Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników – co ryzykujesz?

Zdecydowałeś/aś się już na pracę w Niemczech w opiece, ale zastanawiasz się, czy warto szukać zatrudnienia na własną rękę? Przedstawiamy, jakie zagrożenia mogą czekać na opiekunki, które zdecydują się na podjęcie zatrudnienia bez pośredników.

 

Opiekunka w Niemczech bez pośredników

Podjęcie pracy w opiece za granicą stanowi każdorazowo ogromne wyzwanie dla opiekuna, niezależnie od tego, czy jest to pierwszy, czy już kolejny wyjazd. Poczucie bezpieczeństwa i stabilności zatrudnienia, a także możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy w razie rozmaitych przypadków losowych, to absolutnie najważniejsze wymagania nowych kandydatów do wyjazdu, z którymi spotykamy się na co dzień. Osoby, które zdecydowały się na rozpoczęcie pracy jako opiekun/opiekunka w Niemczech, mogą swoją karierą zawodową pokierować na różne sposoby. Zatrudnienia mogą szukać przez agencje pracy i firmy będące bezpośrednim pracodawcą opiekunek, a jeśli preferują pracę bez pośredników – poszukiwania mogą prowadzić na własną rękę.

 

Wybierając solidną i zaufaną firmę pośredniczącą, zazwyczaj zyskujemy gwarancję legalności zatrudnienia – mamy zapewnione ubezpieczenie zdrowotne, pracodawca odprowadza składki i regularnie otrzymujemy należne nam wynagrodzenie. Niestety, praca opiekunki w Niemczech bez pośredników, niesie ze sobą szereg potencjalnych trudności i zagrożeń. Sprawdź, czym ryzykujesz, szukając zatrudnienia na własną rękę.

 

praca jako opiekunka bez pośredników - wady
Największe zagrożenia w pracy opiekunki bez pośredników

 

Brak profesjonalnego wsparcia

Niekiedy opiekunka w trakcie pobytu u konkretnej rodziny może doświadczyć naprawdę trudnych, nieprzewidywalnych sytuacji. Począwszy od problemów osobistych, poprzez nagłe pogorszenie stanu zdrowia podopiecznego, aż po trudności w komunikacji z rodziną osoby starszej, wynikające z bariery językowej lub niedostatecznej znajomości języka.

 

Mogą także mieć miejsce sytuacje, gdy zastane warunki pracy różnią się od tych zaprezentowanych w ogłoszeniu – np. zakres obowiązków nakładanych na opiekunkę przewyższa zakres jej kompetencji, warunki mieszkaniowe nie są odpowiednie lub prawo do przerw w pracy nie jest respektowane przez rodzinę osoby starszej. Oczywiście, jeśli korzystamy z usług zaufanej firmy dla opiekunek, takie sytuacje są rzadkością. Jednak, jeśli mimo wszystko ich doświadczymy, zawsze możemy zgłosić zaistniały problem oddelegowanej do tego osobie, która wesprze nas swoją pomocą.

 

Jeżeli wyjedziesz do pracy z CareWork, będziesz mógł skorzystać podczas pobytu w Niemczech ze specjalnego numeru telefonu +48 694 400 834. Pod tym alarmowym numerem jesteśmy do Twojej dyspozycji 24 godziny/dobę każdego dnia, także w weekendy i święta.

 

Opiekunki, które pracują bez pośredników, nie mają takiego komfortu. W takich sytuacjach muszą same radzić sobie z trudnościami – bardzo często z negatywnym skutkiem. Warto także dodać, że opiekunki poszukujące zatrudnienia samodzielne, będą musiały same zmierzyć się z szeregiem formalności związanych z podjęciem pracy na terenie Niemiec, ubezpieczeniem, podatkami, czy też składkami emerytalnymi (w przypadku osób pracujących na własnej działalności gospodarczej). Opiekunki pracujące z firmą pośredniczącą, mogą liczyć na wsparcie koordynatora także w takich kwestiach.

 

Większa trudność ze znalezieniem legalnej pracy

Jeśli nie korzystamy z usług firmy opiekuńczej, cały proces poszukiwania zatrudnienia może zająć nam znacznie więcej czasu. Oferty prezentowane na rozmaitych portalach ogłoszeniowych wymagają dokładnej selekcji i weryfikacji. Bardzo duża część z nich może dotyczyć pracy „na czarno”. To kolejna kwestia przemawiająca za współpracą z firmą pośredniczącą – na swoich portalach zamieszczają wyłącznie legalne oferty pracy.

 

Dodatkowe koszty ubezpieczenia zdrowotnego

Pewnych zdarzeń niestety nie sposób przewidzieć. Nagła choroba, czy też wypadek w trakcie wyjazdu mogą przydarzyć się każdemu i na takie sytuacje należy się odpowiednio przygotować. Firmy opiekuńcze i agencje pracy dla opiekunek najczęściej załatwiają za swoich pracowników kwestie związane z ubezpieczeniem zdrowotnym, pokrywające koszty ewentualnego leczenia na terenie Niemiec. Jednak, jeśli zdecydujemy się na pracę bez pośredników, sprawami ubezpieczenia musimy zająć się sami – może to oznaczać dodatkowe koszty dla opiekunek.

 

Ryzyko trafienia na oszustów

Szukając ofert pracy na własną rękę, możemy trafić na ogłoszenia, które na pierwszy rzut oka prezentują się nadzwyczaj atrakcyjnie. Jednak rzeczywistość może okazać się diametralnie inna. Takich sytuacji można uniknąć, korzystając z usług firmy pośredniczącej. Tego rodzaju firmy zazwyczaj dokładnie weryfikują rodziny poszukujące opiekunka bądź opiekunki. Przykładowo, w CareWork każdorazowo przed zamieszczeniem oferty na naszej stronie, przeprowadzamy rzetelny wywiad z rodziną, dzięki któremu zyskujemy niezbędne informacje na temat:

  • potrzeb, charakteru i stanu zdrowia podopiecznego,
  • zapewnianych warunków mieszkaniowych,
  • okolicy miejsca zamieszkania osoby starszej – pobliskich sklepów i lokali gastronomicznych,
  • najbardziej pożądanych cech opiekunki dla danego seniora.

Tym sposobem, zainteresowanym opiekunkom możemy zaprezentować ofertę w rzetelny sposób i dopasować najodpowiedniejszą kandydatkę/kandydata do konkretnego zlecenia. Gwarantujemy, że przedstawione w ogłoszeniu warunki pracy są zgodne z rzeczywistością – w przypadku ofert pracy znalezionych na ogólnych serwisach pracy, takiej gwarancji nie otrzymamy.

 

Problemy z wyegzekwowaniem wynagrodzenia

Współpracując z firmą pośredniczącą, wynagrodzenie najczęściej otrzymujemy regularnie, we wcześniej ustalonym terminie. Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie bez pośredników, pensję dostajemy bezpośrednio od rodziny naszego podopiecznego. Niestety zdarzają się przypadki, że pensja wypłacana jest z opóźnieniem lub opiekunka mimo wykonanej pracy, wcale jej nie otrzymuje. W takich sytuacjach opiekunka nie ma żadnego wsparcia i może mieć bardzo duże trudności z wyegzekwowaniem należnego jej wynagrodzenia.

 

Gdzie szukać pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech?

Zastanawiasz się, gdzie szukać bezpiecznej i legalnej pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi ofertami (praca opieka w Niemcy). Prezentujemy wyłącznie sprawdzone ogłoszenia. Opiekunkom i opiekunom zapewniamy pomoc w znalezieniu oferty najlepiej dopasowanej do ich umiejętności i preferencji.

 

Jagoda Wawrzynowicz

Jagoda Wawrzynowicz

Przez wszystkich nazywana Jagodą, w firmie CareWork pełni rolę dyrektora do spraw rozwoju biznesu. Z branżą opiekuńczą związana jest ponad 20 lat i zna ją od podszewki, gdyż zaczynała jako opiekunka seniorów. W swojej karierze zawodowej zajmowała się także szkoleniem językowym i merytorycznym osób zainteresowanych pracą w opiece, a także organizacją usług opiekuńczych w Polsce. To ostatnie czyni z niej ekspertkę w zakresie faktycznych oraz prawnych różnic pomiędzy opieką w naszym kraju i u naszych zachodnich sąsiadów. O współpracujące z CareWork opiekunki dba także pełniąc funkcję inspektora danych osobowych.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Chcesz spróbować swoich sił w niemieckiej opiece? Zatrudnij się jako opiekunka na zastępstwo! Sprawdź, kiedy pojawia się najwięcej tego typu ofert pracy i dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać.

Opiekunka w Niemczech - legalna praca a praca na czarno

Opiekunka w Niemczech - legalna praca a praca na czarno

Praca opiekunki osób starszych w Niemczech wiąże się z podjęciem decyzji, w jaki sposób dana osoba chce być zatrudniona. Często wybór pomiędzy legalną pracą a zatrudnieniem „na czarno” nie jest łatwy. Najlepiej przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw” jeszcze przed wyjazdem.

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Brak pewności co do swoich umiejętności językowych i strach przed przełamaniem bariery językowej skłaniają wiele opiekunek osób starszych do poszukiwań ofert pracy w polskich rodzinach mieszkających w Niemczech. Czy jest to dobry wybór? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.