Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny – czy warto?

Brak pewności co do swoich umiejętności językowych i strach przed przełamaniem bariery językowej skłaniają wiele opiekunek osób starszych do poszukiwań ofert pracy w polskich rodzinach mieszkających w Niemczech. Czy jest to dobry wybór? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

 

Praca jako opiekunka w polskiej rodzinie w Niemczech

Pierwszy wyjazd do pracy do Niemiec to zazwyczaj dosyć stresujące wydarzenie dla początkujących opiekunek. Przekonanie o swojej niedostatecznej znajomości niemieckiego niekiedy powstrzymuje je przed podjęciem pracy, w której minimum podstawowe, a czasem nawet bardzo dobre umiejętności językowe są koniecznością. W takich przypadkach kandydaci często koncentrują się na poszukiwaniach posady opiekunki do polskiej rodziny w Niemczech. Wydawać by się mogło, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, które zapewni pewien komfort psychiczny. Niestety poszukiwanie pracy w polskiej rodzinie ma pewne wady i ograniczenia, które każdy kandydat/kandydatka powinni poznać, zanim przystąpią do przeszukiwania ofert.

 

Czy praca opiekunki w polskiej rodzinie jest zawsze dobrym wyborem?

Przeglądasz oferty z braży - Praca opieka Niemcy i chcesz rozpocząć pracę jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Zastanawiasz się nad wyjazdem do polskiej rodziny? Sprawdź, dlaczego nie zawsze może być to dobry wybór.

 

Mała liczba ofert pracy w polskich rodzinach w Niemczech

Warto zacząć od tego, że w firmach opiekuńczych i agencjach ofert pracy dla opiekunek do polskich rodzin, jest wyjątkowo mało. Polacy mieszkający na terenie Niemiec, często poszukują pomocy wśród rodziny lub znajomych z Polski do opieki nad krewnym. Oczywiście nie zawsze oznacza to, że zatrudniają opiekunkę bądź opiekuna na czarno. Chociaż z doświadczenia wiemy, że często tak właśnie się dzieje.

 

Za decyzją o skorzystaniu z pomocy krewnego lub znajomego, stoi zazwyczaj aspekt finansowy. Ze względu na koszty zatrudnienia opiekunki w Niemczech, nie każdy może pozwolić sobie na współpracę z profesjonalną agencją. Z kolei z perspektywy firmy zatrudniającej opiekunki, musimy zagwarantować naszym pracownikom pokrycie pełnych kosztów zatrudnienia opiekuna - czyli zarówno wynagrodzenie, jak i wysokie koszty składek oraz ubezpieczeń.

 

Trudności w komunikacji z niemieckojęzyczną rodziną seniora

Trzeba także pamiętać, że polskie pochodzenie podopiecznego wcale nie jest gwarantem tego, że język niemiecki nie będzie nam potrzebny w trakcie pobytu. Mają miejsce sytuacje, w których tylko senior pochodzi z Polski, a jego rodzina mówi jedynie w języku niemieckim. Dlatego, o ile komunikacja z seniorem będzie możliwa, o tyle będziemy mieli już duży problem, aby porozumieć się jego rodziną. Ponadto pamiętajmy, że opieka nad seniorem może także wymagać od opiekuna kontaktu z innymi osobami. Język niemiecki będzie nam potrzebny, gdy wybierzemy się na zakupy, czy będziemy chcieli załatwić coś na poczcie. Chociaż minimalna znajomość języka niemieckiego może nam więc ułatwić funkcjonowanie w codziennych czynnościach.

 

opieka nad seniorem
Znajomość niemieckiego zwiększa komfort w kontaktach z podopiecznym oraz jego rodziną

 

Demencja starcza – senior zapomina słów w języku polskim

Przypadek drugi - niemieckiej rodzinie wydaje się, że senior będzie w stanie swobodnie komunikować się w języku polskim z opiekunką. Niestety często zaawansowana demencja starcza sprawia, że język polski jest całkowicie zapomniany przez seniora. Dopiero po przyjeździe opiekunki na miejsce okazuje się, że komunikacja w języku polskim jest niemal niemożliwa.

 

Wtedy nawet polskie pochodzenie seniora nie sprawi, że komunikacja w znanym przez nas języku stanie się łatwiejsza i bardziej dla nas komfortowa. Jak widać, w takim przypadku znajomość niemieckiego i tak może być nam potrzebna, by móc komunikować się z naszym podopiecznym.

 

Mniej atrakcyjne perspektywy zawodowe

Mała liczba ofert to jednak nie wszystko. Podjęcie pracy jako opiekunka w Niemczech w polskiej rodzinie może w pewnym stopniu utrudnić nam rozwój zawodowy. To oczywiste, że wyzwania, które podejmujemy w trakcie naszej kariery, pozwalają nam podnosić swoje kwalifikacje i w efekcie możemy wybierać spośród coraz to ciekawszych i lepiej płatnych ofert pracy. Z początku praca w niemieckiej rodzinie, może być ogromnym wyzwaniem. Jednak, jeśli decydujemy się na zatrudnienie jako opiekunka osób starszych w Niemczech, musimy liczyć się z tym, że znajomość języka jest bardzo ważna. Dlatego, by mieć większe szanse na znalezienie atrakcyjnej oferty pracy, w pewnym momencie trzeba przełamać swoją barierę i zacząć mówić w języku obcym. W przeciwnym razie większość lepszych ofert pozostanie poza naszym zasięgiem. Być może podjęcie pracy w polskiej rodzinie początkowo zmniejszy nasz stres związany z pobytem w obcym kraju, jednak możliwości dalszego rozwoju będą w takim przypadku znacznie mniej atrakcyjne. Od zawsze podkreślamy, że pobyt w niemieckiej rodzinie to najlepszy sposób na praktykę języka. Przebywając na co dzień z osobami, które porozumiewają się wyłącznie po niemiecku, zyskujemy ogromną motywację do nauki – gwarantujemy, że w takich sytuacjach można odkryć w sobie cudowne pokłady nowych możliwości ;)

