Legalnie czy "na czarno" - jak warto pracować w Niemczech?

Nie ma co kryć - obie formy zatrudnienia, zarówno te legalne, które faktycznie można nazwać zatrudnieniem, jak i te nielegalne, które także wiążą się z zarobkowaniem - mają swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Przyjrzyjmy się sprawie z bliska.

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech legalnie

Przede wszystkim legalna praca daje gwarancję warunków zatrudnienia. Wyjeżdżając legalnie mamy pewność, że dana posada rzeczywiście na nas czeka. Podpisując umowę możemy liczyć na stałą, uzgodnioną pensję oraz dotrzymanie warunków umowy. Każda osoba zatrudniona zna i określa przy podjęciu legalnej pracy swoje obowiązki jako opiekuna osób starszych. Ich zakres jest ustalany indywidualnie z agencją na podstawie sytuacji w danej rodzinie i predyspozycji kandydata do pracy. Należy pamiętać, że legalna praca w Niemczech to również gwarancja pomocy na wypadek choroby lub wypadku. Każda opiekunka jest ubezpieczona, co uprawnia ją do korzystania z usług medycznych w Niemczech na takich samych prawach jak obywateli niemieckich.

 

Także w kwestii wynagrodzenia, możemy docenić zalety legalnej pracy w Niemczech. Po pierwsze wysokość pensji jest określona w umowie przed podjęciem pracy. To gwarantuje nam bezpieczeństwo prawne i pewność otrzymania wynagrodzenia. Po drugie – legalna praca to odprowadzane wraz z wynagrodzeniem podatki oraz składki. Daje nam to możliwość pobierania różnego rodzaju świadczeń w trakcie zatrudnienia, a także ma wpływ na wysokość naszej przyszłej emerytury. Poza tym opiekunki osób starszych, które decydują się na legalną pracę i korzystają z pomocy agencji świadczących usługi opiekuńcze, mogą liczyć na wsparcie i pomoc doradców pozostając z nimi w stałym kontakcie.

Podsumowując:

Legalna praca opiekunki osób starszych w Niemczech „opłaca się” w efekcie końcowym bardziej niż praca na czarno w opiece w Niemczech, która wbrew pozorom niesie za sobą ryzyko, niepewną sytuację, nierzadko wielkie rozczarowanie, a czasem nawet zagrożenie dla życia i zdrowia. Warto zamiast już liczyć i wydawać w marzeniach pieniądze, które ktoś nam obiecuje, zastanowić się, czy kwota, którą daje nam firma wpisaną na umowie, nie jest lepsza niż „gruszki na wierzbie”.

Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Jak bezpiecznie pracować jako opiekunka osób starszych?

Praca opiekunki osoby starszej nie jest łatwa, natomiast jej wykonywanie za granicą jest jeszcze trudniejsze. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed problemami związanymi z pracą w innym kraju? Jak spokojnie pracować jako opiekun osoby starszej w Niemczech?

Dlaczego nie warto pracować jako opiekunka 'na czarno'

Dlaczego nie warto pracować jako opiekunka 'na czarno'

W branży opiekuńczej temat pracy "na czarno" pojawia się bardzo często, zbyt często. Sama instytucja pracy w szarej strefie jest zresztą pewnie tak stara, jak zarobki i podatki w ogóle.

Praca w Niemczech od zaraz - jak znaleźć pracę od zaraz?

Praca w Niemczech od zaraz - jak znaleźć pracę od zaraz?

Według dość ostrożnych szacunków u naszych zachodnich sąsiadów brakuje około 17 tysięcy pracowników branży opiekuńczej. Z tych statystyk wynika jedno – praca dla opiekunek w Niemczech jest.

Warunki pracy opiekunów CareWork

Warunki pracy opiekunów CareWork

Sprawdź, jakie zobowiązania ma względem Ciebie firma CareWork!

Jaki zakres słownictwa powinna opanować opiekunka osób starszych, aby znaleźć legalną pracę w Niemczech?

Jaki zakres słownictwa powinna opanować opiekunka osób starszych, aby znaleźć legalną pracę w Niemczech?

Peter Eisenberg sławny niemiecki gramatyk i lingwista podkreślał zawsze, że rzeczą najistotniejszą w nauce i opanowywaniu jakiegokolwiek języka jest komunikatywność. Komunikatywność to też najważniejsza cecha języka, jako narzędzia służącego do wymiany informacji między nami ludźmi.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.