Czy branża opiekuńcza jest odpowiednia dla młodych ludzi?

Jak ogólnie przyjęte porzekadło głosi: „Starych drzew się nie przesadza”. Ale można by dodać: stare drzewa potrzebują opieki i pielęgnacji. Coraz bardziej prężną i rozwijającą się w sektorze usług branżą jest opieka nad osobami starszymi i chorymi. Ale czy praca w opiece jest dla ludzi młodych?

Po co młodzi w opiece?

Żyjemy w czasach, w których społeczeństwa starzeją się, a liczba osób starszych i schorowanych wzrasta. Siła ludzi młodszych potrzebna jest nie tylko w branżach, których celem są produkcja i rozwój. Młodzi potrzebni są także w sektorze usług, które konieczne są dla szczęśliwej i godnej starości pokoleń minionych, przeżywających teraz swoją jesień życia.

 

Nawiązując do porzekadła o starych drzewach, nie można zabierać ludziom starym ich przeszłości, ziemi, na której żyli i domu, w którym mieszkali. Nie wystarczy zamienić ich otoczenie na czysty pokój w domu starców, żeby uczynić ich  starość szczęśliwą. Często takie „przesadzanie starych drzew” kończy się ich smutną i przedwczesną śmiercią w obcym im miejscu. W momencie, kiedy rodzina decyduje się na pozostawienie seniora w domu, rodzi się pytanie, kto się nim zajmie? Stąd potrzeba zapewnienia przede wszystkim opiekuna. Opiekuna czyli osoby, który zatroszczy się o niego w jego własnym domu lub mieszkaniu, tak jak ogrodnik, który dba o stare drzewa.

 

Zazwyczaj rolę ogrodnika – opiekuna przejmują dzieci osób starszych. Kiedy jednak dzieci te nie mają czasu, bądź osoby starsze w Niemczech i w Polsce pozostają samotne, potrzeba im opiekuna z zewnątrz, p. z Polski. Tak, jak najlepszy ogrodnik to silny, młody i sprawny człowiek, tak i opiekun osób starszych mógłby być osobą młodą. Taki opiekun byłby silnym, aktywnym człowiekiem przynoszącym osobom starszym swoją młodość i radość z życia.

Czego oczekują niemieckie rodziny i sami podopieczni?

Jak się jednak okazuje, większość rodzin potrzebujących opieki dla osób starszych w Niemczech preferuje opiekunki i opiekunów w wieku 30+, a nawet 40+. Pierwszym kryterium wyboru tej grupy wiekowej wśród opiekunów do osób starszych na terenie Niemiec jest ich doświadczenie. Osoby starsze i ich rodziny poszukujące opieki dla swoich starszych rodziców liczą na osoby sprawdzone przez życie. Takie osoby przez swój dojrzały wiek musiały zasmakować obcowania z cierpieniem osób chorych lub doświadczyć własnej choroby i starzenia się. Bardzo często dotknęło ich również starzenia się i śmierci własnych rodziców.

 

W stosunku do grupy opiekunów i opiekunek w wieku 40+, grupa opiekunek i opiekunów młodych nie posiada często doświadczenia w opiece zdobytego we własnej rodzinie. Rodzice, a nawet dziadkowie tych młodszych osób cieszą się często jeszcze sami zdrowiem i młodością. Często osoby starsze wątpią w opiekę młodszych, ponieważ nie wierzą, że ludzie o pół wieku młodsi od nich mogliby zrozumieć ich problemy, chorobę i starość.

 

Ten system myślenia o pokoleniu młodych, jako o pokoleniu niezdolnym do opieki nad osobami starszymi jest krzywdzący. Powoduje zepchnięcie opiekunek i opiekunów w wieku młodszym na granicę sektora opieki dla osób starszych w Niemczech. Stereotypy wyrobione przez pokoleniowe różnice przedstawiają ludzi młodych i studentów jako zwariowanych, niespokojnych, niewytrwałych w pracy z drugim, starszym człowiekiem. Uprzedzenia, mówią, że młodzi nastawieni są tylko na zarobki. Te utrwalane przekonania prowadzą do modelu pracy dla opiekunek opartego tylko na pokoleniach wieku średniego i starczego. Starszy opiekuje się tu jeszcze starszym, analogicznie młody może opiekować się tylko młodszym. Powoduje to, że studenci i młodzi poszukujący pracy opiekują się dziećmi. To ich pięćdziesięcioletni ojcowie i matki sprawują opiekę nad osobami starszymi.

Dlaczego trzeba złamać stereotyp?

Należałoby złamać ten dziwny i stereotypowy model postępowania. Praca w opiece w Niemczech jest pracą również dla młodszych osób. Istotne jest, aby młodzi ludzie zdobywali doświadczenie w pracy jako opiekunowie i opiekunki osób starszych. To doświadczenie pomoże im lepiej zrozumieć starsze pokolenia, cierpienie ludzi starszych ich nieudolności i problemy, a nawet historię.

 

Praca opieka Niemcy  - ta branża to dla młodego człowieka to wielkie wyzwanie, któremu z pomocą swojego podopiecznego może stawić czoła. Potrzebne w tej pracy są relacje młodych ze starymi, „starych drzew i ich młodych ogrodników”. Dzięki takim pozytywnym relacjom można zagwarantować przyszłym starzejącym się pokoleniom solidną i dobrą opiekę oraz dobre wychowanie ich opiekunów i opiekunek. W drugą stronę osoby starsze potrzebujące opieki w Niemczech mogą zyskać od młodych Polek i Polaków wiele energii i siły do życia. Młodzi opiekunowie na nowo uczą swoich podopiecznych pozytywnego podejścia i przemieniają ich starość w drugą młodość.

