Opiekunka w Polsce - opiekunka w Niemczech

Opieką nad osobami starszymi w Niemczech zajmuje się szacunkowo ponad 200 tys. Polek. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce praca w opiece nie jest zawodem w rozumieniu klasyfikacji zawodów i specjalności. Niemcy natomiast pracę w opiece (Altenpflegerin) w swoich rejestrach uznają za odrębny zawód.

Praca w opiece jako zawód

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to rozpoznawany przez Niemcy zawód, podlegający określonym obowiązkom w zakresie przyuczenia do pracy według niemieckich przepisów. W Polsce zawód opiekuna nie podlega żadnym regulacjom prawnym. Oznacza to, że Altenpflegerin z Niemiec, mająca czasami znacznie mniej praktyki niż opiekunka osób starszych z Polski, może wykonywać w Niemczech prace, których ze względu na brak formalnego szkolenia w tym zakresie, nie może wykonać w Niemczech opiekunka polska. Na terenie Niemiec dotyczy to przede wszystkim:

  • pielęgnacji odleżyn,
  • zmiany opatrunków

oraz innych czynności medycznych, takich jak:

  • podłączanie kroplówek,
  • robienie zastrzyków,
  • przygotowywanie leków.

Niemcy wymagają świadectwa kwalifikacji zawodowych do pracy w zawodzie opiekuna osób starszych, nabytych zgodnie z prawem niemieckim. Czy my możemy zdobyć te uprawnienia? Oczywiście, Niemcy wciąż potrzebują opiekunek do pracy. Barierą do zdobycia odpowiednich kwalifikacji przez Polki jest jednak słaba znajomość języka i niechęć opiekunek do trwałej emigracji do Niemiec.

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunek z Polski?

Niemcy potrzebują osób, które będą  wykonywały stale pracę w opiece. Polskie opiekunki traktują opiekowanie się niemieckimi staruszkami jako pracę sezonową. Najczęściej po 2-3 miesiącach pracy chcą przyjechać na 2-3 miesiące odpoczynku do Polski. Niemcy chętnie kształcą nowe kadry do pracy w opiece, ale też oczekują, że praca opiekunki będzie wykonywana na terenie Niemiec przez cały rok.

 

Czy jest szansa, że u nas zmienią się przepisy dotyczące pracy opiekunek osób starszych i praca w opiece stanie się zawodem tak jak w Niemczech? Czy możemy liczyć na to, że uzyskując kwalifikacje w zawodzie opiekunki w oparciu o polskie przepisy, dostaniemy pracę w opiece na terenie Niemiec, taką jak niemiecka Altenpflegerin?

 

Trwają prace nad zmianą ustawy o opiece społecznej, a więc będą zmiany w zakresie zasad wykonywania opieki i pracy opiekunek. Nasi politycy nie śpieszą się z tym. Praca w opiece nie jest przez nich należycie szanowana. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że pracodawcy, zatrudniający opiekunki do pracy w opiece w Polsce i do Niemiec, będą lobbować w naszym interesie. Liczymy, że politycy zdążą ze zmianami w prawie. Zdążą, zanim wszystkie opiekunki wyemigrują na stałe do pracy w opiece w Niemczech, Anglii i  we Włoszech. Oni też będą osobami starszymi i będą potrzebowali naszej pracy tu w kraju, a nie za granicą…

 

Zdjęcie autora artykułu - Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

Zobacz również: