Zawód opiekuna osoby starszej

Jednymi z bardziej popularnych ofert pracy na rynku zagranicznym jest opiekunka osób starszych. Zjawisko to jest na tyle popularne, iż warto przyjrzeć mu się trochę bliżej. Praca ta wiąże się przede wszystkim z wielką odpowiedzialnością. I mimo, że z opieką w większym czy mniejszym zakresie do czynienia ma każdy z nas, praca w opiece wcale nie jest łatwa.

Dlaczego praca w opiece jest trudna?

Osoba podejmująca pracę opiekunki musi posiadać szczególne cechy charakteru, takie jak ogromne poczucie empatii, współczucia i zrozumienia. Trzeba być bardzo cierpliwym i wyrozumiałym. Praca ta wymaga od kandydatek również umiejętności organizacyjnych i samodzielności. Praca opiekunki nie polega bowiem jedynie na bezpośrednim pielęgnowaniu i troszczeniu się o podopiecznego. Opiekunka bardzo często spełnia również funkcje społeczne. Niejednokrotnie wykonywanie przez nią obowiązków zawodowych wiąże się z:

  • wizytami u lekarzy czy rehabilitantów,
  • z załatwianiem w imieniu podopiecznego spraw urzędowych czy bankowych.

Wykonywanie tego zawodu opiekunki w Niemczech to także:

  •  organizowanie podopiecznemu czasu wolnego,
  • towarzyszenie mu w czasie wizyt u rodziny czy znajomych lub
  • wspólne wyjścia do kościoła czy na cmentarz.

Praca w opiece za granicą

Fakt, że wszystkie te obowiązki podejmujemy w obcym dla nas środowisku, za granicą, nie ułatwia pracy opiekunkom osób starszych. Na co dzień muszą one bowiem zmagać się nie tylko z trudami wynikającymi z troski o podopiecznego, ale także z kłopotami językowymi i kulturowymi. Dodatkowo często, choć nie zawsze, sytuacji nie ułatwia rodzina seniora, z którą ciężko dojść do porozumienia. Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech to więc nie tylko konieczność posiadania kompetencji z zakresu sprawowania pieczy nad osobą zależną, ale także umiejętność odnalezienia się w nowym otoczeniu i zmierzenia się z samotnością.

 

Opiekunki w poszukiwaniu pracy opuszczają dobrze znane im zakątki Polski, swoje rodziny, przyjaciół, bliskich. Muszą cechować się one sporą odpornością psychiczną i predyspozycjami pomagającymi w radzeniu sobie ze stresem. Podczas pracy nie można bowiem zapomnieć o sobie. Warto i trzeba wykonywać swoje obowiązki sumiennie i z poświęceniem, lecz nie można pozwolić, aby praca całkowicie nas pochłonęła.

 

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

Zobacz również: