Opiekunka osób starszych - co jest ważne dla agencji zatrudniającej?

Jaka powinna być opiekunka osób starszych?

Analizując aktualny rynek pracy za granicą i pojawiające się oferty zatrudnienia dla osób, które chcą wyjechać z kraju, bardzo łatwo zauważyć, iż jednymi z najbardziej popularnych ogłoszeń są oferty pracy dla opiekunki osób starszych w Niemczech. Zjawisko to jest na tyle popularne, że postanowiliśmy mu się bliżej przyjrzeć. W tym celu skontaktowaliśmy się z kilkoma agencjami zatrudniającymi opiekunki.

Opiekunka osób starszych Niemcy - znajomość języka

Opiekunki osób starszych w Niemczech - czy muszą znać język niemiecki?

Z przeprowadzonych przez nas rozmów z łatwością można dokonać krótkiego opisu, jaka powinna być idealna opiekunka osób starszych w Niemczech. Najważniejsze są dwie kwestie: znajomość języka niemieckiego oraz doświadczenie. Pani, która chciałaby podjąć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech musi przynajmniej komunikatywnie znać język niemiecki. Jest to czynnik niezbędny. Opiekunka musi porozumiewać się z podopiecznym oraz rozumieć otaczające ją środowisko. Pracując w Niemczech opiekunka pomaga podopiecznemu w takich czynnościach jak ubieranie się, mycie, spożywanie posiłków. Byłoby to trudne, gdyby w ogóle nie znała języka. Bardzo często opiekunka robi dla podopiecznego zakupy, załatwia za niego sprawy urzędowe, umawia go na wizyty lekarskie, czy też organizuje mu czas wolny. Sprawowanie tych funkcji przez opiekunkę byłoby niewykonalne, gdyby nie umiała komunikować się w obcym języku. Agencje oferujące pracę dla opiekunek osób starszych w Niemczech bardzo dużą uwagę poświęcają na sprawdzenie znajomości języka. Najczęściej przybiera to formę pisemnego testu uzupełnianego o krótką konwersację.

Opiekunka osób starszych - doświadczenie

Drugim kryterium przy wyborze odpowiedniej kandydatki jest doświadczenie w opiekowaniu się seniorami. Pani wyjeżdżająca jako opiekunka osób starszych do Niemiec musi wiedzieć na czym ta praca polega i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Musi być w pełni świadoma odpowiedzialności jaką na siebie bierze.

 

Podopiecznymi są z reguły osoby schorowane, często nawet bardzo. W takich wypadkach opiekunka poza pomocą w podstawowych czynnościach życiowych typu przebieranie czy mycie, boryka się z dodatkowymi zadaniami. Do jej obowiązków należy także:

  • zmiana pampersów,
  • zapobieganie powstawaniu odleżyn,
  • przekładanie pacjenta z boku na bok, jeśli jest on osobą leżącą,
  • transfer podopiecznego z łóżka czy fotela na wózek inwalidzki.

Doświadczenie gra tutaj kluczową rolę. Bez zdobytej praktyki i nabytych umiejętności opiekunka nie będzie w stanie sobie poradzić. Idealną sytuacją jest, gdy taką ofertę przyjmuje osoba, która ma ukończone kursy z zakresu metod i technik transferu osób chorych i niepełnosprawnych.

Predyspozycje psychiczne

Dodatkową kwestią są też predyspozycje psychiczne. Nie ma co ukrywać, iż praca jaką wykonuje opiekunka osób starszych w Niemczech jest trudna i ciężka. Opiekunka boryka się w swojej pracy z wieloma obciążeniami psychicznymi. Już sama odległość od domu oraz rozłąka z rodziną i najbliższymi są bardzo trudne. W pracy musi być przygotowana na niejednokrotnie ciężkie charaktery podopiecznych, ich różnego rodzaju przyzwyczajenia, czy też zachowania wynikające z niedomagań i postępującej choroby. Dobra opiekunka osób starszych w Niemczech powinna charakteryzować się dużą empatią i wrażliwością. Idealna opiekunka jest też cierpliwa, ciepła i serdeczna, okazuje podopiecznemu należyty szacunek i potrafi zrozumieć, że nie wszystkie jego zachowania wynikają z jego złej woli. Opiekunka zaangażowana w swoją pracę posiada choćby podstawową wiedzę na temat chorób wieku starczego, która umożliwia jej odpowiednie podeście do podopiecznego, dzięki czemu praca ze starszą osobą przebiega sprawnie i bezstresowo.

 

Chociaż oczekiwania wobec kandydatek chcących pracować jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest wiele i ciągle przybywa, nie brakuje pań, które gotowe są na taki wyjazd od zaraz.

 

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

Zobacz również: