Jednymi z bardziej popularnych ofert pracy na rynku zagranicznym jest opiekunka osób starszych. Zjawisko to jest na tyle popularne, iż warto przyjrzeć mu się trochę bliżej. Praca ta wiąże się przede wszystkim z wielką odpowiedzialnością. I mimo, że z opieką w większym czy mniejszym zakresie do czynienia ma każdy z nas, praca w opiece wcale nie jest łatwa.
Osoba podejmująca pracę opiekunki musi posiadać szczególne cechy charakteru, takie jak ogromne poczucie empatii, współczucia i zrozumienia. Trzeba być bardzo cierpliwym i wyrozumiałym. Praca ta wymaga od kandydatek również umiejętności organizacyjnych i samodzielności. Praca opiekunki nie polega bowiem jedynie na bezpośrednim pielęgnowaniu i troszczeniu się o podopiecznego. Opiekunka bardzo często spełnia również funkcje społeczne. Niejednokrotnie wykonywanie przez nią obowiązków zawodowych wiąże się z:
Wykonywanie tego zawodu opiekunki w Niemczech to także:
Fakt, że wszystkie te obowiązki podejmujemy w obcym dla nas środowisku, za granicą, nie ułatwia pracy opiekunkom osób starszych. Na co dzień muszą one bowiem zmagać się nie tylko z trudami wynikającymi z troski o podopiecznego, ale także z kłopotami językowymi i kulturowymi. Dodatkowo często, choć nie zawsze, sytuacji nie ułatwia rodzina seniora, z którą ciężko dojść do porozumienia. Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech to więc nie tylko konieczność posiadania kompetencji z zakresu sprawowania pieczy nad osobą zależną, ale także umiejętność odnalezienia się w nowym otoczeniu i zmierzenia się z samotnością.
Opiekunki w poszukiwaniu pracy opuszczają dobrze znane im zakątki Polski, swoje rodziny, przyjaciół, bliskich. Muszą cechować się one sporą odpornością psychiczną i predyspozycjami pomagającymi w radzeniu sobie ze stresem. Podczas pracy nie można bowiem zapomnieć o sobie. Warto i trzeba wykonywać swoje obowiązki sumiennie i z poświęceniem, lecz nie można pozwolić, aby praca całkowicie nas pochłonęła.
Praca opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest zawodem wybieranym przez Polki i Polaków szczególnie często. Zapytaliśmy, co wpływa na ich decyzje?
Jedną z podstawowych cech rynku pracy jest jego zmienność. Kiedyś trendy w zakresie tzw. zawodów przyszłości zmieniały się wolniej. Dziś zmiany te są coraz szybsze.
Praca opiekunki osoby starszej nie jest łatwa, natomiast jej wykonywanie za granicą jest jeszcze trudniejsze. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed problemami związanymi z pracą w innym kraju? Jak spokojnie pracować jako opiekun osoby starszej w Niemczech?
Zapewne nie każda opiekunka osób starszych zdaje sobie sprawę z tego, że jej zawód nie jest formalnie ujęty w polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności.
Czego może spodziewać się polska opiekunka osoby starszej, która decyduje się na pracę w Niemczech? Przede wszystkim musi przygotować się na różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym, na które z dużym prawdopodobieństwem natrafi.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.