Praca opieka Niemcy – praca dla par

Szukasz oferty pracy w opiece w Niemczech dla pary, ponieważ chciałbyś podjąć zlecenie wspólnie z małżonkiem? Czy taka praca to dobry pomysł? Opisujemy nasze doświadczenia w zdobywaniu zleceń dla par oraz realia pracy dwóch opiekunów w niemieckiej rodzinie.

 

Praca dla małżeństw i par w opiece - Niemcy

Długoterminowa rozłąka z bliskimi to jedna z większych trudności, z jakimi muszą zmierzyć się opiekunki/opiekunowie pracujący w Niemczech. Rozstanie na kilka tygodni lub nawet miesięcy może być bardzo dużym wyzwaniem dla małżeństw, rodziny i przyjaciół. Z wieloletniego doświadczenia w branży opiekuńczej wiemy, że nie każdy dobrze radzi sobie z rozłąką. Opiekunom, którym indywidualne wyjazdy do Niemiec przychodzą z trudnością ze względu na sytuację prywatną, prędzej czy później w głowie może pojawić się myśl o rozpoczęciu pracy w opiece wraz ze swoim małżonkiem lub inną, bliską osobą. W sytuacjach, kiedy obie osoby mają doświadczenie na takim stanowisku i dobrze radzą sobie z językiem niemieckim, taki pomysł może wydawać się uzasadniony. Jednak, czy praca dla par w opiece w Niemczech to na pewno dobre rozwiązanie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

 

Przeglądając serwisy opiekuńcze, można dojść do wniosku, że  w branży - praca opieka Niemcy - zainteresowanie ofertami pracy dla par jest stosunkowo duże. W CareWork zauważyliśmy, że takich ogłoszeń poszukują zazwyczaj osoby, które często w już dojrzałym wieku na nowo ułożyły sobie życie prywatne i chcą spędzać z małżonkiem jak najwięcej czasu. Jednak oczywiście nie ma na to reguły, bo zleceń dla dwóch opiekunów szukają również np. małżeństwa z wieloletnim stażem oraz opiekunki, które chcą podjąć zatrudnienie z koleżanką lub kimś z rodziny.

 

W oparciu o nasze dotychczasowe doświadczenia z ofertami pracy dla dwóch opiekunów do jednej rodziny w Niemczech, postaramy się przedstawić realia poszukiwania takich ofert oraz standardowe warunki pracy, które można zastać na miejscu.

 

Małżeństwo poszukujące ofert pracy w Niemczech w opiece
Oferty pracy w opiece w Niemczech dla par są często wyszukiwane przez polskie małżeństwa

Praca dla par przy opiece w Niemczech – jak może wyglądać?

Wielu osobom szukającym pracy dla par lub małżeństw w niemieckiej opiece, najbardziej zależy na wspólnych zleceniach w jednym domu. Trzeba jednak przygotować się na to, że takie oferty są znacznie bardziej wymagające. Jeśli niemiecka rodzina szuka do pomocy dwóch opiekunek jednocześnie, może oznaczać to, że:

  • stan zdrowotny seniora, któremu trzeba zapewnić opiekę, jest wyjątkowo ciężki – przykładowo, podopieczny zmaga się z głęboką demencją, czy też schorzeniami neurologicznymi, utrudniającymi mu samodzielne poruszanie się (np. ALS, MS),
  • opieką trzeba otoczyć dwójkę podopiecznych np. małżeństwo lub rodzeństwo.

W każdym z tych przypadków senior lub seniorzy mogą wymagać aktywnego wsparcia w codziennych czynnościach i ogromnego zaangażowania ze strony opiekuna, często przez całą dobę. Jedna opiekunka mogłaby zwyczajnie nie podołać takiemu zadaniu. Ze względu na trudność takiego zlecenia, tego typu oferty kierowane są zazwyczaj do par, w których każda z osób ma doświadczenie w opiece i zna język niemiecki na podobnym poziomie. Zdajemy sobie sprawę, że rozmaite motywacje mogą skłonić małżonków do poszukiwań wspólnego zatrudnienia, jednak przy takich zleceniach firmy z reguły nie chcą zatrudniać osób bez doświadczenia w opiece nad seniorami. Zdarzają się odstępstwa od tej reguły. W wyjątkowych sytuacjach pozwala się na zatrudnienie pary, w której jedna osoba jest bardzo doświadczona, a druga nie ma jeszcze zbyt wysokich kwalifikacji. Wtedy mniej doświadczony opiekun lub opiekunka mogą zdobywać nowe umiejętności pod nadzorem lepiej wyszkolonej osoby. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie sytuacje są wyjątkowo rzadkie.

 

Wspólna praca z małżonkiem

Decydując się po raz pierwszy na wyjazd z małżonkiem, warto odpowiednio nastawić się do pracy. Z opowiadań naszych opiekunów wiemy, że wykonywanie pracy zawodowej z małżonkiem okazało się dla wielu opiekunek i opiekunów dość zaskakującym doświadczeniem. Zwłaszcza gdy obojga opiekunów wyjeżdżało wcześniej do pracy i mieli już wypracowane własne praktyki związane ze sprawowaniem opieki. Dwóch fachowców przy jednym zadaniu to często duży kłopot. A małżonkowie, którzy mają odmienne nawyki związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych, muszą w trakcie wyjazdu wypracować nowy sposób pracy. To wbrew pozorom nie zawsze jest łatwe zadanie.