 

Warunki pracy i poszanowanie pracy opiekunki

Poszanowanie pracy wykonywanej przez opiekunkę to bardzo ważny aspekt komfortu pracy. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest to, by rodzina osoby wymagającej opieki, dobrze traktowała opiekunkę i zapewniła jej należne warunki pracy. Czy komfort pracy w polskiej rodzinie jest zawsze wyższy niż w niemieckiej? Na to nie ma reguły. Współpracowaliśmy z polskimi rodzinami w Niemczech, które niestety nie okazywały należytego szacunku naszym opiekunkom. Współpracę z takimi rodzinami szybko kończyliśmy, ponieważ zapewnienie godziwych warunków i szacunku dla pracy opiekunki jest standardem CareWork, który musi być bezwzględnie przestrzegany.

 

Od lat współpracujemy jednak ze sporą grupą polskich rodzin w Niemczech, u których naszym opiekunkom pracuje się bardzo dobrze. Wiele z tych rodzin pochodzi ze Śląska i wyjechało do Niemiec na fali emigracji. Do dnia dzisiejszego posługują się językiem polskim, ale także śląską gwarą. Wspólne wspomnienia, śląska gwara, zamiłowanie do śląskiej kuchni – to czynniki, które przełamują wszystkie bariery i pozwalają na wytworzenie pięknych relacji pomiędzy seniorem i jego rodziną, a opiekunką z Polski. 

 

Pierwszy wyjazd do Niemiec bez znajomości niemieckiego…

Regularnie otrzymujemy zapytania od kandydatów do pracy opiekuna w Niemczech od osób, które jeszcze nie miały styczności z niemieckim, ale chcą podjąć pracę na terenie Niemiec. W takich sytuacjach zdecydowanie zachęcamy do nauki języka przed wyjazdem – jego nieznajomość zawsze będzie problemem, gdy decydujemy się na zatrudnienie w obcym kraju. Aby ułatwić takim kandydatom podjęcie zatrudnienia w Niemczech, CareWork oferuje stacjonarne kursy niemieckiego, dostęp do kursu języka niemieckiego on-line, a także możliwość korzystania z nowoczesnych narzędzi, które pomogą nam w komunikacji. Pamiętaj – przynajmniej podstawowa znajomość niemieckiego otworzy Ci więcej możliwości zawodowych i zdecydowanie ułatwi znalezienie oferty zgodnej z Twoimi preferencjami.

 

Czy warto pracować w polskiej rodzinie w Niemczech?

Podsumowując – mimo że praca w polskiej rodzinie w Niemczech to marzenie wielu opiekunek, które nie znają języka, a chciałyby pracować za granicą, my zazwyczaj odradzamy taki wybór. Oczywiście nie chodzi tu o warunki pracy zapewniane opiekunkom lub opiekunom. Mamy rozmaite doświadczenia we współpracy z polskimi rodzinami – te, z którymi pracujemy obecnie, możemy z przyjemnością zarekomendować naszym opiekunkom. Jednak w większości przypadków zachęcamy do wyjazdu do rodziny niemieckiej, ponieważ pod uwagę bierzemy przede wszystkim perspektywy zawodowe opiekunek.

 

Osoby, które chcą na poważnie związać się z branżą opiekuńczą w Niemczech, powinny nauczyć się języka niemieckiego – przynajmniej w stopniu podstawowym, umożliwiającym swobodną komunikację zarówno z seniorem, jak i z jego rodziną. Opiekunki znające niemiecki mogą wybierać spośród znacznie większej liczby ofert pracy, a przez to zyskują szanse na wyższe zarobki. Nawet jeśli jeszcze nie mówisz po niemiecku perfekcyjnie, nie powinno być to Twoim zmartwieniem. Sprawdź oferty pracy CareWork dla opiekunek. W naszej bazie ofert - znajdziesz wśród nich ogłoszenia skierowane do osób w różnym stopniu posługujących się językiem obcym, dlatego z łatwością dopasujesz odpowiednią ofertę do swoich kwalifikacji.

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka?

Opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka?

Osoba starająca się o pracę opiekunki osób starszych musi spełniać dwa warunki: znać język niemiecki oraz mieć doświadczenie w pracy z seniorami. O ile o doświadczenie w opiece nie jest trudno, wszak często opiekujemy się chorymi rodzicami lub dziadkami, o tyle ze znajomością języka niemieckiego bywa różnie.

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Zdecydowałeś/aś się już na pracę w Niemczech w opiece, ale zastanawiasz się, czy warto szukać zatrudnienia na własną rękę? Przedstawiamy, jakie zagrożenia mogą czekać na opiekunki, które zdecydują się na podjęcie zatrudnienia bez pośredników.

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Dlaczego Niemcy potrzebują opiekunki z Polski?

Człowiek w wieku podeszłym wymaga szczególnej pomocy oraz opieki. Wiek często niesie ze sobą ograniczenia przy wykonywaniu codziennych czynności. Osoby starsze są wówczas zdane na opiekę oraz pomoc innych.  Ze względu na efekt starzenia się społeczeństwa, Niemcy coraz częściej decydują się na opiekunki z Polski.