Czy opiekunka seniora musi znać język niemiecki?

Z naszej praktyki niezbicie wynika, że kwestia znajomości języka wśród opiekunów i opiekunek osób starszych w Niemczech wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Gdzieniegdzie słychać głosy, że nie trzeba mówić po niemiecku, aby babci podać herbatę a dziadkowi pomóc wstać z łóżka. Jak jest naprawdę?

Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna znać niemiecki

Wiele pań powołuje się na historie koleżanek, które wyjechały do Niemiec w charakterze opiekunki osoby starszej nie znając języka niemieckiego i świetnie sobie poradziły. Jednak należy zawsze pamiętać, że przysłowiowy kij ma dwa końce. Opiekunki osób starszych w Niemczech bez znajomości niemieckiego lub takie, która znają podstawowe słowa muszą zgodzić się często na trudniejszą pracę za mniejsze pieniądze. Brak znajomości języka Goethego nie pozwala jej na komunikację w takim stopniu, jak w języku ojczystym. Opiekunka nie jest w stanie zawrzeć przyjaźni na miejscu, więc jest skazana na spędzanie wolnego czasu w samotności lub z podopiecznymi. Taka pani nie poprowadzi niezobowiązującej pogawędki z sąsiadem na temat pogody. Zakupy w sklepie lub aptece będą za każdym razem stresujące, o ile dojdzie do interakcji ze sprzedawcą. Spojrzenie na kwotę do zapłaty wybitą na kasie nie jest problematyczne, ale odpowiedź na pytanie, czy zapłacimy kartą, czy też gotówka może sprawić trudności.

 

Starsze osoby często mówią niewyraźnie i mogą irytować się, jeśli opiekunka nie rozumie, co się do niej mówi. Przecież zdrowe osoby w sile wieku także denerwują się, jeśli muszą powtórzyć zdanie kilkakrotnie, bo ktoś słabo słyszy. Co dopiero starsza, schorowana osoba, która często nie rozumie, dlaczego obca osoba z innego kraju zamieszkała w jego domu?

Czego oczekują od opiekunki niemieckie rodziny?

Powinniśmy także pamiętać o naszych zleceniodawcach, tj. dzieciach podopiecznych. Oni często pracują zawodowo, nierzadko w miastach odległych o kilkaset kilometrów od rodziców. Chcą mieć kontakt z opiekunką, która opowie, jak dziś czuje się mama, bądź tata, co jedli rodzice, co oglądali w telewizji, co czytali, czy byli na spacerze, czy są radośni, czy zasmuceni. Dzieci podopiecznych oczekują także informacji, że kończą się lekarstwa lub zapasy w domu, trzeba wezwać lekarza, itp. Znajomość języka niemieckiego jest także ważna w przypadku kontaktu z zewnętrznymi służbami medycznymi, jak Caritas lub Diakonia.

 

Postawmy się przez chwilkę na miejscu dzieci seniorów. Gdybym sama zatrudniała opiekunkę z innego kraju do swoich rodziców, to przecież chciałabym znać odpowiedź na wszystkie wyżej wymienione pytania. Czy wystarczyłaby mi odpowiedź łamaną niemczyzną: „wszystko jest dobrze”? Z pewnością zadawałabym sobie pytanie, jak moi rodzice dogadują się z opiekunką? Czy są najedzeni, zadbani? Czy w ekstremalnej sytuacji opiekunka potrafiłaby wezwać pogotowie do mojego rodzica?

Pracować u Polaków, czy jednak u Niemców?

Bardzo często opiekunki osób starszych pytają o możliwość pracy u rodziny, która mówi po polsku. Nie polecam pracy u takich rodzin, ponieważ opiekunka posługuje się językiem polskim w rozmowach i właściwie ogranicza się tylko do jednego zlecenia. Jeśli praca u polskiej rodziny skończy się, zostajemy w punkcie wyjścia. Okazuje się, że mimo, iż już wiele lat pracuję w Niemczech, to nie nauczyłam się języka i będę miała problemy ze znalezieniem kolejnego zlecenia.

