jest na tyle popularne, że postanowiliśmy mu się bliżej przyjrzeć. W tym celu skontaktowaliśmy się z kilkoma agencjami zatrudniającymi opiekunki.

Opiekunka osób starszych Niemcy - znajomość języka

Opiekunki osób starszych w Niemczech - czy muszą znać język niemiecki?

Z przeprowadzonych przez nas rozmów z łatwością można dokonać krótkiego opisu, jaka powinna być idealna opiekunka osób starszych w Niemczech. Najważniejsze są dwie kwestie: znajomość języka niemieckiego oraz doświadczenie. Pani, która chciałaby podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech musi przynajmniej komunikatywnie znać język niemiecki. Jest to czynnik niezbędny. Opiekunka musi porozumiewać się z podopiecznym oraz rozumieć otaczające ją środowisko. Pracując w Niemczech opiekunka pomaga podopiecznemu w takich czynnościach jak ubieranie się, mycie, spożywanie posiłków. Byłoby to trudne, gdyby w ogóle nie znała języka. Bardzo często opiekunka robi dla podopiecznego zakupy, załatwia za niego sprawy urzędowe, umawia go na wizyty lekarskie, czy też organizuje mu czas wolny. Sprawowanie tych funkcji przez opiekunkę byłoby niewykonalne, gdyby nie umiała komunikować się w obcym języku. Agencje oferujące pracę dla opiekunek osób starszych w Niemczech bardzo dużą uwagę poświęcają na sprawdzenie znajomości języka. Najczęściej przybiera to formę pisemnego testu uzupełnianego o krótką konwersację.

Opiekunka osób starszych - doświadczenie

Drugim kryterium przy wyborze odpowiedniej kandydatki jest doświadczenie w opiekowaniu się seniorami. Pani wyjeżdżająca jako opiekunka osób starszych do Niemiec musi wiedzieć na czym ta praca polega i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Musi być w pełni świadoma odpowiedzialności jaką na siebie bierze.

 

Podopiecznymi są z reguły osoby schorowane, często nawet bardzo. W takich wypadkach opiekunka poza pomocą w podstawowych czynnościach życiowych typu przebieranie czy mycie, boryka się z dodatkowymi zadaniami. Do jej obowiązków należy także:

  • zmiana pampersów,
  • zapobieganie powstawaniu odleżyn,
  • przekładanie pacjenta z boku na bok, jeśli jest on osobą leżącą,
  • transfer podopiecznego z łóżka czy fotela na wózek inwalidzki.

Doświadczenie gra tutaj kluczową rolę. Bez zdobytej praktyki i nabytych umiejętności opiekunka nie będzie w stanie sobie poradzić. Idealną sytuacją jest, gdy taką ofertę przyjmuje osoba, która ma ukończone kursy z zakresu metod i technik transferu osób chorych i niepełnosprawnych.

Predyspozycje psychiczne

Dodatkową kwestią są też predyspozycje psychiczne. Nie ma co ukrywać, iż praca jaką wykonuje opiekunka osób starszych w Niemczech jest trudna i ciężka. Opiekunka boryka się w swojej pracy z wieloma obciążeniami psychicznymi. Już sama odległość od domu oraz rozłąka z rodziną i najbliższymi są bardzo trudne. W pracy musi być przygotowana na niejednokrotnie ciężkie charaktery podopiecznych, ich różnego rodzaju przyzwyczajenia, czy też zachowania wynikające z niedomagań i postępującej choroby. Dobra opiekunka osób starszych w Niemczech powinna charakteryzować się dużą empatią i wrażliwością. Idealna opiekunka jest też cierpliwa, ciepła i serdeczna, okazuje podopiecznemu należyty szacunek i potrafi zrozumieć, że nie wszystkie jego zachowania wynikają z jego złej woli. Opiekunka zaangażowana w swoją pracę posiada choćby podstawową wiedzę na temat chorób wieku starczego, która umożliwia jej odpowiednie podeście do podopiecznego, dzięki czemu praca ze starszą osobą przebiega sprawnie i bezstresowo.

 

Chociaż oczekiwania wobec kandydatek chcących pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest wiele i ciągle przybywa, nie brakuje pań, które gotowe są na taki wyjazd od zaraz.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Cechy idealnej opiekunki

Cechy idealnej opiekunki

Jeszcze nigdy nie pracowałeś w opiece i zastanawiasz się, czy masz predyspozycje do wykonywania opieki nad osobami starszymi? Zapraszamy do testu!

Chcę się starać o pracę opiekunki osób starszych w Niemczech - jak ocenić, czy mam wystarczające doświadczenie?

Chcę się starać o pracę opiekunki osób starszych w Niemczech - jak ocenić, czy mam wystarczające doświadczenie?

Opiekunki osób starszych zatrudniane do opieki w Niemczech, w każdym ogłoszeniu o pracę, znajdą warunek „doświadczenie w pracy z osobami starszymi”.  Panie, które jeszcze nie pracowały w opiece w Niemczech, często nie wiedzą, czy ich doświadczenie jest wystarczające.

Szukam pracy jako opiekunka, czyli o tym, jak znaleźć wymarzoną pracę

Szukam pracy jako opiekunka, czyli o tym, jak znaleźć wymarzoną pracę

Zadanie „Dzień dobry, szukam pracy jako opiekunka…” bardzo często wybrzmiewa w oddziałach firmy CareWork. Mailowo, telefonicznie i osobiście zgłaszają się do nas panie i panowie zainteresowani wyjazdem do Niemiec.

Praca w Niemczech od zaraz - jak znaleźć pracę od zaraz?

Praca w Niemczech od zaraz - jak znaleźć pracę od zaraz?

Według dość ostrożnych szacunków u naszych zachodnich sąsiadów brakuje około 17 tysięcy pracowników branży opiekuńczej. Z tych statystyk wynika jedno – praca dla opiekunek w Niemczech jest.

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka?

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka?

Osoba starająca się o pracę opiekunki osób starszych musi spełniać dwa warunki: znać język niemiecki oraz mieć doświadczenie w pracy z seniorami. O ile o doświadczenie w opiece nie jest trudno, wszak często opiekujemy się chorymi rodzicami lub dziadkami, o tyle ze znajomością języka niemieckiego bywa różnie.