Doświadczenie opiekunki osób starszych w Niemczech to jedno z podstawowych kryteriów, decydujących o zatrudnieniu danej osoby przez agencję opieki. Przed rozmową kwalifikacyjną warto zastanowić się nad swoimi wszystkimi życiowymi kontaktami z osobami starszymi.
Za wystarczające kwalifikacje do starania się o pracę w opiece uważa się:
1. opiekę nad członkami własnej rodziny, bez względu na wiek chorych, jeżeli nasze zadania polegały na pomocy w życiu codziennym, m.in. przy:
Osobną kategorią doświadczeń nabytych w opiece w warunkach domowych, jest pomoc przy załatwianiu czynności fizjologicznych. Nie każda osoba będzie w stanie opanować odruch wymiotny, jeżeli będzie musiała zdjąć pieluszkę, umyć podopiecznego po defekacji, dlatego nawet jeżeli nie mieliśmy jeszcze doświadczenia w tym zakresie, ale czujemy, że nie będzie nam to sprawiało trudności, jest to również duży plus. Ważne jest, żeby się po prostu zastanowić nad tym i jasno poinformować przyszłego pracodawcę, czy jesteśmy w stanie pomagać osobie starszej w załatwianiu potrzeb fizjologicznych.
2. opiekę sprawowaną w warunkach wolontariatu, nie tylko dla osób starszych, ale ogólnie dla osób niepełnosprawnych.
Nawet jeżeli w wolontariacie nie są wykonywane bezpośrednie czynności pielęgnacyjne, kandydatka na opiekunkę w Niemczech może stwierdzić, czy ma wystarczające predyspozycje do tej pracy, a więc czy potrafi wczuć się w sytuację drugiej osoby (empatia), cierpliwie czekać na samodzielne wykonanie przez podopiecznego najprostszych czynności, opanować złość i zniecierpliwienie przy nietypowych reakcjach chorych. W wolontariacie można nabyć także praktyczne umiejętności, które mogą się przydać w opiece w Niemczech, np. obsługa wózka inwalidzkiego czy windy przychodowej.
3. opiekę sprawowaną w hospicjach i specjalistycznych ośrodkach dla osób chorych i niepełnosprawnych.
Do doświadczenia w opiece należy zaliczyć również umiejętność czuwania przy łóżku chorego, dodania mu otuchy przez dotyk, zajmowania rozmową, towarzyszenia przy śmierci. W opiece nad osobami starszymi ważne jest umiejętne wspieranie psychiczne naszych podopiecznych.
Zgłaszając się w odpowiedzi na ofertę pracy do opieki osób starszych w Niemczech, niekoniecznie trzeba więc mieć wykształcenie pielęgniarskie. Często doświadczenia zgromadzone w życiu prywatnym, dotyczące praktycznych zagadnień przebywania z osobą chorą pod jednym dachem, zrozumienie i umiejętność okazania empatii są o wiele bardziej wartościowe dla przyszłego pracodawcy niż udokumentowana na papierze wiedza.
Doświadczenie opiekunki nie jest jedynym kryterium, które decyduje o naszym sukcesie na rozmowie kwalifikacyjnej i ostatecznych warunkach zatrudnienia i wynagrodzenia. Nie zapominajmy także o znajomości języka niemieckiego. Jest ona bardzo ważna w pracy w opiece. Bardzo dobry niemiecki i szczera chęć do pracy może czasem uzupełniać niedostatki w doświadczeniu w opiece nad seniorami.
Chcesz zostać opiekunką? Zobacz, jak zacząć pracę w opiece w Niemczech.
Branża opieki nad osobami starszymi wciąż się rozrasta i oferuje pracę dla dużej grupy osób. Kim jest idealne opiekunka? Jakie jej cechy są najważniejsze dla działających w tym obszarze firm oraz dla rodzin podopiecznych i ich samych?
Jeszcze nigdy nie pracowałeś w opiece i zastanawiasz się, czy masz predyspozycje do wykonywania opieki nad osobami starszymi? Zapraszamy do testu!
W czasach starzenia się społeczeństw siła ludzi młodszych potrzebna jest nie tylko w branżach, których celem są produkcja i rozwój, ale i w sektorze usług, które konieczne są dla szczęśliwej i godnej starości pokoleń minionych, przeżywających teraz swoją jesień życia.
Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że opiekunki do osób starszych nie muszą posiadać jakiś specjalnych kwalifikacji. Zniedołężniałe osoby starsze są przecież trochę podobne do małych dzieci.