Ile zarabia opiekun osoby starszej w 2020?

W dodatku "Gazety Wyborczej" – "Mój biznes", w części poświęconej rynkowi usług opiekuńczych, porównano zarobki opiekunów osób starszych pracujących w Polsce i za granicą. W imieniu CareWork, o warunkach zatrudnienia w opiece w Niemczech i wymaganiach wobec opiekunów, opowiedziała Dorota Lewandowska.

 

Ile zarabiają osoby opiekujące się seniorami?

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Gazety Wyborczej. W dalszej części porównujemy zarobki opiekunek osób starszych podejmujących pracę w Niemczech. A także wskazujemy, na jakie dodatkowe korzyści mogą liczyć opiekunowie osób starszych wyjeżdżających do pracy z CareWork.

 

 

Zarobki opiekunów osób starszych w 2020?

Wysokość zarobków opiekunów osób starszych zależy zasadniczo od tego:

 • W jakim kraju (regionie) podejmują pracę?
 • Czy jest to opieka całodobowa?
 • Jaka jest trudność pracy?
 • Czy wymagane są specjalistyczne kwalifikacje?

Jeżeli chcesz wyjechać do pracy do Niemiec, warto przeznaczyć trochę czasu na porównanie względnie podobnych ofert pracy. Może się bowiem okazać, że znajdziesz dwie bardzo podobne oferty pod kątem zakresu obowiązków, które będą się znacznie różniły poziom oferowanego wynagrodzenia.

Opiekunki osób starszych w Polsce - zarobki

W Polsce większość opiekunek osób starszych zarabia minimalną krajową. Minimalne wynagrodzenie w Polsce w 2020 wynosi 2600 brutto. 1 stycznia 2020 r. miała miejsca duża podwyżka minimalnego wynagrodzenia. Z poziomu 2250 zł brutto wzrosło aż o 350 zł w 2020 r.

 

Biorąc pod uwagę ciężar wykonywania pracy, a także konieczność wykazania dużej dyspozycyjności, minimalne wynagrodzenie w wysokości 1920,62 zł może nie być zachęcające do podejmowania takiej pracy. Z tego powodu, bardzo wiele opiekunów decyduje się podjąć pracę za granicą.

 

Opiekunki osób starszych za granicą - wynagrodzenie

Chcesz dużo zarabiać? Podejmując pracę w opiece za granicą, jest to możliwe!

Ze względu na niski poziom wynagrodzeń w Polsce, bardzo duża grupa opiekunów osób starszych decyduje się na wyjazd do Niemiec. Największą popularnością cieszą się kraje Europy Zachodniej. W krajach tych, pomimo iż koszty utrzymania są zdecydowanie wyższe, to jednak opiekunka jest w stanie dużo więcej zaoszczędzić. Największym zainteresowaniem polskich opiekunek cieszą się oferty pracy dla opiekunek osób starszych w:

 • Niemczech
 • Wielkiej Brytanii
 • Szwajcarii
 • Austrii
 • Holandii

Oczywiście znajdziemy też sporo ofert wyjazdu do innych krajów. Całkiem duża liczba ofert dotyczy pracy dla opiekunów osób starszych we Francji, we Włoszech, Norwegii, Belgii czy w Irlandii. Przy wyborze kraju, do którego pojedziesz, warto w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim języku będzie ci najłatwiej komunikować się z podopiecznym. Ze względów formalnych, najłatwiej jest podjąć pracę w krajach UE. Obostrzenia i warunki, jakie trzeba spełnić, by podjąć pracę w Norwegii czy Szwajcarii są dużo większe, gdyż kraje te nie należą do wspólnego europejskiego rynku pracy.

 

Opiekunka licząca wynagrodzenie w euro
Opiekunki osób starszych w Niemczech mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż opiekunki pracujące w Polsce

Opiekunki osób starszych w Niemczech – zarobki 2020

Praca dla opiekunek w Niemczech - jakiego wynagrodzenia możesz się spodziewać?

Wynagrodzenia opiekunek osób starszych w Niemczech są dużo wyższe niż te w Polsce. Opiekunki średnio mogą liczyć na wypłatę w wysokości od 1000 do 1900 euro. W ofertach z najwyższym wynagrodzeniem najczęściej wymagana jest:

 • Opieka nad osobą starszą wymagającej szczególnej opieki ze względu na zły stan zdrowia
 • Opieka nad parą seniorów np. małżeństwem, czy rodzeństwem seniorów
 • Specjalistyczne umiejętności pielęgniarskie lub medyczne

 

Największą liczbę ofert pracy nad osobami starszymi w Niemczech znajdziemy z przedziałem wynagrodzenia od 1100 do 1500 euro na miesiąc / na rękę.  Tutaj wynagrodzenie uzależnione jest od:

 • Poziomu znajomości języka – bardzo słaba znajomość języka, oznacza najczęściej najniższe wynagrodzenia.
 • Landu, w którym podejmujemy pracę – w landach zachodnich wynagrodzenia mogą być wyższe średnio o 150 – 300 euro. Jednak praca w landach wschodnich ma ten zasadniczy plus, że jest bliżej. Najwyższe wynagrodzenia oferowane są w Bawarii, Nadrenii Północnej i Badenii – Wirtembergii.
 • Doświadczenia i specjalistycznych umiejętności – im większe doświadczenie i kwalifikacje do opieki nad osobami wymagających specjalistycznej opieki, tym większa szansa na wyższe zarobki.

