Różnice kulturowe - wyzwanie dla opiekunki

Każdy człowiek jest inny. Czasem dwie osoby bez problemu łapią ze sobą pozytywny kontakt, a czasem trudno o szczerą, przyjacielską relację, nawet pomimo dwustronnych starań. W pracy opiekunki w Niemczech jest to o tyle trudniejsze, że na osobiste cechy charakteru nakładają się atrybuty narodowe.

Co nas dzieli?

Mimo że Polacy i Niemcy to geograficzni sąsiedzi, mentalnie narody te więcej dzieli niż łączy. Niemcy to osoby, które na pierwszym miejscu stawiają zasady. Są punktualni, dobrze zorganizowani i stali w swoich wyborach. Trzymają na wodzy emocje, a przez inne narodowości odbierani są jako osoby zdystansowane. Ich życie prywatne i zawodowe są zwykle starannie oddzielone, dlatego opiekunki z Polski, które pojawiają się nagle w niemieckim domu, mogą stanowić problem i często są traktowane z dużą podejrzliwością. Niemiecki podopieczny potrzebuje bowiem czasu, aby zaufać opiekunce. Kiedy jednak to zrobi, będzie to stałe uczucie.

 

Polacy są raczej niecierpliwi i porywczy. Często reagują emocjonalnie i wiele rzeczy robią na ostatnią chwilę. Co więcej, lubią zmieniać zdanie. To właśnie te cechy decydują o tym, że w kontakcie z ułożonymi Niemcami, mogą pojawić się problemy na linii komunikacyjnej. Zobacz, w jaki sposób możesz je zniwelować.

Ważny jest pierwszy kontakt

Podczas pierwszego spotkania z podopiecznym i jego rodziną, powinnaś pamiętać o kilku sprawach. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, używa się formy grzecznościowej Pan/Pani. Przejście na „ty” może nastąpić później, jednak koniecznie za zgodą obu stron. Zarówno przy powitaniu, jak i pożegnaniu powinnaś uścisnąć rękę swojego rozmówcy i spojrzeć mu w oczy, odwrócenie wzroku może zostać odebrane jako oznaka braku szczerości, a nawet nieuczciwość. Co więcej, Niemcy uważają, że lekki uścisk dłoni, świadczy o słabym charakterze, a tego nie lubią.

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym – pamiętaj, że jesteś pracy

Musisz pamiętać, że Niemcy wierzą w siłę jednostki, dlatego tak trudno jest im pogodzić się z faktem, że potrzebują czyjejś pomocy – szczególnie podczas wykonywania codziennych czynności. Często nawet nie dopuszczają do siebie takiej myśli, dlatego mogą zachowywać się w stosunku do Ciebie nieprzyjemnie – powinnaś być na to przygotowana (to nie jest jednak regułą).

 

Niemcy są dobrze zorganizowani, lubią wiedzieć, jak od początku do końca będzie wyglądał ich dzień i mają inne poczucie czasu niż Polacy. Na przykład jeśli umówią się z kimś na spotkanie, przychodzą zwykle 5 minut przed ustaloną godziną. Nie lubią też zmieniać codziennych przyzwyczajeń. Musisz więc pamiętać, żeby na samym początku pracy zapytać o dotychczasowy harmonogram dnia swojego podopiecznego – każda, nawet najmniejsza zmiana, może bowiem być przyczyną konfliktów. W późniejszym czasie, za obopólną zgodą, najprawdopodobniej będziesz mogła zaproponować kilka zmian.

Dla Niemców ważne jest zaangażowanie w pracę i dokładność podczas wykonywania kolejnych obowiązków. Niechętnie mieszają życie zawodowe i prywatne. Jeśli więc dopiero poznajecie się ze swoim podopiecznym, pokaż, że jesteś osobą sumienną, a swoją pracę traktujesz poważnie. W trakcie wykonywania kolejnych czynności nie opowiadaj o swoim prywatnym życiu.

Bądź cierpliwa

Praca Niemcy opieka - decydując się na podjęcie pracy w tej branży, miej na uwadze różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym. Nie zawsze bowiem nieufność i dystans ze strony podopiecznego i jego rodziny jest wyrazem ich niezadowolenia z Twojej pracy. Niemcy potrzebują czasu, żeby otworzyć się na drugiego człowieka, dlatego bardzo ważne jest to, żeby już na samym początku zrobić dobre wrażenie. Jeśli będzie mieć na uwadze wskazówki wymienione w tym tekście, z pewnością Ci się to uda.

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Język niemiecki dla opiekunek - jak uczyć się samodzielnie w domu?

Język niemiecki dla opiekunek - jak uczyć się samodzielnie w domu?

Podjęłaś decyzję o rozpoczęciu pracy w opiece w Niemczech, a nie znasz jeszcze języka? Masz już kilka lub nawet kilkanaście wyjazdów za sobą, lecz nadal potrzebujesz pomocy przy porozumiewaniu się? Wypróbuj kilka prostych i przyjemnych sposób nauki języka niemieckiego w domu!

Opieka w Niemczech - jak przełamać nieśmiałość?

Opieka w Niemczech - jak przełamać nieśmiałość?

Każda opiekunka mająca zamiar podjąć pracę w opiece powinna na samym początku zadać sobie proste pytanie: boję się czegoś nowego czy jestem nieśmiała, bo to dwie różne rzeczy!

Granice w opiece domowej w Niemczech

Granice w opiece domowej w Niemczech

Osoby starsze często zatajają przed otoczeniem swój rzeczywisty stan fizyczny czy psychiczny. Zadaniem opiekunki jest wnikliwa obserwacja i szybkie reagowanie na wszelkie sygnały złej kondycji zdrowotnej, nie zawsze kontrolowane przez podopiecznego, czy zauważone przez jego rodzinę.

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jeśli rodzina ma kontakt z opiekunką, która nie spełnia oczekiwań, to na pewno dojdzie do zgłoszenia problemu. Warto siedzieć, czego oczekują Niemcy?

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Człowiek w wieku podeszłym wymaga szczególnej pomocy oraz opieki. Wiek często niesie ze sobą ograniczenia przy wykonywaniu codziennych czynności. Osoby starsze są wówczas zdane na opiekę oraz pomoc innych.  Ze względu na efekt starzenia się społeczeństwa, Niemcy coraz częściej decydują się na opiekunki z Polski.

Niemcy i Polacy - czy rzeczywiście tak bardzo się różnimy?

Niemcy i Polacy - czy rzeczywiście tak bardzo się różnimy?

Niewielu ludzi jest świadomych tego, że Polska oraz Niemcy posiadają wiele cech wspólnych, nie licząc oczywiście faktu, że obydwa Państwa sąsiadują ze sobą.