Wymarzona praca dla opiekunki

Każda ze zgłaszających się do nas osób szuka pracy, która da im satysfakcję. Pracy idealnej. Często jednak podczas rozmowy z osobą zainteresowaną wyjazdem okazuje się, iż nie ma ona sprecyzowanych oczekiwań. Czasami jej przewidywania co do charakteru pracy rozmijają się z kompetencjami.

Czego można oczekiwać od pracy w opiece?

Znalezienie aktualnych ogłoszeń dla opiekunek nie jest trudne. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać "praca opiekunka Niemcy" i otrzymamy dziesiątki wyników. Szukanie pracy jako opiekunka osób starszych warto rozpocząć od zastanowienia się, czego od tej pracy oczekujemy, a następnie skonfrontować te oczekiwania z naszymi realnymi umiejętnościami. Dobrze określić, jakimi podopiecznymi chcemy oraz możemy się zajmować. Przemyśleć nasze granice i potrafić jasno wyrazić spodziewany zakres obowiązków. Przy tym wszystkim pamiętać musimy o kilku rzeczach. Po pierwsze, nie wszystkie oferty pracy nadają się dla każdego. Czasem wymagają one specyficznych umiejętności, czasem bardzo dobrej znajomości języka. Innym razem posiadania prawa jazdy lub gotowości do codziennego zmagania się z ciężkimi chorobami. Po drugie, trudniejsze zlecenia są niemal zawsze lepiej płatne. Jeśli więc oczekujemy zarobków zbliżonych do ich górnej granicy w całej branży, liczyć musimy się z bardziej wymagającą pracą. Co więcej, opieka nad starszą, schorowaną osobą to praca z drugim człowiekiem, nie da się więc przewidzieć wszystkiego, co może się wydarzyć ani każdej sytuacji, która może nas spotkać.

Obowiązki opiekunek osób starszych

Jeśli więc zastanawiasz się nad podjęciem pracy w opiece w Niemczech, na początek zachęcamy do zapoznania się z zakresem obowiązków, jakie mogą zostać nam powierzone. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się czynności o charakterze pielęgnacyjno-opiekuńczym, czyli np. pomoc w ubieraniu i rozbieraniu, wsparcie podczas codziennej higieny oraz w toalecie, czesanie, mycie włosów, zmiana pieluch, czasem mycie w pozycji leżącej lub karmienie, a także transfer, tj. wymagające użycia siły fizycznej wsparcie podczas przykładowo przesiadania się z łóżka na wózek inwalidzki. Oczywiście – w odniesieniu do tego typu obowiązków – najważniejsze jest stwierdzenie, że ich konkretny zakres zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Właśnie dlatego, zanim zaczniemy szukać wymarzonej oferty pracy, zastanówmy się, jakie czynności umiemy i chcemy wykonywać, a które są ponad nasze siły. Podczas kontaktu z firmą opiekuńczą, jasne komunikowanie swoich oczekiwań będzie korzystne dla obu stron i pozwoli uniknąć rozczarowań.

 

Druga podstawowa grupa obowiązków opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech to szeroko rozumiane prowadzenie gospodarstwa domowego, a więc: sprzątanie, pranie, prasowanie, zakupy, gotowanie i podawanie posiłków. Do tego zestawu dodać można także szereg innych czynności, jak na przykład podlewanie kwiatów lub troska o zwierzęta domowe. Tutaj też warto zawczasu zastanowić się, co możemy, a czego nie możemy robić. Bo choć podstawowe obowiązki domowe zawsze należą do opiekunek, nie oznacza to, że nie znajdują się oferty bez gotowania lub, że przekazana przez nas informacja o alergii na kocią sierść zostanie zignorowana.

 

Na koniec warto wskazać, że opieka to nie tylko wykonywanie poszczególnych obowiązków, ale także dotrzymywanie seniorowi czasu. Wspólne rozmowy, spacery, gry planszowe czy nawet oglądanie telewizji, to wszystko kwestie, które mogą być istotne przy wybieraniu idealnego zlecenia. Jeśli więc absolutnie nie tolerujesz długich przechadzek bez celu – powiedz o tym podczas rekrutacji.

Obawy opiekunek

Wraz z wymaganiami osób mówiących „szukam pracy jako opiekunka” pojawiają się często obawy dotyczące zarówno samej pracy jako takiej, jak i konkretnego zlecenia oraz oczywistej kwestii – konieczności przeprowadzki do innego kraju. Z punktu widzenia firmy, która zajmuje się pracą w opiece w Niemczech od wielu lat należy stwierdzić, że tego typu obawy są nie tylko naturalne, ale wręcz pożądane. Przed wyjazdem warto bowiem zdawać sobie sprawę z trudności, jakie mogą stać się naszym udziałem. Świadomi trudności możemy się na nie lepiej przygotować. Wsparcie osób tak doświadczonych jak pracownicy CareWork przyda się przed wyjazdem i w czasie jego trwania. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu nasza praca może bowiem zbliżyć się do oczekiwanego ideału.

 

Szykując się do wyjazdu warto na początek zadbać o to, co zostawiamy w kraju. Jeśli to zrobimy, w pracy będziemy mieć spokojniejszą głowę i nie będziemy niepotrzebnie przejmować się kwestiami, na które z racji odległości mamy ograniczony wpływ. Na pewno warto:

  • załatwić kwestię płatności rachunków,
  • zostawić klucze i dane kontaktowe zaufanej osobie,
  • zatroszczyć się o odbieranie poczty,
  • przygotować do zabrania ze sobą odpowiednie dokumenty,
  • zabrać adresy i telefony polskich placówek w Niemczech,
  • zaopatrzyć się w wystarczającą ilość leków, które przyjmujemy stale.

