Dlaczego pracujesz w opiece?

Co sprawia, że tak wiele osób poszukując pracy stawia na opiekę? Dlaczego wybór pada na Niemcy?  Na podstawie danych zebrach  z 1000 anonimowych ankiet, nasuwają się następujące wnioski.

 

Przeglądając prasę, czy też strony internetowe poświęcone ofertom pracy za granicą, bardzo łatwo zauważyć, iż sporą cześć wszystkich ogłoszeń stanowią te z nagłówkami i hasłami: “praca Niemcy opieka”, “opieka Niemcy“ "praca dla opiekunek Niemcy" .  Oferty pracy, dotyczące opieki w Niemczech, cieszą się na tyle dużą popularnością, że warto przyjrzeć się im bliżej.

Dlaczego praca w opiece nad osobami starszych?

Dla wielu osób, decydujących się na taki wyjazd, praca w opiece jest atrakcyjna ze względu na posiadane, większe lub mniejsze doświadczenie w tym zakresie.  Troska starszych rodziców, o nowo narodzone dziecko to przecież opieka. Dbanie o to dziecko i zajmowanie się nim, gdy jest już starsze, a nawet i  później,  to również opieka. Pomoc rodzicom w każdym momencie ich życia, służenie pomocą naszym kochanym babciom i dziadkom to także forma sprawowania opieki. Nawet zajmowanie się małym domowym milusińskim, bez względu na to, czy jest to pies, kot czy papuga, to przecież też jest opieka.To w znacznej mierze tłumaczy popularność tej branży na rynku pracy.

 

Ponadto wielu osobom, opieka, jako forma pracy i aktywności, daje dużą satysfakcję. Respondenci naszej ankiety podkreślają, że to właśnie pomaganie innym, niesamodzielnym i potrzebującym daje im poczucie spełnienia. To dbanie o innych sprawia, że czują się dowartościowani. Te same osoby podkreślają, że tylko opieka nad drugą osobą pozwala im czuć, że są w życiu komuś i do czegoś potrzebni.

Dlaczego Niemcy?

Jeszcze prościej odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Niemcy? Przede wszystkim dlatego, że to nasi sąsiedzi. Przecież tuż za Odra już są Niemcy – dużo bliżej niż inne kraje Zachodniej Europy. Poza tym Niemcy należą do Unii Europejskiej, dzięki czemu wystarczy mieć dowód osobisty, by przekroczyć granicę. Poza tym Niemcy należą do strefy euro. Siła nabywcza tej waluty w naszym kraju sprawia, że niewielkie zarobki tam są bardzo atrakcyjne dla nas.

 

A dlaczego opieka akurat tam? Bo opieka państwowa i rodzinna u naszego sąsiada kuleje. Niemcy jako naród mają zupełnie inną mentalność, nie mają zakorzenionego przekonania,  że opieka nad rodzicami lub dziadkami to niejako obowiązek dzieci i wnuków. Tam opieka nad seniorami spychana jest na barki państwa. A że system nie do końca funkcjonuje tak, jak powinien i do tego jest on kosztowny, toteż opiekunki są na liście najczęściej poszukiwanych pracowników.

Korzyści dodatkowe

Dla wielu osób praca w charakterze opiekuna osób starszych stanowi możliwość rozwoju. Wielu ludziom daje możliwość wyjechania za granicę i  zobaczenia choćby części świata. Bo przecież opieka to nie tylko zmiana pieluch i sprzątanie. W dużej ilości przypadków, opieka to też podopieczni, wymagający jedynie uwagi i kontroli. Możliwe są wówczas spacery, wycieczki, a nawet i dalsze podróże. Ponadto opiekunki zmieniają co jakiś czas miejsce pracy, dzięki czemu raz są w jednym rejonie kraju, a później w innym.

 

Niemcy to malowniczy kraj. Zarówno Morze Północne, jaki i Schwarzwald oraz Bawaria kuszą urokami przyrody. Wyjazdy do opieki pozwalają również na rozwój kulturowy, choćby pod względem kulinarnym. Niemiecka kuchnia jest zupełnie inna niż nasza, więc przy okazji pracy w opiece można jednocześnie pogłębiać wiedzę kulinarną, jak i popularyzować w tamtych stronach nasze polskie, rodzime przysmaki.

 

Decydującym może stać się argument dotyczący znajomości języka niemieckiego. Nawet najlepszy prywatny kurs językowy z osobistym lektorem nie da nam tyle, co przebywanie w obcym kraju i codzienny kontakt z żywym językiem. Nie brakuję ofert pracy, gdzie podopieczni są na tyle sprawni. Z chęcią poduczą swojego języka, a zdarzają się i takie oferty pracy, gdzie Niemcy, zadowoleni z faktu, że opieka przebiega i wygląda tak, jak opieka wyglądać powinna, fundują opiekunkom kursy językowe.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca dla opiekunek w Niemczech - specyfika zawodu

Praca dla opiekunek w Niemczech - specyfika zawodu

Choć branża opiekuńcza wciąż się rozrasta, nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę leży w zakresie obowiązków opiekunów i opiekunek osób w podeszłym wieku.

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Kilka lat temu przyszła do biura pani Krystyna. Wyglądała na lekko wystraszoną, pytała o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jej mąż stracił pracę, ona kiedyś pracowała jako sprzedawczyni.

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Człowiek w wieku podeszłym wymaga szczególnej pomocy oraz opieki. Wiek często niesie ze sobą ograniczenia przy wykonywaniu codziennych czynności. Osoby starsze są wówczas zdane na opiekę oraz pomoc innych.  Ze względu na efekt starzenia się społeczeństwa, Niemcy coraz częściej decydują się na opiekunki z Polski.

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech

Opiekunka najczęściej kojarzy nam się z kobietą po 40-tym, 50-tym roku życia. Czy oznacza to jednak, że w tym zawodzie nie ma mężczyzn ani osób młodszych?

Domowa opieka nad seniorem alternatywą dla domów opieki

Domowa opieka nad seniorem alternatywą dla domów opieki

Jeszcze całkiem niedawno, w czasach, w których kobiety rzadko kiedy pracowały zawodowo, a wielopokoleniowe rodziny mieszkały w jednym domu, kwestia korzystania z domów opieki dla seniorów była marginalna.