Wymarzona praca dla opiekunki

Każda ze zgłaszających się do nas osób szuka pracy, która da im satysfakcję. Pracy idealnej. Często jednak podczas rozmowy z osobą zainteresowaną wyjazdem okazuje się, iż nie ma ona sprecyzowanych oczekiwań. Czasami jej przewidywania co do charakteru pracy rozmijają się z kompetencjami.

 

Czego można oczekiwać od pracy w opiece?

Znalezienie aktualnych ogłoszeń dla opiekunek nie jest trudne. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać "praca opiekunka Niemcy" i otrzymamy dziesiątki wyników. Szukanie pracy jako opiekunka osób starszych warto rozpocząć od zastanowienia się, czego od tej pracy oczekujemy, a następnie skonfrontować te oczekiwania z naszymi realnymi umiejętnościami. Dobrze określić, jakimi podopiecznymi chcemy oraz możemy się zajmować. Przemyśleć nasze granice i potrafić jasno wyrazić spodziewany zakres obowiązków. Przy tym wszystkim pamiętać musimy o kilku rzeczach. Po pierwsze, nie wszystkie oferty pracy nadają się dla każdego. Czasem wymagają one specyficznych umiejętności, czasem bardzo dobrej znajomości języka. Innym razem posiadania prawa jazdy lub gotowości do codziennego zmagania się z ciężkimi chorobami. Po drugie, trudniejsze zlecenia są niemal zawsze lepiej płatne. Jeśli więc oczekujemy zarobków zbliżonych do ich górnej granicy w całej branży, liczyć musimy się z bardziej wymagającą pracą. Co więcej, opieka nad starszą, schorowaną osobą to praca z drugim człowiekiem, nie da się więc przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć ani każdej sytuacji, która może nas spotkać.

Obawy opiekunek

Wraz z wymaganiami osób mówiących „ szukam pracy jako opiekunka ” pojawiają się często obawy dotyczące zarówno samej pracy jako takiej, jak i konkretnego zlecenia oraz oczywistej kwestii – konieczności przeprowadzki do innego kraju. Z punktu widzenia firmy, która zajmuje się pracą w opiece w Niemczech od wielu lat należy stwierdzić, że tego typu obawy są nie tylko naturalne, ale wręcz pożądane. Przed wyjazdem warto bowiem zdawać sobie sprawę z trudności, jakie mogą stać się naszym udziałem. Świadomi trudności możemy się na nie lepiej przygotować. Wsparcie osób tak doświadczonych jak pracownicy CareWork przyda się przed wyjazdem i w czasie jego trwania. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nasza praca może bowiem zbliżyć się do oczekiwanego ideału.

 

Szykując się do wyjazdu warto na początek zadbać o to, co zostawiamy w kraju. Jeśli to zrobimy, w pracy będziemy mieć spokojniejszą głowę i nie będziemy niepotrzebnie przejmować się kwestiami, na które z racji odległości mamy ograniczony wpływ. Na pewno warto:

  • załatwić kwestię płatności rachunków,
  • zostawić klucze i dane kontaktowe zaufanej osobie,
  • zatroszczyć się o odbieranie poczty,
  • przygotować do zabrania ze sobą odpowiednie dokumenty,
  • zabrać adresy i telefony polskich placówek w Niemczech,
  • zaopatrzyć się w wystarczającą ilość leków, które przyjmujemy stale.

Mówiąc o obawach opiekunów i opiekunek osób starszych w Niemczech nie można zapomnieć o tej najważniejszej – kwestii wystarczającej znajomości języka niemieckiego. Często usłyszeć można stwierdzenie „ szukam pracy jako opiekunka, ale nie znam języka”. Doświadczeni pracownicy CareWork mają na to jedną odpowiedź – „zapraszamy na organizowane przez nas znajomości języka niemieckiego”. Wiedzą bowiem, że brak znajomości języka, to bariera uniemożliwiająca podjęcie pracy za granicą – dla naszego własnego dobra. Wymarzona praca na pewno taką nie będzie, jeśli choćby w podstawowym zakresie nie będziemy umieli porozumieć się z podopiecznym czy jego rodziną.

