Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Bezpieczeństwo pracy opiekunów osób starszych w Niemczech

Przed wyjazdem do pracy za granicą - każdej pracy, nie tylko takiej, która polega na trosce o inną osobę - trzeba skupić się na sobie i zadbać o własne bezpieczeństwo.

Opiekunka osób starszych w Niemczech uczy się języka

Przede wszystkim trzeba uczyć się języka niemieckiego. Ktoś powie, że to banalne, ale im lepiej porozumiewamy się w języku niemieckim, tym czujemy się pewniej i jesteśmy w stanie załatwić wiele spraw. Czy to dotyczących opieki nad seniorem, komunikacji z nim, rodziną niemiecką, kontaktami z lekarzami, zewnętrznymi służbami medycznymi, sąsiadami, w sklepie, bądź w aptece. Swoboda porozumiewania się daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w razie problemów, poradzimy sobie.

 

Praca Niemcy opieka - pierwsze kroki, pierwsze wątpliwości...

 

Co jednak zrobić, jeśli moja kariera opiekunki w Niemczech dopiero zaczyna się, a moja znajomość języka niemieckiego jest słaba? Z pewnością ważną sprawa jest znalezienie „porządnej” agencji pracy. Można postawić sobie kolejne pytanie: co to znaczy porządna agencja pracy? To taka firma, która ma certyfikat w zakresie pośrednictwa pracy w kraju i zagranicą, funkcjonuje na rynku opieki co najmniej kilka lat. To przede wszystkim firma, dla której ważny jest nie tylko niemiecki klient, ale także opiekunka. Firma, która w razie problemów, bądź wątpliwości daje opiekunce możliwość zwrócenia się do swojego koordynatora. To firma, która pośredniczy między klientem, a opiekunką w razie nieporozumień, pilnuje, by opiekunka otrzymała na czas wynagrodzenie, by miała godne warunki pracy. PAMIĘTAJ: żadna agencja pośrednictwa pracy nie bierze pieniędzy za znalezienie oferty opieki nad osobą starszą w Niemczech.

Przygotowanie do pracy w opiece i do wyjazdu w Niemczech się do wyjazdu

Gdy już otrzymamy ofertę opieki nad osobą starszą w Niemczech, warto dobrze się przygotować do wyjazdu. Trzeba sprawdzić na mapie, gdzie będziemy mieszkać i pracować. Należy znaleźć informacje na temat schorzeń podopiecznego, dowiedzieć się, jak należy go pielęgnować. Powinniśmy także otrzymać dokumenty od agencji dotyczące podpisania umowy oraz dane rodziny niemieckiej, do której jedziemy. Podczas podróży opiekunki do Niemiec, dobrze jeśli ma ona pod ręką adres podopiecznego, jego telefon oraz numer kontaktowy do osoby, która odbierze opiekunkę z dworca. Informacje, gdzie jedziemy powinniśmy zostawić także naszej rodzinie w Polsce, by mieli możliwość skontaktowania się z nami.

 

 

 

 

Dla każdej opiekunki wyjazd do Niemiec na zlecenie jest stresujący. Trzeba poznać podopiecznych, pielęgnować ich, prowadzić dom. Często mamy wątpliwości, czy starsza osoba nas zaakceptuje w roli swojej opiekunki. Po przyjeździe do Niemiec, zapoznaniu się opiekunki z seniorem i otoczeniem, niepostrzeżenie wkrada się tęsknota za rodziną i krajem. Rolą agencji jest w miarę możliwości ten pobyt ułatwić. Firma może np. skontaktować ze sobą opiekunki pracujące w Niemczech w okolicy, tak by panie spotykały się w czasie wolnym, bądź mogły do siebie telefonować.

 

Warto też skorzystać z możliwości jakie oferuje pobyt za granicą. Można wziąć udział w nauce języka niemieckiego, zwiedzić okolicę, brać udział w wydarzeniach kulturalnych, których w Niemczech nie brakuje. Nikt nie będzie lepszym źródłem informacji na temat miejsca zamieszkania niż nasz podopieczny. Z pewnością chętnie opowie nam o okolicy, przekaże ploteczki i ciekawostki. Dlatego drogie Opiekunki, nie zwiedzajcie same! O ile przyjemniej jest zwiedzać kraj z rodowitym Niemcem. Senior będzie zachwycony znajdując się centrum uwagi, gdy opiekunka z zaciekawieniem będzie słuchała tego, co ma do powiedzenia. Będąc z drugą osobą, nawet starszą dbacie także o swoje bezpieczeństwo, a do tego czujecie się mniej samotne w obcym kraju.

 

Zdjęcie autora artykułu - Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała-Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

Zobacz również: