Wiele osób kończy etap nauki na szczeblu edukacji powszechnej. Kończymy liceum, technikum, szkołę zawodową, ewentualnie studia, a potem tylko sporadycznie – zwykle w praktyce, na przykład w pracy – uczymy się nowych rzeczy. Nie ma co się dziwić. Każdemu z nas brakuje czasu, często także systematyczności lub właściwej motywacji. Nie inaczej jest ze znajomością języków obcych. Nauka języka niemieckiego w domu nie jest łatwa. Na pewno jest jednak możliwa, warto tylko dobrze się za to zabrać.
Niemiecki dla opiekunek i opiekunów
Nauka języka niemieckiego – bez względu na to, czy samodzielna, czy też podejmowana w ramach zorganizowanych kursów – to konieczność dla wszystkich opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech. Mimo tego wciąż spotkać można ogłoszenia firm, które deklarują znalezienie miejsca pracy w niemieckiej branży opiekuńczej także osobom nieznającym języka. Naszym zdaniem to bardzo zła praktyka i nie powinna mieć ona miejsca. Dlaczego tak uważamy?
Odpowiedź jest prosta. Spróbujmy wyobrazić sobie, że to my szukamy opiekunki domowej dla naszej mamy czy naszego taty. Czy na pewno chcielibyśmy zatrudnić osobę, z którą podopieczny nie potrafi się porozumieć? Osobę, której chęć napicia się herbaty czy zjedzenia kanapki sygnalizować trzeba na migi? Czy nie balibyśmy się, że ze względu na brak znajomości języka taka opiekunka nie będzie umiała udzielić naszej mamie pomocy wtedy, kiedy jej stan zdrowia ulegnie nagłemu pogorszeniu? Nie zapyta, co dokładnie się dzieje, nie wytłumaczy sytuacji lekarzowi. Wydaje nam się, że mało kto byłby zainteresowany nawet najlepszą i najbardziej troskliwą opieką sprawowaną przez taką osobą.
Podobnie rozumują niemieccy klienci. Nie zawsze zależy im na doskonałej czy bardzo dobrej znajomości języka. Często zupełnie zadowalają się podstawowymi umiejętnościami. Takimi, które po prostu pozwolą dogadać się w codziennym życiu. Takimi, do zdobycia których wystarczy samodzielna nauka języka niemieckiego.
Motywacja przepisem na sukces
Każde zadanie, które przed sobą stawiamy, wymaga od nas posiadania określonej motywacji, czyli powodu, dzięki któremu nie tylko zaczniemy, ale także doprowadzimy nasz zamiar do szczęśliwego finału. Łatwiej jest nam znaleźć i utrzymać motywację do realizacji zamierzeń zajmujących mało czasu. Trudniej lub dużo trudniej do takich, o których z góry wiadomo, że są długofalowe. To właśnie dlatego tak nauka języka niemieckiego, jak i na przykład odchudzanie, zaliczyć można to kategorii sporych wyzwań.
Co można zrobić, aby mimo tego nasze plany się powiodły? Osobom, których celem jest praca w zawodzie opieka osób starszych w Niemczech oraz wszystkim tym opiekunom i opiekunkom, które chcą podnieść swoje kompetencje polecamy… stale myśleć o przyszłości. Dla pracowników branży opiekuńczej u naszych zachodnich sąsiadów jest ona świetlana. Po pierwsze, wszystkie statystyki wskazujące na postępujący proces starzenia się społeczeństwa dowodzą, że pracy w opiece nie braknie. Po drugie, każdy pracownik firm delegujących opiekunki osób starszych do pracy do Niemiec zaświadczy, że im lepsza znajomość języka tym więcej dobrze płatnych zleceń do wyboru. Po trzecie, nawet jeśli kiedyś zdecydujemy się na zmianę zawodu, na rodzimym (zresztą nie tylko rodzimym) rynku pracy osoby znające co najmniej jeden język obcy zarabiają więcej niż te, które posługują się wyłącznie językiem polskim. Jeśli więc nasza motywacja spada i nie chce nam się już dłużej męczyć zastanówmy się, czym jest dzisiejsze zmęczenie w perspektywie przyszłych zarobków!
Postaw na systematyczność
Kiedy uda nam się już znaleźć motywację, pora podejść do realizacji. Tutaj nasza rada także nie jest specjalnie odkrywcza, ale na pewno sprawdzona. Najlepsze efekty przyniesie nam taka samodzielna nauka języka niemieckiego, która charakteryzować będzie się systematycznością. Przede wszystkim musimy więc wyznaczyć sobie konkretne dni i godziny, które poświęcimy na pracę i trzymać się tego! W tym czasie zachowujmy się tak, jakbyśmy byli w pracy. Nie róbmy nic innego, nawet, jeśli wydaje nam się pilne. Nie odbierajmy telefonów od koleżanek, nie planujmy spotkań czy wyjść. To jest nasz czas i mamy przeznaczyć go tylko i wyłącznie na naukę. Jeśli mieszkamy z rodziną, poinformujmy i ją o naszych planach i poprośmy, aby nie przeszkadzali. Jeśli w mieszkaniu trudno znaleźć nam kąt dla siebie, możemy spróbować nauki w pobliskiej bibliotece, ta na pewno zagwarantuje nam cisze i spokój.
Po wyznaczeniu terminu na naukę, pora określić jej przebieg – od czego zaczynamy i w jakim tempie chcemy posuwać się do przodu. Najłatwiej uda nam się to zrobić, jeśli skorzystamy z gotowych materiałów do nauki, takich w formie książki z zagadnieniami teoretycznymi i ćwiczeniami lub kursu komputerowego. W tym zakresie wybór jest bardzo duży, aby dokonać właściwego, warto zasięgnąć rady na przykład sprzedawcy w sklepie lub poczytać opinie w Internecie. Każda taka książka czy program z góry podzielony będzie na kolejne lekcje – odpowiednio uszeregowane – i wtedy pozostanie nam tylko decyzja, ile czasu chcemy przeznaczyć na przerobienie danego materiału. Aby nasza wiedza pozostała z nami na dłużej, polecamy także sukcesywne powtarzanie opracowanych już zagadnień, a także samodzielne sprawdzanie wiedzy. Możemy przykładowo założyć, że po wykonaniu pięciu lekcji, kolejną przeznaczamy na powtórkę, a jeszcze następną na sprawdzian.
Poza systematyczną realizacją kolejnych lekcji z książki czy programu, podczas naszej nauki możemy stosować także inne pomoce naukowe czy też sposoby na dokształcenie. Co polecamy? Przykładowo zakup tzw. fiszek z słówkami lub po prostu zapisywanie sobie w małym notesiku nowo poznanych słów lub zwrotów. Taki notesik zawsze możemy mieć w kieszeni i sięgnąć do niego choćby w autobusie. Innym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie do nauki małych samoprzylepnych karteczek. Na każdej takiej karteczce zapisać możemy niemiecką nazwę domowego przedmiotu, a następnie nakleić ją na ten przedmiot właśnie. Tym sposobem za każdym razem, kiedy otwierać będziemy lodówkę lub zapalać lampkę, karteczka przypomni nam, jak dany przedmiot nazywa się po niemiecku.
Nauka języka niemieckiego z CareWork
Interesuje Cię praca w branży opieka nad starszymi Niemcy? Zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Sprawdź wymagania dla opiekunek i zobacz, jak rozpocząć pracę w opiece w Niemczech. Opiekunom i opiekunkom CareWork oferuje dwie możliwości. Pierwszą z nich jest udział w bezpłatnych kursach języka niemieckiego, które organizowane są w naszych biurach dla tych osób, które chciałyby rozpocząć z nami współpracę. Drugą – nasza specjalna aplikacja do nauki języka niemieckiego. Jedną z jej zalet jest to, że koncentruje się ona na tych słowach i wyrażeniach, które podczas kontaktu z niemieckimi podopiecznymi są najbardziej przydatne. Polecamy!