Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

Komentarze na temat zarobków opiekunów osób starszych w Niemczech to niemal codzienność. Niestety, nie zawsze są to sądy pozytywne. Głównie dlatego, że zawód opiekuna charakteryzuje się sporym rozwarstwieniem wynagrodzeń. Mówiąc wprost, niektóre osoby zarabiają wyraźnie więcej lub mniej niż inne, na pozór wykonujące taką samą pracę. No właśnie – na pozór. Zakres obowiązków jest bowiem pierwszym i podstawowym (ale nie jedynym) czynnikiem wpływającym na zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech.

Zlecenie zleceniu nierówne

Praca dla opiekunek w Niemczech charakteryzuje się różnorodnością. Każdy dom jest inny, a każdy podopieczny ma specyficzne wymagania. Najprzyjemniejsze zlecenia to oczywiście te, w ramach których wyjeżdżamy wspierać w zadaniach dnia codziennego osobę niemal całkowicie samodzielną. Taką, która nie ma problemów z poruszaniem się czy higieną, a my potrzebni jesteśmy niemal wyłącznie do dotrzymywania towarzystwa czy przyniesienia zakupów. Potem jest już ciężej, a każda z tych ewentualnych „niedogodności” może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. Wyższa stawka obowiązywać będzie w domach, w których seniorowi należy pomóc podczas mycia oraz zmieniać pieluchy. Najwyższa podczas pracy z osobami niesamodzielnymi, niepełnosprawnymi, leżącymi.

 

Na zarobki opiekunek osób starszych wpływają także inne, czasem bardzo drobne czynniki. Przykładowo, istotne może być usytuowanie miejsca pracy (duże miasto, mała wieś), wymiar czasu wolnego, ilość obowiązków związana choćby z wielkością domu czy też takie dodatkowe zadania, jak opieka nad zwierzętami podopiecznych. Nie bez znaczenia może być charakter seniora, szczególnie wtedy, kiedy z jego trudnego usposobienia wynikają kłopoty rodziny w znalezieniu opiekunki na stałe.

 

Oczywiście łatwo zrozumieć, że każdej osobie wykonującej zawód opiekunki w Niemczech marzy się sytuacja idealna – proste zlecenie z tylko podstawowymi obowiązkami z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego, miła starsza pani bez humorów, a wynagrodzenie w górnym przedziale. My wszystkim takiej pracy życzymy. Tym w czepku urodzonym może się ono przytrafić. Niestety szczęście to jest tyleż miłe, co rzadkie. Jeśli więc szczególnie zależy Wam na wyższych zarobkach, szybko może okazać się, że wasze obowiązki będą trudniejsze niż kiedyś i będzie ich więcej. Decyzja zawsze jest indywidualna.

Zarobki opiekunek osób starszych a znajomość języka

Jeśli zastanawiacie się, co zrobić, aby wasze zarobki w opiece w Niemczech były wyższe, polecamy inwestycję w siebie, czyli naukę języka. Jeśli zdecydujesz „szukam pracy jako opiekunka” najpierw wybierz się na kurs niemieckiego lub ucz się samodzielnie. Nie da się ukryć: drugim najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zarobki opiekunki w Niemczech jest stopień znajomości języka niemieckiego.

 

Osoby, które płynnie porozumiewają się w języku Goethego, mają dużo większe szanse nie tylko na znalezienie lepiej płatnego zlecenia, ale też na wybranie takiej pracy, która najbardziej odpowiadać będzie ich indywidualnym preferencjom. Jak wygląda to w praktyce? Uchylamy rąbka tajemnicy. Wśród pracujących w Niemczech opiekunek i opiekunów osób starszych jedynie niewielka część poszczycić może się biegłą znajomością języka niemieckiego, trochę większa jest grupa osób z zaawansowanym niemieckim.

 

Z drugiej strony mamy rzeszę niemieckich klientów, którzy najchętniej widzieliby w swoim domu kogoś, kto posługuje się ich rodzimym językiem bez jakichkolwiek trudności. Spora część z nich jest w stanie zapłacić za taką umiejętność więcej. Dzięki takiej proporcji – niezwykle korzystnej dla niemieckojęzycznych opiekunów – mogą oni niemal przebierać w ofertach i wybrać dla siebie taką, która koresponduje z ich oczekiwaniami. Tak finansowymi, jak i pozafinansowymi. Chcecie zarabiać więcej? Uczcie się języka!

Specjalistyczne umiejętności z zakresu opieki i nieocenione doświadczenie

W pracy w opiece w Niemczech liczą się także umiejętności z zakresu pielęgnacji osób starszych. Mogą to być zarówno kompetencje zdobyte podczas kursów i szkoleń, jak i dzięki wcześniejszej praktyce. Poziom naszych umiejętności, potrzebny do znalezienia pracy, jest bardzo różny. Czasem wręcz znikomy – jeśli opieka dotyczy osób samodzielnych, które potrzebują jedynie wsparcia przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Czasem bardzo duży – w przypadku seniorów niepełnosprawnych lub mocno schorowanych, potrzebujących specyficznego rodzaju troski. Wyższe kompetencje to większa możliwość znalezienia zlecenia, także takiego, które może będzie trudniejsze, ale także proporcjonalnie to zaangażowania w pracę – lepiej płatne. Opiekunki w Niemczech, jeśli chcą dobrze zarabiać, mogą więc się dokształcać. Na rynku znaleźć można szereg kursów i szkoleń, ale cenna będzie także wiedza, którą zdobyć można samodzielnie. Choćby ta dotycząca diety dopasowanej do konkretnych schorzeń.

 

Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze o doświadczeniu. Choć z pozoru wydaje się to oczywiste, często zapominamy, że praca opiekunki w Niemczech to poniekąd zawód jak każdy inny. Oznacza to, że także w tej branży liczą się kompetencje zdobyte podczas poprzednich zleceń lub wykonywania czynności opiekuńczych na przykład na rzecz własnej rodziny. Jeśli więc dopiero zaczynamy swoją karierę w tym zawodzie i nie otrzymamy od razu bardzo dobrej propozycji, nie warto się denerwować. Dajmy sobie czas na zdobycie doświadczenia. Wraz z nim oferty pracy będą bardziej atrakcyjne, a zarobki opiekunek osób starszych – wyższe.

 

Przeczytaj artykuł na temat zarobków opiekunek w Niemczech w 2020!

 

Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

Czy praca w opiece jest pracą dla młodych ludzi?

W czasach starzenia się społeczeństw siła ludzi młodszych potrzebna jest nie tylko w branżach, których celem są produkcja i rozwój, ale i w sektorze usług, które konieczne są dla szczęśliwej i godnej starości pokoleń minionych, przeżywających teraz swoją jesień życia.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech - praca czy poświęcenie?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech - praca czy poświęcenie?

Wśród rodzin niemieckich funkcjonuje pogląd, że ze względu na mentalność i  wychowanie rodzinne Polacy mają więcej szacunku do osób starszych i empatii dla potrzebujących, słabszych, chorych, niż ma to miejsce w  przypadku obywateli z państw zachodniej Europy.

Czy praca opiekuna osób starszych jest pracą z przyszłością?

Czy praca opiekuna osób starszych jest pracą z przyszłością?

Jedną z podstawowych cech rynku pracy jest jego zmienność. Kiedyś trendy w zakresie tzw. zawodów przyszłości zmieniały się wolniej. Dziś zmiany te są coraz szybsze.

Praca w Niemczech od zaraz - jak znaleźć pracę od zaraz?

Praca w Niemczech od zaraz - jak znaleźć pracę od zaraz?

Według dość ostrożnych szacunków u naszych zachodnich sąsiadów brakuje około 17 tysięcy pracowników branży opiekuńczej. Z tych statystyk wynika jedno – praca dla opiekunek w Niemczech jest.

Premia za polecenie

Premia za polecenie

Premia 1000+ dla opiekunek CareWork. Poleć nas koleżance!

Zarobki opiekunki w Carework. Jak zarobić więcej?

Zarobki opiekunki w Carework. Jak zarobić więcej?

Osoby zatrudnione w charakterze opiekunki osób starszych w Niemczech chciałyby otrzymywać dobre wynagrodzenie. To normalne. Ale jak skutecznie wynegocjować korzystniejsze warunki finansowe? Jakie argumenty będą istotne? To pytania, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed spotkaniem z pracodawcą.

Ile zarabiają opiekunki w Niemczech 2020?

Ile zarabiają opiekunki w Niemczech 2020?

"Ponad dwa tysiące brutto zarabiają zwykle osoby opiekujące się na stałe seniorami w Polsce. Za granicą kilka razy więcej – mówią przedstawiciele agencji rekrutujących do pracy na rynku usług opiekuńczych". O różnicach w warunkach zatrudnienia w opiece pisze Gazeta Wyborcza.  

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.