 

Co zatem zrobić, gdy mam doświadczenie w pracy z osobami starszymi, a nie znam niemieckiego? Odpowiedź jest prosta: uczyć się, samemu. Można uczyć się z książek dzieci, wnuków, razem z nimi, jeśli w szkole mają niemiecki, korzystać z Internetu. Możliwości jest wiele, nawet, gdy mamy ograniczone zasoby finansowe i nie stać nas na opłacenie kursu. Wszystko zależy od naszej motywacji i zaangażowania.

Historia Pani Eli

Jako przykład, iż jest to możliwe, przytoczę historię Pani Eli. Pani Ela nie znała języka niemieckiego, gdy zgłaszała się do naszej firmy, ale miała doświadczenie w pracy z osobami chorymi i dużo samozaparcia. Uczyła się sama niemieckiego i co miesiąc dzwoniła z prośba o sprawdzenie, czy jej niemiecki jest wystarczający, by otrzymać zlecenie. Jeśli informacja była negatywna, Pani Ela pytała, czego jeszcze musi się nauczyć. W końcu Pani Ela dostała ofertę do opieki nad osoba starszą w Niemczech. Zlecenie nie było łatwe, ale Pani Ela nie bała się ciężkiej pracy. W Niemczech prosiła podopiecznego, by uczył ją niemieckiego, zapisywała sobie zwroty i słówka, usłyszane w telewizji bądź na ulicy. Wieczorami sprawdzała ich znaczenie w słowniku i „zakuwała” je. Po około dwóch latach Pani Ela zna dobrze język niemiecki i sama wybiera zlecenia, na które pojedzie.

 

Życzę wszystkim kandydatkom zainteresowanym pracą w charakterze opiekunki osoby starszej w Niemczech dużo sił i zapału do nauki języka niemieckiego, by biorąc przykład z Pani Eli same mogły decydować w przyszłości, które zlecenie przyjmą!

 

 

Premia wakacyjna - nawet 250 euro 'na rękę'

Planujesz wyjechać do pracy w wakacje? Sprawdź, co proponujemy! Czekają na Ciebie sprawdzone zlecenia, atrakcyjne zarobki i premia wakacyjna – nawet 250 euro "na rękę".

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Koronawirus a praca w opiece

Informujemy - mimo epidemii koronawirusa dokładamy wszelkich starań, aby Wasza praca była bezpieczna i komfortowa! Cały czas działamy i organizujemy przejazdy na zlecenia dla naszych opiekunek i opiekunów. Zapraszamy do przeglądania ofert pracy.

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Test znajomości języka niemieckiego

Test znajomości języka niemieckiego

Chcesz wyjechać do pracy do Niemiec, ale zastanawiasz się, czy Twój poziom znajomości języka jest wystarczający? Sprawdź swoj niemiecki!

Jaki zakres słownictwa powinna opanować opiekunka osób starszych, aby znaleźć legalną pracę w Niemczech?

Jaki zakres słownictwa powinna opanować opiekunka osób starszych, aby znaleźć legalną pracę w Niemczech?

Peter Eisenberg sławny niemiecki gramatyk i lingwista podkreślał zawsze, że rzeczą najistotniejszą w nauce i opanowywaniu jakiegokolwiek języka jest komunikatywność. Komunikatywność to też najważniejsza cecha języka, jako narzędzia służącego do wymiany informacji między nami ludźmi.

Język niemiecki dla opiekunek - jak uczyć się samodzielnie w domu?

Język niemiecki dla opiekunek - jak uczyć się samodzielnie w domu?

Podjęłaś decyzję o rozpoczęciu pracy w opiece w Niemczech, a nie znasz jeszcze języka? Masz już kilka lub nawet kilkanaście wyjazdów za sobą, lecz nadal potrzebujesz pomocy przy porozumiewaniu się? Wypróbuj kilka prostych i przyjemnych sposób nauki języka niemieckiego w domu!

Samodzielna nauka języka niemieckiego - czy jest możliwa?

Samodzielna nauka języka niemieckiego - czy jest możliwa?

Zmobilizowanie się do systematycznej i samodzielnej nauki języka obcego w swoim czasie wolnym na pewno nie jest łatwe. Czy jest jednak w ogóle możliwe?

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jakie problemy z opiekunkami z Polski zgłaszają niemieckie rodziny?

Jeśli rodzina ma kontakt z opiekunką, która nie spełnia oczekiwań, to na pewno dojdzie do zgłoszenia problemu. Warto siedzieć, czego oczekują Niemcy?

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.