Planowanie kariery

Znalezienie wymarzonej pracy, bez względu na to, czy szukamy pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, czy też interesuje nas jakakolwiek inna branża, na pewno nie jest łatwe. Z każdą pracą wiąże się bowiem szereg wpływających na jej jakość czynników, na które oddziałuje zewnętrzne, niezależne od nas otoczenie. Co więc możemy zrobić, aby kolejne zlecenie było tym, z realizacji którego będziemy maksymalnie zadowoleni? Poza radami zawartymi we wcześniejszych częściach artykułu mam jeszcze jedną, chyba najważniejszą. Podejdźmy do naszej pracy poważnie i spróbujmy zaplanować karierę.

 

Aby zrobić to dobrze warto najpierw wrócić do początku naszego tekstu i określić swoje preferencje, a następnie podjąć działania zmierzające do podniesienia naszych kompetencji zarówno w tym zakresie, jak i w kwestii umiejętności ogólnych, wpływających na liczbę oferowanych nam zleceń. Uczmy się języka niemieckiego, zróbmy prawo jazdy, bierzmy udział w kursach i szkoleniach dotyczących poszczególnych umiejętności związanych z opieką nad osobami starszymi. Im większa wiedza, im wyższe kompetencje, tym większa możliwość samodzielnego, świadomego i swobodnego wyboru zlecenia. W takiej sytuacji, kiedy wypowiemy zdanie „ szukam pracy jako opiekunka ” na pewno usłyszymy „doskonale, mamy wiele odpowiednich ofert”!

 

 

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Letnia premia w CareWork!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto dodatkowej premii! Szczegóły w naszych biurach - polecamy!

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Kilka lat temu przyszła do biura pani Krystyna. Wyglądała na lekko wystraszoną, pytała o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jej mąż stracił pracę, ona kiedyś pracowała jako sprzedawczyni.

Za co w Niemczech chwali się polskie opiekunki osób starszych?

Za co w Niemczech chwali się polskie opiekunki osób starszych?

Starzenie się społeczeństwa to w Niemczech duży problem, który wiąże się z coraz większą troską o poprawę komfortu osób starszych. Ma to umożliwić seniorom spokojne przeżycie ich „jesieni życia”. Z tym trendem związane jest coraz większe zapotrzebowaniem na polskie opiekunki osób starszych.

Praca w Niemczech od zaraz - jak znaleźć pracę od zaraz?

Praca w Niemczech od zaraz - jak znaleźć pracę od zaraz?

Według dość ostrożnych szacunków u naszych zachodnich sąsiadów brakuje około 17 tysięcy pracowników branży opiekuńczej. Z tych statystyk wynika jedno – praca dla opiekunek w Niemczech jest.

Zakwaterowanie w domu podopiecznego - 4 przydatne wskazówki

Zakwaterowanie w domu podopiecznego - 4 przydatne wskazówki

Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech wiąże się z tymczasową zmianą miejsca zamieszkania i zakwaterowaniem z osobą, która będzie wymagała stałej uwagi. Dla wielu osób jest to bardzo duże obciążenie psychiczne. O czym należy pamiętać, decydując się na podjęcie pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Praca opiekunki - różnice w systemie zawodowym w Niemczech i w Polsce

Praca opiekunki - różnice w systemie zawodowym w Niemczech i w Polsce

Zapewne nie każda opiekunka osób starszych zdaje sobie sprawę z tego, że jej zawód nie jest formalnie ujęty w polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności.

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym - jak je zniwelować?

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym - jak je zniwelować?

Czego może spodziewać się polska opiekunka osoby starszej, która decyduje się na pracę w Niemczech? Przede wszystkim musi przygotować się na różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym, na które z dużym prawdopodobieństwem natrafi.

Warunki pracy opiekunów CareWork

Warunki pracy opiekunów CareWork

Sprawdź, jakie zobowiązania ma względem Ciebie firma CareWork!

Chcę się starać o pracę opiekunki osób starszych w Niemczech - jak ocenić, czy mam wystarczające doświadczenie?

Chcę się starać o pracę opiekunki osób starszych w Niemczech - jak ocenić, czy mam wystarczające doświadczenie?

Opiekunki osób starszych zatrudniane do opieki w Niemczech, w każdym ogłoszeniu o pracę, znajdą warunek „doświadczenie w pracy z osobami starszymi”.  Panie, które jeszcze nie pracowały w opiece w Niemczech, często nie wiedzą, czy ich doświadczenie jest wystarczające.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.