 

Przy analizowaniu ofert pracy, warto także sprawdzić, czy wskazane wynagrodzenie, to pieniądze, które opiekunki dostaną na rękę. Decydując się na współpracę z CareWork nie tylko będziesz dokładnie wiedzieć, jaki będzie Twoje miesięczne wynagrodzenie na rękę, ale także będziemy opłacać wszystkie przewidziane prawem podatki i składki, czyli m.in.:

 • Ubezpieczenie zdrowotne – dzięki formularzowi A1 i na podstawie karty EKUZ będziesz mieć dostęp do leczenia za granicą, na wszelki wypadek;
 • Ubezpieczenie chorobowe – jeśli wyrazisz taką chęć;
 • Składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (dla uprawnionych);
 • Ubezpieczenie dla uprawnionych członków rodziny.

Premie dla opiekunek osób starszych

Dodatkowo, możesz liczyć także na dodatki finansowe i premie, które przyznawane są za pracę w dni świąteczne i wakacje. W CareWork przewidzieliśmy premie w wysokości:

 • ok. 200 euro na rękę za pracę w Święta Wielkanocne
 • od 100 do 150 Euro na rękę za prace w wakacje
 • od 60 Euro do 75 Euro za każdy dzień pracy w Wigilię, 1. i 2. dzień Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Rok
 • Od 600 zł do 1000 zł netto premia za polecenie opiekunki.

Nagrody rzeczowe dla opiekunek CareWork

Aby nagrodzić naszych opiekunów za trud pracy i za to, że decydujecie się regularnie podejmować z nami współpracę, wprowadziliśmy całkiem nowy program lojalnościowy. W ramach programu „Pomagaj – Korzystaj” premiujemy liczne aktywności (pracę w Niemczech, pracę w Polsce, aktywne uczenie się języka niemieckiego oraz udział w kursach zawodowych) i przekazujemy cenne nagrody. Elegancka galanteria marki Ochnik (walizki, portfele, torebki), akcesoria domowe, akcesoria turystyczne oraz drobny sprzęt medyczny i kosmetyczny to tylko przykładowe nagrody, które z ogromną przyjemnością wręczamy naszym opiekunom.

 

Wdzięczność podopiecznych

Zależnie od warunków panujących w domu podopiecznego, często opiekunka może liczyć także na dodatkowe gratyfikacje, takie jak:

 • Kieszonkowe na ulubione przysmaki
 • Wyjazdy turystyczne wspólnie z seniorem
 • Prezenty z okazji świąt i jubileuszy

Powyższe dodatki nie są wpisane w umowę. My jako firma zatrudniająca opiekunów, w żaden sposób nie wpływamy na możliwość ich otrzymania. Najczęściej są one następstwem bardzo dobrych relacji, jakie nasi opiekunowie zawiązują ze swoimi podopiecznymi i ich rodzinami. Cieszy nas ogromnie, gdy nasi opiekunowie zaprzyjaźniają się z niemieckimi rodzinami i traktowani są, jak ich członkowie.

 

Z doświadczenia wiemy, że zdarzają się jednak podopieczni, którzy są bardzo skrupulatni w zakresie swoich finansów i oszczędzają każde euro. W takich przypadkach otrzymujemy informacje, że opiekunowie nie mogą liczyć na suto zastawione stoły, czy dodatkowe prezenty. Wtedy zdarza się, że opiekunki robią sobie dodatkowe zakupy spożywcze we własnym zakresie, aby ugotować potrawy, które im najbardziej smakują. Staramy się jednak dokładnie opisywać stanowisko pracy, wskazując jakie podejście do życia ma senior i jego rodzina. Dzięki temu można bardzo świadomie wybrać odpowiadającą nam ofertę pracy.

 

Praca w opiece Niemcy –  zarobki 2 tys. Euro / 3 tys. Euro

Twoją uwagę przykuły oferty pracy dla opiekunek z wynagrodzeniem na poziomie 2 500 euro czy nawet 3 200 euro? Tak wysokie wynagrodzenie sprawia, że często nawet nie odstraszają nas bardzo trudne warunki pracy. Przeczytaj jednak dokładnie ogłoszenie. Niektóre agencje, aby przykuć uwagę wysokim wynagrodzeniem, pokazują wysokość zarobku za cały kontrakt. Co oznacza, że to zaskakujące wynagrodzenie 3 200 euro przysługuje za trzy miesiące pracy, nie jest to więc wyjątkowo wysokie wynagrodzenie. A trudne warunki pracy mogą zniechęcić do kolejnych wyjazdów.  Zanim zgłosisz się do konkretnej agencji, dokładnie porównaj warunki pracy i wybierz te najkorzystniejsze dla Ciebie.

