Doświadczenie opiekunki osób starszych w Niemczech to jedno z podstawowych kryteriów, decydujących o zatrudnieniu danej osoby przez agencję opieki. Przed rozmową kwalifikacyjną warto zastanowić się nad swoimi wszystkimi życiowymi kontaktami z osobami starszymi.
Za wystarczające kwalifikacje do starania się o pracę w opiece uważa się:
1. opiekę nad członkami własnej rodziny, bez względu na wiek chorych, jeżeli nasze zadania polegały na pomocy w życiu codziennym, m.in. przy:
Osobną kategorią doświadczeń nabytych w opiece w warunkach domowych, jest pomoc przy załatwianiu czynności fizjologicznych. Nie każda osoba będzie w stanie opanować odruch wymiotny, jeżeli będzie musiała zdjąć pieluszkę, umyć podopiecznego po defekacji, dlatego nawet jeżeli nie mieliśmy jeszcze doświadczenia w tym zakresie, ale czujemy, że nie będzie nam to sprawiało trudności, jest to również duży plus. Ważne jest, żeby się po prostu zastanowić nad tym i jasno poinformować przyszłego pracodawcę, czy jesteśmy w stanie pomagać osobie starszej w załatwianiu potrzeb fizjologicznych.
2. opiekę sprawowaną w warunkach wolontariatu, nie tylko dla osób starszych, ale ogólnie dla osób niepełnosprawnych.
Nawet jeżeli w wolontariacie nie są wykonywane bezpośrednie czynności pielęgnacyjne, kandydatka na opiekunkę w Niemczech może stwierdzić, czy ma wystarczające predyspozycje do tej pracy, a więc czy potrafi wczuć się w sytuację drugiej osoby (empatia), cierpliwie czekać na samodzielne wykonanie przez podopiecznego najprostszych czynności, opanować złość i zniecierpliwienie przy nietypowych reakcjach chorych. W wolontariacie można nabyć także praktyczne umiejętności, które mogą się przydać w opiece w Niemczech, np. obsługa wózka inwalidzkiego czy windy przychodowej.
3. opiekę sprawowaną w hospicjach i specjalistycznych ośrodkach dla osób chorych i niepełnosprawnych.
Do doświadczenia w opiece należy zaliczyć również umiejętność czuwania przy łóżku chorego, dodania mu otuchy przez dotyk, zajmowania rozmową, towarzyszenia przy śmierci. W opiece nad osobami starszymi ważne jest umiejętne wspieranie psychiczne naszych podopiecznych.
Zgłaszając się w odpowiedzi na ofertę pracy do opieki osób starszych w Niemczech, niekoniecznie trzeba więc mieć wykształcenie pielęgniarskie. Często doświadczenia zgromadzone w życiu prywatnym, dotyczące praktycznych zagadnień przebywania z osobą chorą pod jednym dachem, zrozumienie i umiejętność okazania empatii są o wiele bardziej wartościowe dla przyszłego pracodawcy niż udokumentowana na papierze wiedza.
Doświadczenie opiekunki nie jest jedynym kryterium, które decyduje o naszym sukcesie na rozmowie kwalifikacyjnej i ostatecznych warunkach zatrudnienia i wynagrodzenia. Nie zapominajmy także o znajomości języka niemieckiego. Jest ona bardzo ważna w pracy w opiece. Bardzo dobry niemiecki i szczera chęć do pracy może czasem uzupełniać niedostatki w doświadczeniu w opiece nad seniorami.
Chcesz zostać opiekunką? Zobacz, jak zacząć pracę w opiece w Niemczech.
Anna Adamczyk
W firmie CareWork pracuje już 7 lat. Swoją karierę rozpoczynała od stanowiska rekruterki, ale szybko awansowała na kierownika działu rekrutacji i szkoleń. Z wykształcenia pracownik socjalny, z zamiłowania specjalistka od kontaktów z ludźmi. Niejedna z współpracujących z nami opiekunek miała okazję przekonać się, jak profesjonalnie i z uśmiecham na twarzy realizuje swoje obowiązki.