Zawód opiekuna osoby starszej

Jednymi z bardziej popularnych ofert pracy na rynku zagranicznym jest opiekunka osób starszych. Zjawisko to jest na tyle popularne, iż warto przyjrzeć mu się trochę bliżej. Praca ta wiąże się przede wszystkim z wielką odpowiedzialnością. I mimo, że z opieką w większym czy mniejszym zakresie do czynienia ma każdy z nas, praca w opiece wcale nie jest łatwa.

Dlaczego praca w opiece jest trudna?

Osoba podejmująca pracę opiekunki musi posiadać szczególne cechy charakteru, takie jak ogromne poczucie empatii, współczucia i zrozumienia. Trzeba być bardzo cierpliwym i wyrozumiałym. Praca ta wymaga od kandydatek również umiejętności organizacyjnych i samodzielności. Praca opiekunki nie polega bowiem jedynie na bezpośrednim pielęgnowaniu i troszczeniu się o podopiecznego. Opiekunka bardzo często spełnia również funkcje społeczne. Niejednokrotnie wykonywanie przez nią obowiązków zawodowych wiąże się z:

  • wizytami u lekarzy czy rehabilitantów,
  • z załatwianiem w imieniu podopiecznego spraw urzędowych czy bankowych.

Wykonywanie tego zawodu opiekunki w Niemczech to także:

  •  organizowanie podopiecznemu czasu wolnego,
  • towarzyszenie mu w czasie wizyt u rodziny czy znajomych lub
  • wspólne wyjścia do kościoła czy na cmentarz.

Praca w opiece za granicą

Fakt, że wszystkie te obowiązki podejmujemy w obcym dla nas środowisku, za granicą, nie ułatwia pracy opiekunkom osób starszych. Na co dzień muszą one bowiem zmagać się nie tylko z trudami wynikającymi z troski o podopiecznego, ale także z kłopotami językowymi i kulturowymi. Dodatkowo często, choć nie zawsze, sytuacji nie ułatwia rodzina seniora, z którą ciężko dojść do porozumienia. Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech to więc nie tylko konieczność posiadania kompetencji z zakresu sprawowania pieczy nad osobą zależną, ale także umiejętność odnalezienia się w nowym otoczeniu i zmierzenia się z samotnością.

 

Opiekunki w poszukiwaniu pracy opuszczają dobrze znane im zakątki Polski, swoje rodziny, przyjaciół, bliskich. Muszą cechować się one sporą odpornością psychiczną i predyspozycjami pomagającymi w radzeniu sobie ze stresem. Podczas pracy nie można bowiem zapomnieć o sobie. Warto i trzeba wykonywać swoje obowiązki sumiennie i z poświęceniem, lecz nie można pozwolić, aby praca całkowicie nas pochłonęła.

 

Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest popularna?

Dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest popularna?

Praca opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest zawodem wybieranym przez Polki i Polaków szczególnie często. Zapytaliśmy, co wpływa na ich decyzje?

Czy praca opiekuna osób starszych jest pracą z przyszłością?

Czy praca opiekuna osób starszych jest pracą z przyszłością?

Jedną z podstawowych cech rynku pracy jest jego zmienność. Kiedyś trendy w zakresie tzw. zawodów przyszłości zmieniały się wolniej. Dziś zmiany te są coraz szybsze.

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Praca opiekunki osoby starszej nie jest łatwa, natomiast jej wykonywanie za granicą jest jeszcze trudniejsze. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed problemami związanymi z pracą w innym kraju? Jak spokojnie pracować jako opiekun osoby starszej w Niemczech?

Praca opiekunki - różnice w systemie zawodowym w Niemczech i w Polsce

Praca opiekunki - różnice w systemie zawodowym w Niemczech i w Polsce

Zapewne nie każda opiekunka osób starszych zdaje sobie sprawę z tego, że jej zawód nie jest formalnie ujęty w polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności.

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym - jak je zniwelować?

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym - jak je zniwelować?

Czego może spodziewać się polska opiekunka osoby starszej, która decyduje się na pracę w Niemczech? Przede wszystkim musi przygotować się na różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym, na które z dużym prawdopodobieństwem natrafi.

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.