 

Z drugiej jednak strony obecność męża lub żony w pracy zawodowej może być bardzo pomocna. Dlatego nie ma reguły, potwierdzającej założenie, że wspólny wyjazd do pracy zawodowej zacieśnia relacje, czy może jest wręcz odwrotnie.

 

Praca dla dwóch opiekunek jednocześnie – czy łatwo jest znaleźć takie oferty?

Mimo że można zauważyć zainteresowanie ofertami pracy dla par opiekunów w Niemczech, takie ogłoszenia na stronach firm opiekuńczych lub serwisach z ofertami pracy w opiece, pojawiają się rzadko. Oto kilka najważniejszych powodów.

 

Zlecenia dla par mogą być nieco problematyczne z perspektywy firm i agencji opiekuńczych. W takich przypadkach często pojawiają się problemy związane z organizacją zmian. Firmom może być trudno znaleźć parę zmienników, która będzie na tyle elastyczna, żeby bez problemu dostosować się do terminów pracy drugiej pary. Z punktu widzenia rodzin poszukujących opiekunki dla seniora, takie rozwiązanie także ma pewne wady. Trzeba mieć świadomość, że zatrudnienie dwóch opiekunów wiąże się automatycznie z większymi kosztami – zlecenie dla par to dwie pensje do wypłacenia. Rodzina niemiecka zatrudniająca parę opiekunów musi zatem liczyć się z kosztami sięgającymi nawet do kilku tysięcy euro miesięcznie. Dodatkowo, jeśli już pojawiają się oferty pracy dla par opiekunów, są to zlecenia trudniejsze, często związane z opieką nad osobami w zaawansowanym stadium choroby. Niewielka liczba ofert pracy dla par/małżeństw w niemieckiej opiece może zatem wynikać z tego, że ciężko chorzy seniorzy wymagający intensywnej opieki, zazwyczaj przebywają w specjalistycznych ośrodkach opiekuńczych i rodziny nie korzystają z usług firm opiekuńczych.

 

Ze względu na stosunkowo mały wybór ofert pracy dla małżeństw lub dwóch opiekunów w Niemczech, warto rozważyć pewną alternatywę. Pary, które źle znoszą rozłąkę, mogą zainteresować się ofertami pracy w jednym mieście lub w pobliżu i wyjechać na zlecenia w podobnym terminie. W takim przypadku rozłąka nie będzie tak dotkliwa, a i pracę jako opiekun osób starszych łatwiej jest znaleźć w pojedynkę, niż w parze. Oczywiście nie zamierzamy odradzać poszukiwań ofert dla par. Wierzymy, że jest to rozwiązanie, które niektórym osobom wyda się atrakcyjne. Z pewnością jest to dobry pomysł dla opiekunek, które obawiają się wyjechać w pojedynkę i obecność bliskiej osoby sprawi, że na zleceniu poczują się znacznie bardziej komfortowo. Jednak do poszukiwania takich zleceń trzeba podejść z odpowiednim nastawieniem, ponieważ znalezienie atrakcyjnej oferty pracy dla dwóch opiekunów, może okazać się bardziej czasochłonne, niż zakładaliśmy.

 

Praca dla opiekunek w CareWork

Wszystkie osoby, które szukają pracy w charakterze opiekuna/opiekunki osób starszych w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami pracy. Jeśli chciałbyś wyjechać wraz z bliską osobą, dołożymy wszelkich starań, aby zaproponować Wam w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie i znajdziemy zlecenia odbywające się w podobnej lokalizacji i terminie.

 

W naszej ofercie znajdziesz zlecenia dla osób doświadczonych, a także tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę w niemieckiej opiece. Dlatego nie przejmuj się, jeśli język niemiecki jeszcze nie jest Twoją mocną stroną. Naszym opiekunkom i opiekunom oferujemy możliwość uczestnictwa w stacjonarnych i internetowych kursach niemieckiego. Ponadto współpraca z CareWork to gwarancja legalnego zatrudnienia, terminowo wypłacanego wynagrodzenia i komfortowych warunków pracy. Sprawdź nas!

 

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia świąteczna CareWork

Skorzystaj z premii za pracę w Wigilię, dwa dni Bożego Narodzenia i Nowy Rok! Czeka na Ciebie 300 euro netto dodatkowego wynagrodzenia. Szczegóły w biurach CareWork i na naszej stronie internetowej.

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Opiekunka w Niemczech do polskiej rodziny - czy warto?

Brak pewności co do swoich umiejętności językowych i strach przed przełamaniem bariery językowej skłaniają wiele opiekunek osób starszych do poszukiwań ofert pracy w polskich rodzinach mieszkających w Niemczech. Czy jest to dobry wybór? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Praca opiekunki w Niemczech bez pośredników - co ryzykujesz?

Zdecydowałeś/aś się już na pracę w Niemczech w opiece, ale zastanawiasz się, czy warto szukać zatrudnienia na własną rękę? Przedstawiamy, jakie zagrożenia mogą czekać na opiekunki, które zdecydują się na podjęcie zatrudnienia bez pośredników.

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Opiekunka osób starszych w Niemczech na zastępstwo

Chcesz spróbować swoich sił w niemieckiej opiece? Zatrudnij się jako opiekunka na zastępstwo! Sprawdź, kiedy pojawia się najwięcej tego typu ofert pracy i dowiedz się, dlaczego warto z nich korzystać.

Cechy idealnej opiekunki

Cechy idealnej opiekunki

Jeszcze nigdy nie pracowałeś w opiece i zastanawiasz się, czy masz predyspozycje do wykonywania opieki nad osobami starszymi? Zapraszamy do testu!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.