Niemieckie słówka w pracy w opiece

Praca w opiece w Niemczech niektórym osobom wydaje nierealna ze względu na braki językowe. Warto sprawdzić swoją znajomość języka niemieckiego. Równocześnie należy pamiętać, że brak perfekcyjnej niemczyzny nie wyklucza sukcesu w procesie rekrutacji do pracy w charakterze opiekuna osób starszych.

 

Peter Eisenberg sławny niemiecki gramatyk i lingwista podkreślał zawsze, że rzeczą najistotniejszą w nauce i opanowywaniu języka jest komunikatywność. Komunikatywność to najważniejsza cecha języka, ponieważ jest on narzędziem komunikacji, służy do wymiany informacji między nami – ludźmi.

 

Opiekunki osób starszych wjeżdżające do pracy w opiece w Niemczech, a także opiekunki poszukujące dopiero zleceń, napotykają często na swojej drodze barierę trudną do przerwania – barierę językową. Życzenia niemieckich rodzin co do znajomości języka przez opiekunkę osób starszych powodują podwyższenie wymagań odnośnie umiejętności językowych opiekunek.

Praca w opiece w Niemczech a język niemiecki

Niemożliwością jest już prawie znalezienie pracy w opiece dla kandydatki bez jakiejkolwiek znajomości języka niemieckiego. Trudno znaleźć też pracę w opiece dla opiekunek osób starszych z podstawowymi umiejętnościami językowymi. Agencje zatrudniające wymagają co najmniej komunikatywnej niemczyzny, lub też w nawiasie mówiąc takiego języka, „żeby się dogadać”.

 

Podkreślając tu komunikatywność według Eisenberga nie trzeba znać wszystkich struktur gramatycznych, nie trzeba znać wszystkich słów, żeby móc sformułować czytelny komunikat językowy i zrozumieć innych użytkowników języka. Nie mam przez to zamiaru zniechęcać opiekunek osób starszych do uczenia się języka niemieckiego. Przeciwnie – im lepszy niemiecki, tym większe możliwości pracy, tym lepsze zarobki, większe bezpieczeństwo i swoboda psychiczna w obcym kraju oraz radość z pracy z osobami starszymi i opieki nad nimi. Co najmniej komunikatywny język jest wymagany w zawodzie opiekunki osób starszych i wystarczający do wykonywania dobrze pracy opiekunki.

Zakres do opanowania

Zakres językowy umiejętności opiekunek dla osób starszych w Niemczech, to przede wszystkim:

  • słownictwo dotyczące opieki i pomocy w codziennym życiu,
  • słownictwo dotyczące przedmiotów w domu,
  • słowa określające jedzenie,
  • terminy z zakresu leczenia i opisywania choroby.

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga znajomości nie tylko zwrotów i słów z danego zakresu tematycznego. Żeby porozumieć się z podopiecznymi i ich rodzinami opiekunki osób starszych powinny znać słownictwo używane codziennie przez rodowitego Niemca. Nie są to trudne techniczne zwroty i filozoficzne słowa. To raczej zasób słów analogiczny do tego, jakim w Polsce opiekunki osób starszych komunikują się z bliskimi w domu i z innymi w sklepie, u lekarza itd.

 

Trudno zbudować listy słownictwa i struktur gramatycznych, które są konieczne.

 

Potrzebne są:

  • słowa opisujące w miarę dokładnie świat zewnętrzny oraz w pewnym stopniu uczucia ludzkie,
  • zwroty grzecznościowe,
  • podstawowe czasowniki oddające codzienne czynności człowieka,
  • zwroty potrzebne w sklepie, u lekarza, w domu,
  • podstawowe konstrukcje gramatyczne,
  • czas teraźniejszy, przeszły i przyszły.

Podsumowując: najważniejsze w opanowaniu języka przez opiekunkę osób starszych pracującą w Niemczech jest przełamanie pewnej granicy między znajomością pojedynczych zwrotów i słów a umiejętnością wyłapywania i rozumienia oraz komponowania już wyuczonych słów w zrozumiały dla innych komunikat językowy. Praca w opiece w Niemczech wymaga przede wszystkim chęci zrozumienia innych i nauki słownictwa należącego do niemieckiej codzienności.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Język niemiecki dla opiekunek - jak uczyć się samodzielnie w domu?

Język niemiecki dla opiekunek - jak uczyć się samodzielnie w domu?

Podjęłaś decyzję o rozpoczęciu pracy w opiece w Niemczech, a nie znasz jeszcze języka? Masz już kilka lub nawet kilkanaście wyjazdów za sobą, lecz nadal potrzebujesz pomocy przy porozumiewaniu się? Wypróbuj kilka prostych i przyjemnych sposób nauki języka niemieckiego w domu!

Test znajomości języka niemieckiego

Test znajomości języka niemieckiego

Chcesz wyjechać do pracy do Niemiec, ale zastanawiasz się, czy Twój poziom znajomości języka jest wystarczający? Sprawdź swoj niemiecki!

Samodzielna nauka języka niemieckiego - czy jest możliwa?

Samodzielna nauka języka niemieckiego - czy jest możliwa?

Zmobilizowanie się do systematycznej i samodzielnej nauki języka obcego w swoim czasie wolnym na pewno nie jest łatwe. Czy jest jednak w ogóle możliwe?

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka?

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka?

Osoba starająca się o pracę opiekunki osób starszych musi spełniać dwa warunki: znać język niemiecki oraz mieć doświadczenie w pracy z seniorami. O ile o doświadczenie w opiece nie jest trudno, wszak często opiekujemy się chorymi rodzicami lub dziadkami, o tyle ze znajomością języka niemieckiego bywa różnie.