Mówiąc o obawach opiekunów i opiekunek osób starszych w Niemczech nie można zapomnieć o tej najważniejszej – kwestii wystarczającej znajomości języka niemieckiego. Często usłyszeć można stwierdzenie „ szukam pracy jako opiekunka, ale nie znam języka”. Doświadczeni pracownicy CareWork mają na to jedną odpowiedź – „zapraszamy na organizowane przez nas kursy znajomości języka niemieckiego”. Wiedzą bowiem, że brak znajomości języka, to bariera uniemożliwiająca podjęcie pracy za granicą – dla naszego własnego dobra. Wymarzona praca na pewno taką nie będzie, jeśli choćby w podstawowym zakresie nie będziemy umieli porozumieć się z podopiecznym czy jego rodziną.

 

Poza powyższymi rodzącymi obawy kwestiami, pozostaje jeszcze sprawa rozłąki z bliskimi – rodziną oraz przyjaciółmi. Każdy z nas znosi ją inaczej, dla jednych jest mniejszym problemem, dla drugich sporym wysiłkiem emocjonalnym. Przed pierwszym dłuższym wyjazdem do pracy za granicę trudno jest nam samodzielnie ocenić, do której z tych dwóch grup należymy. Dlatego właśnie, nawet jeśli uważamy się za samotników, jeszcze przed podróżą warto przemyśleć kwestię komunikacji z najbliższymi. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest to trudne, a nowoczesne środki komunikacji pozwalają na tanie i sprawne kontakty. Upewnijmy się, że nasza sieć komórkowa oferuje usługę roamingu, zainstalujmy na swoim telefonie aplikacje do rozmów video, poprośmy bliskich, żeby zrobili to samo.

 

Obawy przed wyjazdem rozwiać może przede wszystkim wybór odpowiedniego partnera – rzetelnej firmy opiekuńczej lub sprawdzonej agencji pracy. Właśnie dlatego przeglądając oferty publikowane w Internecie powinniśmy zachować pewną dozę krytycyzmu. Zarobki nieadekwatne do obowiązków to pierwsze rzecz, która powinna spowodować zapalenie się czerwonej lampki. Jeśli więc ktoś oferuje Ci 2 tys. euro za pracę polegającą niemal wyłącznie na spacerach z miłą seniorką oraz wspólnym gotowaniu obiadów – dwa razy sprawdź, czy na pewno masz do czynienia z uczciwą firmą. Dopytaj o odprowadzenie przewidzianych prawem podatków i składek, o ubezpieczenie zdrowotne, kwestię dojazdu i powrotu, wsparcie podczas pobytu na zleceniu, rodzaj oferowanej umowy. Wybierz takiego partnera, który Cię nie oszuka i nie zostawi na lodzie w razie trudności. Żadne pieniądze nie są warte takiego stresu, jaki możesz sobie zafundować.

Praca opiekunki – oferty pracy

Szukając idealnej dla siebie oferty, znaleźć możemy mniej i bardziej rozbudowane ogłoszenia. Niektóre firmy zamieszczają jedynie podstawowe informacje, jak stawka, termin, liczba podopiecznych oraz podstawowe obowiązki, inne szczegółowo opisują zlecenia, charakter seniora, jego przyzwyczajenia, a czasem i dziwactwa. Bez względu na to, na jaką ofertę trafimy, pamiętajmy, że zawsze możemy zadawać dodatkowe pytania. Jeśli jak pisaliśmy, znasz już swoje wymagania i ograniczenia, powiedz o nich osobie przeprowadzającej rekrutację i upewnij się, że nie miejscu nie spotka Cię niemiła niespodzianka.

Planowanie kariery

Znalezienie wymarzonej pracy, bez względu na to, czy szukamy pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, czy też interesuje nas jakakolwiek inna branża, na pewno nie jest łatwe. Z każdą pracą wiąże się bowiem szereg wpływających na jej jakość czynników, na które oddziałuje zewnętrzne, niezależne od nas otoczenie. Co więc możemy zrobić, aby kolejne zlecenie było tym, z realizacji którego będziemy maksymalnie zadowoleni? Poza radami zawartymi we wcześniejszych częściach artykułu mam jeszcze jedną, chyba najważniejszą. Podejdźmy do naszej pracy poważnie i spróbujmy zaplanować karierę.

 

Aby zrobić to dobrze warto najpierw wrócić do początku naszego tekstu i określić swoje preferencje, a następnie podjąć działania zmierzające do podniesienia naszych kompetencji zarówno w tym zakresie, jak i w kwestii umiejętności ogólnych, wpływających na liczbę oferowanych nam zleceń. Uczmy się języka niemieckiego, zróbmy prawo jazdy, bierzmy udział w kursach i szkoleniach dotyczących poszczególnych umiejętności związanych z opieką nad osobami starszymi. Im większa wiedza, im wyższe kompetencje, tym większa możliwość samodzielnego, świadomego i swobodnego wyboru zlecenia. W takiej sytuacji, kiedy wypowiemy zdanie „ szukam pracy jako opiekunka ” na pewno usłyszymy „doskonale, mamy wiele odpowiednich ofert”!

Zdjęcie autora artykułu - Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

Zobacz również: