Cykl szkoleń CareWork

Szkolenia z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” poruszają wybrane problemy związane z etyką w pracy opiekunów osób starszych w Niemczech.  Celem kursów jest omówienie z opiekunami interesujących i kontrowersyjnych kwestii, które dotyczą ich pracy oraz przekazanie wiedzy w przystępnej i lekkiej formie. Szkolenia przygotowano w odcinkach, które poświęcono różnym tematom. 

Patientenverfügung – testament życia

Pierwsze e-szkolenie dotyczyło Patientenverfügung, czyli dyspozycji woli pacjenta sporządzanej na wypadek utraty możliwości samostanowienia. Testament życia budzi wiele wątpliwości u opiekunów, ponieważ może wymagać od nich konkretnego zachowania, które może być niezgodne z ich światopoglądem.

 

Mając świadomość nierzadkich dylematów związanych z Patientenverfügung, prowadząca szkolenie Dorota Lewandowska przedstawiła ten szeroki temat w kontekście pracy w opiece.

 

Wśród najważniejszych omówionych aspektów znalazły się:

 

  • Co to jest testament życia?
  • Niemieckie przepisy na temat Patientenverfügung
  • Uporczywe terapie medyczne czy leczenie – jak je odróżnić?
  • Przykładowe oświadczenie z testamentu życia: ogólne, dot. reanimacji, sztucznego odżywiania i podawania płynów, leczenia bólu i objawów choroby, sztucznego oddychania
  • Patientenverfügung a eutanazja
  • Stanowisko kościoła katolickiego
  • Respektowanie Patientenverfügung – polski opiekun i podopieczny z Patientenverfügung
  • Obowiązki opiekuna – to należy robić, co można robić, czego nie można robić?
  • Słowniczek – pomocne niemieckie zwroty

 

Na koniec omówione zostały pytania zadane przez uczestników szkolenia.

Relacja z e-szkolenia Patientenverfügung – testament życia

Zapraszamy do obejrzenia nagrania:

 

 

Autorem prezentacji jest CareWork Sp. z o. o. Sp. k. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części wymaga wskazania autora.

 

Kolejne szkolenia z cyklu „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech” już wkrótce!

 

Zobacz również

CareWork zaprasza na szkolenia

Już wkrótce e-szkolenia z CareWork

Już w październiku startuje otwarty cykl szkoleń on-line „Elementy etyki dla opiekunów osób starszych w Niemczech”. Ciekawe tematy, najważniejsze zagadnienia praktyczne, dużo wiedzy w przystępnej formie.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.