Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Kilka lat temu przyszła do biura pani Krystyna. Wyglądała na lekko wystraszoną, pytała o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jej mąż stracił pracę, ona kiedyś pracowała jako sprzedawczyni. Po urodzeniu dzieci zajmowała się ich wychowaniem oraz domem. Obecnie dzieci są w wieku gimnazjalno – licealnym. Ani ona, ani mąż nie mogą znaleźć pracy, więc szuka oferty w opiece w Niemczech. Pani Krystyna opiekowała się chorą mamą oraz teściową, była kilkakrotnie w Niemczech jako pracownik sezonowy. Po dłuższej rozmowie okazało się, że język niemiecki zna w stopniu podstawowym, a doświadczenia w opiece mogłaby pozazdrościć jej niejedna opiekunka w Niemczech.

JAK PANI KRYSTYNA ZOSTAŁA OPIEKUNKĄ W NIEMCZECH…

Po jakimś czasie znaleźliśmy zlecenie w Niemczech w charakterze opiekunki osoby starszej dla pani Krystyny i zaprosiliśmy ją do biura w celu podpisania dokumentów. Przy podpisywaniu umowy pani Krystynie trzęsły się ręce, była pełna obaw, czy sobie poradzi jako opiekunka w Niemczech, czy spełni wymagania niemieckiej rodziny, czy będzie dobrą opiekunką. Jednocześnie była bardzo zdeterminowana i pewna, że wyjazd zagranicę jako opiekunka jest jedyna możliwością utrzymania rodziny.

 

Po przyjeździe do Niemiec okazało się, że nie jest tak źle, jak początkowo myślała. Podopieczna była bardzo chora, ale pani Krystyna opiekowała się już takimi przypadkami i poradziła sobie. Rodzina podopiecznej jest bardzo miła lecz zajęta obowiązkami zawodowymi, swoją własną rodziną, rzadko odwiedzała mamę. Pani Krystyna sumiennie wywiązywała się ze swoich obowiązków jako opiekunka i szybko zyskała szacunek otoczenia, zarówno rodziny, sąsiadów, jak i niemieckich służb medycznych.  Była postrzegana  jako świetna opiekunka oraz doskonała gospodyni domu. Dzięki rozmowom z podopieczną, która okazała się byłą nauczycielką, pani Krystyna zrobiła duże postępy w znajomości języka niemieckiego, zwiedziła także trochę Niemcy.

INNA KOBIETA

Po zakończeniu kontraktu pani Krystyna odwiedziła nas w biurze. Początkowo nie poznałyśmy jej, gdyż do biura przyszła pewna siebie, radosna i zadowolona z życia kobieta. Okazało się, że pobyt w Niemczech nie tylko uratował ją finansowo. Częste komplementy na temat wykonywanej pracy, wdzięczność podopiecznej za tak dobrą opiekunkę podniosły samoocenę pani Krystyny. Już nie była tylko matka, żoną, opiekunką mamy, od której oczekiwano prania, prasowania, gotowania oraz pielęgnacji bez słowa „dziękuję”. Teraz wykonywała te same czynności, tyle, że w Niemczech, a dodatkowo zarabiała pieniądze, dzięki którym utrzymywała rodzinę i ktoś okazywał jej za to ogromną wdzięczność!

 

Od tego czasu minęło kilka lat. Pani Krystyna nadal współpracuje z naszą firmą i wyjeżdża do Niemiec jako opiekunka. Miała cięższe i lżejsze zlecenia, serdecznych podopiecznych i tych mniej sympatycznych. Podczas pracy w opiece w Niemczech tęskni za bliskimi, martwi się o dzieci, ale pobyt zagranicą pozwala jej rozwinąć skrzydła, pokazać, że jest dobrą organizatorką, panią domu oraz kompetentną opiekunką. 

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest popularna?

Dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest popularna?

Praca opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest zawodem wybieranym przez Polki i Polaków szczególnie często. Zapytaliśmy, co wpływa na ich decyzje?

Czy praca opiekuna osób starszych jest pracą z przyszłością?

Czy praca opiekuna osób starszych jest pracą z przyszłością?

Jedną z podstawowych cech rynku pracy jest jego zmienność. Kiedyś trendy w zakresie tzw. zawodów przyszłości zmieniały się wolniej. Dziś zmiany te są coraz szybsze.

Zarobki opiekunki w Carework. Jak zarobić więcej?

Zarobki opiekunki w Carework. Jak zarobić więcej?

Osoby zatrudnione w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech chciałyby otrzymywać dobre wynagrodzenie. To normalne. Ale jak skutecznie wynegocjować korzystniejsze warunki finansowe? Jakie argumenty będą istotne? To pytania, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed spotkaniem z pracodawcą.

Jakie czynniki wpływają na zarobki opiekunek osób starszych?

Jakie czynniki wpływają na zarobki opiekunek osób starszych?

Nie ma co się czarować – pieniądze interesują wszystkich. Zarówno te, które mamy we własnym portfelu, jak i te, które wpadają do kieszeni otaczających nas osób. Ot, zwykła ludzka ciekawość

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Człowiek w wieku podeszłym wymaga szczególnej pomocy oraz opieki. Wiek często niesie ze sobą ograniczenia przy wykonywaniu codziennych czynności. Osoby starsze są wówczas zdane na opiekę oraz pomoc innych.  Ze względu na efekt starzenia się społeczeństwa, Niemcy coraz częściej decydują się na opiekunki z Polski.

Cechy idealnej opiekunki

Cechy idealnej opiekunki

Jeszcze nigdy nie pracowałeś w opiece i zastanawiasz się, czy masz predyspozycje do wykonywania opieki nad osobami starszymi? Zapraszamy do testu!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.