Ile zarabia opiekunka w Niemczech?

Komentarze na temat zarobków opiekunów osób starszych w Niemczech to niemal codzienność. Niestety, nie zawsze są to sądy pozytywne. Głównie dlatego, że zawód opiekuna charakteryzuje się sporym rozwarstwieniem wynagrodzeń. Mówiąc wprost, niektóre osoby zarabiają wyraźnie więcej lub mniej niż inne, na pozór wykonujące taką samą pracę. No właśnie – na pozór. Zakres obowiązków jest bowiem pierwszym i podstawowym (ale nie jedynym) czynnikiem wpływającym na zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech.

Zlecenie zleceniu nierówne

Praca dla opiekunek w Niemczech charakteryzuje się różnorodnością. Każdy dom jest inny, a każdy podopieczny ma specyficzne wymagania. Najprzyjemniejsze zlecenia to oczywiście te, w ramach których wyjeżdżamy wspierać w zadaniach dnia codziennego osobę niemal całkowicie samodzielną. Taką, która nie ma problemów z poruszaniem się czy higieną, a my potrzebni jesteśmy niemal wyłącznie do dotrzymywania towarzystwa czy przyniesienia zakupów. Potem jest już ciężej, a każda z tych ewentualnych „niedogodności” może wpłynąć na wysokość wynagrodzenia. Wyższa stawka obowiązywać będzie w domach, w których seniorowi należy pomóc podczas mycia oraz zmieniać pieluchy. Najwyższa podczas pracy z osobami niesamodzielnymi, niepełnosprawnymi, leżącymi.

 

Na zarobki opiekunek osób starszych wpływają także inne, czasem bardzo drobne czynniki. Przykładowo, istotne może być usytuowanie miejsca pracy (duże miasto, mała wieś), wymiar czasu wolnego, ilość obowiązków związana choćby z wielkością domu czy też takie dodatkowe zadania, jak opieka nad zwierzętami podopiecznych. Nie bez znaczenia może być charakter seniora, szczególnie wtedy, kiedy z jego trudnego usposobienia wynikają kłopoty rodziny w znalezieniu opiekunki na stałe.

 

Oczywiście łatwo zrozumieć, że każdej osobie wykonującej zawód opiekunki w Niemczech marzy się sytuacja idealna – proste zlecenie z tylko podstawowymi obowiązkami z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego, miła starsza pani bez humorów, a wynagrodzenie w górnym przedziale. My wszystkim takiej pracy życzymy. Tym w czepku urodzonym może się ono przytrafić. Niestety szczęście to jest tyleż miłe, co rzadkie. Jeśli więc szczególnie zależy Wam na wyższych zarobkach, szybko może okazać się, że wasze obowiązki będą trudniejsze niż kiedyś i będzie ich więcej. Decyzja zawsze jest indywidualna.

Zarobki opiekunek osób starszych a znajomość języka

Jeśli zastanawiacie się, co zrobić, aby wasze zarobki w opiece w Niemczech były wyższe, polecamy inwestycję w siebie, czyli naukę języka. Jeśli zdecydujesz „szukam pracy jako opiekunka” najpierw wybierz się na kurs niemieckiego lub ucz się samodzielnie. Nie da się ukryć: drugim najistotniejszym czynnikiem wpływającym na zarobki opiekunki w Niemczech jest stopień znajomości języka niemieckiego.

 

Osoby, które płynnie porozumiewają się w języku Goethego, mają dużo większe szanse nie tylko na znalezienie lepiej płatnego zlecenia, ale też na wybranie takiej pracy, która najbardziej odpowiadać będzie ich indywidualnym preferencjom. Jak wygląda to w praktyce? Uchylamy rąbka tajemnicy. Wśród pracujących w Niemczech opiekunek i opiekunów osób starszych jedynie niewielka część poszczycić może się biegłą znajomością języka niemieckiego, trochę większa jest grupa osób z zaawansowanym niemieckim.

 

Z drugiej strony mamy rzeszę niemieckich klientów, którzy najchętniej widzieliby w swoim domu kogoś, kto posługuje się ich rodzimym językiem bez jakichkolwiek trudności. Spora część z nich jest w stanie zapłacić za taką umiejętność więcej. Dzięki takiej proporcji – niezwykle korzystnej dla niemieckojęzycznych opiekunów – mogą oni niemal przebierać w ofertach i wybrać dla siebie taką, która koresponduje z ich oczekiwaniami. Tak finansowymi, jak i pozafinansowymi. Chcecie zarabiać więcej? Uczcie się języka!

Specjalistyczne umiejętności z zakresu opieki i nieocenione doświadczenie

W pracy w opiece w Niemczech liczą się także umiejętności z zakresu pielęgnacji osób starszych. Mogą to być zarówno kompetencje zdobyte podczas kursów i szkoleń, jak i dzięki wcześniejszej praktyce. Poziom naszych umiejętności, potrzebny do znalezienia pracy, jest bardzo różny. Czasem wręcz znikomy – jeśli opieka dotyczy osób samodzielnych, które potrzebują jedynie wsparcia przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Czasem bardzo duży – w przypadku seniorów niepełnosprawnych lub mocno schorowanych, potrzebujących specyficznego rodzaju troski. Wyższe kompetencje to większa możliwość znalezienia zlecenia, także takiego, które może będzie trudniejsze, ale także proporcjonalnie to zaangażowania w pracę – lepiej płatne. Opiekunki w Niemczech, jeśli chcą dobrze zarabiać, mogą więc się dokształcać. Na rynku znaleźć można szereg kursów i szkoleń, ale cenna będzie także wiedza, którą zdobyć można samodzielnie. Choćby ta dotycząca diety dopasowanej do konkretnych schorzeń.

 

Na zakończenie warto wspomnieć jeszcze o doświadczeniu. Choć z pozoru wydaje się to oczywiste, często zapominamy, że praca opiekunki w Niemczech to poniekąd zawód jak każdy inny. Oznacza to, że także w tej branży liczą się kompetencje zdobyte podczas poprzednich zleceń lub wykonywania czynności opiekuńczych na przykład na rzecz własnej rodziny. Jeśli więc dopiero zaczynamy swoją karierę w tym zawodzie i nie otrzymamy od razu bardzo dobrej propozycji, nie warto się denerwować. Dajmy sobie czas na zdobycie doświadczenia. Wraz z nim oferty pracy będą bardziej atrakcyjne, a zarobki opiekunek osób starszych – wyższe.

 

Przeczytaj artykuł na temat zarobków opiekunek w Niemczech w 2020!

Zdjęcie autora artykułu - Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

Zobacz również: