Opiekunka w Polsce - opiekunka w Niemczech

Opieką nad osobami starszymi w Niemczech zajmuje się szacunkowo ponad 200 tys. Polek. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w Polsce praca w opiece nie jest zawodem w rozumieniu klasyfikacji zawodów i specjalności. Niemcy natomiast pracę w opiece (Altenpflegerin) w swoich rejestrach uznają za odrębny zawód.

Praca w opiece jako zawód

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech to rozpoznawany przez Niemcy zawód, podlegający określonym obowiązkom w zakresie przyuczenia do pracy według niemieckich przepisów. W Polsce zawód opiekuna nie podlega żadnym regulacjom prawnym. Oznacza to, że Altenpflegerin z Niemiec, mająca czasami znacznie mniej praktyki niż opiekunka osób starszych z Polski, może wykonywać w Niemczech prace, których ze względu na brak formalnego szkolenia w tym zakresie, nie może wykonać w Niemczech opiekunka polska. Na terenie Niemiec dotyczy to przede wszystkim:

  • pielęgnacji odleżyn,
  • zmiany opatrunków

oraz innych czynności medycznych, takich jak:

  • podłączanie kroplówek,
  • robienie zastrzyków,
  • przygotowywanie leków.

Niemcy wymagają świadectwa kwalifikacji zawodowych do pracy w zawodzie opiekuna osób starszych, nabytych zgodnie z prawem niemieckim. Czy my możemy zdobyć te uprawnienia? Oczywiście, Niemcy wciąż potrzebują opiekunek do pracy. Barierą do zdobycia odpowiednich kwalifikacji przez Polki jest jednak słaba znajomość języka i niechęć opiekunek do trwałej emigracji do Niemiec.

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunek z Polski?

Niemcy potrzebują osób, które będą  wykonywały stale pracę w opiece. Polskie opiekunki traktują opiekowanie się niemieckimi staruszkami jako pracę sezonową. Najczęściej po 2-3 miesiącach pracy chcą przyjechać na 2-3 miesiące odpoczynku do Polski. Niemcy chętnie kształcą nowe kadry do pracy w opiece, ale też oczekują, że praca opiekunki będzie wykonywana na terenie Niemiec przez cały rok.

 

Czy jest szansa, że u nas zmienią się przepisy dotyczące pracy opiekunek osób starszych i praca w opiece stanie się zawodem tak jak w Niemczech? Czy możemy liczyć na to, że uzyskując kwalifikacje w zawodzie opiekunki w oparciu o polskie przepisy, dostaniemy pracę w opiece na terenie Niemiec, taką jak niemiecka Altenpflegerin?

 

Trwają prace nad zmianą ustawy o opiece społecznej, a więc będą zmiany w zakresie zasad wykonywania opieki i pracy opiekunek. Nasi politycy nie śpieszą się z tym. Praca w opiece nie jest przez nich należycie szanowana. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że pracodawcy, zatrudniający opiekunki do pracy w opiece w Polsce i do Niemiec, będą lobbować w naszym interesie. Liczymy, że politycy zdążą ze zmianami w prawie. Zdążą, zanim wszystkie opiekunki wyemigrują na stałe do pracy w opiece w Niemczech, Anglii i  we Włoszech. Oni też będą osobami starszymi i będą potrzebowali naszej pracy tu w kraju, a nie za granicą…

 

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'!

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym - jak je zniwelować?

Różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym - jak je zniwelować?

Czego może spodziewać się polska opiekunka osoby starszej, która decyduje się na pracę w Niemczech? Przede wszystkim musi przygotować się na różnice kulturowe między opiekunem a podopiecznym, na które z dużym prawdopodobieństwem natrafi.

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Praca opiekunki osoby starszej nie jest łatwa, natomiast jej wykonywanie za granicą jest jeszcze trudniejsze. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed problemami związanymi z pracą w innym kraju? Jak spokojnie pracować jako opiekun osoby starszej w Niemczech?

Praca dla opiekunek w Niemczech - specyfika zawodu

Praca dla opiekunek w Niemczech - specyfika zawodu

Choć branża opiekuńcza wciąż się rozrasta, nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę leży w zakresie obowiązków opiekunów i opiekunek osób w podeszłym wieku.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech - praca czy poświęcenie?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech - praca czy poświęcenie?

Wśród rodzin niemieckich funkcjonuje pogląd, że ze względu na mentalność i  wychowanie rodzinne Polacy mają więcej szacunku do osób starszych i empatii dla potrzebujących, słabszych, chorych, niż ma to miejsce w  przypadku obywateli z państw zachodniej Europy.

Szukam pracy jako opiekunka, czyli o tym, jak znaleźć wymarzoną pracę

Szukam pracy jako opiekunka, czyli o tym, jak znaleźć wymarzoną pracę

Zadanie „Dzień dobry, szukam pracy jako opiekunka…” bardzo często wybrzmiewa w oddziałach firmy CareWork. Mailowo, telefonicznie i osobiście zgłaszają się do nas panie i panowie zainteresowani wyjazdem do Niemiec.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.