 

Innym argumentem jest czysto praktyczny aspekt fizycznej siły młodszych opiekunów i opiekunek osób starszych. Osoby młode chorują rzadziej i mają większą siłę i tężyznę fizyczną od opiekunek i opiekunów po czterdziestce lub pięćdziesiątce. Dlatego mogą pracować dłużej i efektywniej pomagać chorym, sparaliżowanym i słabym osobom w poruszaniu się. Przenoszenie z łóżka na wózek inwalidzki stanowi dla nich mniejsze obciążenie niż dla starszych opiekunów.

Dlaczego praca w opiece nie jest dla wszystkich młodych ludzi?

Z kolei argumentem hamującym rozwój pracy młodych w branży opieki dla osób starszych w Niemczech jest charakter tej pracy. Wymaga ona dużego poświęcenia czasu i w pewnym stopniu rezygnacji ze swojego życia na okres opieki nad osobą starszą w Niemczech. Być może istnieje jednak wyjście z tej obciążającej ludzi młodych i ich młodość sytuacji, jakie stwarza praca w opiece. Może krótsze zlecenia i łatwa dostępność zleceń już niedługo ułatwią powiększanie się grupy młodych opiekunek i opiekunów. Przecież lukratywny zarobkowo i atrakcyjny pod względem poszerzania horyzontów wyjazd na 2 lub 3 miesiące może być dla młodych ludzi dobrym startem. Może start ten zapoczątkuje ciekawą drogę zawodową w branży, która daje nie tylko satysfakcję finansową.

 

Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech codziennie zdobywają swoją rozwijającą ich empatię, charakter i zdolności językowe pracą nowe uśmiechy starszych. Może wiele młodych ludzi znajdzie w pracy w opiece dla osób starszych radość i spełnienie? Może ta praca ułatwi im zrozumienie innych nacji i innych pokoleń?

 

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Małgorzata Dorobiała - Bartkowiak

Magister inżynier zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Analityczny umysł pozwala jej bezbłędnie opanować każdą awarię i metodycznie doprowadzić do jej rozwiązania. W firmie CareWork pracuje od 2011 roku, obecnie pełni niezwykle istotną rolę kierownika działu obsad. Choć umysł ma ścisły, wrodzona empatia każdego dnia pomaga jej w łączeniu opiekunek i podopiecznych.

 

Premia wielkanocna w CareWork - nawet 200 euro netto!

Planujesz wyjechać do pracy na Wielkanoc? Skorzystaj z naszej oferty i zarób nawet 200 EUR netto więcej! Szczegóły w naszych biurach. Polecamy!

Czy praca w opiece to praca dla Ciebie?

Nie masz doświadczenia w pracy w opiece? Skorzystaj z naszych porad i skonktuj się z nami. Pomożemy!

Opieka na Gewerbe!

Praca w opiece na Gewerbe jest dla każdego, kto liczy na atrakcyjne wynagrodzenie i chce mieć większy wpływ na kształtowanie swojej pozycji na rynku pracy. Gewerbe da Ci większą swobodę w negocjacji stawki oraz zakresu obowiązków. Praca na własny rachunek umożliwia legalne i bezpieczne zatrudnienie, a wsparcie, jakiego udzieli Ci nasza firma to gwarancja odpowiedniego zadbania o sprawy administracyjne i podatkowe.

Mamy dla Ciebie nagrody!

Droga Opiekunko! Odbierz nagrody w naszym nowym programie lojalnościowym "Pomagaj - Korzystaj". Zdobywaj punkty za pracę w Niemczech, pracę w Polsce i za rozwijanie swoich umiejętności.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Zobacz również

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech

Opiekunka najczęściej kojarzy nam się z kobietą po 40-tym, 50-tym roku życia. Czy oznacza to jednak, że w tym zawodzie nie ma mężczyzn ani osób młodszych?

Dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest popularna?

Dlaczego praca opiekunki w Niemczech jest popularna?

Praca opiekunek i opiekunów osób starszych w Niemczech jest zawodem wybieranym przez Polki i Polaków szczególnie często. Zapytaliśmy, co wpływa na ich decyzje?

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Opiekunki osób starszych - czym muszą się charakteryzować?

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.

Cechy idealnej opiekunki

Cechy idealnej opiekunki

Jeszcze nigdy nie pracowałeś w opiece i zastanawiasz się, czy masz predyspozycje do wykonywania opieki nad osobami starszymi? Zapraszamy do testu!

Chcę się starać o pracę opiekunki osób starszych w Niemczech - jak ocenić, czy mam wystarczające doświadczenie?

Chcę się starać o pracę opiekunki osób starszych w Niemczech - jak ocenić, czy mam wystarczające doświadczenie?

Opiekunki osób starszych zatrudniane do opieki w Niemczech, w każdym ogłoszeniu o pracę, znajdą warunek „doświadczenie w pracy z osobami starszymi”.  Panie, które jeszcze nie pracowały w opiece w Niemczech, często nie wiedzą, czy ich doświadczenie jest wystarczające.

Mity dotyczące pracy opiekunek osób starszych

Mity dotyczące pracy opiekunek osób starszych

W Polsce mity i stereotypy trzymają się dobrze. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego. Posługiwanie się uproszczoną wizją rzeczywistości jest naturalne dla wszystkich ludzi.