Osoby pracujące w branży opiekuńczej cechuje wyjątkowa cierpliwość i wyrozumiałość. Opiekunowie seniorów wiedzą, że proces starzenia się jest naturalny, a starość rządzi się swoimi prawami. Powinni wiedzieć również, że wiele zachowań podopiecznych wynika bezpośrednio lub wiąże się ze stanem zdrowia i przygotować się do swoich obowiązków.
Praca z seniorami przynosi życiową mądrość – pokorę i szacunek wobec starości. Niestety jesień życia bywa czasem trudnym. Z reguły oznacza stopniową utratę zdrowia, sprawności i samodzielności. Bez wątpienia towarzyszenie seniorom w ich codzienności pozwala zaobserwować i zrozumieć wiele aspektów starzenia się.
Podczas swojej pracy opiekunowie osób starszych – osoby, które mają naturalne predyspozycje do pomagania innym, niejednokrotnie spotykają się z sytuacjami dla siebie nowymi. Nie ma bowiem dwóch takich samych zleceń i gotowych rozwiązań na postępowanie z podopiecznymi. Na szczęście dostępne są materiały edukacyjne, szkolenia i artykuły na temat specyfiki branży opiekuńczej.
Praca w opiece to nie tylko wykonywanie obowiązków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. To przede wszystkim zapewnianie wsparcia i towarzyszenie seniorowi na co dzień. Właśnie dlatego każdy opiekun, dla komfortu swojej pracy, powinien zapoznać się z częstymi problemami w opiece nad seniorami, znać typowe schorzenia osób starszych i wiedzieć, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, które są powiązane ze stanem zdrowia podopiecznych.
Świadomość, wiedza i doświadczenie sprawiają, że opiekunowie czują się z swojej pracy pewniej, są w stanie odnaleźć się w różnych warunkach oraz rozwiązywać problemy i pozytywnie rozwijać relacje z podopiecznymi. Warto zatem stawiać na rozwój i czytać, ale również rozmawiać i wymieniać opinie z koleżankami i kolegami po fachu.
Starzenie się to nie tylko pojawienie się zmarszczek, siwych włosów i mniejsza sprawność. Z wiekiem słabnie cały organizm, przede wszystkim organy wewnętrzne. U osób w podeszłym wieku częściej występują określone choroby. Określa się je jako typowe schorzenia wieku starczego.
Wśród chorób, na które często cierpią seniorzy wymienić można między innymi: chorobę Parkinsona, chorobę Alzheimera, cukrzycę typu 2, nadciśnienie, reumatyzm i artretyzm, osteoporozę, zaćmę i jaskrę. Choroby te oraz przyjmowane na nie leki wpływają nie tylko na samopoczucie seniora. Czasami mogą zmieniać nastrój i powodować nietypowe postępowanie podopiecznego. Szczególnie dotyczy to chorób otępiennych.
Firma CareWork przygotowała kolejne materiały szkoleniowe dla osób wykonujących pracę opiekuna i wszystkich zainteresowanych tematami opiekuńczymi. Tym razem, po szkoleniach na temat elementów etyki w opiece, prewencji urazów kręgosłupa („Jak pracować, żeby nie żałować?”) oraz pomocnych w opiece sprzętów, elementów wyposażenia, urządzeń, przyrządów i akcesoriów, przyszedł czas na kompleksowe materiały szkoleniowe na temat typowych schorzeń osób starszych.
Pierwsze szkolenie z nowego cyklu poświęcono bardzo ważnemu i trudnemu zagadnieniu, jakim jest opieka nad osobami cierpiącymi na chorobę Parkinsona. Szkolenie w dwóch częściach można pobrać w formie dokumentów do samodzielnej nauki. Pierwsza część szkolenia obejmuje podstawy wiedzy i słownik, druga wybrane zagadnienia opiekuńcze z przykładami.
Prezentacje dostępne są również w bezpłatnej dla współpracowników CareWork aplikacji app.carework.pl. Na użytkowników aplikacji CareWork czeka również test, za rozwiązanie którego można otrzymać aż 10 punktów w programie lojalnościowym „Pomagaj – Korzystaj”. Punkty za szkolenia zawodowe, naukę języka niemieckiego oraz za pracę w Niemczech i w Polsce można wymieniać na atrakcyjne nagrody z katalogu CareWork.
Choroba Parkinsona powoduje nieodwracalne zmiany degeneracyjne w mózgu. Na ich skutek poza objawami ruchowymi, takimi jak: spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe i zaburzenia chodu i postawy, występują także objawy pozaruchowe – na przykład: apatia, depresja, lęki, omamy, urojenia, zaparcia, częstomocz, zaburzenia snu i bóle. Choroba może przebiegać w bardzo różny sposób i niestety jest lekooporna, dlatego bez wątpienia stawia przed opiekunem wiele wyzwań.
Osoba zajmująca się podopiecznym chorującym na Parkinsona ma wiele niełatwych czynności opiekuńczych do wykonania. Obejmują one między innymi: pomoc w poruszaniu się, pomoc przy myciu i ubieraniu, pomoc związaną z czynnościami fizjologicznymi i higienicznymi, pomoc w spożywaniu posiłków, zasypianiu. Zadania te są utrudnione przez występujące u chorego drżenie i sztywność.
U chorych na Parkinsona można zaobserwować również nietypowe zachowania, które często bywają skutkami ubocznymi leczenia. Wśród nich wymienić można: zachowania impulsywne, zachowania przymusowe, lęki i depresje oraz psychozy. Warto wiedzieć, czy i jak można sobie z nimi poradzić.
Szkolenie CareWork na temat choroby Parkinsona stara się przedstawić opiekunom typowe objawy choroby, przedstawia przykładowe problemy wraz ze sposobami postępowania. Opiekunowie nie powinni obawiać się jednak, że podczas opieki nad chorym na Parkinsona będą stykali się ze wszystkimi z nich. Nie każdy przypadek choroby jest trudny, wielu podopiecznych dobrze reaguje na zastosowaną terapię.
Na początku października odbyło się pierwsze e-szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Omówiony został temat Patientenverfügung, czyli testamentu życia.
Bóle kręgosłupa to przypadłość, na którą cierpi część opiekunów osób starszych. Często ma to związek z przeciążeniami, które występują podczas wykonywania obowiązków związanych z opieką. Na szczęście można je ograniczyć przestrzegając zasad, planując czynności i stosując określone...
Bez wątpienia praca opiekuna osób starszych i niesamodzielnych w Niemczech jest trudnym zajęciem. Na szczęście istnieją pomoce, które ułatwiają nieco wykonywanie codziennych obowiązków związanych z opieką. Sprawdź, gdzie szukać wiedzy.
Siódme i ostatnie już szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” poświęcone było obowiązkom opiekuna w sytuacji śmierci podopiecznego.
Szóste szkolenie z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” dotyczyło pozornie łatwego tematu, jakim jest umiejętne zarządzanie budżetem domowym (Haushaltsgeld) przez opiekunów osób starszych w Niemczech.
Jak zwracać się do podopiecznych chorych na demencję? Jakie formy są odpowiednie? Czy dopuszczalne jest mówienie do seniorów na „Ty”? Do kogo należy decyzja o sposobie zwracania się? Odpowiedzi na te pytania chcieli poznać uczestnicy kolejnego e-szkolenia CareWork.
Czwarte e-szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” dotyczyło, ważnej z punktu widzenia etyki w zawodzie opiekuna osób starszych i niesamodzielnych, kwestii przyjmowania upominków i prezentów od podopiecznych chorych na demencję. Relacja jest już dostępna!
Trzecie już e-szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” dotyczyło funkcjonowania opiekuna prawnego (gesetzlicher Betreuer). Relacja jest już dostępna!
Kolejne e-szkolenie CareWork z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” dotyczyło Vorsorgevollmacht, czyli pełnomocnictwa prewencyjnego. Zobacz relację.
Samodzielna nauka języka niemieckiego może być skuteczna! Zobacz, jak zacząć kurs w domu.