 

Ile zarobi opiekunka w Niemczech na gewerbe?

Przy pracy na własny rachunek w Niemczech (Gewerbe) przychody, a więc kwoty na jakie opiekunki osób starszych wystawiają rachunki klientom, od ok. 1600 euro do nawet ponad 2000 euro miesięcznie.  Ile z tego zostanie „na rękę” zależy od indywidualnej sytuacji każdej z opiekunek prowadzących przedsiębiorstwo. Można przyjąć szacunkowo, że jednak większość opiekunów na Gewerbe płaci tylko składki na ubezpieczenie zdrowotne i koszty doradztwa podatkowego. Zakwaterowanie, wyżywienie i pokrycie kosztów podróży leży po stronie klienta (w zakresie umownym) ale może być opodatkowane jako tzw. korzyści nieodpłatne. Biorąc pod uwagę te czynniki można jednak stwierdzić, że rzadko przy pracy opiekunki na Gewerbe po opłaceniu niezbędnych kosztów pozostaje mniej niż 1500 euro netto.

 

Wysokie i niskie zarobki w pracy w opiece - podsumowanie

Niższe zarobki Wysokie zarobki

Słaba znajomość języka niemieckiego

Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego
Brak doświadczenia w opiece

Wieloletnie doświadczenie w opiece

Nie wymagana specjalistyczna opieka nad seniorem

Wymagana specjalistyczna opieka (Parkinson, zaawansowana demencja starcza, niepełnosprawność, itp.)

Landy wschodnie (m.in. Brandenburgia, Saksonia)

Landy zachodnie (Nadrenia Północna Westfalia, Badania – Wirtembergia)

Opieka nad jednym seniorem

Opieka nad dwójką podopiecznych (małżeństwo, rodzeństwo)

Brak pracy nocnej Praca nocna
Bez dźwigania Konieczne dźwiganie
Bez prawa jazdy Konieczne prawo jazdy
Brak dodatkowych obowiązków Dodatkowe obowiązki (np. wyprowadzanie psa)

 

Ile zarobisz w opiece w Niemczech w 2020?

Jak widzisz z powyższego podsumowania, samo wynagrodzenie to nie wszystko. Wyjeżdżając do pracy z CareWork, możesz liczyć na szereg dodatkowych premii oraz nagrody rzeczowe. Dokładamy wszelkich starań, aby oferowane przez nas warunki zatrudnienia były satysfakcjonujące dla naszych opiekunek. Jednocześnie zachęcamy każdorazowo do wczytania się w opis stanowiska pracy. Bardzo zależy nam, aby czytelnie i szczegółowo przedstawić warunki pracy na miejscu, tak by każda z osób rozważających wyjazd do Niemiec, mogła wybrać optymalną dla siebie ofertę.

 

Barbara Mączkowska

Barbara Mączkowska

Od ponad 10 lat kierownik działu kadr i płac w firmie CareWork. Rozstrzyganie kwestii podatkowych, składkowych i związanych z zatrudnieniem to dla niej codzienności. Wskazaną tematykę zgłębiała na studiach wyższych, a swoją wiedzę rozwijała od początku kariery zawodowej. Na bieżąco, wraz ze zmieniającym się otoczeniem prawnym, podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w specjalistycznych szkoleniach.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Praca opieka Niemcy - praca dla par

Praca opieka Niemcy - praca dla par

Szukasz oferty pracy w opiece w Niemczech dla pary, ponieważ chciałbyś podjąć zlecenie wspólnie z małżonkiem? Czy taka praca to dobry pomysł? Opisujemy nasze doświadczenia w zdobywaniu zleceń dla par oraz realia pracy dwóch opiekunów w niemieckiej rodzinie.

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Brak pewności co do swoich umiejętności językowych i strach przed przełamaniem bariery językowej skłaniają wiele opiekunek osób starszych do poszukiwań ofert pracy w polskich rodzinach mieszkających w Niemczech. Czy jest to dobry wybór? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Zdecydowałeś/aś się już na pracę w Niemczech w opiece, ale zastanawiasz się, czy warto szukać zatrudnienia na własną rękę? Przedstawiamy, jakie zagrożenia mogą czekać na opiekunki, które zdecydują się na podjęcie zatrudnienia bez pośredników.

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Chcesz spróbować swoich sił w niemieckiej opiece? Zatrudnij się jako opiekunka na zastępstwo! Sprawdź, kiedy pojawia się najwięcej tego typu ofert pracy i dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać.