Według dość ostrożnych szacunków u naszych zachodnich sąsiadów brakuje około 17 tysięcy pracowników branży opiekuńczej. Z tych statystyk wynika jedno – praca dla opiekunek w Niemczech jest.
Wiele czynników wskazuje na to, że praca dla opiekunek w Niemczech nie tylko jest, ale będzie jej coraz więcej. Jest to następstwem dwóch prostych faktów.
Pierwszy z nich dotyczy demografii, a konkretnie zachodzącego w niemal wszystkich państwach europejskich procesu starzenia się społeczeństwa. Mówiąc najprościej sprowadza się on do tego, że w naszych krajach mamy coraz więcej osób w wieku poprodukcyjnym, niepracujących emerytów, a coraz mniej ludzi młodych.
Drugim czynnikiem powodującym duże zapotrzebowanie na opiekunki w Niemczech jest wydłużanie się długości życia przeciętnego Europejczyka. Żyjemy zdrowiej i bardziej świadomie, medycyna z roku na rok jest na wyższym poziomie, wiele chorób potrafimy skutecznie leczyć lub przynajmniej spowolnić ich postęp. Bezpośrednią konsekwencją medycznego postępu jest większa liczba osób osiągających wiek senioralny, z których część – czasem tylko ze względu na wiek, czasem także przez różnego rodzaju schorzenia – potrzebuje opiekunki . Niemcy zresztą niezbyt chętnie wykonują tą pracę, podobnie jak osoby młode. To łącznie stanowi niezbity dowód na dużą dostępność opiekunki.
Fakt, że u naszych zachodnich sąsiadów mamy duże zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych powoduje, że praca w Niemczech od zaraz jest dostępna. Jak jednak ją znaleźć. Najlepiej szukając wielotorowo.
Najwięcej aktualnych i sprawdzonych ofert pracy znajdziecie oczywiście w firmach, które profesjonalnie zajmują się opieką. Jeśli zależy Wam na szybkim wyjeździe warto skontaktować się z taką firmą i poinformować, że zależy nam na szybkim wyjeździe. Często może okazać się, że praca faktycznie dostępna jest od zaraz, albo okres oczekiwania na zlecenie będzie bardzo krótki.
Druga opcja to poszukiwania na własną rękę, które rozpocząć możemy od najprostszego, czyli wpisania w popularną wyszukiwarkę hasła „…szukam pracy jako opiekunka…”. Pamiętajmy jednak, aby każdą znalezioną ofertę dokładnie sprawdzić i podejść do niej z dystansem. Niestety oszustwa wciąż się zdarzają, w każdej branży. Upewnijmy się, czy proponowana praca jest legalna i czy osoba lub firma, która zachęca do jej podjęcia, faktycznie istnieje. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Nawet jeśli bardzo chcemy wyjechać jak najszybciej, zadbajmy o to, aby pobyt i powrót przebiegły bez przykrych niespodzianek.
Poszukując pracy „na wczoraj” musimy oczywiście liczyć się z tym, że nie zawsze będzie to nasze wymarzone zlecenie. Cóż, coś za coś. Jeśli jednak faktycznie z jakichkolwiek powodów naszym podstawowym priorytetem jest szybki wyjazd, może damy radę tym zaraz zagryźć zęby. Pamiętajmy jednak o tym, żeby wśród oferowanych nam zleceń spodziewać się takich, które trudniej obsadzić, choćby ze względu na niższe wynagrodzenie, gorsze warunki, cięższą pracę.
Oczywiście najłatwiej pracę znajdzie taka opiekunka, która ma szerokie kwalifikacje i duże doświadczenie, a tym samym większa liczba potencjalnych pracodawców będzie zainteresowana jej zatrudnieniem. Można więc powtórzyć to, co chyba oczywiste. Im lepiej znamy język niemiecki, im szerszy zakres umiejętności sprawowania opieki nad osobami ze specyficznymi schorzeniami, wymagającymi specjalistycznej pomocy – tym większa szansa na możliwość wyboru zlecenia oraz większe zapotrzebowania na nasze usługi na rynku pracy. W razie konieczności szybkiego wyjazdu, warto być przygotowanym i dokształcić się wcześniej.
Na koniec jeszcze jedno. Choć praca w Niemczech od zaraz jest dostępna i możliwa do zdobycia, my osobiście zachęcamy do jej bardziej rozważnego poszukiwania. Jeśli damy sobie czas, pozwolimy firmie na dokładne przeanalizowanie naszych umiejętności i sytuacji u wybranych podopiecznych, może już za pierwszym razem uda nam się znaleźć takie zlecenie, na którym poczujemy się jak w domu.
Anna Adamczyk
W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.