Zarobki opiekunów osób starszych w Niemczech

Co jest najważniejsze dla opiekunek osób starszych poszukujących pracy? Miejsce wykonywania zlecenia? Warunki i charakter pracy? Satysfakcja z wykonanych zadań? Wiele osób na pierwszym miejscu stawia zarobki opiekunki.

 

Ile może zarobić opiekunka?

Osoby zatrudnione w charakterze opiekunki chciałyby otrzymywać dobre wynagrodzenie. To normalne. Ale jak skutecznie wynegocjować korzystniejsze warunki finansowe? Jakie argumenty będą istotne w rozmowie z agencją? To pytania, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed spotkaniem z pracodawcą. Na początku należy prawidłowo ocenić swoją wartość jako potencjalnego pracownika. W trakcie rozmów rekrutacyjnych najczęściej padają pytania o:

  • język,
  • doświadczenie,
  • gotowość do pracy.

Zarobki opiekunki uzależnione są właśnie od tych kwantyfikatorów.

Język

Dobra znajomość języka niemieckiego ułatwia kontakt z podopiecznym, jego rodziną i otoczeniem. Często jest to kryterium najważniejsze, decydujące o zatrudnieniu i mające znaczący wpływ na wysokość proponowanych zarobków. Znając dobrze niemiecki można dostać zlecenie, które będzie polegało przede wszystkim na towarzyszenia osobie starszej. Zazwyczaj jest ona jeszcze samodzielna, ale ze względu na wiek i drobne dolegliwości może potrzebować wsparcia polskiej opiekunki, zwłaszcza w sytuacji, kiedy członkowie rodziny mieszkają daleko lub są aktywni zawodowo. Im lepsze znajomość języka niemieckiego, tym lepsza pozycja wyjściowa do negocjacji warunków finansowych.

 

Ważna jest krytyczna samoocena swoich umiejętności – wtedy nic nas negatywnie nie zaskoczy na rozmowie kwalifikacyjnej. Należy przyjąć, że opiekunka powinna swobodnie komunikować się z rodziną niemiecką, lekarzami, służbami medycznymi. Musi załatwiać codzienne sprawunki, organizować kwestie związane z opieką, umawiać wizyty lekarskie, nadzorować przyjmowanie leków, robić zakupy itd.

 

Opiekunka z komunikatywną lub podstawową znajomością niemieckiego może zawsze samodzielnie pracować nad polepszeniem znajomości niemieckiego, szczególnie słownictwa, gramatyki i poprawności swoich wypowiedzi.

 

Pomocne są szkolenia językowe, czytanie podopiecznemu gazety lub książki, rozmowy i osłuchiwanie się z żywym językiem. Opiekunka nie rozumiejąc, co się do niej mówi, powinna pytać i prosić o wytłumaczenie w inny lub prostszy sposób. Notoryczne powtarzanie kilku zwrotów nie poprawia opinii o umiejętnościach językowych opiekunki i nie daje podstaw do podwyższenia jej zarobków. (Popularne są zwroty typu „ja, ja”; „in Ordnung”; „alles ist perfekt”). Ciągłe potakiwanie i robienie czegoś absolutnie innego, niż prosi rodzina tylko demaskuje i prowadzi do niechęci lub ograniczenia komunikacji.

Doświadczenie opiekunki osób starszych

Kolejną kwestią mającą wpływ na wysokość zarobków ma doświadczenie w opiece. Dla osoby rekrutującej ważne są wszelkie informacje w tym zakresie. Liczą się nie tylko oficjalne referencje i kwalifikacje wynikające z lat pracy, ukończenia kursów, ale także codzienna rutyna i umiejętność dostosowania się do zmian w stanie zdrowia podopiecznego. Szczególnie istotne jest doświadczenie zdobyte w sytuacji, kiedy opiekunka wyjeżdżała na zlecenie do osoby w miarę sprawnej, ale w trakcie pobytu stan zdrowia podopiecznego uległ znacznemu pogorszeniu, a w codziennej pracy pojawiły się nowe, dodatkowe obowiązki. Opiekunka wspierana przez lekarzy, służby medyczne i rodzinę zyskiwała nową wiedzę i umiejętności, np. uczyła się korzystać z wind dostosowanych do osób jeżdżących na wózku inwalidzkim (windy schodowe, przy wanience i łóżkowe), uczyła się technik transferu osoby starszej z łóżka do wózka, zmiany pampersów, mycia podopiecznego na leżąco lub wielu innych czynności, które stawały się jej codzienną rutyną.

 

Kolejnym sposobem podnoszenia kwalifikacji w opiece nad osobą starszą jest uczestniczenie w kursach, seminariach i spotkaniach dotyczących opieki nad osobami starszymi i chorymi (np. dot. różnych chorób wieku starczego takich jak demencja, Alzheimer, Parkinson). Opiekunka uzyskując certyfikat potwierdzający uczestnictwo w kursie ma kolejne argumenty do negocjacji swoich przyszłych zarobków z agencją.

Gotowość do podjęcia pracy a zarobki opiekunki

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na wysokość pensji opiekunki jest jej gotowość do podjęcia pracy w opiece w Niemczech. Opiekunka, która wymienia bardzo dużo ograniczeń i ma zastrzeżenia odnośnie wykonywanych pewnych zadań (nie może dźwigać, nie będzie prasować, nie chce pracować nigdzie poza Nadrenią, nie chce opiekować się zwierzętami, nie gotuje niemieckiej kuchni), nie tylko ogranicza sobie dostęp do większej ilości ofert, ale także nie może oczekiwać, że otrzyma na tej samej szteli taką samą pensje, jak jej zmienniczka, która ma znacznie szerszy zakres obowiązków.

 

Nie można ukrywać informacji o tendencji do wyskakiwania dysku czy przebytej operacji kręgosłupa, ale należy realnie ocenić swoje możliwości i przedwcześnie nie blokować sobie dostępu do niektórych ofert pracy. Na miejscu może się okazać, że obowiązki nie są tak uciążliwe, a szybkie dostosowanie się niewielkim kosztem będzie możliwe. Dobra agencja z wykwalifikowanym personelem nigdy nie proponuje „zielonej” opiekunce pracy ponad jej siły. Sytuacja zostaje zweryfikowana przecież błyskawicznie w pierwszych dniach pobytu opiekunki.

 

Opiekunka może liczyć także na wyższe wynagrodzenie w przypadku, gdy opiekuje się dwoma osobami lub w sytuacji, gdy jedna osoba jest w cięższym stanie, a druga wymaga jedynie wsparcia w codziennych czynnościach.

 

Wymienione i opisane wyżej kwestie, tj. znajomość języka, doświadczenie i gotowość do wykonywania różnych zadań, to czynniki, które mają decydujący wpływ na zarobki opiekunki. Należy jednak pamiętać, że rozwój umiejętności i poszerzanie swoich horyzontów, gromadzenie większej wiedzy i wykorzystywanie jej w praktyce – zawsze się opłaca.

 

Zdjęcie autora artykułu - Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

Zobacz również: