Polak - Niemiec dwa bratanki?

Opieka nad osobami starszymi to sektor usług, który sprzyja wzajemnym pozytywnym relacjom między narodami. Opiekunka osób starszych w Niemczech bywa ambasadorką, która może zmienić stereotypowe opinie Niemców o Polakach.

Jak widzą się nawzajem Polacy i Niemcy?

Wspólne cechy to przede wszystkim oddanie pracy oraz troska o dobro drugiego człowieka. Witać to szczególnie w przypadku pracy z osobami starszymi. Niemieckie społeczeństwo nie różni się zatem znacznie od polskiego. Istnieje jednak wiele stereotypów. Były one przez lata starannie pielęgnowanie zarówno po polskiej, jak i po niemieckiej stronie. Przyczyniły się one do tego, że zgodnie z przekonaniem większości społeczeństwa Europy Środkowej, Polskę oraz Niemcy więcej dzieli niż łączy. Oba narody nie mają o sobie najlepszej opinii. Jest to oczywiście błędne myślenie. Mogą się o tym przekonać m.in. polskie opiekunki osób starszych w Niemczech.

Opiekunka osób starszych w Niemczech walczy ze stereotypami

Osoby wyjeżdżające do Niemiec jako opiekunki osób starszych zyskują niepowtarzalną okazję, aby poznać ten kraj niejako od kulis. Poczuć na własnej skórze, jak wygląda życie w Niemczech. Przy okazji mają możliwość obalenia mitów, które Niemcy przez lata utworzyli na temat narodu polskiego.

 

Obecnie coraz częściej niemieckie rodziny podejmują decyzję o zatrudnieniu opiekunki dla osób starszych pochodzącej z Polski. Osobom starszym daje to możliwość, przeżyć swoją starość w domu, z którym są związani i który niejednokrotnie zbudowali własnymi rękami. Pracując przy niemieckiej rodzinie opiekunka ma szansę pokazać, że Polacy są narodem otwartym na inną kulturę, a przede wszystkim bardzo pomocnym.

 

Dzięki pracy polskich opiekunek możliwa jest zmiana obrazu postrzegania niemieckiego społeczeństwa przez Polaków oraz polskiego narodu przez Niemców. Zmianę w relacjach między naszymi narodami można zauważyć już dzisiaj na podstawie analizy wielu sondaży. Wskazują one w ciągu ostatnich lat na poprawę stosunków polsko-niemieckich. Powodem jest m.in. duże zadowolenie z pracy polskich opiekunek do osób starszych. Polki, dzięki swojej serdeczności i oddaniu w pracy wspomagają pozytywne zmiany w postrzeganiu Polaków za Odrą. Ich całodobowa pomoc oraz ciepło, jakim otaczają swoich podopiecznych sprawiają, że coraz więcej niemieckich rodzin decyduje się zatrudnić polską opiekunkę dla osób starszych, a tym samym promować polskie opiekunki na niemieckim rynku pracy.

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym - jak je zniwelować?

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym - jak je zniwelować?

Czego może spodziewać się polska opiekunka osoby starszej, która decyduje się na pracę w Niemczech? Przede wszystkim musi przygotować się na różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym, na które z dużym prawdopodobieństwem natrafi.

Samodzielna nauka języka niemieckiego - czy jest możliwa?

Samodzielna nauka języka niemieckiego - czy jest możliwa?

Zmobilizowanie się do systematycznej i samodzielnej nauki języka obcego w swoim czasie wolnym na pewno nie jest łatwe. Czy jest jednak w ogóle możliwe?

Praca opiekunki - różnice w systemie zawodowym w Niemczech i w Polsce

Praca opiekunki - różnice w systemie zawodowym w Niemczech i w Polsce

Zapewne nie każda opiekunka osób starszych zdaje sobie sprawę z tego, że jej zawód nie jest formalnie ujęty w polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności.