Choroby nowotworowe u osób starszych

Choć nowotwory atakują osoby w różnym wieku, to jednak ryzyko zachorowania wzrasta wraz z upływem lat. Około 60–70% pacjentów onkologicznych to osoby po 60. roku życia, a w ciągu najbliższych 15–20 lat liczba rozpoznanych przypadków raka w tej grupie wiekowej może się nawet podwoić.

Nowotwory u seniorów – objawy

Istnieje wiele rodzajów nowotworów i każdy z nich ma typowe dla siebie objawy. Jednakże można zaobserwować charakterystyczne cechy, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej. U osób w podeszłym wieku często możemy zauważyć zmiany w postaci zaburzeń charakteru. Podopieczny nagle traci dobre samopoczucie, staje się nerwowy, a nawet agresywny. Takie zachowanie może świadczyć o chorobie nowotworowej.


Objawem, na który warto zwrócić uwagę, jest nagła utrata masy ciała. Osoby chorujące na raka z reguły tracą apetyt. Co prawda proces ten może być związany z inną chorobą dlatego nie powinniśmy straszyć podopiecznego, a zaprowadzić do lekarza pod pretekstem rutynowych badań.


Opiekunka na zleceniu powinna zachować czujność onkologiczną, ponieważ to ona przebywa z seniorem najwięcej czasu. W leczeniu nowotworowym bardzo ważny jest czas. Im wcześniej pacjent zgłosi się do lekarza, tym większa szansa, że wyzdrowieje.

Najczęstsze nowotwory u seniorów

Do najczęściej rozpoznawanych u seniorów nowotworów zalicza się:

  • Rak jelita grubego – to rodzaj nowotworu typowy dla osób starszych. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Do głównych czynników ryzyka wystąpienia raka jelita grubego zalicza się również: spożywanie dużej ilości czerwonego mięsa i tłuszczów, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nadwaga i brak aktywności fizycznej. Niestety, rak jelita grubego często jest diagnozowany dopiero w zaawansowanych stadiach, gdy szanse na wyleczenie są mniejsze. Dzieje się tak dlatego, że choroba początkowo może nie dawać charakterystycznych objawów. Dopiero gdy zmiany są duże, obserwuje się np. zmianę częstości wypróżnień, dyskomfort w jamie brzusznej, zmęczenie, zmniejszenia masy ciała, a także obecność krwi w stolcu. Diagnostyka raka jelita grubego obejmuje m.in. testy krwi w kierunku markera nowotworowego, kolonoskopię oraz badanie histopatologiczne próbki guza pobranej podczas kolonoskopii.
  • Rak żołądka – gwałtowny wzrost zachorowań występuje po 80 roku życia. Niestety pacjenci często bagatelizują objawy choroby i zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Do typowych symptomów nowotworu raka żołądka należy: ból w nadbrzuszu, utrata masy ciała, niestrawność, nudności, wzdęcia, brak apetytu oraz smoliste stolce i wymioty. Jeśli opiekunka zauważy te objawy u podopiecznego, niezwłocznie powinna skonsultować je z lekarzem.
  • Rak trzustki – przyczyny rozwoju choroby nie są do końca znane – wiadomo jedynie, że ryzyko zachorowania wśród palaczy jest o około 2–3% wyższe niż u niepalących. Relatywnie częściej chorują natomiast osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą lub przewlekłym zapaleniem trzustki. Objawy raka trzustki zależą m.in. od stopnia zaawansowania choroby oraz umiejscowienia guza w narządzie. Większość guzów jest zlokalizowana w okolicy tzw. głowy trzustki, co wywołuje niedrożność przewodu żółciowego oraz żółtaczkę.
  • Rak płuc – choć wiąże się z paleniem tytoniu, jego ryzyko występowania rośnie wraz z wiekiem. Do najczęstszych symptomów raka płuc należy kaszel. Jako, że na ten rodzaj nowotworu z reguły chorują palacze, którym kaszel towarzyszy na co dzień symptom ten jest przez nich często ignorowany. Należy pamiętać, że kaszel, który trwa powyżej sześciu tygodni, zmienia swój charakter, np. zaczyna pojawiać się w nocy, w ciągu dnia, nie tylko w godzinach porannych, powinien budzić niepokój i stać się impulsem do konsultacji z lekarzem. Do typowych objawów należy także: ból w klatce piersiowej, duszności oraz chrypka.
  • Rak skóry – to najczęściej nowotwór złośliwy. Chorobę zazwyczaj diagnozuje się u osób po 80. roku życia. Należy zwrócić uwagę na każdą brodawkę, pieprzyk, czy znamię. Zdarza się, że zmiana skórna, która może wydawać się nam nieszkodliwa, w rezultacie okazuje się nowotworowa. Dlatego obecności niepokojących zmian skórnych nie wolno lekceważyć!

Nowotwory charakterystyczne dla seniorów

Panowie bardzo często zapadają na nowotwory, które lokalizują się na nerkach lub pęcherzu moczowym. Bardzo często mężczyźni w wieku starczym chorują na raka prostaty. Rak prostaty to choroba obejmująca prostatę, zwaną również sterczem lub gruczołem krokowym. Nowotwór prostaty przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo. W miarę powiększania się guza osoba chora odczuwa parcie na mocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, a także może dochodzić do zastoju moczu w pęcherzu co może skutkować niewydolnością nerek. Ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty rośnie wraz z wiekiem – dlatego tak ważne są regularne badania urologiczne. Zachęcajmy seniorów do regularnej profilaktyki, aby w najgorszym przypadku móc jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Nowotwory charakterystyczne dla seniorek

Panie w podeszłym wieku najczęściej dotyka rak sutka lub nowotwór narządów rodnych. Największe zachorowania na raka sutka występuje u kobiet po 50. roku życia. Dlatego ważne jest, aby panie w tym wieku regularnie się badały. Opiekunki powinny nie tylko przypominać podopiecznym o tym, jak ważne jest badanie piersi, ale same również dbać o swoje zdrowie i regularnie chodzić do lekarza. Do czynników zachorowań zalicza się także: genetyczne uwarunkowanie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także otyłość. W początkowym okresie choroba przebiega zazwyczaj bezobjawowo. W następnej fazie pojawia się swędzenie, mrowienie lub zaczerwienienie wokół sutka, łuszcząca się skóra piersi, spłaszczony sutek, lub wydobywanie się wydzieliny z sutka.

 

Do nowotworów narządów rodnych zaliczamy: raka szyjki macicy, raka jajnika i raka trzonu macicy. Choroby te objawiają się bólem w podbrzuszu, krwawieniem z pochwy poza okresem lub w czasie menopauzy,  powiększeniem się obwodu brzucha. Tak jak w przypadku nowotworu sutka, tak i nowotwory narządów rodnych przez lata mogą rozwijać się bezobjawowo. W tym wypadku niestety kobieta nie jest w stanie samodzielnie wykonać badania piersi. W nowotworach narządów rodnych kluczową rolę ma udział w badaniach przesiewowych polegających na regularnym przeprowadzaniu badań kontrolnych w gabinecie ginekologa.

Leczenie nowotworów u osób w podeszłym wieku

Dane nie są przychylne seniorom – wyniki leczenia w grupie pacjentów starszych są gorsze niż u chorych w młodszym wieku. Osoby starsze często są obciążone chorobami współistniejącymi, obniżoną sprawnością ogólną oraz strachem przed chorobą. Część osób starszych nawet po zauważeniu symptomów nowotworowych ignoruje je w obawie przed spędzeniem ostatnich dni w szpitalu. Wolą odejść z tego świata na własnych warunkach w domu, wśród bliskich. Uważają, że lekarza ze względu na ich starszy wiek i tak nie podejmą odpowiedniego leczenia.

 

Jednakże wiek nie powinien stanowić czynnika dyskwalifikującego z leczenia przeciwnowotworowego. Dlatego, jeśli osoba starsza w naszym otoczeniu choruje na nowotwór należy namówić ją do podjęcia leczenia. Przekonać, że wiek z góry jej nie skreśla. Wręcz przeciwnie, chociaż leczenie osób starszych nie jest tak skuteczne jak u młodych, to wciąż u chorych w ogólnym stanie dobrym skuteczność wyleczenia jest wysoka. Leczenie nowotworowe u osób starszych dobiera się indywidualnie do stanu zdrowia seniora. W końcu nie każdy pacjent przechodzi raka w ten sam sposób i nie każdy trafia do lekarza w tym samym stadium choroby.

 

Zasadniczo u starszych pacjentów z chorobą nowotworową bez poważnych osób współistniejących zaleca się leczenie onkologiczne zgodnie ze standardami postępowania. U pacjentów w złym stanie korzyści z leczenia mogą być wątpliwe. W takiej sytuacji leczenie ma na celu poprawę samopoczucia seniora oraz utrzymanie dobrej jakości życia.

Opieka nad podopiecznym z chorobą nowotworową

Tak jak opisaliśmy w powyższej części artykułu każdy rodzaj nowotworu jest inny, podobnie jak każdy przypadek. Wyjeżdżając do opieki nad osobą chorą na raka, opiekunka powinna liczyć się z tym, że jej rola będzie przede wszystkim polegała na udzielaniu seniorowi psychicznego i emocjonalnego wsparcia.

 

Wyjeżdżając do osoby zmagającej się z chorobą nowotworową, przede wszystkim zapoznaj się z rodzajem choroby i sposobem leczenia. Jeżeli wcześniej nie miałaś doświadczenia z takim przypadkiem, porozmawiaj z innymi opiekunkami. Czerp z ich wiedzy, dowiedz się jak one poradziły sobie w takiej sytuacji.

 

Ważna jest również rozmowa z rodziną oraz otrzymanie zaleceń lekarza. Poznaj harmonogram wizyt. Zadbaj o zdrową dietę, jeżeli senior jest mobilny, a lekarz zaleca aktywność fizyczną zadbaj o to, aby podopieczny tego nie zaniedbywał. Namawiaj seniora do spacerów, czy prostych ćwiczeń. Organizuj wolny czas tak, aby podopieczny nie miał czasu na zamartwianie się i rozmyślanie o chorobie.


Bądź cierpliwa i serdeczna, nawet jeśli nie zawsze zostajesz doceniona. Nowotwór jest chorobą przewlekłą i często ma ciężki przebieg. Leki mogą negatywnie wpłynąć na chorego, zwiększyć jego senności i obniżyć samopoczucie. Nowotworowi towarzyszą często stany depresyjne. Bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z okazywaniem empatii. Nadmierna troska i współczucie mogą przynieść odwrotny efekt od zamierzonego.

 

Zdjęcie autora artykułu - Dorota Lewandowska

Dorota Lewandowska

Pełnomocnik Zarządu ds. jakości w firmie CareWork oraz Redaktor Naczelna portalu i kwartalnika arbeitlandia.eu. Ukończyła politologię na UAM w Poznaniu i posiada uprawnienia do wykonywania zawodu pracownika socjalnego, certyfikowany Fachberater für Betreuung in häuslicher Gemeinschaft, doradca niemieckiego instytutu badawczo-szkoleniowego IQH. W branży opieki nad osobami starszymi w Niemczech pracuje już ponad 20 lat.