Wiele czynników wskazuje na to, że praca dla opiekunek w Niemczech nie tylko jest, ale będzie jej coraz więcej. Jest to następstwem dwóch prostych faktów.

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunek?

 

Pierwszy z nich dotyczy demografii, a konkretnie zachodzącego w niemal wszystkich państwach europejskich procesu starzenia się społeczeństwa. Mówiąc najprościej sprowadza się on do tego, że w naszych krajach mamy coraz więcej osób w wieku poprodukcyjnym, niepracujących emerytów, a coraz mniej ludzi młodych.

 

Drugim czynnikiem powodującym duże zapotrzebowanie na opiekunki w Niemczech jest wydłużanie się długości życia przeciętnego Europejczyka. Żyjemy zdrowiej i bardziej świadomie, medycyna z roku na rok jest na wyższym poziomie, wiele chorób potrafimy skutecznie leczyć lub przynajmniej spowolnić ich postęp. Bezpośrednią konsekwencją medycznego postępu jest większa liczba osób osiągających wiek senioralny, z których część – czasem tylko ze względu na wiek, czasem także przez różnego rodzaju schorzenia – potrzebuje opiekunki . Niemcy zresztą niezbyt chętnie wykonują tą pracę, podobnie jak osoby młode. To łącznie stanowi niezbity dowód na dużą dostępność opiekunki. Niemcy

Gdzie opiekunki w Niemczech szukać mogą zatrudnienia?

Fakt, że u naszych zachodnich sąsiadów mamy duże zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych powoduje, że praca w Niemczech od zaraz jest dostępna. Jak jednak ją znaleźć. Najlepiej szukając wielotorowo.

 

Najwięcej aktualnych i sprawdzonych ofert pracy znajdziecie oczywiście w firmach, które profesjonalnie zajmują się opieką. Jeśli zależy Wam na szybkim wyjeździe warto skontaktować się z taką firmą i poinformować, że zależy nam na szybkim wyjeździe. Często może okazać się, że praca faktycznie dostępna jest od zaraz, albo okres oczekiwania na zlecenie będzie bardzo krótki.

 

Druga opcja to poszukiwania na własną rękę, które rozpocząć możemy od najprostszego, czyli wpisania w popularną wyszukiwarkę hasła „…szukam pracy jako opiekunka…”. Pamiętajmy jednak, aby każdą znalezioną ofertę dokładnie sprawdzić i podejść do niej z dystansem. Niestety oszustwa wciąż się zdarzają, w każdej branży. Upewnijmy się, czy proponowana praca jest legalna i czy osoba lub firma, która zachęca do jej podjęcia, faktycznie istnieje. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Nawet jeśli bardzo chcemy wyjechać jak najszybciej, zadbajmy o to, aby pobyt i powrót przebiegły bez przykrych niespodzianek.

 

Praca w Niemczech od zaraz – koszty i konsekwencje

Poszukując pracy „na wczoraj” musimy oczywiście liczyć się z tym, że nie zawsze będzie to nasze wymarzone zlecenie. Cóż, coś za coś. Jeśli jednak faktycznie z jakichkolwiek powodów naszym podstawowym priorytetem jest szybki wyjazd, może damy radę tym zaraz zagryźć zęby. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wśród oferowanych nam zleceń spodziewać się takich, które trudniej obsadzić, choćby ze względu na niższe wynagrodzenie, gorsze warunki, cięższą pracę.

 

Oczywiście najłatwiej pracę znajdzie taka opiekunka, która ma szerokie kwalifikacje i duże doświadczenie, a tym samym większa liczba potencjalnych pracodawców będzie zainteresowana jej zatrudnieniem. Można więc powtórzyć to, co chyba oczywiste. Im lepiej znamy język niemiecki, im szerszy zakres umiejętności sprawowania opieki nad osobami ze specyficznymi schorzeniami, wymagającymi specjalistycznej pomocy – tym większa szansa na możliwość wyboru zlecenia oraz większe zapotrzebowania na nasze usługi na rynku pracy. W razie konieczności szybkiego wyjazdu, warto być przygotowanym i dokształcić się wcześniej.

 

Na koniec jeszcze jedno. Choć praca w Niemczech od zaraz jest dostępna i możliwa do zdobycia, my osobiście zachęcamy do jej bardziej rozważnego poszukiwania. Jeśli damy sobie czas, pozwolimy firmie na dokładne przeanalizowanie naszych umiejętności i sytuacji u wybranych podopiecznych, może już za pierwszym razem uda nam się znaleźć takie zlecenie, na którym poczujemy się jak w domu.

 

Anna Adamczyk

Anna Adamczyk

W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Człowiek w wieku podeszłym wymaga szczególnej pomocy oraz opieki. Wiek często niesie ze sobą ograniczenia przy wykonywaniu codziennych czynności. Osoby starsze są wówczas zdane na opiekę oraz pomoc innych.  Ze względu na efekt starzenia się społeczeństwa, Niemcy coraz częściej decydują się na opiekunki z Polski.

Czy otrzymam pracę bez znajomości języka niemieckiego?

Czy otrzymam pracę bez znajomości języka niemieckiego?

Niestety, oferty pracy bez znajomości języka niemieckiego zdarzają się rzadko. Łatwiej zdobyć pracę, jeżeli opanuje się język w stopniu podstawowym. Dodatkowo znajomość języka niesie za sobą szereg wymiernych korzyści (np. wyższe wynagrodzenie). Nie oznacza to jednak, że oferty bez języka nie...

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Dlaczego warto zostać opiekunką w Niemczech

Kilka lat temu przyszła do biura pani Krystyna. Wyglądała na lekko wystraszoną, pytała o pracę w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech. Jej mąż stracił pracę, ona kiedyś pracowała jako sprzedawczyni.

Opiekunka w Niemczech - legalna praca a praca na czarno

Opiekunka w Niemczech - legalna praca a praca na czarno

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wiąże się z podjęciem decyzji, w jaki sposób dana osoba chce być zatrudniona. Często wybór pomiędzy legalną pracą a zatrudnieniem „na czarno” nie jest łatwy. Najlepiej przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” jeszcze przed wyjazdem.

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Praca opiekunki osoby starszej nie jest łatwa, natomiast jej wykonywanie za granicą jest jeszcze trudniejsze. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed problemami związanymi z pracą w innym kraju? Jak spokojnie pracować jako opiekun osoby starszej w Niemczech?

Szukam pracy jako opiekunka, czyli o tym, jak znaleźć wymarzoną pracę

Szukam pracy jako opiekunka, czyli o tym, jak znaleźć wymarzoną pracę

Zadanie „Dzień dobry, szukam pracy jako opiekunka…” bardzo często wybrzmiewa w oddziałach firmy CareWork. Mailowo, telefonicznie i osobiście zgłaszają się do nas panie i panowie zainteresowani wyjazdem do Niemiec.