Choć każdy podopieczny jest inny, doświadczone opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech z łatwością mogą wskazać choroby najczęściej u nich występujące. Lista ta jest niestety długa i obejmuje zarówno mniej, jak i bardziej dotkliwe schorzenia. Podejmując się pracy w opiece w Niemczech warto poznać symptomy typowych chorób i potrzeby osób nimi dotkniętych, co na pewno ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków.
Rozwój i przebieg dny moczanowej u seniorów jest bardziej skomplikowany niż u młodszych pacjentów. Ma na to wpływ ogólny stan – gorsza kondycja zdrowotna, wielochorobowość, mniejsza zdolność do regeneracji oraz niska aktywność fizyczna i niewłaściwe odżywianie.
Udar mózgu bardzo często dotyka osoby w podeszłym wieku. Niestety zagraża zdrowiu i życiu – jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności i śmierci w Polsce. Jak rozpoznać udar i postępować z rekonwalescentem?
Grzybica skóry może dotknąć każdego, ale niektóre osoby są szczególnie narażone na zakażenie. Taką grupą wysokiego ryzyka są osoby starsze. Jest to związane z występowaniem u nich chorób ogólnoustrojowych, które osłabiają organizm. Jak zatem rozpoznać i leczyć objawy grzybicy u osoby starszej, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie?
Starzenie się populacji to jeden z najważniejszych problemów demograficznych w wielu krajach na całym świecie. Wraz z postępem medycyny, ludzie żyją coraz dłużej, co niesie ze sobą wyzwania związane z opieką nad coraz większą liczbą osób starszym. Jednym z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych występujących u osób starszych jest zespół kruchości.
Choć nowotwory atakują osoby w różnym wieku, to jednak ryzyko zachorowania wzrasta wraz z upływem lat. Około 60–70% pacjentów onkologicznych to osoby po 60. roku życia, a w ciągu najbliższych 15–20 lat liczba rozpoznanych przypadków raka w tej grupie wiekowej może się nawet podwoić.
Od czasu do czasu każdy z nas ma gorszy dzień. Obniżony nastrój może pojawić się w związku z jakimś wydarzeniem lub bez widocznej przyczyny. Jeden dzień złego samopoczucia to jeszcze nie depresja. Ale jeśli takie dni zamieniają się w tygodnie, powinna zapalić się nam lampka alarmowa.
Epilepsja, czyli inaczej padaczka, to choroba neurologiczna, na którą coraz częściej chorują osoby starsze. Szacuje się, że jest to trzecia pod względem częstości występowania choroba układu nerwowego u osób powyżej 65 roku życia. Na świecie choruje na nią około 50 mln osób. Liczba ta niestety ciągle rośnie, dlatego warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i reagować. Ta wiedza szczególnie przyda się w pracy w opiece.
Upadki zdarzają się każdemu. Dzieciom i osobom młodym kojarzą się jedynie z chwilą bólu bez większych komplikacji. W przeciwieństwie do nich osoby starsze podczas upadku ponoszą większe konsekwencje. Może skończyć się on dla nich poważnym urazem fizycznym, rozwinięciem tak zwanego zespołu poupadkowego, a nawet śmiercią.
Zapalenie płuc dla osób starszych często brzmi jak wyrok. Dla seniorów to choroba bardzo niebezpieczna, która charakteryzuje się podstępnym przebiegiem i nietypowymi objawami. Dlatego istotne jest jak najwcześniejsze jej rozpoznanie.
Nerki starzeją się i chorują jak inne narządy. Niewydolność nerek to stan, gdy przestają one prawidłowo spełniać swoją rolę. Na czym polega opieka nad podopiecznym cierpiącym na przewlekłą chorobę nerek?
Postęp choroby Alzheimera zmienia osobowość i negatywnie wpływa na sprawność umysłową podopiecznych. Opiekując się osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera, warto wiedzieć, jak z nią współpracować. Kluczem jest uważna obserwacja i próba wypracowania zasad postępowania.
Zaparcia to przykra dolegliwość, na którą cierpią najczęściej osoby starsze i obłożnie chore. Mogą być wynikiem przewlekłych schorzeń, ale także efektem nieprawidłowej diety czy braku aktywności fizycznej. Sprawdź, jak definiuje się zaparcia, poznaj najczęstsze przyczyny ich występowania i dowiedz się, jak można im przeciwdziałać.
Biegunka jest nie tylko nieprzyjemną przypadłością ze strony układu pokarmowego. Nieleczona u osób starszych, szczególnie w swojej ostrej lub przewlekłej postaci, prowadzi do odwodnienia, które może być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia seniora.
Omdlenia to niestety poważny i wcale nierzadki problem u osób starszych, który budzi niepokój, zarówno u podopiecznych, jak i ich opiekunów. Sprawdź, jak prawidłowo zareagować, kiedy senior straci przytomność.
Wzrok jest dla człowieka bardzo ważnym zmysłem. Niestety z wiekiem słabnie, oczy chorują, co ma wpływ na funkcjonowanie – poruszanie się i wykonywanie zwykłych czynności. Opiekując się seniorami, dobrze znać najczęstsze choroby oczu i wiedzieć, czym się charakteryzują.
Opiekunowie seniorów wiedzą, że proces starzenia się jest naturalny, a starość rządzi się swoimi prawami. Powinni wiedzieć również, że wiele zachowań podopiecznych wynika bezpośrednio lub wiąże się ze stanem zdrowia.
Upadki to niestety duże zagrożenie dla zdrowia a nawet życia seniorów. Warto wiedzieć, jakie są ich przyczyny i jak można zniwelować ryzyko wypadków w domu.
Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na problemy ze snem – trudności z zaśnięciem, częste wybudzanie się, wczesne budzenie lub niską jakość snu. Większość przypadków ma jednak charakter wtórny, a więc można im zaradzić.
W chorobie Parkinsona postępujące zwyrodnienie komórek w mózgu doprowadza stopniowo do utraty samodzielności. Poza objawami związanymi ze sprawnością ruchową i intelektualną, chorych często dotykają również inne problemy zdrowotne – w tym niedożywienie.
Seniorzy są szczególnie narażeni na odwodnienie. Powodów jest kilka – upał, przyjmowane leki, ale również niechęć do spożywania płynów, zmniejszone pragnienie, problemy komunikacyjne, zapominanie a nawet… strach lub wstyd.
Każdy z nas ma codziennie kontakt z wieloma bakteriami, wirusami, grzybami. Przed większością z nich nasz organizm potrafi się obronić. Niestety nie jest w stanie uchronić nas przed wszystkim, dlatego warto pamiętać, że odpowiedzialne zachowanie to podstawa profilaktyki.
Postęp współczesnej medycyny spowodował, że nawet po ciężkim złamaniu w obrębie stawu biodrowego, wciąż mamy dużą szansę na odzyskanie sprawności ruchowej.
Starość to ciągłe stykanie się z różnorodnymi dolegliwościami. Część z nich nie ma większego związku z wiekiem i dotknąć może każdego z nas, ale większość jest mocno skorelowana z upływem czasu.
Potocznie mówi się, że Alzheimer to zanik mózgu. Nie brzmi to może zbyt medycznie, a nawet trochę strasznie, ale niestety w tym stwierdzeniu jest sporo prawdy.